Plastic pot گلدان پلاستیکی سیدوس 30 flowers suitable for garden and vase 30گل مناسب برای باغچه وگلدان
30گل مناسب برای باغ وگلدان

از دیرباز پرورش گل و گیاه در شرایط و مکان های مختلف، مرسوم بوده است. گلدان های پلاستیکی از قدیمی ترین و بهترین ظروف جهت نگهداری گیاهان می باشند.به طور کلی گلدان ها نقش بسیار مهمی را در سلامت و رشد گیاه ایفا می کنند.گلدان های پلاستیکی امروزه در طیف وسیعی تولید می شوندکه هر کدام شکل و رنگ متنوعی دارا می باشند.

در سراسر نقاط جهان شاهد استفاده از گلدان های پلاستیکی در خانه،محل کار، فضاهای باز، فضاهای بسته، آپارتمان، باغ و ویلا و… می باشیم.

شما می توانید از ظروف تک و بزرگ برای دکوراسیون فضای باز استفاده کنید،اما همچنین در نظر داشته باشید که گروه هایی از گلدان ها را، چه کوچک و چه بزرگ،در راه پله ها، تراس ها یا هر جای باغ بچینید. خوشه‌های گلدان می‌توانند مجموعه‌ای از گیاهان مورد علاقه را شامل شوند

 

Plastic pot گلدان پلاستیکی سیدوس30 flowers suitable for garden and vase 30گل مناسب برای باغچه وگلدان گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی سیدوس

1. گیاه یاس زرد (Golden Bell)

نام علمی: (Forsythia suspense)

گُل یاس زرد که بنام Forsythia weeping شناخته می‌شود، درختچه‌ای بزرگ و برگریز است. گیاه یاس زرد گل‌های فراوانی به رنگ زرد روشن تولید می‌کند که از اوایل تا اواسط بهار شکوفا می‌شوند.

گُل یاس زرد، رنگ و رویی به باغ می‌دهد و فضای آن را کاملا بهاری و شاد می‌کند به همین خاطر، همیشه جزء ایده‌های باغبان‌های باسلیقه است. گُل یاس زرد به نگهداری خاصی نیاز ندارد و پرورش آن بسیار آسان است.

 

گیاه یاس زرد (Golden Bell)نام علمی: (Forsythia suspense)
گیاه یاس زرد 

گُل یاس زرد که بنام Forsythia weeping شناخته می‌شود، درختچه‌ای بزرگ و برگریز است. گُل یاس زرد به نگهداری خاصی نیاز ندارد و پرورش آن بسیار آسان است.


2. گل بابونه زرد (Golden Marguerita)

نام علمی: (Anthemis tinctoria)

گل بابونه زرد، گیاهی زیبا، شاد و معطر است. این گُل می‌تواند باغ شما را در طول تابستان و گاهی‌اوقات طولانی‌تر، گُل باران کند.

گُل‌های بابونه زرد، بجزء مرکز گنبدی شکل بیرون زده، دیزی مانند هستند. گیاه بابونه زرد، بسیار قوی و ماندگار است و نگهداری آسانی دارد. گُل بابونه زرد عاشق نور آفتاب است و مرکز جذب پروانه‌ها است.

گل بابونه زرد (Golden Marguerita)نام علمی: (Anthemis tinctoria)
گل بابونه زرد

گل بابونه زرد، گیاهی زیبا، شاد و معطر است. این گُل می‌تواند باغ شما را در طول تابستان و گاهی‌اوقات طولانی‌تر، گُل باران کند.


3. گیاه لیزوماکیا (Gooseneck Loosestrife)

نام علمی: (Lysimachia clechroides)

گُل لیزوماکیا گیاهی چند ساله خوشه‌ای، بومی چین و ژاپن است. خوشه‌های قوسی شکل و ظریف این گیاه پر از شکوفه‌های ستاره‌ای شکل است، ظاهری شبیه به گردن غاز می‌سازد.

برگ‌های گیاه لیزوماکیا از پایین به بالا، به رنگ قرمز مایل به نارنجی است و به خاطر این همه زیبای، ظرافت و رنگ جزء گزینه‌های باغبان‌های خوش سلیقه است.

گیاه لیزوماکیا (Gooseneck Loosestrife)نام علمی: (Lysimachia clechroides)
گیاه لیزوماکیا 

گُل لیزوماکیا گیاهی چند ساله خوشه‌ای، بومی چین و ژاپن است. خوشه‌های قوسی شکل و ظریف این گیاه پر از شکوفه‌های ستاره‌ای شکل است، ظاهری شبیه به گردن غاز می‌سازد.


4. گل کلاغک (Grape Hyacinth)

نام علمی: (Muscari armeniacum)

گل کلاغک بخاطر مقاومت بالایی که در برابر سرما دارد، یک گیاه ایده‌آل برای پرورش آسان است. خوشه‌هایی از گُل‌های آبی کبالتی به شکل انگور در بالای ساقه‌ی سبز نازک این گیاه رشد می‌کند. گُل کلاغک از اواسط تا اواخری بهار شکوفا می‌شوند و ارتفاع آن گاها به بیست سانتی‌متر می‌رسد.

گل کلاغک (Grape Hyacinth)نام علمی: (Muscari armeniacum)
گل کلاغک 

 

گل کلاغک متشکل از خوشه‌‌ی گُل‌های آبی کبالتی به شکل انگور در بالای ساقه‌ی سبز نازک است.


5.گیاه رعنا زیبا (Great Blanket Flower)

نام علمی: (Gaillardia aristata)

گل رعنا زیبا قرمز یک گل وحشی چند ساله با عمر طولانی است. گُل رعنا زیبا نیز شکوفه‌های دیزی شکل دارد. مرکز قرمز/زرد با گلبرگ‌های دیزی شکل که به رنگ قرمز و زرد تغییر می‌کنند، ظاهر این گیاه زیبا را می‌سازند. گُل رعنا زیبا قرمز از اواخر بهار تا پاییز شکوفا می‌شود. نگهداری از گل رعنا زیبا قرمز تقریبا ساده است.

گیاه رعنا زیبا (Great Blanket Flower)نام علمی: (Gaillardia aristata)
گیاه رعنا زیبا 

گُل رعنا زیبا با مرکز قرمز/زرد با گلبرگ‌های دیزی که به رنگ قرمز و زرد تغییر می‌کنند، ظاهر این گیاه زیبا را می‌سازند.


6.گل کاغذی کبیر (Great Bougainvillea)

نام علمی: (Bougainvillea spectabilis)

گل کاغذی کبیر یک درختچه‌ی زینتی خاردار، بومی آمریکای جنوبی است. گُل کاغذی گیاهی همیشه سبز و عاشق رطوبت است.

گُل کاغذی شکوفه‌های کوچکی دارد اما برگچه‌های مومی شکل اطراف آن، با رنگ فوق العاده و اشباع شده‌ای آن‌را بزرگ و زیبا جلوه می‌دهند.

رنگ‎‌‌ های غلیط و شاد مثل زرد، نارنجی، قرمز، سرخابی، بنفش و حتی سفید طیف وسیعی از رنگ‌های، پرشور و حال این گیاه زیبا است. این گیاه در مناطق ساحلی پرورش آسانی دارد.

گل کاغذی کبیر (Great Bougainvillea)نام علمی: (Bougainvillea spectabilis)
گل کاغذی کبیر 

گُل کاغذی شکوفه‌های کوچکی دارد اما برگچه‌های مومی شکل اطراف آن، با رنگ فوق العاده و اشباع شده‌ای آن‌را بزرگ و زیبا جلوه می‌دهند.


7.گل رز زمینی (Groundcovder Roses)

نام علمی: (Rosa)

گل رز زمینی درختچه‌ای رونده با برگ‌های براق و ساقه‌های خاردار است. گُل رز زمینی، بوته‌ای انبوه و متراکم از شکوفه‌های تک یا دوتایی است.

گُل رز زمینی معطر و طیف وسیعی از رنگ‌ها را در برمی‌گیرد. گُل رز زمینی یک از ساده‌ترین گروه گل‌ها رز و در برابر بیماری بسیار مقاوم هستند. گُل رز برای پوشاندن شیب‌ها در باغ‌ها عالی است.

گل رز زمینی (Groundcovder Roses)نام علمی: (Rosa)
گل رز زمینی 

گل رز زمینی درختچه‌ای رونده با برگ‌های براق و ساقه‌های خاردار است. گُل رز زمینی، بوته‌ای انبوه و متراکم از شکوفه‌های تک یا دوتایی است.


8.گیاه نرین رزا یا سوسن جرسی (Guernsey Lily)

نام علمی: (Nerine sarniensis)

گل نرین رزا که بنام سوسن جرسی نیز معروف است، گیاهی پیازی است که شکوفه‌های شیپوری شکل می‌رویاند. گُل نرین به رنگ قرمز، صورتی یا سفید با گلبرگ‌های مواج و پرچم‌های زرد زیبایی شگفت انگیزی دارد.

یکی دیگر از زیبایی‌های این گیاه، درخشش رنگین کمانی است که در زیر نور خورشید دارند. فقط اینکه، آن‌ها در چند هفته آخر تابستان به گل می‌نشینند ولی حسی از آتش استوایی برایتان تداعی خواهند کرد و جشنی شور انگیز از رنگ و نور به پا می‌کنند.

گیاه نرین رزا یا سوسن جرسی (Guernsey Lily) نام علمی: (Nerine sarniensis)
گیاه نرین رزا یا سوسن جرسی 

گُل نرین رزا که بنام سوسن جرسی نیز معروف است، گیاهی پیازی است که شکوفه‌های شیپوری شکل می‌رویاند. گُل نرین به رنگ قرمز، صورتی یا سفید با گلبرگ‌های مواج و پرچم‌های زرد زیبایی شگفت انگیزی دارد.


9.گیاه خرچنگی آویزان (Hanging Lobster Claw)

نام علمی: (Heliconia rostrate)

گل خرچنگی آویزان گاهی اوقات به نام گُل پرنده دروغین بهشتی نیز خوانده می‌شود، یک گیاه همیشه سبز بزرگ است که شکوفه‌های برجسته و زینتی از آن می‌روید.

خوشه‌ی گُل‌های عجیب و غریب این گیاه، در طول بهار و تابستان از ساقه‌های بلند شبیه به موز آویزان می‌شوند. برگچه‌های قرمز روشن با نوک زرد مایل به سبز، گل این گیاه را شبیه به خرچنگ می‌کند. میوه‌های آبی تیره با خشک شدن این گل پدیدار می‌شوند. پرنده‌ها عاشق شهد این گل هستند.

گیاه خرچنگی آویزان (Hanging Lobster Claw) نام علمی: (Heliconia rostrate)
گیاه خرچنگی آویزان

گُل خرچنگی آویزان گاهی اوقات به نام گُل پرنده دروغین بهشتی نیز خوانده می‌شود، یک گیاه همیشه سبز بزرگ است که شکوفه‌های برجسته و زینتی از آن می‌روید.


10.گیاه اسپاراکسیس /گل هارلکین (Harlequin Flower)

نام علمی: (Sparaxis tricolor)

گیاه اسپاراکسیس سه رنگ شکوفه‌های درخشان با رنگ‌های روشن و طرح‌دار، گُل زیبایی برای هر باغ می‌تواند باشد. گُل اسپاراکسیس سه رنگ گیاه چند ساله‌ای اس که با ساقه‌های سیمی شکل پنج گل ستاره‌دار را حمل می‌کند.

هارلکین‌ها به رنگ قرمز، زرد، نارنجی، سفید با مرکزیت زرد با حلقه‌ای از رنگ مشکی خودنمایی می‌کنند. گُل اسپاراکسیس عاشق آفتاب کامل است و نگهداری کمی نیاز دارد.

گیاه اسپاراکسیس /گل هارلکین (Harlequin Flower)نام علمی: (Sparaxis tricolor)
گیاه اسپاراکسیس /گل هارلکین 

گیاه اسپاراکسیس سه رنگ شکوفه‌های درخشان با رنگ‌های روشن و طرح‌دار، گُل زیبایی برای هر باغ می‌تواند باشد.


11. گل برگنیا (Heartleaf Bergenia)

نام علمی: (Bergenia cordifolia)

در تمام مسیر سیبری، این گیاه همیشه سبز و مقاوم با گُل‌های زیبای صورتی مایل به زرد خودنمایی می‌کند. گُل برگنیا، بصورت بوته‌ای رشد می‌کند و در بالای برگ‌های چرمی و قلبی شکل قرار می‌گیرد.

برگ‌های این گیاه‌ زیبا در زمستان به رنگ ارغوانی و برنز در می‌آیند و جزئی از شگفتی‌‌های فصل سرما می‌شود. گیاه برگنیا نگهداری آسانی دارد.

گل برگنیا (Heartleaf Bergenia)نام علمی: (Bergenia cordifolia)
گل برگنیا 

گُل برگنیا، بصورت بوته‌ای رشد می‌کند و در بالای برگ‌های چرمی و قلبی شکل قرار می‌گیرد.


12. گیاه چای ترش / گل هیبسکاس (Hibiscus)

نام علمی: (Hibiscus)

گل هیبسکاس شامل صد گونه است که همگی بومی مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری جهان هستند. گُل‌های بزرگ با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها با پرچم‌های برجسته از ویژگی‌های ظاهری این گُل زیبا است.

گُل چای ترش گیاهی یکساله از درختچه‌های چوبی و کوچک است. از ویژگی‌های جالب توجه گیاه چای ترش این است که در طول عمر رنگ خود را تغییر می‌دهد.

گیاه چای ترش / گل هیبسکاس (Hibiscus)نام علمی: (Hibiscus)
گیاه چای ترش / گل هیبسکاس 

گُل چای ترش با گُل‌های بزرگ و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و پرچم‌های برجسته و خوشه‌ای، گُل بی‌نظیری است.


13. گل خشخاش آبی هیمالیا (Himalayan Blue Poppy)

نام علمی: (Meconopsis baileyi)

گُل خشخاش آبی هیمالیا یک خشخاش واقعی نیست، و از نگهداری نیاز به مراقبت‌های متفاوتی نسب به سایر خشخاش‌ها دارد.

این گُل بخاطر رنگ رؤیایی و آرامش‌بخشی که دارد پر طرفدار است. این گیاه چند ساله و کوتاه قد، گزینه‌ای ایده‌آل برای باغچه خانه شما است!

شکوفه‌های بزرگ فنجانی شکل، با پرچم‌های نارنجی نقاشی زیبا و دلفریب است. گُل خشخاش هیمالیا عاشق سایه است و تابستان‌های خنک را دوست دارد.

گل خشخاش آبی هیمالیا (Himalayan Blue Poppy)نام علمی: (Meconopsis baileyi)
گل خشخاش آبی هیمالیا 

گُل خشخاش آبی هیمالیا یک خشخاش واقعی نیست، و برای نگهداری، نیاز به مراقبت‌های متفاوتی نسب به سایر خشخاش‌ها دارد.


14.گل ختمی بری /ختمی پر پر (Hollyhock)

نام علمی: (Alcea roses)

گل ختمی بری یا گُل ختمی پرپر که بنام گُل هالی هوک نیز معروف است، یک گیاه زینتی فوق العاده زیبا است که بخاطر شاخه‌های استوار و بلندش، حضور شادی در هر باغ و باغچه دارد.

گُل ختمی پرپر یک گیاه دوساله قوی است. گُل ختمی با انبوهی از گُل‌های قیفی شکل بزرگ، تا دو متر رشد می‌کند. گُل ختمی بری به رنگ‌ها مختلف: قرمز، صورتی، بنفش، سفید، گاها سیاه و همینطور دو رنگ جلوه‌گری می‌کند.

گل ختمی بری /ختمی پر پر (Hollyhock)نام علمی: (Alcea roses)
گل ختمی بری /ختمی پر پر

گُل ختمی بری به رنگ‌ها مختلف: قرمز، صورتی، بنفش، سفید، گاها سیاه و همینطور دو رنگ جلوه‌گری می‌کند.


15. گل لوناریا (Honesty)

نام علمی: (Lunaria annua)

گل لوناریا گیاهی دوساله تماشایی با شکوفه‌های یاسی شکل لطیف و کوچکی است که در بالای شاخ و برگ‌های سرسبز علفی شکل می‌روید.

گُل لوناریا فقط چند هفته در اواسط بهار شکوفه می‌دهد. شکوفه‌های این گیاه با سر دانه‌های سکه مانند نقره‌ای رنگ جایگزین می‌شوند و به همین خاطر، نام دیگر آن دلار نقره‌ای است.

گل لوناریا (Honesty)نام علمی: (Lunaria annua)
گل لوناریا 

گُل لوناریا فقط چند هفته در اواسط بهار شکوفه می‌دهد. شکوفه‌های این گیاه با سر دانه‌های سکه مانند نقره‌ای رنگ جایگزین می‌شوند و به همین خاطر، نام دیگر آن دلار نقره‌ای است.


16. گیاه زنوبیا (زن در زنجیر) (Honeycup)

نام علمی: (Zenobia pulverulenta)

گل زنوبیا یک گیاه تقریبا همیشه سبز است که خیلی سریع گسترش پیدا می‌کند. ساقه‌های قرمز و قوسی شکل با برگ‌های مومی سبز تا خاکستری رنگ که در پاییز به رنگ زرد متمایل به قرمز تغییر پیدا می‌کنند از شگفتی‌های این گیاه خارق‌العاده است.

در فصل بهار خوشه‌هایی از گُل‌های زنگوله‌ای شکل با رایحه بادیان روی این ساقه‌های زیبا پدید می‌آیند. این گیاه غالبا با گیاه سوسن دره Lily of the valley اشتباه گرفته می‌شود. گُل زنوبیا عاشق خاک‌های مرطوب است و رشد کندی دارد.

گیاه زنوبیا (زن در زنجیر) (Honeycup)نام علمی: (Zenobia pulverulenta)
گیاه زنوبیا (زن در زنجیر) 

گُل زنوبیا با ساقه‌های قرمز و قوسی شکل دارای برگ‌های مومی سبز تا خاکستری رنگ و شکوفه‌های زنگوله‌ای است.


17.گل آخیمنس (Hot water Plant)

نام علمی: (Achimenes longiflora)

گُل آخیمنس تا حدودی شبیه به بنفشه آفریقایی است و به نام گُل اشک مادر یا گُل جادویی نیز خوانده می‌شود. گُل اشک مادر گیاهی چند ساله با شکوفه‌های ماندگار در فصل تابستان تا پاییز است.

گُل آخیمنس، دارای گُل‌های شیپوری شکل در رنگ‌های متنوعی است. گلبرگ‌های این گُل معمولا با نوارها تیره و گلویی زرد تزئین می‌شوند. این گیاه برای آویزهای دیواری ایده‌آل است.

گل آخیمنس (Hot water Plant)نام علمی: (Achimenes longiflora)
گل آخیمنس 

گُل آخیمنس، دارای گُل‌های شیپوری شکل در رنگ‌های متنوعی است. گلبرگ‌های این گُل معمولا با نوارها تیره و گلویی زرد تزئین می‌شوند. این گیاه برای آویزهای دیواری ایده‌آل است.


18.گل ادریسیا یا گل هیدرانژا (Hydrangea)

نام علمی: (Hydrangea arborescens)

گل ادریسیا، بومی شرق آمریکا است و از اوایل تابستان تا پاییز به گُل می‌نشیند. خوشه‌ی گنبدی شکل از گُل که صدا شکوفه ریز را در خود جای داده است.

گُل هورتانسیا به رنگ سبز لیمویی باز می‌شود و به تدریج به رنگ کرم مایل به سفید تغییر پیدا می‌کند. درختچه‌ی برگریز پهنی است که برگ‌ها آن در پاییز به زرد تغییر پیدا می‌کنند.

گل ادریسیا یا گل هیدرانژا (Hydrangea)نام علمی: (Hydrangea arborescens)
گل ادریسیا یا گل هیدرانژا 

گل ادریسیا، بومی شرق آمریکا است و از اوایل تابستان تا پاییز به گُل می‌نشیندخوشه‌ی گنبدی شکل از گُل که صدا شکوفه ریز را در خود جای داده است.


19. گل یخ بنفش (Ice Plant)

نام علمی: (Delosperma nubigenum)

گل یخ بنفش بومی مناطق کوهستانی آفریقای جنوبی است. گُل یخ بنفش یک گیاه ساکولنت همیشه سبز است که گل‌های زرد روشن شبیه به خانواده دیزی‌ها تولید می‌کند.

گُل یخ بنفش یا به عبارتی دیگر گُل دلوسپرما به دلیل شکوفایی مداوم خود از بهار تا پاییز، زیاد مورد استقبال قرار می‌گیرد. شاخ و برگ این گیاه گوشتی، در زمستان به یک فرش برنز تبدیل می‌شود. گُل یخ بنفش عاشق آفتاب کامل و خاک خشک یا رطوبت متوسط است.

گل یخ بنفش (Ice Plant)نام علمی: (Delosperma nubigenum)
گل یخ بنفش 

گل یخ بنفش بومی مناطق کوهستانی آفریقای جنوبی است. گُل یخ بنفش یک گیاه ساکولنت همیشه سبز است که گل‌های زرد روشن شبیه به خانواده دیزی‌ها تولید می‌کند.


20.گل خشخاش ایسلند (Iceland Poppy)

نام علمی: (Papaver nudicaule)

گل خشخاش ایسلندی گیاهان چند ساله و مقاومی است اما زمان گُل دهی کوتاهی دارند. گُل‌های کاسه‌ای شکل با رنگ‌های جذاب از ویژگی‌ها بارز این گیاه زیبا است.

گُل خشخاش ایسلندی در بالای ساقه‌های تیره و بلند در میان شاخ و برگ‌های پر گونه که رنگ سبزآبی دارد، می‌نشیند. گُل خشخاش ایسلندی کمی معطر است و معمولا به رنگ‌های زرد، قرمز، نارنجی، صورتی و زرد یافت می‌شود.

گل خشخاش ایسلند (Iceland Poppy)نام علمی: (Papaver nudicaule)
گل خشخاش ایسلند 

گُل خشخاش ایسلندی در بالای ساقه‌های تیره و بلند در میان شاخ و برگ‌های پر گونه که رنگ سبزآبی دارد، می‌نشیند.


21.گیاه گیلاردیا/ گل چرخ آتشین (Indian Blanket)

نام علمی: (Gaillardia pulchell)

گل گیلاردیا که بنام گُل چرخ آتشین نیز معروف است، با رنگ‌های تند و آتشین خود، گویا چاشنی هر باغی است. این گیاه برخلاف نامش (Indian Blanket) بومی آمریکا است. گُل‌های وحشی دیزی شکل خود را بصورت پراکنده نمایش می‌دهد.

گُل گیلاردیا از اواخر بهار تا پاییز شکوفه می‌زند. این گیاه سرشار از شهد و گرده است. گُل گیلاردیا را می‌توانید به آسانی در باغ خود پرورش دهید.

گیاه گیلاردیا/ گل چرخ آتشین (Indian Blanket)نام علمی: (Gaillardia pulchell)
گیاه گیلاردیا/ گل چرخ آتشین 

گُل گیلاردیا از اواخر بهار تا پاییز شکوفه می‌زند. این گیاه سرشار از شهد و گرده است. گُل گیلاردیا را می‌توانید به آسانی در باغ خود پرورش دهید.


22.گل سرخ ریشه (Indian Pink)

نام علمی: (Spigelia marilandica)

گل سرخ ریشه یک گیاه جنگلی با دسته‌هایی از گُل‌های شیپوری شکل قرمز رنگ که داخل آن‌ها زرد است، خودنمایی می‌کند.

این گیاه بسیار ظریف است، لبه‌های گُل‌های شیپوری شکل آن به سمت خارج می‌چرخند و ستاره‌ای زرد رنگ از آن بیرون می‌آید که به سمت آسمان است.

گُل سرخ ریشه، شکوفه‌هایی لاغر اندام هستند اما طول آن‌ها به پنج سانتی‌متر می‌رسد. گُل سرخ ریشه با سایه میانه خوبی دارد.

گل سرخ ریشه (Indian Pink)نام علمی: (Spigelia marilandica)
گل سرخ ریشه 

گُل سرخ ریشه یک گیاه جنگلی با دسته‌هایی از گُل‌های شیپوری شکل قرمز رنگ که داخل آن‌ها زرد است، خودنمایی می‌کند.


23.گیاه ستاره ایتالیایی/ گُل آستر (Italian Asters)

نام علمی: (Aster amellus)

گیاه آستر ایتالیایی به دلیل اینکه جزء اولین گیاهانی است که در اواخر فصل گُلدهی به گل می‌نشیند و رنگ‌های زیبایی را به طبیعت تزریق می‌کند، مشهور است.

گُل آستر، گُل‌های ستاره‌ای شکل به رنگ آبی با مرکزیت زرد روشن هستند. گُل آستر با رشد متراکم، گیاهی چندساله کند رشد است که برای تزئین حاشیه باغ‌های صخره‌ای عالی است. زنبورها و پروانه‌‌ها عاشق این گیاه زیبا هستند. راستی گیاه آستر در مقابل کم آبی بسیار مقاوم است.

گیاه ستاره ایتالیایی/ گُل آستر (Italian Asters)نام علمی: (Aster amellus)
گیاه ستاره ایتالیایی/ گُل آستر 

گیاه آستر ایتالیایی به دلیل اینکه جزء اولین گیاهانی است که در اواخر فصل گُلدهی به گل می‌نشیند و رنگ‌های زیبایی را به طبیعت تزریق می‌کند، مشهور است.


24. گُل نردبان یعقوب (Jacobs Ladder)

نام علمی: (Polemonium caeruleum)

گل نردبان یعقوب یک گیاه چند ساله بهاری است و بخاطر گُل‌های فنجانی شکل که در بالای شاخ و برگ سرسبز می‌روید، مورد توجه قرار می‌گیرد.

گُل نردبان یعقوب گیاهی بلند بالایی است و هر پله‌ی آن یک گُل زیبا است و به همین خاطر بنام نردبان بهشت نیز خوانده می‌شود. گُل‌های نردبان بهشت، معمولا به رنگ آبی تیره با برچه‌های زرد (برچه به آنچه که در سر کلاله است می‌گویند)، است.

گُل نردبان یعقوب (Jacobs Ladder)نام علمی: (Polemonium caeruleum)
گُل نردبان یعقوب 

گل نردبان یعقوب یک گیاه چند ساله بهاری است و بخاطر گُل‌های فنجانی شکل که در بالای شاخ و برگ سرسبز می‌روید، مورد توجه قرار می‌گیرد.


25.گل شقایق ژاپنی/ گل شقایق نعمانی (Japanese Anemone)

نام علمی: (Anemone hupehensis)

 

گُل شقایق ژاپنی یکی از بهترین نوع از خانواده Buttercup است. گُل آنمون ژاپنی از اواخر تابستان تا پاییز شکوفا می‌شود. انبوهی از گُل‌های صورتی یا سفید دوتایی به شکل فنجان، زیبایی بی‌نظیر این گیاه است.

حلقه‌ای از پرچم‌های طلایی در اطراف مرکز گیاه، زیبایی آن را صد چندان می‌کند. گُل شقایق ژاپنی یکی از ماندگارترین گل‌ها چند ساله است. گُل شقایق ژاپنی عاشق آفتاب است و گاها تا یک و نیم متر رشد می‌کند.

گل شقایق ژاپنی/ گل شقایق نعمانی (Japanese Anemone)نام علمی: (Anemone hupehensis)
گل شقایق ژاپنی/ گل شقایق نعمانی 

گُل شقایق ژاپنی یکی از بهترین نوع از خانواده Buttercup است. گُل آنمون ژاپنی از اواخر تابستان تا پاییز شکوفا می‌شود. انبوهی از گُل‌های صورتی یا سفید دوتایی به شکل فنجان، زیبایی بی‌نظیر این گیاه است.


26. زنبق ژاپنی (Japanese Iris)

نام علمی: (Iris ensata)

گُل زنبق ژاپنی یکی از زیباترین نوع زنبق‌ها در دنیا هستند. گُل زنبق می‌تواند موج‌دار و ژولیده، تکی، دوتایی یا گرد باشند. زنبق ژاپنی فاقد آن پرچم‌ها بلند است و بیشتر شبیه به ارکیده هستند.

 

زنبق ژاپنی به رنگ آبی، صورتی، بنفش، بنفش –قرمز، سفید با نقطه‌های زرد در مرکز، خودنمایی کنند. گُل زنبق ژاپنی گیاهی بلند بالا است و شاید تا حدود دو متر نیز قد بکشد. زنبق عاشق خورشید است و در تابستان به گل می‌نشیند.

زنبق ژاپنی (Japanese Iris)نام علمی: (Iris ensata)
زنبق ژاپنی

گُل زنبق ژاپنی یکی از زیباترین نوع زنبق‌ها در دنیا هستند. گُل زنبق می‌تواند موج‌دار و ژولیده، تکی، دوتایی یا گرد باشند. زنبق ژاپنی فاقد آن پرچم‌ها بلند است و بیشتر شبیه به ارکیده هستند.


27. سوسن غوک پر مو (Japanese Toad Lily)

نام علمی: (Tricyritis hirta)

گل سوسن غوک پر مو یا گُل سوسن غوک ژاپنی، گُل‌هایی شبیه به ارکیده دارد که با برگ‌های کرک‌دار پوشیده شده است.

این گیاه در اطراف نهرها و صخره‌های سنگی رشد می‌کند و عاشق سایه است. سوسن غوک پر مو گیاهی چند ساله سایه دوست است. گُل سوسن غوک پر مو، گُل‌هایی به رنگ سفید تا بنفش کم رنگ دارد که با صدها لکه‌های کک و مک طور بنفش و گلویی زرد تزئین شده است.سوسن غوک پر باید در باغ‌های مرطوب کاشته شود.

سوسن غوک پر مو (Japanese Toad Lily) نام علمی: (Tricyritis hirta)
سوسن غوک پر مو

گل سوسن غوک پر مو یا گُل سوسن غوک ژاپنی، گُل‌هایی شبیه به ارکیده دارد که با برگ‌های کرک‌دار پوشیده شده است.


28.گل خورشیدی یا گل سوسن کفیر (Kaffir Lily)

نام علمی: (Clivia miniata)

گل خورشیدی که بنام گُل سوسن ناتال (Natal Lily) نیز نامیده می‌شود، گیاهی همیشه سبز است که خوشه‌هایی بزرگی از گل‌ها را در بر می‌گیرد.

گُل خورشیدی به رنگ نارنجی تا قرمز با گلویی زرد و قیفی شکل خودنمایی می‌کند. هر خوشه‌ی این گیاه ۲۰ تا ۱۵ گل را در بر می‌گیرد. این گل نیاز به رسیدگی دارد بنابراین اگر در گلدان باشد، گلدهی موفقی خواهد داشت.

گل خورشیدی یا گل سوسن کفیر (Kaffir Lily)نام علمی: (Clivia miniata)
گل خورشیدی یا گل سوسن کفیر 

گل خورشیدی که بنام گُل سوسن ناتال (Natal Lily) نیز نامیده می‌شود، گیاهی همیشه سبز است که خوشه‌هایی بزرگی از گل‌ها را در بر می‌گیرد.


29. گیاه کانگورو (Kangaroo Paw)

نام علمی: (Anigozanthos flavidus)

گل کانگورو یک گیاه چند ساله و بومی استرالیا است. گُل کانگورور گیاهی همیشه سبز است و شکوفه‌های منحصربه‌فردی به رنگ، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی و سبز تولید می‌کند.

گُل‌های کانگورو بصورت خوشه‌ای با لوب‌های نوک تیز و منحنی شکل تولید می‌کند. این گیاه بجزء یخبندان در برابر همه چیز مقاوم است.

گیاه کانگورو (Kangaroo Paw)نام علمی: (Anigozanthos flavidus)
گیاه کانگورو 

گُل‌های کانگورو بصورت خوشه‌ای با لوب‌های نوک تیز و منحنی شکل تولید می‌کند. این گیاه بجزء یخبندان در برابر همه چیز مقاوم است.


30.گیاه شکر پاره (king Protea)

نام علمی: (Protea cynarodies)

گل شکر پاره گُل ملی آفریقای جنوبی به عنوان گُل Cape Artichoke Flower نامیده می‌شود. برخی از باغبان‌ها، گُل شکر پاره را یک گل منحصر‌به‌فرد از دنیایی دیگر می‌دانند.

گُل شکر پاره درختچه‌ای همیشه سبز است که بخاطر سرگُل‌های غول پیکرش معروف شده است. سرگُل این گیاه شامل یک دسته گل مرکزی از گل‌های داخلی کوچک است که با شاخه‌های رنگارنگ احاطه شده است. معمولا گُل‌های شکر پاره متشکل از ۶ تا ۱۰ سرگل است. گُل شکر پاره به آفتاب کامل نیاز دارد.

گیاه شکر پاره (king Protea)نام علمی: (Protea cynarodies)
گیاه شکر پاره 

گُل شکر پاره درختچه‌ای همیشه سبز است که بخاطر سرگُل‌های غول پیکرش معروف شده است. سرگُل این گیاه شامل یک دسته گل مرکزی از گل‌های داخلی کوچک است که با شاخه‌های رنگارنگ احاطه شده است.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868