گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderense رده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ژرانیوم یا شمعدانی عطری (422گونه)

گل ژرانيوم که با اسامی دیگری همچون شمعدانی عطری، شمعدانی اژدر و عطر چای نیز شناخته می‌شود، سرده‌ای از گیاهان گلدار است که در حدود ۲۰۰ گونه در سراسر جهان از آن وجود دارد.

ژرانیوم یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آید که رنگارنگ است و بوی خوبی دارد. به طور کلی پرورش‌دهندگان حرفه‌ای گل و گیاه بر این باورند که باید ژرانیوم را در خارج از منزل نگهداری کرد.

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderenseرده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ژرانیوم

شمعدانی عطری، سوزن چوپان نام یک سرده از تیره شمعدانیان است. جنس شمعدانی شامل ۴۲۲ گونه است و شامل گیاهان یک ساله دوساله و چند ساله است .

آنها را می‌توان در سراسر مناطق معتدل جهان و کوه‌های استوایی یافت اما اغلب در بخش شرقی مناطق مدیترانه یافت می‌شوند.

آنها طویل اند و برگهای آنها به فرم دایره‌ای است

نام علمی: Geranium maderense

رده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان

راسته: شمعدانی‌سانان

خانواده: Geraniaceae

 

گیاه دائمی است به بلندی و گستردگی ۱/۵ – ۱/۲ متر که دارای برگ ها لوب دار با بریدگی های عمیق و ساقه های قهوه ای مایل به قرمز است . از اواخر زمستان تا اواخر تابستان گل های صورتی آن با رگه های صورتی کم رنگ و در مرکز صورتی پررنگ ظاهر می شوند.

ژرانیوم یک درختچه چند ساله به همراه گل های کوچک صورتی و همچنین برگ های بزرگی است که بومی آفریقای جنوبی می باشد.

از بین گونه های مختلف این گیاه، گونه به طور قطع منبع روغن این گیاه است. این روغن به طور سنتی در آروماتراپی مورد استفاده قرار می گیرد و ترکیبات بسیار مفیدی دارد. روغن ژرانیوم از طریق تقطیر تبخیر بافت ساقه ها و برگ های گیاه ژرانیوم برداشته می شود. اجزای اصلی این روغن خاص شامل آلفا پینن، میرسن، لیمونن، مونتون، لینالول، ژرانیل استات، سیترونلول، ژرانیول و ژروانیل بوتیرات است.

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderenseرده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ژرانیوم

معرفی گونه‌های گل ژرانیوم و شرایط رشد آن‌ها

گیاهان ژرانیوم را در واقع می‌توان گیاهانی با اصالت آفریقایی و آمریکایی دانست. بعضی از گونه‌های گل ژرانیوم در نواحی شمالی کشور آمریکا و استرالیا انتشار جغرافیایی دارند. عده‌ای از گونه‌های این گیاه نیز در مناطقی از دریای مدیترانه دیده شده‌اندکه نام انواع گل آنها را نام خواهیم برد.

۱) گل ژرانیوم بنفش

گل ژرانیوم بنفش گیاهی چند ساله است که در صورت مساعد بودن شرایط برای رشد ارتفاع آن می‌تواند به ۵۰ سانتی‌متر و عرض آن نیز به حدود ۶۰ سانتی‌متر برسد. ژرانیوم بنفش برگ‌هایی لوب‌دار به همراه حالتی دندانه‌دار دارند. این گونه از گل ژرانیوم شکوفه‌هایی به رنگ آبی، بنفش و حالتی شبیه به فنجان دارد که در ابتدای فصل تابستان گل‌های آن ظاهر می‌شود.

به دلیل رنگ زیبای بنفش آن می‌توانید از گل ژرانیوم بنفش در انواع باکس گل ودسته گل بنفش از آن استفاده کرده و یک هدیه زیبا خلق کنید.

گل ژرانیوم بنفش که اارتفاع آن می‌تواند به ۵۰ سانتی متر نیز برسد.

گل ژرانیوم بنفش به مکانی آفتابی با نیم سایه کم و خاک مرطوب به همراه زهکشی خوب نیاز دارد. حداقل دمای مجازی که می‌توانید گیاه را درون آن قرار دهید، منفی ۵ درجه سانتی‌گراد است. تکثیر این گونه با استفاده از قلمه نیمه‌رسیده در تابستان و یا کاشت بذر انجام می‌شود.

۲) گیاه ژرانیوم لب برگشته

گل ژرانیوم لب برگشته گیاهی علفی و چند ساله به شمار می‌آید که در بهترین حالت ارتفاع آن به ۷۵ سانتی‌متر و عرض آن نیز به ۴۵ سانتی‌متر می‌رسد. گیاه دارای برگ‌هایی لوب‌دار به همراه گل‌های قرمز ارغوانی رنگ و یا بنفش است که در انتهای فصل بهار پدیدار می‌شود.

 

گل ژرانیوم لب برگشته که دارای برگ های لوب‌دار می‌باشد .

مشخصه‌های ظاهری گل ژرانیوم

گل ژرانیوم عموما حالتی علفی به خود گرفته و به ندرت می‌توانید آن را به شکل چوبی ببینید. حالت چوبی شدن این گیاه عمدتا در قاعده ساقه‌ها قابل مشاهده است که بسیار ترد و شکننده می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت برخی از گیاهان هستند که در مناطق سردسیر یک‌ ساله و در مناطقی با آب و هوای گرمسیری به صورت چند ساله نیز یافت می‌شوند و به لحاظ خصوصیات ظاهری با یکدیگر تفاوت بسیار دارند.

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderenseرده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ژرانیوم

نیازها

به مکان آفتابی یا نیمه سایه ، خاک مرطوب و نسبتاً غنی با زهکش خوب نیاز دارد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۵- درجه سانتی گراد می باشد.

ازدیاد

از طریق تهیه قلمه نیمه رسیده در تابستان و کاشت بذر یا تقسیم گیاه در پائیز یا بهار امکان پذیر است .

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderenseرده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

خواص روغن ژرانیوم

درمان مشکلات زنانه

خانم هایی که دچار گرفتگی قاعدگی می شوند با استفاده از روغن ژرانیوم می توانند تسکین پیدا کنند. گرفتگی در قسمت تحتانی شکم، ران و همچنین باسن آرام می شود. روغن به مهار نوسانات خلقی و همچنین تحریک پذیری که از علائم رایج قاعدگی است کمک می کند.

برای خانم هایی که علائم یائسگی را تجربه می کنند، روغن برای کاهش ناراحتی بسیار سودمند است. ماستیت یک نگرانی در زنان است که به عنوان یک عفونت در بافت های پستان دیده می شود. ماساژ به همراه روغن ژرانیوم در اطراف بافت های آلوده می تواند به دلیل خاصیت ضد باکتریایی و همچنین ضد قارچ بودن آن، عفونت را کاهش دهد.

ضد انگل

این ویژگی خاص برای کلیه آن دسته از کودکانی (همراه با تعداد محدودی از بزرگسالان) که از کرم های روده رنج می برند بسیار مفید است. روغن ژرانیوم واقعاً یک ضد انگل است و ممکن است به شما کمک کند تا از شر این مشکل ناخوشایند خلاص شوید.

عامل ضد التهاب

روغن ژرانیوم از واکنش های التهابی در پوست جلوگیری می کند. این روغن می تواند به بدن برای مقابله با مشکلات بهداشتی بیشمار کمک کند. به عنوان نمونه آرتروز التهاب مفاصل است، همچنین بیماری قلبی التهاب شریان ها نمونه ی دیگری است. به جای مصرف دارو برای کاهش درد مفاصل یا حتی پایین آمدن سطح کلسترول، کاهش التهاب در بدن اولویت و ضرورت بیشتری دارد.

منعقد کننده خون

این ویژگی خاص تقریباً نمادی از هموستاتیک است، همراه با یک تفاوت جزئی. روغن ژرانیوم به عنوان یک روش استیک همزمان به معنای هموستاتیک بودن نیز هست زیرا ویژگی های قابض دارد. یک منعقد کننده خون، دقیقاً مانند روغن ژرانیوم، باعث انقباض رگ های خونی می شود و بنابراین گردش خون را کاهش می دهد یا حتی متوقف می شود.

این روغن اغلب برای بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا مضر بوده و همچنین احتمال ابتلا به بیماری های قلبی درست مانند آترواسکلروز، حملات قلبی و همچنین سکته مغزی را افزایش می دهد.

مقابله با عفونت تنفسی

روغن ژرانیوم به راحتی می تواند از عفونت بینی و عفونت های گلو جلوگیری کند، زیرا از مواد شیمیایی بی شماری تشکیل شده است که دارای اثرات آنتی بیوتیکی هستند. هرگاه در بینی یا حتی گلو استفاده شود، در حالت موضعی، این روغن خاصیت آرام بخش دارد و می تواند باعث کاهش درد شود. برای استفاده از این مزیت، از دستگاه بخور استفاده کنید، روزی دو بار در بخار روغن ژرانیوم نفس بکشید، یا حتی روغن آن را در گلوی خود و زیر سوراخ بینی خود مالش دهید.

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderenseرده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
Geranium maderense

خاصیت ادرار آور

روغن ژرانیوم دارای خاصیت ادرار آور است، به این معنی که دفع ادرار را بهبود می بخشد. ادرار یکی از سه روش طبیعی برای از بین بردن سموم بدن است. روش های دیگر دفع و همچنین تعریق است، اما ادرار به راحتی مؤثرترین گزینه است.

این سموم شامل اوره، اسید اوریک، نمک های صفراوی، عوامل بیماری زا به همراه سایر مواد مصنوعی یا حتی شیمیایی، فلزات سنگین، آلاینده ها و همچنین قند هستند. علاوه بر این، در هر بار ادرار کردن، ممکن است چربی هایی به میزان ۴٪ از حجم ادرار و همچنین آب بیش از حد از بدن خارج شوند. دفع ادرار به روند هضم بدن کمک می کند و همچنین از ایجاد گاز بیش از حد در روده جلوگیری می کند. بعلاوه این یک روش ایده آل برای از بین بردن اسیدهای غلیظ و همچنین املاح صفراوی است که توسط کبد ترشح می شود.

گل ژرانیوم,نام علمی: Geranium maderense رده‌‌بندی بالاتر: شمعدانیان راسته: شمعدانی‌سانان خانواده: Geraniaceae مجموعه تولیدی گلدان پلاستیکی سیدوس
Geraniaceae

بیماری آلزایمر و پیشگیری از زوال عقل

ثابت شده است که روغن شمعدانی منجر به تحریک سلول های میکروگلیایی می شود که با انتشار عوامل ضد التهابی در مسیرهای عصبی با التهاب مبارزه می کنند – در نتیجه از بروز بیماری های عصبی جلوگیری می کند و مانع از بین رفتن حافظه می شود.

مقابله با عفونت

خواص ضد باکتریایی موجود در روغن ژرانیوم به منظور محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کند. روغن ژرانیوم می تواند مانع از رشد باکتری ها بر روی پوست شود. برای انجام این کار، دو قطره روغن ژرانیوم را روی ناحیه آسیب دیده ریخته و آن را همراه با گاز بپوشانید. شما قادر به تکرار این درمان روزانه دو بار تا بهبودی زخم یا برش هستید.

هنگامی که از روغن ژرانیوم برای مقابله با عفونت خارجی استفاده می کنید، سیستم ایمنی بدن می تواند بر روی عملکردهای داخلی شما متمرکز شود و شما را سالم تر نگه دارد. به عنوان نمونه، قارچ پای ورزشکار یک عفونت باکتریایی است که همراه با روغن ژرانیوم قابل درمان است. برای انجام این درمان، چند قطره روغن گل ژرانیوم را به یک حمام پا به همراه آب گرم و نمک دریایی اضافه کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا بهترین نتیجه را پیدا کنید.

بهبود زخم ها

روغن ژرانیوم روند بهبود زخم ها، بریدگی ها و برش های جراحی را تسریع می کند. این خاصیت باعث می شود که روغن ژرانیوم یک بهبود دهنده زخم باشد.

تقویت کننده عضلانی

روغن ژرانیوم برای سفت شدن و همچنین انقباض عضلات به خوبی کار می کند – این خاصیت به دلیل ویژگی های قابض است. این روغن ممکن است ضعیف شدن عضلات شما را متوقف کند، همچنین از ایجاد لکه های پوست جلوگیری می کند.

کاهش دهنده چین و چروک

فقط به این دلیل که روغن شمعدانی یک ماده قابض است، باعث ایجاد انقباض در قسمت هایی از بدن می شود. این خاصیت با سفت کردن پوست ، ظاهر چین و چروک را به حداقل می رساند ، همچنین باعث کاهش اثرات پیری می شود. دو قطره روغن ژرانیوم را در لوسیون صورت خود وارد کنید و همچنین دو بار در روز از آن استفاده کنید.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868