گیاهان مناسب محل کار (office plant)                                                                     گیاهان مناسب محل کار (office plant)
20گیاه ازبهترین گیاهان محل کار

تاثیر گل وگیاه در محل کار & گیاهان مناسب محل کار (office plant)، بهترین همدم شما هستند. 

در روز ساعت های زیادی را در محیط کار میگذرانیم. برای رهایی از یکنواختی محیط کار و شرکت از چه ترفندی استفاده کنیم؟ از آنجایی که انسان با طبیعت خو گرفته است و بهترین منبع انرژی برای او همین طبیعت است، بهترین راه برای بازیابی انرژی رفته در محل کار این است که به داشتن گیاهانی برای محل کار بپردازید. با خواندن این مقاله درمیابید که چگونه برای خرید گل آپارتمانی برای محل کار اقدام کنید و آن را به دفتر خود ببرید و از آن به درستی نگهداری کنید.

20گیاه از بهترین گیاهان محل کار

فراموش نکنید که هر گل جایی و هر گیاه مکانی دارد پس این مقاله را از دست ندهید تا بدانید بهترین گیاهان محل کار کدامند

بهترین گیاهان محل کار، بر اساس ویژگی ظاهری و نگهداری راحتی که دارند، انتخاب می‌شوند. گیاهان محل کار، همکاری برای شما است و می‌تواند مانند یک یار و همراه روی میز کار شما زندگی کند.

۲۰ گیاه برتر برای نگهداری در محل کار

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نگه داشتن گل و گیاه مخصوص پاسیوها و کنار پنجره‌های خانه‌ها است که باید گفت اشتباه است. وجود گل و گیاه در هر مکان با هر ویژگی می‌تواند به محیط تنوعی فوق‌العاده ببخشد و فضا را بیش از پیش آرامش‌بخش کند. گیاهان سایه دوست، گیاهان رطوبت دوست و گیاهان محل کار (office plants)و غیره از جمله این دسته‌بندی‌هایی به شمار می‌روند که با رعایت دقیق نگهداری هر یک از آنها می‌توانید از مزایای شگفت انگیز گیاهان در اطراف خود بهره ببرید.

شاید باور این موضوع بسیار سخت باشد که وجود گیاهان بسیار در اطرافمان باعثِ کاهش صداهای ناهنجار و اضافه می‌شود و همچنین غبار موجود در هوا را از بین می‌برند. تحقیقات نشان داده است که دفاتری که از گل‌ها و گیاهان بسیار زیاد برای دکوراسیون و زیباسازی فضای کاری استفاده کرده‌اند راندمان بیشتری نسبت به دفاتری داشته‌اند که از گلدان‌ها و زیورآلات مصنوعی استفاده نموده‌اند، از این جهت هرگز تاثیر گیاهان بر میحط کار را دست کم نگیرید؛ گیاهان میتوانند با برطرف سازی نیاز درونی ما به ارتباط با طبیعت و از بین بردن انرژی های منفی به سلامت ما کمک بسیاری کنند.

بهره‌گیری صحیح و دانستن این موضوع که کدام گیاه مناسب محل کار است بسیار ضروری است زیرا با دانستن این که یک گیاه اکسیژن ساز است و یا به نگهداری کمی نیاز دارد میتواند به شما کمک کند تا مناسب ترین گیاه ممکن را برای خود انتخاب کنید، به همین دلیل در اینجا برای شما کامل‌ترین جدول معرفی گیاهان مناسب برای محل کار و نیاز های آن ها را آورده ایم تا بتوانید به راحتی به گل وگیاهان آپارتمانی محل کار خود برسید.

نام گیاهنام انگلیسی گیاهمیزان نور مورد نیازمحل قرارگیری مناسب
فیکوس بنجامینFicus benjaminaزیاد و غیر مستقیمروی میز و زمین
فیکوس الاستیکاRubber figمتوسط و غیر مستقیمزمین
تراریومterrariumمتوسط و غیر مستقیمروی میز
گیاهان هوازیepiphyteزیاد و غیر مستقیمروی میز، آویز
بامبوbambooغیر مستقیمروی میز و زمین
کراسولاCrassula ovataزیاد و غیر مستقیمروی میز و زمین
دیش گاردنDish gardenغیر مستقیمروی میز
پیرومیاRadiator plantsزیاد و غیر مستقیمروی میز و زمین
برگ عباییAspidistra elatiorغیر مستقیمروی میز و زمین
آگلونماaglaonemaهر نوری جز مستقیم!روی میز و زمین
گل بنفشه آفریقاییAfrican violetزیاد و غیر مستقیمروی میز و زمین
پالوداریومpaludariumمتوسط و غیر مستقیمروی میز
درخت پول (پاچیرا)Guiana chestnutمتوسط تا سایهروی زمین
کاکتوس کریسمسSchlumbergera truncataهر نوری جز مستقیم!روی میز و زمین
کالانکوئهWidow’s-thrillمتوسط و غیر مستقیمروی میز
بگونیاbegoniaغیر مستقیمروی میز
کاهوی آبیPistia stratotesمتوسطدرون اکواریوم!
مارچوبه زینتیSprenger’s asparagusمتوسط و غیر مستقیمروی میز و زمین
بروملیادbromeliadزیاد و غیر مستقیمروی میز و زمین

شاید تعجب کرده باشید که چرا نام برخی از معروف ترین گیاهان مناسب محیط کار در این لیست ذکر نشده، دلیل آن این است که در ادامه به طور دقیق به معرفی آن ها برای شما پرداخته ایم تا با 20نوع گیاه فوق العاده برای محل کار خود آشنا شوید و به راحتی گیاه مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

1) سانسوریا (Sansevieria)

سانسوریا مانند یک ونتیلاتور دی اکسید کربن و آلاینده‌های موجود در هوا را جذب و به اکسیژن خالص تبدیل می‌کند. یکی از بهترین گزینه‌ها برای آراستن محل کار خود استفاده از گیاه سانسوریا است. این گیاه کاملا سایه دوست است و با آبدهی غیرمنظم نیز مشکلی ندارد.

Sansevieria سانسوریا

گیاهان مناسب محل کار (office plant)

این گیاه میتواند جدا کننده مناطق مختلف اداره، مطب و یا سالن شما باشد و به دلیل مقاوم بودنش در لابی هتتل ها وبیمارستانهاطرفداران بسیاری دارد.

سانسوریاهایی که به رشد کامل خود رسیده باشند می‌توانند به عنوان جدا کننده اتاق‌ها استفاده شوند. گوشه دیوارها و فضاهای خالی بهترین محل برای قرار دادن این گلدان زیبا هستند.

آبیاری: بعد از خشک شدن خاک گلدان

نور: نور زیاد و غیر مستقیم

دما: بین ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک سبک، دارای شن و ماسه و کمپوست، زهکشی شده

2) اریکا (Areca)

اریکا یکی دیگر از گونه نخل‌ها (Palm) است. همانطور که می‌دانید نخل‌های در محیط‌های سخت و دشوار می‌توانند به حیات خود ادامه دهند. اریکا از گونه نخل‌های لاغر است که قطر ساقه آن به اندازه قطر انگشت شست هم نمی‌رسد. در کل گیاه اریکا تمامی ویژگی گیاهان محل کار را داراست و یک گزینه بسیار عالی برای اتاق‌های نسبتا روشن به حساب می‌آید.

آبیاری: بعد از خشک شدن خاک گلدان

نور: زیاد و غیر مستقیم

دما: ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: سبک و غنی

3) دراسنا (Dracena)

دراسنا یا همان درخت اژدها برای اتاق‌هایی که سقف بلندی دارند بهترین گزینه به حساب می‌اید. از میان گیاهان مناسب محل کار دراسنای درمنسیس (Dracaena fragrans) یک نوع درختچه به حساب می‌آید که نقش به سزایی در تصفیه هوا دارد. دراسنای پرچمی یکی دیگر از گونه‌های دراسنا است که جزو بهترین گیاهان برای محل کار ، مطب ، اداره و شرکت می‌باشد.

دراسنا (Dracena)

                                                                                       گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن خاک

نور: زیاد و غیر مستقیم

دما: ۱۸-۲۴ درجه سانتی گراد

خاک مناسب:خاک باغچه + شن + کمپوست

4) بامبو (Bamboo)

بامبو یکی دیگر از گیاهان محل کار است که کاشتن دسته‌ای از آنها در کنار هم در یک ظرف شیشه‌ای می‌تواند چشم‌نواز باشد. این گیاه به سرعت رشد می‌کند و هر روز صبح به آبیاری احتیاج دارد، اما مقاومت بسیار خوبی به نور کم و رطوبت بالا دارد. از این گیاه به عنوان دیوار جدا کننده نیز استفاده میشود.

Bamboo

                                                                                  گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بامبو در خاک (قبل از خشک شدن خاک)، بامبو در آب (هنگام پایین آمدن سطح آب)

نور: غیر مستقیم (در نور کم نیز به خوبی رشد میکند)

دما: ۱۵-۳۵ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: باغچه + سنگریزه + رس

5) آلوورا (Aloe Vera)

یکی دیگر از گیاهان مناسب محل کار آلوورا است که شیره برگ‌های آن برای برطرف کردن سوزش و درد سوختگی‌های سطحی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. برگ‌های این گیاه سحرآمیز سرشار از مواد مغذی برای انسان است و در کنار این ویژگی‌ها وجود این گیاه در محل کار هم بسیار مثمرثمر خواهد بود.

آلوورا (Aloe Vera)

 

                                                                           گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک (۱-۲ هفته یک بار)

نور: غیر مستقیم (و تقریبا زیاد)

دما: ۱۷-۲۴ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک مخصوص ساکولنت

6) بونسای (Bonsai)

بونسای با داشتن ظاهری جذاب و نگهداری نسبتا آسان یکی از بهترین گزینه‌ها در میان گیاهان مناسب محل کار شمرده می‌شود. این گیاه که زادگاه اصلی آن در چین و ژاپن است طراحی فوق‌العاده‌ای دارد و جلب توجه می‌کند. بونسای جزو گیاهان مناسب برای محیط اداری و میز کار است.

بونسای جینسینگ یکی از گونه‌های بسیار مطرح این گیاه است که نگهداری از آن بسیار راحت است. آبیاری این گیاه به صورت کاملا آهسته باید انجام گیرد به طوری که خاک گلدان جابجا نشود و تا هنگامی که آب از سوراخ‌های پایین گلدان بیرون نریزد باید ادامه پیدا کند.

Bonsai بونسای

 

                                                                                     گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: قبل از خشک شدن سطح خاک

نور: زیاد و غیر مستقیم

دما: ۱۰-۴۰ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: کمپوست + پیت ماس + خاک باغچه

7) ارکیده (Orchids)

پیش از هرچیز باید به این نکته اشاره کرد که بیش از ۲۰ هزار نوع ارکیده تا بحال یافت شده است و به جرات می‌توان گفت از نظر تنوع گونه‌ای، این گیاه در صدر قرار داد. از قدیم الایام ارکیده به عنوان یک هدیه بسیار عالی در نظر گرفته می‌شده است و گل ارکیده نماد زندگی دوباره، شکوه و عشق است.اگر بتوانید تمامیِ شرایط را برای گیاه مهیا کنید می‌توان انتظار داشت تا سالی دو بار به گلدهی برسد که هر بار سه ماه طول خواهد کشید و گلی مناسب برای مطب است و با خرید گل ارکیده میتوانید زیبایی را به محل کار ببرید.

Orchids ارکیده

 

                                                                                              گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: قبل خشک شدن سطح خاک + رطوبت زیاد

نور: غیر مستقیم

دما: ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: پوسته درخت + ماس

8) شمعدانی (Geraniums)

اگر به دنبال یک گیاه مناسب محل کار هستید که در کنار گل‌های خوشرنگ، رایحه خوبی هم داشته باشد، شمعدانی یکی از گزینه‌ها برای شما خواهد بود. این گیاه گلدار که بیش از ۲۰۰ نوع مختلف از آن موجود است طراوت و شادی را به همراه می‌آورد و دسته گل‌های مقاوم برای محیط کار به حساب می‌آید. اگر به دنبال گل مناسب برای مغازه خود هستید، شمعدانی را یک گزینه عالی بدانید.

Geraniums شمعدانی

 

                                                                                               گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: زیاد

دما: ۱۰-۲۰ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک سنگین

9) گیاهان هوازی (Epiphyte)

اگر محل کارتان کوچک است و دوست دارید گیاهان جالبی را در کنار خود داشته باشید، گیاهان هوازی که بیش از ۶۵۰ نوع مختلف دارند بهترین گزینه برای شما می‌باشند. این گیاهان کوچک و زیبا به خاک احتیاج ندارند و برای رشد تنها از هوا استفاده می‌کنند.

Epiphyte

 

                                                                                       گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: آبپاشی روزانه یا قرار دادن در ظرف آب به مدت نیم ساعت یک بار در هفته

نور: زیاد دما: ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد

10) پتوس (Devil’s ivy)

گیاه پتوس از سری گیاهان بسیار پر طرفدار است گه برگ هایی شبیه به قلب دارد و از آسان ترین گیاهان برای نگهداری در محل کار است. زمانی که این گیاه را برای نگهداری انتخاب میکنید باید بدانید که همدمی با کمترین زحمت و دردسر را برای خود انتخاب کرده اید و تنها کافی است هر چند وقت یک بار آن را هرس کنید.

Devil’s ivy

گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک
نور: زیاد و غیر مستقیم
دما: معتدل
خاک مناسب: خاک معمولی با زهکشی

11)گیاه عنکبوتی یا گندمی (Spider plant)

این گیاه با برگ های نیمه گوشتی کشیده و زیبایش بسیار محبوب است. گیاه عنکبوتی علاوه بر آن که شرایط نگهداری بسیار ساده ای دارد، هوا را برای شما پاکیزه میکند و جزو گیاهان تصفیه کننده هوا قرار دارد. معمولا به خاطر شکل افتاده ای که دارد از آن برای گلدان های آویزان استفاده میکنند.

Spider plant

 

                                                                                         گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: غیر مستقیم

دما: ۵-۳۰ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: ½ خاک باغچه + ½ شن و ماسه

12) اسپاتی فیلوم (Peace lily)

اسپاتی فیلوم یا لیلی صلح از دیگر گیاهانی است که میتواند گزینه ای مناسب برای محل کار شما باشد. یک مزیت عالی این گیاه این است که در حقیقت با خرید آن یک تیر و سه نشان میزنید! هم هوا را تصفیه میکنید، هم یک گیاه سرسبز دارید و هم گل هایی زیبا در مقابل چشمان خود خواهید داشت. با توجه به اینکه این گیاه سایه دوست است و محل نیم سایه بهترین حالت برای نگهداری اش است، میتواند از مناسب ترین انتخاب ها برای بانک ها، ادارات، اتاق مدیر، مغازه ها و .. باشد.

Peace lily اسپاتی فیوم

 

                                                                                          گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: نیم سایه

دما: معتدل

خاک مناسب: کمپوست + پیت ماس

13) زاموفیلیا(zamiifolia)

زاموفیلیا همان گیاه مقاومی است که با زیبایی ظاهری اش هرکسی را ترغیب به خرید خودش میکند. زیبایی نگهداری گل زاموفیلیا جایی مشخص میشود که بدانید این گیاه همیشه سبز است و میتوان از زیبایی های آن در تمام طول سال لذت برد.

zamiifolia زامفولیا

 

                                                                                                 گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: فقط دور از آفتاب مستقیم

دما: ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک سبک با زهکشی

14) شفلرا (schefflera)

میدانیم که به این گیاه زیبا چتری هم میگویند و این به خاطر ظاهر زیبا و دوست داشتنی این گیاه است. برگ های براق و کنار هم قرار گرفته آن به راحتی دل شما را به دست میاورد و شما را ترغیب به داشتن این گیاه فوق العاده در کنار خود میکند.

scheffleraشفلرا

 

                                                                                      گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: زیاد و غیر مستقیم

دما: ۱۸-۲۷ درجه سانتی گراد خاک مناسب: خاک معمولی

15) کاکتوس و ساکولنت ها (Succulent & Cactus)

حتی اگر گیاهان بسیاری را نشناسید و تجربه نگهداری از انواع آن ها را نداشته باشید، بالاخره در رزومه خود سابقه نگهداری از یک کاکتوس و یا یک ساکولنت را دارید و میدانید که برای افرادی که مشغله زیادی دارند و در معرض انواع اشعه ها قرار دارند این گزینه معقولانه ترین است.

Succulent & Cactus

 

                                                                                          گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بسته به نوع کاکتوس و ساکولنت هر ۷ تا ۱۰ روز یک بار

نور: زیاد و غیر مستقیم

دما: معتدل و رو به گرم خاک مناسب: خاک سبک

16) پاپیتال یا عشقه (Common ivy)

گیاه عشقه یا پیچک انگلیسی از سری گیاهان بی دردسر  و بسیار با وفا است. ظاهر لطیف و رونده بودن این گیاه آن را به یک گزینه محبوب در میان تمام افراد تبدیل کرده است. جالب است بدانید که برخی آن را به عنوان گیاه دار دوست نیز میشناسند و همین ویژگی موجب شده است تا از پاپیتال برای ساخت دیوار سبز استفاده شود.

Common ivyپاپیتال

 

                                                                                            گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: غیر مستقیم

دما: ۱۸ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک معمولی

17) فیلودندرون (philodendron)

به علت حالت جالب برگ های این گیاه به آن گوش گرگی نیز میگویند! این گیاه از کم آفت ترین گیاهان موجود است و به همین خاطر میتواند برای کسانی که زمان رسیدگی بسیار به گیاهان داخل محل کار را ندارند مناسب باشد. با داشتن دو نوع رونده و معمولی، چه برای دیواری در وسط شرکت بخواهیدش و چه برای گلدانی در اتاق رئیس و یا پاگرد ها، میتواند در بالای لیست شما قرار بگیرد.

philodendron گوش گرگی

 

                                                                                            گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک
نور: غیر مستقیم
دما: معمولی
خاک مناسب: خاک معمولی

18) پاندانوس (pandan)

ممکن است در میان تمام گیاهان مناسب محل کار به دنبال گزینه ای باشید که از طریق آن بتوانید نتیجه تلاش ها و زحمات خود را ببینید؛ در این صورت باید بدانید که این بهترین گل برای دفتر کار است. نه تنها میتوانید میوه ان را ببینید بلکه میتوانید از ان برای مصارف خوراکی نیز استفاده کنید!

pandan پاندانوس

 

                                                                                         گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک + رطوبت زیاد

نور: نور مستقیم صبح و عصر

دما: ۱۵-۲۹ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک برگ چمن

19) نخل شامادورا (Chamaedorea elegans)

بدون شک نخل ها از انتخابای همیشگی گل مناسب برای محل کار هستند. اگر فضای شما کمی بزرگ است و میخواهید با یک گیاه با شکوه آن را زینت ببخشید این گزینه مخصوص شما است ولی به این معنی نیست که نمیتوانید از آن بر روی میز کوچک خود نیزا ستفاده کنید.

Chamaedorea elegans نخل شامادورا

 

                                                                                           گیاهان مناسب محل کار (office plant)

آبیاری: بعد از خشک شد سطح خاک + اسپری کردن آب روی برگ ها

نور: غیر مستقیم

دما: ۱۸-۲۵ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: خاک معمولی با زهکشی خوب

20) نخل راپیس (Lady palm)

باز هم نشانی دیگر از نخل ها! بی شک این گیاهان گلدان های اداری فوق العاده ای هستند که نمیشود آن ها را نادیده گرفت. حس داشتن یک درخت نخل کوچک درمحیط کار حس سرزندگی و نشاط میبخشد و از حس خشک بودن محل کار میکاهد.

Lady palm نخل راپیس

 

Lady palm
نخل راپیس

آبیاری: بعد از خشک شدن سطح خاک

نور: در طول روز ۴-۵ ساعت نور مستقیم

دما: ۱۰-۲۷ درجه سانتی گراد

خاک مناسب: کمپوست + شن + پیت ماس

این مواردی که تا الان مرورشان کردیم از پر طرفدار ترین و معروف ترین گل های اداری بودند که شما میتوانید برای محل کار خود تهیه کنید. چه در یک آرایشگاه مشغول به کار باشید و چه برای خود یک مطب داشته باشید، به هر حال برای آرامش بیشتر و حس خوب در محل کار به خرید یک گیاه مقاوم نیاز پیدا میکنید.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

مزایای علمی گیاهان در محیط

یکی از معدود اشیائی که حتی با نگاه کردن به آنها می‌توان حس بسیار خوبی گرفت، گل های آپارتمانی هستند. تحقیقات به اثر مثبت داشتن گیاهان مختلف و سرسبز در محل کار اشاره دارند و بارها و بارها به ضرورت این کار تاکید کرده‌اند. محل کار خود را با گیاهان مختلف و گلهای اداری زینت بخشید تا از مزایای زیر بهره‌مند شوید.

۱) باعث مرطوب شدن هوا می‌شوند

برای مثال گل های رومیزی اداری در فصول سرد سال، گیاهان هوای خشک را به هوای معتدل‌تر تبدیل می‌کنند که تنفس کردن آن دلپذیرتر خواهد بود. اکثر گیاهان، آبی را که جذب می‌کنند به صورت رطوبت به هوا برمی‌گردانند. اگر چندین گل مناسب دفتر کار را در یک اتاق قرار دهید علائم خشکی پوست، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه خشک کاهش چشمگیری پیدا می‌کند  و حتی میتواند از خستگی های مفرط و بی انگیزگی ها نیز جلوگیری کند و جای آن را به نشاط و حس خوب بدهد.

۲) مانند فیلتر هوا عمل می‌کنند

یکی از مزیت‌های بسیار فوق‌العاده گیاهان این است که می‌توانند به خوبی عمل تصفیه هوا را بدون هزینه و تولید آلودگی انجام دهند. تحقیقات نشان داده است که هوا در فضاهای بسته ۱۲ برابر از فضای باز آلوده‌تر است. گیاهان این آلاینده‌ها را به خود جذب کرده و کیفیت هوای شرکت، مطب و اداره را افزایش می‌دهند.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868