Aglaonema, آگلونما
گل آگلونما وبررسی 13بیماری

گل آگلونما یا نخشید (نام علمی: Aglaonema) یک سرده از تیره گل‌شیپوریان (Araceae) است. زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی) است. گیاهی همیشه‌سبز و پایا با برگ‌های زینتی است. برگ‌های آن (مستطیلی نیزه‌ای) است.

گل آگلونما ( aglonema ) يا گیاه هميشه سبز چینی بیش از 40 نوع دارد

هر آسیبی که به گل و گیاهان آپارتمانی مار می‌رسد، زخمی بر روح ماست و به همین دلیل باید علت بی حال شدن آگلونما و یا پژمرده و بی حال شدن آن را در سریع‌ترین زمان ممکن تشخیص داده و درمان کنیم. درست است که گل آگلونما، گیاهی سرسخت و بادوام است اما گاهی به مشکلاتی چون بی حال شدن برگ، پژومرده و بی‌حالی، آویزان و شل شدن برگ‌ها دچار می‌شود که دلایل متعددی در شیوه نگهداری شما دارد. در ادامه تمام این موارد را بررسی کرده و پس از تشخیص علت، به درمان آن می‌پردازیم.

هر کدام از ما ممکن است روزی با پژمرده شدن یا زرد شدن وبی حالی گل آگلونما زیبای خود مواجه شویم و مارا نگران ودل مشغول کند. قبل از اینکه با چنین مشکللی مواجه شویم بایید آگلونما زیبای خود را بهتر بشناسیم وراه های جلوگیری از این مشکل ویا رفع مشکلات وجود آمده را بدانیم.

 

فکر میکنید دلایل زرد شدن وبی حالی آگلونما چه میتواند باشد؟

اغلب شما میدانید که ممکن است در اثر آبیاری غیر اصولی,دمای نامناسب و یا نور نامتناسب ویا خاک نامرغوب وآفات موجود گیاهی شادابی خود را از دست بدهد.

گل آگلونما هم از این آفات ومشکلات مبرا نیست.

در اینجا به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد:

دلایل بی حال شدن، پژمرده و شل شدن برگ‌های  گل آگلونما عبارت‌اند از:

*آبیاری بیش از حد

*خاک باتلاقی

*پوسیدگی ریشه

*کمبود رطوبت (که در نهایت به لوله شدن برگ آگلونما منجر می‌شود)

*محیط خیلی سرد یا خیلی گرم

*کوددهی غیراصولی

*بیماری‌های قارچی

*نور نامتعادل

*جابه‌جایی

 

خوب دقت کنید و به یاد بیاورید که شیوه نگهداری آگلونما را اصولی انجام داده‌اید یا نه؛ بهتر است میزان آبیاری، رطوبت، نور و.. را با بهترین میزان آن مقایسه کنید و سپس این علائم را بررسی کنید تا درمان آگلونمای پژمرده شما به سرعت آغاز شود.

 

شما باید برایگل آگلونما نور زیاد ولی فیلتر شده، آبیاری متوسط (زمانی که خاک تا عمق ۲ الی ۳ سانتی متر خشک شد آبیاری کنید)، دمای معمول اتاق یعنی ۱۸ الی ۲۳ درجه سانتی گراد و همچنین خاک سبک که به راحتی آب رو از خودش عبور بده فراهم کنید 

 

علت بی حال شدن برگ آگلونما، سرگرم شدن ما به روتین زندگی و غافل شدن از این گیاه زنده است! پژمردگی برگ‌های آگلونما ارتباط مستقیمی با حال او دارد.

عوارض و بیماری های گل آگلونما

۱- آبیاری؛ اولین مضنون

بی حالی آگلونما می‌تواند نشان دهنده این باشد که میزان آبیاری، کنترل شده نیست. بهتر است خاک را پیش از آبیاری بررسی کنید تا خشک شده باشد؛ با این کار از باتلاقی شدن خاک جلوگیری می‌کنید و در نهایت آگلونما شما دچار پوسیدگی ریشه نخواهد شد.

برای آبیاری حتما از آب بدون کلر و املاح استقاده کنید و مطمئن شوید که آب اضافه در زیرگلدانی باقی نمی‌ماند.

عوارض و بیماری های گل آگلونما :

1- علت زرد شدن برگ آگلونما چیست ؟

علت زرد شدن برگهای آگلونما که از بیماری های آگلونما میباشد، در قسمت های پایینی گیاه، آبیاری بیش از اندازه و هوای سرد است. آبیاری را کم کرده و گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید.

Aglonma ,آگلونما
برسی بیماری های آگلونما
Aglonma 

 

2- علت پژمردگی گل آگلونما چیست ؟

علت بی حالی این گل سردی هوا، تعداد زیاد برگ ها در گلدان ، آسیب دیدن ریشه هنگام تعویض گلدان و کمبود آب میتواند موجب بروز این مشکل شود ، گیاه را به مکانی با شرایط مناسب تر منتقل کرده و یا آن را آبیاری کنید.

Aglonma ,آگلونما
بی-حال-شدن-برگ-آگلونماAglonma 

 

3- کوچک شدن برگ گل آگلونما چیست ؟

متراکم شدن ریشه های گیاه و نیاز به تعویض گلدان میتواند این مشکل را ایجاد کند. ریشه ها را بررسی کنید اگر متراکم نیستند مواد مغذی خاک کم است و گیاه نیاز به تغذیه دارد. زمان بین دو تغذیه را به ده روز کاهش دهید ولی مقدار آن را زیادتر نکنید.

4- علت شل شدن برگ آگلونما چیست ؟

کم بودن آبیاری و رطوبت می تواند منجر به شل شدن و افتادگی برگ ها شود.

5- علت لوله شدن برگ آگلونما چیست ؟

لوله ای شدن برگ آگلونما یا پیچ خوردن برگ های آن یکی از عمده مشکلاتی است که این گیاه به آن دچار می شود. خشکی هوا، کمبود مواد مغذی و آفت می تواند باعث بروز این مشکل شود. ابتدا باید دلیل اصلی ایجاد مشکل را پیدا کنید.

در صورتی که کمبود رطوبت و خشکی هوا علت اصلی باشد، درست کردن جزیره می تواند در رفع آن موثر باشد.

لول شدن-برگ-آگلونماAglonma ,آگلونما
لول شدن-برگ-آگلونماAglonma ,آگلونما

6- ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها چیست ؟

آلوده بودن هوای محیط اطراف گیاه به دود نفت یا گاز آشپزخانه موجب بروز بیماری های آگلونما میشود ،محل گلدان را عوض نموده و برگهای آلوده را حذف کنید.

غبارپاشی بر روی برگ های گیاه زیر نور مستقیم آفتاب موجب می شود که قطرات آب مانند ذره بین عمل کنند و باعث ایجاد لکه های سوختگی بر روی برگ ها شود.

7- علت رشد کم آگلونما قرمز چیست ؟

به طور کلی اگلونما قرمز کند رشد تر است، اما رشد کم آن می تواند به دلیل کمبود مواد مغذی خاک باشد. هر دو هفته یک بار در فصل های بهار و تابستان با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی گیاه را تقویت کنید.

8- علت سبز بودن برگ های جدید آگلونما صورتی چیست ؟

نرسیدن نور کافی به گیاه دلیل ایجاد این مشکل است. برگ های رنگی به نور بیشتری نیاز دارند و در صورت دریافت نکردن آن سبز می شوند یا رنگ خود را از دست می دهند.

9- علت زرد شدن برگ اگلونما سفید چیست ؟

آبیاری بیش از اندازه، سرد بودن هوا، کمبود مواد مغذی و وجود آفت از دلایل علت زرد شدن برگ آگلونما ابلق می باشند. ابتدا باید دلیل بروز مشکل را شناسایی و سپس به رفع آن اقدام کنید.

زرد شدن-برگ-آگلونماAglonma ,آگلونما
زرد شدن-برگ-Aglonema flower گل آگلونما

 

10- علت شپشک آرد آلود گل  آگلونما چیست ؟

بوجود آمدن زخم های سفید پنبه ای شکل در زیر و قاعده ی برگها و زرد شدن آن ها نشان وجود این حشره ی آفت است.برگ ها را با یک سم حشره کش نفوذی هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین برود.

همچنین استفاده از محلول آب و صابون و تمیز کردن برگ ها با آن میتواند در کاهش این آفات موثر باشد.

شپشک آرد آلودآگلونماAglonma
شپشک آرد آلود
آگلونماAglonma

 

11- علت پوسیدگی ریشه و قارچ فوزاریوم چیست ؟

این بیماری موجب سیاه شدن و نرم و شل شدن ساقه و کاهش شدید حجم ریشه ها میشود. برگها کوچک و ضعیف شده و پس از مدتی زرد و در نهایت خشک میشوند و از بین می روند.

جدا کردن قسمت های آلوده گیاه و ریشه های پوسیده، تعویض گلدان و استریل و یا تندلیزه نمودن خاک جهت از بین بردن عامل بیماری و استفاده از قارچ کش بهترین شیوه مبارزه با آن است.

12- علت سوختگی باکتریایی چیست ؟

از علائم اصلی و اولیه این بیماری آبسوخته شدن برگها و ایجاد فاصله بین آنهاست. در حالت پیشرفته بیماری بوی پوسیدگی به مشام می رسد.

این بیماری در آب و هوای تقریباً گرم و مرطوب شدت می یابد قسمتهای آلوده سیاه شده و برگها پژمرده و آویزان می شوند.

گونه هایی از باکتری Erwinia عامل ایجاد بیماری هستند.

جمع آوری بقایای گیاهی آلوده استفاده از خاک استریل و یا ضدعفونی شده و سموم باکتری کش مناسب بهترین طریق مبارزه با باکتری فوق است.

سوختگی باکتریایی آگلونماAglaonema
سوختگی باکتریایی آگلونماAglaonema

13- علت لکه برگی در اثر قارچ Myrothecium آگلونما چیست ؟

در مراحل اولیه لکه های گرد و کوچک از حاشیه برگها شروع به تشکیل شده و بعد از مدتی بیشتر سطح پهنک برگ را فراگرفته و باعث خشکیدگی بیش از 90 درصد سطح پهنک خواهد شد.

قارچ Myrothecium عامل بیماری می باشد.

کاهش رطوبت و حرارت محیط گلخانه با انجام تهویه مناسب و عدم آبیاری بارانی و تنظیم درجه حرارت مخصوصاً در شب در کاهش آلودگی بسیار مؤثر است.

قارچ Myrothecium,Aglaonema,آگلونما
قارچ Myrothecium,Aglaonema,آگلونما

شرایط نگهداری:

گیاه آگلونما یکی از بهترین گیاهان برای افراد مبتدی در نگهداری گیاهان محسوب میشود و خرید آگلونما یک انتخاب بسیار مناسب برای آپارتمان و ادارات است چراکه قیمت گیاه آگلونما هم نسبت به سایر گیاهان مقاوم مناسب می‌باشد.

 

شرایط نگهداری آگلونما را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

*این گیاه به نور غیر مستقیم و کمی احتیاج دارد و نور مستقیم موجب آسیب به برگ های آن می‌شود.

*برای آبیاری این گیاه اجازه دهید رویه خاک کامل خشک شود و سپس به آبیاری اقدام کنید.

*با ایجاد جزیره یا قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه و یا روزی یکبار غبارپاشی در تابستان رطوبت گیاه را *تامین کنید.

*در بهار و تابستان با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی هر دو هفته یکبار به کوددهی اقدام کنید.

*از خاک سبک با زهکشی بالا استفاده کنید تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود.

*هر ماه یک الی سه روز برگ ها را به سمت بالا در روزنامه بپیچید تا حالت خود راحفظ کنند.

*غبار پاشی بر روی برگ های گیاه را در زیر نور مستقیم خورشید انجام ندهید چراکه موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ می‌شود.

*آب سرد برای گیاه مضر است و برای آبیاری گیاه دقت کنید که از آب ولرم استفاده کنید.

گل آگلونما به راحتی قابل تکثیر می باشد و اگر از این گیاه زیبا در منزل دارید می‌توانید آن را به چهار طریق تکثیر در آب، قلمه زدن، تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر کنید.

 

منبع: سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868