31 plants suitable for plastic pots and gardens 31گیاه مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه
31گیاه مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه

گلدان های پلاستیکی در اندازه و سایز های مختلف، کوچک و بزرگ هستند که میتوانید با توجه به گیاه خود آنها را تهیه کنید.

در صورتی که گلدان مورد نظر شما کوچک باشد باعث از بین رفته گیاه شما می شود و بر عکس در صورتی که گلدان پلاستیکی انتخابی شما زیاد بزرگ باشد در هنگام جابه جایی ممکن است به مشکل بر بخورید. گلدان پلاستیکی مدل های متنوعی دارد مانند گلدان های ساده ، گلدان آویز که معمولا برای گیاهان رونده بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و گلدان های نرده ای که بر روی نرده ها قرار میگیرند.

گلدان پلاستیکی علاوه بر تنوع و زیبایی که دارد دارای مزایای زیادی می باشد

گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گلدان پلاستیکی سیدوس 

مزایای گلدان پلاستیکی

مقاوم در برابر ضربه,

نیاز کمتر گیاه به آب

ظاهر زیبا

پاکسازی راحت تر

زهکشی مناسب

وزن گلدان

گلدان پلاستیکی سیدوسSidoos plastic vase
گلدان پلاستیکی سیدوس

1. گل واتسونیا (Table Mountain Watsonia)

نام علمی: (Watsonia tabularis)

گیاه واتسونیا گیاهی همیشه سبز است که با خوشه‌هایی ۲۰ تا ۳۰ تایی از گل‌های شیپوری، جلوه‌گری می‌کند. شکوه این گیاه بی‌حد و حصر زیبا و ظریف است. ساقه‌های بنفش رنگ با گُل‌های صورتی پاستلی، بیشتر شبیه به یک گل آسمانی است تا زمینی! گُل واتسونیا می‌تواند تا ۲ متر و نیم رشد کند. اگر گُل واتسونیا بصورت دسته‌ای کاشته شود، طبیعتی زیبا می‌سازد.

گل واتسونیا (Table Mountain Watsonia)نام علمی: (Watsonia tabularis)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گل واتسونیا 

گیاه واتسونیا گیاهی همیشه سبز است که با خوشه‌هایی ۲۰ تا ۳۰ تایی از گل‌های شیپوری، جلوه‌گری می‌کند. شکوه این گیاه بی‌حد و حصر زیبا و ظریف است.


2. گیاه شاهپسند ارغوانی (Tall Verbena)

نام علمی: ( Verbena bonariensis)

گیاه شاهپسند ارغوانی یک گیاه چند ساله است. گُل شاهپسند ارغوانی همانطور که از نامش مشخص است، با خوشه‌هایی از شکوفه‌های یاسی و بنفش در بالای ساقه‌های باریک دلبری می‌کند.

گُل شاهپسند ارغوانی وقتی در مسیر نسیم تکان می‌خورند، تماشایی هستند. گُل شاهپسند ارغوانی پر از شهد است و گُل مورد علاقه‌ی پروانه‌ها و سایر حشرات گرده‌افشان‌ها است. این گیاه سریع الرشد است و تا حدود سه متر رشد می‌کند.

گیاه شاهپسند ارغوانی (Tall Verbena)نام علمی: ( Verbena bonariensis)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گیاه شاهپسند ارغوانی

گیاه شاهپسند ارغوانی یک گیاه چند ساله استگُل شاهپسند ارغوانی همانطور که از نامش مشخص است، با خوشه‌هایی از شکوفه‌های یاسی و بنفش در بالای ساقه‌های باریک دلبری می‌کند.


3.گل شمعدانی‌ هلندی (Tender Geraniums)

نام علمی: (Pelargonium)

شمعدانی هلندی گیاهی لطیف و خوش نقش است که از هر خانم خاندار و هر باغبان ماهری یکی از آن‌ها را در خانه و باغ خودشان دارد. گُلدهی شمعدانی هلندی طولانی و نگهداری آسانی دارد. گل‌های شمعدانی هلندی در رنگ‌های قرمز، نارنجی و سفید جلوه‌گری می‌کنند. شمعدانی هلندی گیاهی یکساله است.

گل شمعدانی‌ هلندی (Tender Geraniums)نام علمی: (Pelargonium)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گل شمعدانی‌ هلندی 

گل‌های شمعدانی هلندی در رنگ‌های قرمز، نارنجی و سفید جلوه‌گری می‌کنندشمعدانی هلندی گیاهی یکساله است.


4.گیاه تلخ بیان (Texas Mountain Laurel)

نام علمی: (Sophora secundiflora)

همیشه باغ و باغچه‌ی خانه یک فضا برای کاشتن گُل دارد و گُل تلخ‌بیان گزینه‌ای مناسب برای تمامی باغ‌ها و باغچه‌ها است. گُل تلخ‌بیان در بهار، خوشه‌های خوش رنگ آبی – بنفش و معطر تولید می‌کند. عطر این گُل شبیه به عطر انگور و آدامس است.

پروانه‌ها و زنبورها عاشق این گیاه خوش عطر و رنگ هستند. پس از اینکه شکوفه‌های این گیاه می‌ریزند، غلاف‌های بذری شکلی تولید می‌کند که درخت کریسمس را با آن تزئین می‌کنند. گُل تلخ بیان درختچه‌ای بسیار مقاوم است و برای نگهداری در پاسیوها، عالی است.

گیاه تلخ بیان (Texas Mountain Laurel)نام علمی: (Sophora secundiflora)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گلدان پلاستیکی سیدوس 

گیاه تلخ‌بیان در بهار، خوشه‌های خوش رنگ آبی – بنفش و معطر تولید می‌کند. عطر این گُل شبیه به عطر انگور و آدامس است.


5. گل ببر (Tiger Flower)

نام علمی: (Tigride pavonia)

گل ببر که بنام گُل طاووس یا گُل صدف مکزیکی نیز معروف است، در تابستان طبیعتی خیره کننده می‌سازد. شکوفه‌های درشت با رنگ‌های ترکیبی شاد مثل صورتی، قرمز، زرد، نارنجی یا سفید با خال خال‌هایی با رنگ متضاد، عالی است. عرض گل ببر به ۱۲ سانتی متر می‌رسد. هر گُل ببر فقط یک روز بصورت کامل شکوفا می‌شود.

گل ببر (Tiger Flower)نام علمی: (Tigride pavonia)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گل ببر 

گُل ببر که بنام گُل طاووس یا گُل صدف مکزیکی نیز معروف است، در تابستان طبیعتی خیره کننده می‌سازد.


6.گیاه لیلیوم ببر (Tiger Lily)

نام علمی: (Lilium lancifolium)

گیاه لیلیوم ببر یکی از عجیب و غریب‌ترین نوع گل‌ها است. شکوفه‌های نارنجی روشن و خال خال‌های تیره، گُل لیلیوم ببر را متمایز می‌کند. گُل لیلیوم ببر بسیار مقاوم و رشد آسانی دارد. گیاه بالغ لیلیوم ببر می‌تواند تا ۴۰ گل را در خود جای دهد. گُل لیلیوم ببر به آفتاب کامل نیاز دارد.

گیاه لیلیوم ببر (Tiger Lily)نام علمی: (Lilium lancifolium)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گیاه لیلیوم ببر 

گیاه لیلیوم ببر یکی از عجیب و غریب‌ترین نوع گل‌ها استشکوفه‌های نارنجی روشن و خال خال‌های تیره، گُل لیلیوم ببر را متمایز می‌کند.


7. گل نمسیا (Toothed Aloha)

نام علمی: (Nemesia denticulate)

گیاه نمسیا گُلی رونده و بومی آفریقای جنوبی است. گُل نمسیا گیاه چند ساله و نیمه مقاوم است، که گاهی بصورت یکساله رشد می‌کند. گُل نمسیا از تابستان تا اوایل پاییز گُل‌های زیبای بنفش روشن با گلوهای زرد تولید می‌کند. گُل نمسیا شبیه به اسنپدراگون هستند. گُل نمسیا بخاطر پرورش آسان، گیاهی عالی برای باغبانان تازه‌کار است.

گل نمسیا (Toothed Aloha)نام علمی: (Nemesia denticulate)
گلدان پلاستیکی سیدوس Sidoos plastic vase
گل نمسیا 

گل نمسیا گُلی رونده و بومی آفریقای جنوبی استگُل نمسیا گیاه چند ساله و نیمه مقاوم است، که گاهی بصورت یکساله رشد می‌کند


8. گیاه گازانیا اسپلندنس (Treasure Flower)

نام علمی: (Gazania)

گیاه گازانیا اسپلندنس گُل‌های چند ساله است که با شکوفه‌های دیزی شکل خودنمایی می‌کند. گُل گازانیا اسپلندنس با لبه‌های تیره، خال‌ها، حلقه‌ و گلبرگ‌های رنگارنگ گیاهی بزرگ و جذاب است. رنگ‌های شاد مثل قرمز، صورتی، نارنجی و سفید از رنگ‌های رایج گُل گازانیا اسپلندنس است. دو نوع گُل گازانیا در دنیا موجود است: گُل گازانیا رونده و گُل گازانیا بوته‌ایگُل گازانیا اسپلندنس عاشق آفتاب کامل است.

گیاه گازانیا اسپلندنس (Treasure Flower)نام علمی: (Gazania)
گیاه گازانیا اسپلندنس 

گیاه گازانیا اسپلندنس گُل‌های چند ساله است که با شکوفه‌های دیزی شکل خودنمایی می‌کندگُل گازانیا اسپلندنس با لبه‌های تیره، خال‌ها، حلقه‌ و گلبرگ‌های رنگارنگ گیاهی بزرگ و جذاب است.


9. گل لاواترا (Tree Mallow)

نام علمی: (Lavatera maritima)

گیاه لاواترا یک گیاه چند ساله تقریبا همیشه سبز است که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کند. گُل لاواترا دو رنگ است قسمت نزدیک به مرکز یاسی تیره و قسمت خارجی یاسی روشن است. درختچه لاواترا در طول تابستان بصورت گسترده شکوفه می‌زند و در فصول دیگر بصورت پراکنده به گُل می‌نشیند. گُل لاواترا تقریبا بدون آفت است.

گل لاواترا (Tree Mallow)نام علمی: (Lavatera maritima)
گل لاواترا 

گُل لاواترا یک گیاه چند ساله تقریبا همیشه سبز است که در مناطق گرمسیری زندگی می‌کندگُل لاواترا دو رنگ است قسمت نزدیک به مرکز یاسی تیره و قسمت خارجی یاسی روشن است.


10. گیاه پیچ اناری (Trumpt Vine)

نام علمی: (Campsis radicans)

گیاه پیچ اناری یک گیاه رونده چوبی و مستحکم است که گُل‌های زیادی به نمایش می‌گذارد. شکوفه‌های گُل پیچ انار بصورت خوشه‌ای در انتهای هر شاخه خودنمایی می‌کند. گُل پیچ اناری شیپوری شکل است و به اندازه شش سانتی متر طول دارد و در رنگ‌های سرخ و نارنجی نمایش می‌شود.

گُل پیچ انار از اوایل تا اواخر تابستان به گل می‌نشیند. اگر قصد کاشتن گُل پیچ انار را در باغ و باغچه خود دارید حواستان باشد که این گیاه به سازه‌ها آسیب وارد می‌کند. این گیاه روی داربست فوق‌العاده زیبا است.

گیاه پیچ اناری (Trumpt Vine)نام علمی: (Campsis radicans)
گیاه پیچ اناری 

گیاه پیچ اناری یک گیاه رونده چوبی و مستحکم است که گُل‌های زیادی به نمایش می‌گذاردشکوفه‌های گُل پیچ انار بصورت خوشه‌ای در انتهای هر شاخه خودنمایی می‌کند.


11. گل لاله (Tulip)

نام علمی: (Tulipa)

بر اساس نوع گُل، اندازه و زمان شکوفه زدن، ۱۵ گروهاز گل لاله در دنیا وجود دارد. با وجود چندین هزار نوع و رقم، انتخاب یک نوع گُل لاله کار بسیار دشواری است. گُل لاله Tulip یکی از محبوب‌ترین نوع از لاله‌ها است. گُل لاله نماد بهار است. سرهای تک یا دوتایی، لبه‌های حاشیه‌دار یا ساده، رنگین کمانی از رنگ‌ها است. گُل لاله معمولا به عنوان گیاه چند ساله کاشته؛ ولی بعد از مدتی عملکرد آن‌ها خیلی ضعیف می‌شود.

گل لاله (Tulip)نام علمی: (Tulipa)
گل لاله 

گُل لاله Tulip یکی از محبوب‌ترین نوع از لاله‌ها استگُل لاله نماد بهار است. سرهای تک یا دوتایی، لبه‌های حاشیه‌دار یا ساده، رنگین کمانی از رنگ‌ها است.


12.گیاه ایکمیا فاسکیاتا / گل گلدان نقره‌ای (Urn Plant)

نام علمی: (Aechmea fasciata)

گیاه ایکمیا فاسکیاتا گلی همیشه سبز، لطیف و چند ساله است که با گُل رزتی خیره کننده، خطوط نقره‌ای و برگ‌های سبز، گویا گل و گلدان را با هم دارد.

گیاه ایکمیا فاسکیاتا در سه سالگی بالغ می‌شود و بعد از آن، به یک سنبله گل صورتی با براکت‌های صورتی و نقره‌ای که شکوفه‌های بنفش آن را احاطه کرده، تبدیل می‌شود. این گل تا حدود یک و نیم متر قد می‌کشد و به شدت نیازمند سایه است.

گیاه ایکمیا فاسکیاتا / گل گلدان نقره‌ای (Urn Plant)نام علمی: (Aechmea fasciata)
گیاه ایکمیا فاسکیاتا / گل گلدان نقره‌ای 

گیاه ایکمیا فاسکیاتا گلی همیشه سبز، لطیف و چند ساله است که با گُل رزتی خیره کننده، خطوط نقره‌ای و برگ‌های سبز، گویا گل و گلدان را با هم دارد.


13.گیاه ویرجینیا/ گل گوزن شیرین (Virginia Sweetspire)

نام علمی: (Itea virginica)

گیاه بوته ویرجینیا یا گُل گوزن شیرین درختچه‌ای گِرد پوشیده از با ظاهری گندم گونه، پر از گُل‌های ستاره‌ای شکل است. شکوفه‌های معطر با رنگ کرم و سفید، بوته ویرجینیا را زیبا و دوستداشتنی کرده است.

گُل‌دهی این گیاه طولانی مدت و نگهداری آسانی دارد. گُل بوته ویرجینیا تا حدود ۲۰ سانتی متر قد می‌کشد.  گُل گوزن شیرین که نام دیگر بوته ویرجینیا است، عاشق خاک مرطوب است، بنابراین کاشتن آن‌ها در حاشیه نهرها عالی است.

گیاه ویرجینیا/ گل گوزن شیرین (Virginia Sweetspire) نام علمی: (Itea virginica)
گیاه ویرجینیا/ گل گوزن شیرین 

گیاه بوته ویرجینیا یا گُل گوزن شیرین درختچه‌ای گِرد پوشیده از با ظاهری گندم گونه، پر از گُل‌های ستاره‌ای شکل با رایحه‌ای شیرین است.


14. گل وایولت اسلیپرز (Violet Slipper Flower)

نام علمی: (Jovellanan violacea)

گیاه وایولت اسلیپرز گیاهی چند ساله علفی، تقریبا همیشه سبز است. گُل وایولت اسلیپرز بنظر یک گُل دو قسمتی است که با گلبرگ‌های دندانه‌دار، مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. گُل وایولت اسلیپرز بصورت ستاره‌ای برجسته نمایش می‌شوند. گُل وایولت اسلیپرز معمولا به رنگ بنفش با خال‌های کوچک و گلوی زرد نمایش می‌شود. گُل وایولت اسلیپرز در طول تابستان به گُل می‌نشیند و طبیعتی زیبا می‌سازد.

گل وایولت اسلیپرز (Violet Slipper Flower)نام علمی: (Jovellanan violacea)
گل وایولت اسلیپرز 

گیاه وایولت اسلیپرز گیاهی چند ساله علفی، تقریبا همیشه سبز استگُل وایولت اسلیپرز بنظر یک گُل دو قسمتی است که با گلبرگ‌های دندانه‌دار، مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند.


15.گیاه افعی رسمی (Vipers Bugloss)

نام علمی: (Echium vulgare)

گیاه افعی رسمی گیاهی یکساله و دوساله است که بصورت قائم رشد می‌کند. خوشه‌های استوانه‌ای از گُل‌های زنگوله‌ای شکل است که معمولا به رنگ بنفش با برچه‌های صورتی تولید می‌کند. گُل افعی رسمی می‌تواند تا ۵۰ سانتی‌متر رشد کنند. گیاه افعی رسمی بومی بریتانیا است.

گیاه افعی رسمی (Vipers Bugloss)نام علمی: (Echium vulgare)
گیاه افعی رسمی 

گل افعی رسمی گیاهی یکساله و دوساله است که بصورت قائم رشد می‌کندخوشه‌های استوانه‌ای از گُل‌های زنگوله‌ای شکل است که معمولا به رنگ بنفش با برچه‌های صورتی تولید می‌کند.


16. گیاه شب بوی خیری (Wallflower)

نام علمی: (Erysimum cheiri)

گل شب بوی خیری گیاهی چند ساله، تقریبا همیشه سبز است که عمر کوتاهی دارد. گُل شب بوی خیری از سنبله‌هایی با ۲۰ تا ۳۰ گُل زرد-نارنجی تشکیل شده است. شکوفه‌های گُل شب بوی خیری، رایحه‌ای شیرین دارند و در رنگ‌های مختلف در دنیا در درسترس هستند. گُل شب بوی خیری در بهار، در آفتاب کامل، به گُل می‌نشینند. گُل شب بوی خیری در دسته گُل‌های خشک، عضوی مهم است.

گیاه شب بوی خیری (Wallflower)نام علمی: (Erysimum cheiri)
گیاه شب بوی خیری 

گل شب بوی خیری گیاهی چند ساله، تقریبا همیشه سبز است که عمر کوتاهی داردگیاه شب بوی خیری از سنبله‌هایی با ۲۰ تا ۳۰ گُل زرد-نارنجی تشکیل شده است.


17. گیاه نیلوفر آبی (Water Lily)

نام علمی: (Nymphaea)

گل نیلوفر آبی یک گُل زیبا از تیره Nymphaea است. گُل نیلوفر گیاهی آبزی است که حدود ۳۰ گونه دارد. گیاه نیلوفر آبی هاردی با سایر نیلوفرهای آبی گرمسیری، کیفیتی متفاوت دارد. گُل نیلوفر آبی نه تنها رنگین کمانی از رنگ‌ها است، بلکه به سالم نگهداشتن برکه در باغ شما نیز کمک می‌کند. گُل نیلوفر آبی با کاهش جلبک‌ها و جذب مواد مغذی در برکه، برای ماهی‌ها پناهگاهی تمیز نگه می‌دارد.

گیاه نیلوفر آبی (Water Lily)نام علمی: (Nymphaea)
گیاه نیلوفر آبی 

گُل نیلوفر آبی نه تنها رنگین کمانی از رنگ‌ها است، بلکه به سالم نگهداشتن برکه در باغ شما نیز کمک می‌کند.


18. گل استاتیس (Wavyleaf Sea Lavender)

نام علمی: (Limonium sinuatum)

گُل استاتیس گیاهی چند ساله است. گُل استاتیس خوشه‌های ضخیم از گُل‌های کوچک و قیفی شکل دارد که روی ساقه‌های بال‌دار حمل می‌شود. گیاه استاتیس از تابستان تا اوایل پاییز شکوفا می‌شود.

گُل استاتیس به رنگ‌های یاسی، صورتی، بنفش، زرد، نارنجی و سفید در دسترس هستند.  گیاه استاتیس یکی از محبوب‌ترین نوع در گل‌های خشک است. گُل استاتیس تحمل نمک بالایی دارد، به همین خاطر برای باغ‌های ساحلی ایده‌آل‌ترین است.

گل استاتیس (Wavyleaf Sea Lavender)نام علمی: (Limonium sinuatum)
گل استاتیس 

گُل استاتیس به رنگ‌های یاسی، صورتی، بنفش، زرد، نارنجی و سفید در دسترس هستندگُل استاتیس یکی از محبوب‌ترین نوع در گل‌های خشک است.


19.گیاه هویا کارنوزا/ گل شمعی (Wax Plant)

نام علمی: (Hoya carnosa)

گل شمعی یا گُل هویا کارنوزا به عنوان گُل چینی نیز معروف است؛ بخاطر شکوفه‌های زیبا و رایحه‌ی شیرینی دارد جزء گیاهان آپارتمانی گلدار قرار می‌گیرد. گُل هویا کارنوزا به شکل چتری از گُل‌های ستاره‌ای است. گُل شمعی به رنگ صورتی سفید و صورتی روشن است. گُل شمعی شهد زیادی دارد و گرده‌افشان‌ها را عاشق خود می‌کند.

گیاه هویا کارنوزا/ گل شمعی (Wax Plant)نام علمی: (Hoya carnosa)
گیاه هویا کارنوزا/ گل شمعی 

گل شمعی یا گُل هویا کارنوزا که به نام  گُل چینی نیز معروف است بخاطر شکوفه‌های زیبا و رایحه‌ی شیرینی دارد جزء گیاهان آپارتمانی گلدار قرار می‌گیرد.


20. گل ایکسوار/ گل شعله جنگل (West Indian Jasmine)

نام علمی: (Ixora coccinea)

گل ایسکورا که بنام گُل شعله جنگل و همینطور یاس غربی هند نیز معروف است، گیاهی استوایی است که معمولا در مناطق گرمسیری آسیا فراوان یافت می‌شود.

گُل ایسکورا در آب و هوای گرمسیری، در تمام طول سال گُل می‌دهد. گُل ایکسورا به نام شمعدانی جنگلی نیز خوانده می‌شود. سرگل‌ گنبدی شکل گُل ایسکورا، به رنگ‌های متنوع صورتی، نارنجی، زرد، قرمز یا سفید در دسترس است. گُل ایکسورا در واقع درختچه‌ای همیشه سبز است که علاوه بر گُل‌های درخشان و درشت شاخ و برگ براق و زیبایی دارد.

گل ایکسوار/ گل شعله جنگل (West Indian Jasmine)نام علمی: (Ixora coccinea)
گل ایکسوار/ گل شعله جنگل 

گُل ایسکورا در آب و هوای گرمسیری، در تمام طول سال گُل می‌دهدگُل ایکسورا به نام شمعدانی جنگلی نیز خوانده می‌شود.


21. گیاه ماندویلا (White Diplandenia)

نام علمی: (Mandevilla boliviensis)

گل ماندویلا گیاهی عجیب و غریب، بومی بولیوی است. گُل ماندویلا در طول تابستان با گُل‌های قیفی شکل خود، جلوه‌گری می‌کند. گُل‌های سفید با گلوی نارنجی و برگ‌های سبزه تیره از خصوصیات بارز این گُل زیبا است. گُل ماندویلا تا ارتفاع حدود ۶ متر قد می‌کشد. گُل ماندویلا گیاهی گرمسیری و عاشق آفتاب است.

گیاه ماندویلا (White Diplandenia)نام علمی: (Mandevilla boliviensis)
گیاه ماندویلا 

گل ماندویلا گیاهی عجیب و غریب، بومی بولیوی استگُل ماندویلا در طول تابستان با گُل‌های قیفی شکل خود، جلوه‌گری می‌کند.


22. ارکیده مرغ ماهی‌خوار/ ارکیده مینای سفید (White Egret Orchid)

نام علمی: (Habenaria radiate)

گل ارکیده مینای سفید یا گُل ارکیده مرغ ماهی‌خوار یک گیاه مقاوم است، که بخاطر ظاهر عجیب و غریب خود، شبیه مرغ سفید در حال پرواز، در دنیا پرآوازه است. عرض شکوفه‌های گُل ارکیده مرغ ماهی‌خوار با در نظر گرفتن دو بال پرواز، حدود ۵ سانتی متر است، که روی یک ساقه مستحکم قرار می‌گیرد.

هر ساقه حدودا ۸ شکوفه را نگهداری می‌کند. گیاه ارکیده مرغ ماهی خوار به مدت چهار هفته در اواخر تابستان به گُل می‌نشیند. گُل ارکیده مینای سفید را می‌توان بیشتر در تالاب‌های استوایی پیدا کرد.

ارکیده مرغ ماهی‌خوار/ ارکیده مینای سفید (White Egret Orchid) نام علمی: (Habenaria radiate)
ارکیده مرغ ماهی‌خوار/ ارکیده مینای سفید

گل ارکیده مینای سفید یا گُل ارکیده مرغ ماهی‌خوار یک گیاه مقاوم است، که بخاطر ظاهر عجیب و غریب خود، شبیه مرغ سفید در حال پرواز، در دنیا پرآوازه است.


23. گیاه سر لاک پشت / گل عشبه (White Turtlehead)

نام علمی: (Chelone glabra)

گُل سر لاک پشت یا عشبه گیاهی چند ساله است که در اواخر تابستان تا پاییز با خوشه‌هایی از گُل‌های دو لبه خودنمایی می‌کند. شکوفه‌های این گیاه عجیب به رنگ سفید و صورتی هستند و از نظر ظاهری خیلی شبیه به سر لاکپشت نمایش می‌شوند. گُل‌ها با شاخ و برگ‌های تیز تا نزدیکی‌های یک متر رشد می‌کنند. گیاه سرلاکپشت در خاک متوسط تا مرطوب به خوبی رشد می‌کند ولی در کل، عاشق مناطق بارانی است.

گیاه سر لاک پشت / گل عشبه (White Turtlehead)نام علمی: (Chelone glabra)
گیاه سر لاک پشت / گل عشبه

گُل سر لاک پشت یا عشبه گیاهی چند ساله است که در اواخر تابستان تا پاییز با خوشه‌هایی از گُل‌های دو لبه خودنمایی می‌کند.


24.گل تله شیپوری سفید / گل سارسنیا لئوکوفیلا (White-Topped Pitcher Plant)

نام علمی: (Sarracenia leucophylla)

گُل سارسنیا لئوکوفیلا گیاهی چند ساله‌ی گوشتخوار است. گیاه سارسنیا لئوکوفیلا شبیه به شیپوری ایستاده است. این گیاه با رنگ سبز جوانه می‌زند و به تدریج به رنگ سفید با رگه‌های قهوه‌ای، فراوان در دهانه‌ی شیپور، تزئین می‌شود.

در فصل بهار، گل‌های قرمز روشنی که تا حدودی معطر هستند نیز به این گیاه اضافه می‌شوند. حشرات وقتی اسیر این گیاه عجیب و غریب می‌شوند، توسط شهد به گلوی گیاه راه پیدا می‌کنند. این گیاه تا حدود  ۷۲ سانتی متر رشد می‌کند. گل گوشتخوار سارسنیا لئوکوفیلا برای پرورش به خاکی مرطوب نیازمند است.

گل تله شیپوری سفید / گل سارسنیا لئوکوفیلا (White-Topped Pitcher Plant)نام علمی: (Sarracenia leucophylla)
گل تله شیپوری سفید / گل سارسنیا لئوکوفیلا 

گُل گوشتخوار سارسنیا لئوکوفیلا گُل های شیپوری سفید با رگه‌های قهوه‌ای و تقریبا عطری است.


25. بنفشه سه رنگ (Wild Pancy)

نام علمی: (Viola tricolor)

گل بنفشه سه رنگ بخاطر ظرافت و ترکیب رنگ فوق العاده گُلبرگ‌هایش محبوب است. این گیاه، تا حدود ۶ سانتی‌متر قد می‌کشد. گُل‌های بنفشه سه رنگ، روی ساقه‌های نازک و ظریف بصورت پراکنده رشد می‌کنند. گُلبرگ‌های این گیاه معمولا به سه رنگ بنفش تیره، یاسی و سفید با رگه‌ها و لکه‌های متضاد جلوه‌گری می‌کنند.

بنفشه سه رنگ از بهار تا پاییز به گُل می‌نشیند. بنفشه سه رنگ عاشق هوای خنک است؛ به همین خاطر، برای اضافه کردن رنگ به پاییز هزار رنگ، گزینه‌ای ایده‌آل است.

بنفشه سه رنگ (Wild Pancy)نام علمی: (Viola tricolor)
بنفشه سه رنگ 

گُل بنفشه سه رنگ بخاطر رنگ متفاوت گُلبرگ‌هایش (بنفش، یاسی و سفید) به این نام معروف است. بنفشه سه رنگ عاشق هوای پاییز است.


26. گل تاج الملوک (Winky Double Red-White)

نام علمی: (Aquilegia vulgaris)

گُل تاج الملوک یکی از جذاب‌ترین گیاهان در دنیا است که هم برای پرورش در باغ و هم برای نگهداری در گلدان عالی است. گل تاج الملوک از اواخر بهار تا اوایل تابستان با گُل‌های درشت خودنمایی می‌کند. گیاه تاج الملوک با ساقه‌های محکم، گل‌های رنگارنگ زرشکی و سفید را نگهداری می‌کند. گیاه تاج الملوک با ظاهری جذاب و نگهداری آسان، برای کاشت در هر باغی عالی است.

گل تاج الملوک (Winky Double Red-White)نام علمی: (Aquilegia vulgaris)
گل تاج الملوک

گُل تاج الملوک طراحی خاصی دارد که گویا دو گُل در یک گُل جمع شده‌اند! یگ گُل چهار گلبرگ فنجانی سفید قرمز بر روی گُل ستاره‌ای شکل تمام قرمز سوار شده است.


27.گیاه تورنیا فورنیری (Wishbone Flower)

نام علمی: (Torenia fournieri)

گُل تورنیا فورنیری یک گیاه یکساله سایه دوست است. گُل‌های شیپوری شکلِ دو لبه‌ی دو رنگ (گلبرگ تیره با لبه روشن و بالعکس)، از زیبایی‌های شگفت انگیز طبیعت است. برچه‌های زرد به شکل استخوان جناغ، باعث شده که نام این گیاه در برخی نواحی گُلِ جناغی باشد. گیاه تورنیا فورنیری از اوایل تابستان تا اولین یخبندان به گل می‌نشیند.

گیاه تورنیا فورنیری (Wishbone Flower)نام علمی: (Torenia fournieri)
گیاه تورنیا فورنیری 

گُل تورنیا فورنیری خیلی شبیه به گُل عباسی است، این گیاه پیچ زیبا با گُل ‌های شیپوری و برچه‌های جناغی شکل جلوه‌گری می‌کند.


28.گل اقونیطون (Wolfs Bane)

نام علمی: (Aconitum napellus)

گُل آقونیطون گُلی است که با خوشه‌هایی از شکوفه‌های آبی رنگ، از اواسط تا اواخر تابستان خودنمایی می‌کند. گیاه آقونیطون یا گُل تاجل الملوک تاپل عاشق آفتاب کامل است. این گیاه بخاطر اینکه گیاهی سمی است؛ بنام گُل کلاه شیطان یا گُل ملکه زهرها نیز خوانده می‌شود. برای نگهداری از این گیاه نیاز به دستکش دارید! و باید دور از دسترس حیوانات و کودکان قرار بگیرد.

گل اقونیطون (Wolfs Bane)نام علمی: (Aconitum napellus)
گل اقونیطون 

گُل آقونیطون با خوشه‌هایی از گل‌های آبی براق خودنمایی می‌کندگیاه آقونیطون بسیار گیاهی سمی است و برای لمس آن حتما باید از دستکش استفاده کنید.


29. گیاه رنگ پریده/ گل دماغه / گل جواهر زرد (Yellow Jewelweed)

نام علمی: (Impatients pallida)

گُل رنگ پریده بخاطر شکوفه‌های منحصر به فردش در دنیا معروف است. گُل رنگ پریده گیاهی برگی است که با گل‌های آویز زرد رنگ با لکه‌های قرمز، خود نمایی می‌کند. گیاه رنگ پریده بر خلاف نامش رنگ زرد فرح بخشی دارد و از ظرافت به گوشواره‌ شبیه هستند. گیاه رنگ پریده بنام گُل جواهر زرد نیز معروف است.

این گیاه از اوایل تابستان تا اولین یخبندان به گُل می‌نشیند.به  گُل جواهر زرد Touch-me-Nots نیز می‌گویند؛ زیرا غلاف این گیاه بسیار لطیف است و با کوچک‌ترین تماسی می‌ترکند. گیاه جواهر زرد فقط در باغ‌های مرطوب خوب رشد می‌کند.

گیاه رنگ پریده/ گل دماغه / گل جواهر زرد (Yellow Jewelweed)نام علمی: (Impatients pallida)
گیاه رنگ پریده/ گل دماغه / گل جواهر زرد

گُل جواهر زرد که بنام‌های زیادی ملقب است، گیاهی حساس و زیبا است. گیاه جواهر زرد در باغ‌های ساحلی خوب رشد می‌کند.


30. علف بیدی (Yellow Loosestrife)

نام علمی: (Lysimachia punctata)

گیاه علف بیدی گیاهی چند ساله است که بنام گُل پادشاه مقدونیه نیز خوانده می‌شود. بنابراین، اگر به دنبال گیاهی درخور یک پادشاه هستید، این گیاه همانی است که می‌خواهید. گیاه علف بیدی از بهار تا تابستان به گُل می‌نشیند. ساقه‌های عمودی پر از گل‌های زرد فنجانی شکل با مرکزیت قرمز است، که شما را شیفته‌ی خود می‌کند. گیاه علف بیدی پرورش آسانی دارد و خیلی سریع پخش می‌شود.

علف بیدی (Yellow Loosestrife)نام علمی: (Lysimachia punctata)
علف بیدی 

گُل علف بیدی برخلاف اسمش بجای علف از بهار تا تابستان گل باران است. شکوفه‌های زرد پنج گلبرگی استکانی شکل باغ شما را پر از شور و نشاط می‌کند.


31.گیاه کتانی / گل نوروزی (Yellow Toadflax)

نام علمی: (Linaria vulgaris)

گُل کتانی گیاهی چند ساله است که با گُل‌های زرد و سفید فراوان، روی ساقه‌های مستحکم و عمودی خود نمایی می‌کند. گیاه کتانی تا حد زیادی شبیه به گیاه اسنپدراگون است. گل کتانی از اواخر بهار تا اولین سرما گل می‌دهد. گل کتانی در دسته گیاهانی سمی قرار می‌گیرد. آن‌ها در زیر نور خورشید رشد خوبی خواهند داشت.

گیاه کتانی / گل نوروزی (Yellow Toadflax)نام علمی: (Linaria vulgaris)
گیاه کتانی / گل نوروزی 

گُل کتانی تا حدودی ظاهرش شبیه به گل مریم است فقط اینکه با شکوفه‌های زرد را هم در برمی‌گیرد. گیاه کتانی گیاهی سمی است.


امیدواریم از گشت و گذار در کنار ۳۰۱ نوع گُل و گیاه در این روزهایی که به بهار نزدیک میشویم حسابی لذت برده باشید. با توضیح مختصر در مورد نیازهای گیاه، نام رایج آن و نکته‌های مهم گیاه‌شناسی، برای پرورش آن‌ها به عنوان گیاه آپارتمانی و یا در باغچه خانه‌تان، دست بکارشوید!

 

 

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868