گل آشیانتوس نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد. Asianthus flower or lipstick plant
گل آشیانتوس یا گیاه رژ لب(خر دم) در3گونه

speciosus گیاه سبدی یا Basket plant است. البته ساقه‌های این گیاهان را بر روی قیم نیز می‌توان هدایت کرد اما به شکل آویخته گلدهی بهتری خواهد داشت. نام دیگر این گیاه پیچ رژ لب Lipistick vine است. زیرا در انواع متداول این گیاه کاسه گل به هم پیوسته است و گل قرمز رنگ از میان آن بیرون می‌آید و تداعی کننده رژ لب خانمها است!

اگر دوست دارید این گیاه زیبا با گل های خوش رنگ و جذابش را مهمان خانه های خود کنید و میخواهید در مورد نحوه آبیاری ، کود دهی ، نور و دما و خاک مناسب آن اطلاعات کسب کنید در این مطلب همراه ما باشید.

گل آشیانتوس نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس
مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.

مروری سریع بر گل آشیانتوس

نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis
نام رایج : سبد انگور
نوع گیاه : همیشه سبز/ آپارتمانی
سمی بودن : سمی نیست.
قد حدودی گیاه : 40-30 سانتی متر
دشواری نگهداری : معمولی
سایز حدودی گلدان مناسب: 15 سانتی متر. ( هر سال گلدان آن را عوض کنید.)

نام رایج گیاه رژ لب، انگور رژ لب، انگور سبد
خانواده Gesneriaceae
نوع گیاه همیشه سبز چند ساله
نور خورشید نور فیلتر شده روشن
نوع خاک بسیار زهکشی شده
pH خاک خنثی تا قلیایی است
زمان شکوفه بهار، تابستان، پاییز
رنگ گل قرمز
مناطق سختی ۱۰-۱۱ (USDA)، معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند
منطقه بومی آسیا

گل آشیانتوسنام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس Aeschynanthus Japhrolepis

گیاه آشیانتوس، یک گیاه سلطنتی است!

نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است. حقیقتا نمیدانیم که چرا این نام را برای آن انتخاب کرده اند. اما هر چه که هست، ما نه تنها از آشینانتوس خجالت زده نیستیم، بلکه با افتخار آن را برای خانه‌های خود انتخاب می‌کنیم.
برگ‌های لایه لایه آن به همراه گل‌های زیبایش که شبیه رژ لب هستند و توجه تمامی پرنده ها را به خود جلب می‌کنند و در منزل هم با اضافه کردن رنگ و طراوت به محیط، تمامی نگاه ها را روی خود خیره می‌کنند.
اگر در آپارتمان ساکن هستید، میتوانید گل وگیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم وسایه را در فضای خانه پرورش دهید.

گل آشیانتوس از خانواده Gesneriaceae محسوب میشود 

این گیاه با نام علمیAeschynanthus speciosus به خانواده Gesneriaceae و راسته Lamiales تعلق دارد .

 بومی جنوب شرقی قاره آسیا بخصوص کشور اندونزی است.گل آشینانتوس ساقه‌هایی بلند به طول 90-60 سانتیمتر دارد که گلها در انتهای آنان شکل می‌گیرد و بسیار مناسب کاشته شدن در سبدهای گل آویخته هستند. البته می‌توان ساقه‌ها را بر روی قیم نیز هدایت کرد اما به ساقه‌های آویخته گیاه گلدهی بهتری خواهند داشت.

نمونه‌های مختلفی از آشینانتوس مورد کاشت و پرورش قرار می‌گیرد که سه گونه از متداولترین آنان عبارتند از :

* گونه A. radican   طول ساقه‌هایش به 1.5 متر نیز می‌رسد. برگها 8-4 سانتیمتر و گلها 7-5 سانتیمتر طول دارند. گلها معمولا قرمز رنگ و با گردنی زرد رنگ هستند و کاسه گل نیز قرمز تیره است که گل از میان آن بیرون می‌آید.

**گونه A. speciosus این گیاه برگهایی سبز تیره به طول 10 سانتیمتر و عرض 3.8 سانتیمتر و گلهایی به طول 10 سانتیمتر دارد. گلها در خوشه‌هایی که حاوی 20-6 گل است شکوفا می‌شوند.رنگ قسمت بالای گلها گلها نارنجی-زرد الی قرمز – نارنجی است و قسمت درونی آنان قرمز و گردن آنان تا حدودی زرد رنگ است.

***گونه A. pulcherکه از نظر ظاهری شبه به A. radican است و گردن گل سبز روشن می‌باشد و  گلهایی قرمز رنگ دارد.

همانطور که در مقدمه اشاره شد از این گیاه به دلیل بلند بودن و آویخته بودن ساقه‌ها معمولا در سبدهای آویزان استفاده می‌شود و به همین دلیل یکی از اسامی آن بخصوص برای گونهA. speciosus  گیاه سبدی یا Basket plant است.

البته ساقه‌های این گیاهان را بر روی قیم نیز می‌توان هدایت کرد اما به شکل آویخته گلدهی بهتری خواهد داشت. نام دیگر این گیاه پیچ رژ لب Lipistick vine است. زیرا در انواع متداول این گیاه کاسه گل به هم پیوسته است و گل قرمز رنگ از میان آن بیرون می‌آید و تداعی کننده رژ لب خانمها است!  

توجه کنید که گیاهان جوان گلدهی چندانی ندارند و باید صبر کنید تا کمی بزرگتر شوند و گلدهی آنان افزایش یابد اما گیاهی که بالغ و چند ساله است ممکن است به دلایل مختلف گلدهی اندکی داشته باشد که در ادامه این مشکلات بررسی شده اند.گلهای گیاه اشینانتوس در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می‌شوند.

 

فرقی نمی‌کند کجا،جنگل‌های آفریقا و یا آپارتمانی در تهران، آشینانتوس زیبا، بی دریغ سبزی و طراوت را به اطراف هدیه می‌دهد و شما را غرق در زیبایی می‌کند.
گل آشینانتوس گیاهی بسیار حساس، زیبا، شیک و منحصر به فرد است. به عقیده ما اگر تمام گیاهان توانایی رای دادن داشتند، حتما این گیاه را به عنوان ملکه خود انتخاب می‌کردند.

گل آشیانتوسنام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس:نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است

حقیقتا ، هیچ چیز مانند یک گیاه گلدار محیط خانه را تغییر نمی‌دهد. گل‌ها همواره پیام آور شادی و سرزندگی هستند. بخصوص اگر گیاهی سبز، براق و زیبا حامل این گل‌های قرمز باشد!
نگهداری از آشیانتوس کار دشواری نیست. اگر کمی به او توجه کنید، همیشه گل‌های زیبای آن را تماشا خواهید کرد.

 

چگونه از گیاه آشیانتوس یا خر دم نگهداری کنیم ؟

این گیاه نیاز به نور زیاد ولی غیر مستقیم و فیلتر شده  ، آبیاری متوسط ، دمای معمولی اتاق و رطوبت نسبتا زیاد دارد و 3 سال طول می کشد تا بالغ شود. 

این گیاه در فصل سرد به خصوص زمستان نیاز به خواب و استراحت دارد و باید در این مدت آبیاری اش را کم کنید. 

 

در صورتی که نیاز سرمایی گیاه فراهم نباشد در فصل بهار گل های کمتری می دهد. 

اگر تمایل دارید گیاه شما برگهای درشت تر و زیباتری داشته باشد باید گل هایش را قبل از باز شدن جدا کنید. 

اگر میخواهید گیاهتان گلدهی خوبی داشته باشد باید بعد از هر گلدهی ، گیاهتان را هرس کنید. 

برای براق کردن و تمیز کردن برگهای گل نباید از مواد شیمیایی استفاده کنید و استفاده از یک پارچه مرطوب کافی است. 

گل آشیانتوس نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس:مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.

نور مناسب آشیانتوس

در صورتی که نور کافی در منزلتان ندارید برای نگهداری این گیاه اقدام نکنید یا این که از نور مخصوص رشد گیاهان آپارتمانی بالای گلدان استفاده کنید. 

برای رشد گیاه آشیانتوس نیاز به نور زیاد و غیر مستقیم بین 7 – 9 ساعت دارید. بهترین نور برای این گیاه کنار پنجره جنوبی و غربی است که با یک پرده نازک پوشیده شده باشد یا این که حدود 1 متر از پنجره فاصله داشته باشد. 

 

نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگهای گیاه می شود. 

در فصل بهار و تابستان میتوانید گلدان را به تراس و حیاط در یک قسمت سایه منتقل کنید. 

اگر گل شما بدقواره رشد میکند نشان دهنده کم بودن نور مورد نیاز گیاه است. 

گل آشیانتوسنام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس

دمای مناسب آشیانتوس

دمای مناسب گیاه آشیانتوس بین 10 – 29 درجه سانتی گراد است ولی دمای ایده ال برای نگهداری اش بین 18 – 23 درجه می باشد. این گیاه به راحتی میتواند در دمای معمولی اتاق رشد کند و با افزایش دما باید میزان آبیاری و رطوبت محیط هم افزایش پیدا کند.

 

آبیاری مناسب آشیانتوس

نیاز به آب گیاه آشیانتوس در حد متوسط است. هر زمان خاک گلدان بسته به اندازه آن تا عمق 2 – 4 سانتی متری خشک شده بود باید به گل آب بدهید ، از آنجا که میزان آبدهی به گل با تغییر دمای محیط تغییر خواهد کرد نمیتوانید زمان منظمی برای آن تعیین کنید. در فصل استراحت گیاه که از ابتدای زمستان شروع می شود میتوانید میزان آبدهی را کاهش دهید. 

 

اگر برگهای گیاه شما چروک و بیحال شود نشان دهنده کم آبی و کم شدن درخشش برگها نشانه زیاد آب دادن به گل است که منجر به پوسیدگی ریشه شده است. 

برای این که گل دهی گیاه کم نشود باید هر بار به اندازه ای آب در گلدان بریزید که آب اضافی از زیر آن خارج شود. 

زهکشی گلدان را هر ماه چک کنید تا مانع از پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه شوید. 

 

رطوبت مناسب آشیانتوس

این گیاه نیاز به رطوبت بالا در حود 60 – 75 درصد دارد بنابراین نباید به هیچ وجه در معرض سیستم گرمایشی یا سرمایشی قرار بگیرد. 

برای  تامین رطوبت گیاه با آب جوشیده از فاصله 40 سانتی متر در زمانی که آفتاب رویش نباشد غبار پاشی کنید. یا این که میتوانید با ساخت جزیره پر آب زیر گلدان و ریختن سنگریزه به طوری که آب با گلدان تماس نداشته باشد، رطوبت مورد نیاز گلدان را تامین کنید. 

یا این که با دستگاه بخور سرد ، رطوبت محیط را تنظیم نمایید. 

گل آشیانتوسنام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس,نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis

خاک مناسب آشیانتوس

گیاه آشیانتوس نیاز به خاک سبک با زهکشی بالا دارد و نمیتواند خاک سنگین را تحمل کند چرا که خاک سنگین نمیتواند رطوبت بالایی در خودش ذخیره کندو باعث پوسیدگی ریشه شده و رشد گیاه را مختل میکند. 

بهترین ترکیب خاک برای گیاه آشیانتوس ، خاک برگ + پرلیت + کمی خاک باغچه یا ترکیب پرلیت + پیت ماسه است. 

اگر از خاک های آماده موجود در بازار استفاده می کنید حتما باید قبل از استفاده خاک را ضد عفونی کنید. 

 

میزان کود مورد نیاز برای آشیانتوس

آشیانتوس هم مانند دیگر گیاهان آپارتمانی نیاز به کود دهی در فصل رشد دارد و باید هر 2 – 3 هفته یک بار از کودهای مخصوص گیاهان زینتی و کودهای کرسیتالون مانند سه بیست استفاده کنید. یک قاشق چایخوری کود سه بیست را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به گیاه بدهید. 

با مشاهده اولین گر در بهار و تابستان هر 2 هفته یک بار با مواد غذایی مصنوعی مطابق دستور پشت بسته بندی ، گیاه را تغذیه کنید. 

 

زمان مناسب تعویض گلدان آشیانتوس

زمانی که رشد گیاه متوقف شد یا زمانی که ریشه از داخل گلدان خارج شد زمان مناسبی برای تعویض گلدان است. اندازه گل و گلدان باید همیشه متناسب باشند. 

 

روش تکثیر آشیانتوس

گیاه آشیانتوس با روش قلمه زدن تکثیر می شود. 

یک ساقه حداقل 10 سانتی متری را انتخاب کرده و به صورت اریب برش بزنید سپس قلمه را به مدت 24 ساعت در محلی با نور کم قرار دهید تا محل برش بسته شود سپس میتوانید قلمه را در خاک و آب ریشه دار کنید. 

از روش خوابانیدن ساقه هم میتوانید این گیاه را تکثیر کنید. 

 

گل آشیانتوسنام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس

 

مشکلات آشیانتوس

گل ندادن آشیانتوس در سال دوم : علت گل ندادن گیاه میتواند عدم وجود نور کافی ، تغذیه کم ، بزرگی یا کوچکی گلدان باشد.

 

خشک شدن و ریزش برگهای آشیانتوس : کمبود رطوبت میتواند باعث خشک شدن و ریزش برگها شود. قرار گرفتن گلدان در دمای کمتر از 15 درجه هم میتواند بعد از مدتی منجر به ریزش برگها شود. 

 

سیاه شدن گل ها : سیاه شدن گل های آشیانتوس در فصل گرم نشان دهنده کمبود رطوبت محیط است. برای تامین رطوبت برای گلدان جزیره درست کنید یا غبار پاشی کنید. 

دراز و منحرف شدن ساقه : کمبود نور باعث رشد علفی و منحرف شدن ساقه گیاهمی شود. 

 

پژمرده شدن گیاه در تابستان : پژمرده شدن گیاه در تابستان نشان دهنده تشنگی گیاه است .

ریزش برگها در زمستان : ریزش برگهای آشیانتوس در زمستان نشان دهنده سرد بودن هوا برای گیاه است.

 

بیماری های آشیانتوس

نقاط سیاه روی برگ ها : نوعی بیماری قارچی به نام قارچ بوتری تیس که بیشتر در هوای سرد و خیلی مرطوب ایجاد می شود میتواند منجر به ایجاد نقاط سیاه روی برگهای آشیانتوس می شود که برای درمان باید گلدان را به محلی با دمای بیشتر و رطوبت کمتر منتقل کنید و گیاه را با قارچ کش سمپاشی کنید. 

 

زرد شدن برگها و وجود تار عنکبوت : زرد شدن و وجود تار عنکبوت روی برگ گیاهان آپارتمانی نشان دهنده حمله ریزقرمز ها است . برای از بین بردن این آفت با پارچه یا اسفنج سطح زیر برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش هر دو هفته یک بار مطابق دستور پشت بسته ، گیاه را سمپاشی کنید تا علایم تار عنکبوتی از بین برد. غبار پاشی و تامین رطوبت هم میتوانید به بهبود سریعتر گیاه کمک کند. 

گل آشیانتوس نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی ( aischyne ) به معنی شرم و خجالت است مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.
گل آشیانتوس:مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس این گل زیبا را میپسندد.

نکته های قابل توجه برای نگهداری از این گیاه :

  • جهت کوددهی می‌توان در طی فصل رشد (بهار و تابستان) از کودهای با عناصر یکسان مانند سه ۲۰ یا سه ۱۸ هر دو یا چهار هفته یکبار استفاده کرد .
  • گیاه اشینانتوس سالی یک مرتبه بعد از فصل گلدهی نیاز به هرس دارد برخی از ساقه‌‌ها که خیلی بلند شده اند کوتاه می‌شوند طوری که ۱۳-۱۱ سانتیمتر از آنان باقی بماند.
  • گیاهان جوان گلدهی چندانی ندارند و باید صبر کنید تا کمی بزرگتر شوند و گلدهی آنان افزایش یابد اما گیاهی که بالغ و چند ساله است ممکن است به دلایل مختلف گلدهی اندکی داشته باشد.گلهای گیاه اشینانتوس در اواخر تابستان و اوایل پاییز شکوفا می‌شوند.
  • تعویض گلدان پس از هر دو تا سه سال صورت گیرد.ترجیحا از گلدان هایی با قطر 12-15 سانتیمتر و یا از سبد های آویزی استفاده شود .
  • غبارپاشی برای تمیز نمودن برگها کافی است،از مواد براق کننده  شیمیایی به هیچ عنوان استفاده نکنید.

اگر آشیانتوس شما این مشکلات را دارد ؟

  1. گیاه در تابستان پژمرده شده است هوا خیلی گرم و گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه به سطل یا تشت پر از اب ببرید.سپس خارج کنید،مواظب ابیاری منظم و طبق ستور باشید.
  2. برگها در زمستان سقوط میکنند هوا خیلی سرد است،گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید،چنانچه در تابستان برگها سقوط نموده و گلها ظاهر نمیشوند،هوا خیلی سرد و خشک است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری را تنظیم کنید.
  3. ساقه های گیاه دراز و منحرف هستند هوا خیلی تاریک است،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید(در صورت نیاز افتاب مستقیم)
  4. برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است کنه ریز قرمز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج سطح زیرین برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد،تامین رطوبت و غبارپاشی در کاهش افت موثر است.
  5. برگها خشک میشود هوا خیلی خشک است،در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه را با اب سبک و ولرم فراموش نکنید،با ریختن اب در زیرگلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868