گل آلسترومریا Alstroemeria flower
گل آلسترومریا”80گونه”

گل آلسترومریا یا سوسن پرویی یا سوسن اینکا گیاهی از خانواده آمارانتاسه بوده و بومی کشورهای مکزیک، استرالیا و نیوزیلند است. نام این گل به افتخار یک گیاه شناس سوئدی به نام کلس ون آلسترومر که درباره خانواده این گل بسیار تحقیق می کرد انتخاب شده است.

این گل بیش از 60 گونه مختلف دارد و گیاهی ریزوم دار است. ارتفاع آن می تواند بین 30 تا 140 سانتی متر باشد و تنوع رنگی آن بسیار بالاست. سوسن پرویی معمولا از اواخر بهار که گل های زیبای خود را نمایان می کند. گلدهی گیاه تا پایان تابستان و نهایتا اوایل پاییز ادامه پیدا می کند. این گل در دو نوع ارکیده ای و پروانه ای وجود دارد که نوع اول فقط 3 تا 5 ماه و نوع دوم 9 تا 12 ماه از طول سال را گلدهی دارد. انواع پروانه ای برای پرورش در گلدان مناسب ترند.

هم چنین گل آلسترومریا دوام نسبتا طولانی ای دارد.

گل آلسترومریا به صورت خوشه ای و در راس شاخه ی آن به وجود می آید و رنگ آن ها می تواند سفید، زرد، نارنجی، صورتی و بنفش با خال های سیاه روی گلبرگ های آن باش

گل آلسترومریا با رنگبندی متنوع و ملایم خود یکی از محبوب ترین انواع گل بریدنی محسوب می شود. گل آلسترومریا بنفش ، سفید، زرد، نارنجی و قرمز انواع رنگ های این گل هستند. شما می توانید این گل را از روی خال های تیره روی گلبرگ هایش شناسایی کنید.

دسته گل آلسترومریا ماندگاری زیادی دارد و به همین دلیل از آن در انواع دسته گل ها و سبد گل ها استفاده می شود. اما می توان آن را برای مصارف تزیینی در باغچه ها و یا گلدان نیز پرورش داد. 

گل آلسترومریاAlstroemeria flower
گل آلسترومریا
Alstroemeria flower

حقایق جالبی در مورد گل آلسترومریا:

نام آلسترومریا از گیاه شناس معروف سوئدی، کلاس بون آلسترومر، کاشف این گل گرفته شده است. او در سفری به اسپانیا در سال 1753 دانه این گل را جمع آوری کرد.

این گل خیلی زود به دلیل رنگ های متنوع و ماندگاری بالا محبوبیت زیادی در بین مردم یافت.

در حال حاضر اکثر نمونه های مدرن دورگه ی آلسترومریا، در گلخانه و به صورت آزمایشگاهی کشت می شوند.

گل آلسترومریا معطر نیست.

آلسترومریا اگر در محیط های خیلی گرم باشد، گل دهی نخواهد داشت.

گل آلسترومریا نماد چیست ؟

هر گلی معنی نمادین مختص خود را دارد. این معنی همیشه برای بقیه نمایان نیست.

به گل آلسترومریا نیز چند معنای مختلف نسبت داده می شود.

این گل معانی متعددی دارد. مهم ترین نمادهای آن از خودگذشتگی (برای عضوی از خانواده یا یک دوست)، عمر طولانی و مقاومت در برابر سختی های زندگی است. پس دسته گل آلسترومریا می تواند یک هدیه ایده آل برای دوستان نزدیک باشد و صمیمیت شما را به مخاطب نشان دهد.

  • فداکاری و از خود گذشتگی
  • حمایت و پشتیبانی
  • دنبال کردن رویاها
  • نجات
  • دوستی و صمیمیت

حمایت:

گل آلسترومریا سمبلی از حمایت است.

این به آن معنی است که این گل هدیه ی خیلی مناسبی برای کسی است که شرایط سختی را پشت سر می گذارد.

اگر این شخص برای گذشتن از مشکلات و سختی هایش به حمایت و پشتیبانی شما نیاز دارد، برای این که به او حس بهتری بدهید این گل را هدیه کنید.

فداکاری و از خود گذشتگی:

این گل زیبا، معنای فداکاری را نیز در خود دارد. گل آلسترومریا می تواند هدیه مناسبی برای کسی که دوست دارید، یا کسی که نقش مهمی در زندگی شما دارد، باشد.

دنبال کردن رویاها:

وقتی می خواهید به کسی که فصل جدیدی را در زندگی اش شروع کرده قوت قلب بدهید، این گل هدیه ی مناسبی برای فرستادن این پیام است.

نجات:

گل آلسترومریا نمادی از نجات و غلبه کردن بر مشکلات زندگی نیز هست.

آلسترومریا به ما یادآوری می کند که همیشه قوی باشیم و با موانع پیش رو بدون ترس از آینده مواجه شویم.

دوستی و صمیمیت:

گل آلسترومریا هدیه ی خیلی خوبی برای یک دوست است.

حتی با انتخاب رنگ مناسب، می توانید این گل را به عنوان هدیه ی روز عشق اهدا کنید.

اما به طور کلی این گل فرستنده پیام دوستی است.

 

مورفولوژی آلسترومریا:

این گل معمولا از سه گلبرگ ساده و سه گلبرگ خال دار تشکیل شده است.

گل آلسترومریا

ساقه های محکم آن، خوشه ی سنگین گل را که از گلبرگ های رنگارنگ تشکیل شده، پشتیبانی کرده و نگه می دارند.

گل آلسترومریا به دلیل گل های زیبا و قابل توجهش، بین باغبانان حرفه ای و افراد آماتور ارزش یکسانی دارد.

برگ های این گل از بالا به پایین رشد می کنند و در حین رشد کمی پیچ و تاب میخورند.

بنابراین آنچه روی برگ تصور می شود، در واقع پشت آن است

در گل آلسترومریا دو دسته برگ وجود دارد:

یکی برگ های ابتدایی که لا به لای گل ها و کمی پایین تر از آن ها قرار دارند. و دوم برگ هایی که در ادامه ی ساقه وجود دارند.

برای قراردادن گل ها در گلدان، برگ های نوع دوم را جدا نمایید.

این کار باعث می شود که هم آب مدت بیشتری تمیز باقی بماند و هم آب بیشتری به خود گل ها برسد.

هشدار:

حتما زمان کوتاه کردن و کار با گل آلسترومریا دستکش به دست داشته باشید. چرا که مقداری سمی است و ممکن است به پوست شما آسیب برساند. خصوصا اگر پوست حساسی داشته باشید.

گل آلسترومریا اگر شاخه بریده باشد، در آب حدود 2 هفته دوام می آورد

کاربرد آسترومریا:

آلسترومریا در دسته گل عروس

آلسترومریا انتخاب بسیار مناسبی برای دسته گل عروس وگل آرایی عروسی است. چرا که دوام نسبتا زیادی دارند و رنگ های متنوعی از آن ها موجود است.

گل آلسترومریا

آلسترومریا در خانه

با وجود تراکم بالا و 6 تا 8 گلی که در هر شاخه وجود دارد، آلسترومریا نمای زیبایی داخل گلدان ایجاد می کند.

هم چنین علاوه بر رنگبندی های ملایم، رنگ های شاد هم برای آن وجود دارد.

به دلیل دوام نسبتا خوب آن، در اسفنج آبگیر و داخل سبد گل و باکس گل هم کاربرد زیادی دارد.

گل آلسترومریا شاخه بریده، به شرط رعایت شرایط نگهداری، تا دو هفته نیز تازه می ماند و پژمرده نمی شود. به همین دلیل برای هدیه دادن داخل دسته گل نیز مناسب است.

 

گل آلسترومریا در آب

 

شرایط نگهداری گل آلسترومریا

نور

این گل بسیار نور دوست بوده و برای گلدهی مناسب حتما باید روزانه حداقل 12 ساعت نور کامل داشته باشد. کوتاه شدن روز(8 ساعت نور در روز) علت تاخیر در گلدهی است. البته برای پرورش این گیاه می توان از نور مصنوعی هم استفاده کرد. برای تحریک گلدهی گیاه در روزهای کوتاه از نور لامپ سفید استفاده می شود. در زمستان حداکثر 13 ساعت نور مصنوعی نیاز است.

آبیاری

ریشه این گیاه سطحی بوده و تا عمق زیادی نفوذ نمی کند. به همین دلیل آبیاری منظم آن ضروری می باشد. بهترین روش آبیاری گیاه آبیاری بارانی و قطره ای است.

دما

به دلیل حساسیت گیاه به سرما آن را معمولا در گلخانه پرورش می دهند. نگهداری این گل در گلخانه در دمای حدود 17 درجه در طول روز و دمای 10 تا 13 درجه در طول شب نگهداری می شود. دمای بالا برای گلدهی بهتر است اما اگر دما بیشتر از 20 تا 25 درجه شود گلدهی به مشکل خورده و گل ها ضعیف و کم عمر می شوند.

خاک

برای گیاه خاکی حاصلخیز انتخاب کنید تا مواد مغذی کافی به آن برسد و بهتر رشد کند. خاک خنثی یا کمی اسیدی(PH 6 تا 7) برای آن مناسب تر است. مثلا می توانید از مخلوط پرلیت و  کوکوپیت به همراه کمپوست استفاده نمایید.

کوددهی

برای تقویت گیاه کوددهی هفتگی توصیه می شود. کودهای فسفردار برای این منظور مناسبند. در صورت بالا بودن ph خاک گیاه ممکن است با کمبود آهن مواجه شود. کمبود آهن به صورت زرد شدن برگ ها خودش را نشان می دهد. برطرف کردن این مشکل با استفاده از پاشیدن کلات آهن روی خاک به میزان توصیه شده صورت می گیرد. کودهای پتاس دار هم به بهبود گلدهی گیاه کمک می کند و باعث تحریک گیاه برای ورود به این فاز می شود.

سمی بودن

این گل برای حیوانات خانگی سمی نمی باشد. اما در صورت بلع مقدار زیاد می تواند باعث التهابات گوارشی در افراد شود. بهتر است هنگام جدا کردن شاخه گل دستکش دستتان کنید چرا که ممکن است ترکیبات شیمیایی موجود در آن باعث حساسیت پوست شوند.

عکس گل آلسترومریا

کاشت گل آلسترومریا

اگر می خواهید گل شاخه برداشت کنید بهترین زمان کاشت گیاه در تابستان تا اوایل پاییز است. گیاهانی که در ماه شهریور تا مهر کاشته شده اند اسفندماه به گلدهی می رسند. البته ارقام پروانه ای این گل که در تمام طول سال گلدهی دارند می توانند در هر فصلی کاشته شوند. کاشت گل آلسترومریا از طریق تقسیم ریزوم، کاشت بذر و کشت بافت امکانپذیر است.

گل آلسترومریا بنفش

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868