asparagaceaescilla-peruvianas-siberica
گل نجم آبی(80گونه در جهان)
گل نجم آبی نام یک سرده از گیاهان گلدار است. گیاهانی با پیازهای مستور از پوشینه‌های نازک تیره رنگ، برگ‌های تماماً قاعده‌ای برگه‌های معمولاً ریز و گل‌های ستاره‌ای یا زنگوله‌ای واقع در خوشه‌های متشکل از چند یا تعداد زیادی گل و به ندرت به صورت گل‌های منفرد هستند.
خانواده: Liliaceae

نام علمي: Scilla peruviana

 رده‌‌بندی بالاتر: نجم‌آبیان

طبقه: سرده

Scilla peruvianaگل نجم آبی مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ از طريق کاشت بذر در پائيز و تقسيم گياه در اواخر تابستان امکان پذير مي باشد.
گل نجم آبی

گل نجم آبی یا سیلا گیاهی پیازی است. گل نجم آبی را می ‌توان در قسمت‌ های مرتفع جنگل‌ های راش در بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متری و یا بالاتر در استان گیلان و در نواحی مجاور آن در استان آذربایجان یافت. معمولا این گل ها شکلی شبیه به لیوان دارند اما اگر نور کافی به آن ها نرسد شکل گل برگ ها افقی می شود.

نجم آبی به سرما مقاوم است امکان تکثیر گیاه سیلا توسط بذر آن وجود دارد و همچنین می ‌توان اواخر تابستان و یا اوایل پاییز که گیاه در حال خواب است ، پیازهای آن را در عمق ۱۰-۸ سانتیمتری بستر کاشت.

Scilla peruvianaگل نجم آبی مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ
Scilla peruviana

نجم آبی ایرانی:

گل‌ های متعدد نسبتا کوچک این گونه در یک خوشه بلند قرار گرفته ‌اند. در چمنزارهای مرطوب کردستان یافت می ‌شود وفصل گل دهی اردیبهشت ماه است.

نجم ‌آبی گیلانی:

نجم آبی گیلانی یا نجم آبی قفقازی گونه دیگری از نجم آبی می باشد و این گونه از گیاهان نادر ایران است.

نجم‌ آبی لب‌ برگشته:

نجم آبی لب برگشته در جنگل‌های خزر و اغلب در شکاف دیواره‌های صخره‌ای می‌روید. فصل گلدهی آن نیز فروردین ماه است.

گياه پيازي تابستانه به بلندي ٢۵ – ١٠ سانتي متر و گستردگي ٢٠ – ١۵ سانتي متر است . برگ هاي سرنيزه اي شکل و گل هاي خوشه اي بنفش ،آبي دارد.

این جنس حدود ۸۰ گونه در اروپا، آفریقا و آسیا دارد و در ایران نیز حدود ۱۰ گونه از آن یافت شده و گونه‌های چندی از آن جزو گیاهان متداول زود گل باغ محسوب می‌گردد.

 

Scilla peruvianaگل نجم آبی مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ
گل نجم آبی

شرایط پرورش

– نور

اگر چه نجم آبی در شرایط آفتاب کامل و مستقیم، تا مکانی با مقداری سایه رشد بهتری دارد، اما می‌توان آن را تقریبا در هر جایی کاشت، حتی در زیر درختان!

– آبیاری

زمانی که گیاه را تازه کاشته اید، آن را به خوبی آبیاری کنید. بعد از آن آبیاری متوسط و منظم مناسب خواهد بود.

– خاک

نجم آبی نسبت به خاکش خیلی سخت گیر نیست و تنها به زهکشی آن اهمیت می‌دهد. خاک این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد.

– نجم آبی برای رشد خوب به گذراندن دوره‌ای سرما نیاز دارد.

Scilla peruvianaگل نجم آبی مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ
Scilla peruviana

 کاشت

پیازهای نجم آبی در اواسط تا اواخر پاییز کاشه می‌شوند، یعنی در همان موقعی که منتظر اولین موج سرما هستیم. پیازها و خود گیاه خیلی بزرگ نیستند پس برای اینکه منظره خوبی با آنها به وجود آورید باید تعدادی از آنها را در کنار هم بکارید.

کاشت نجم آبی به همراه دیگر گیاهان هم فکر خوبی است. گل‌های زیبای این گیاه می‌تواند ترکیبی عالی با گیاهان گل‌دار یا گیاهان برگی دیگر بسازد.

انتهای پیازها گرد است و قسمت بالای آنها اندکی نوک تیز تر است. این قسمت نوک تیز باید رو به بالا کاشته شود. اما نگران نباشید، حتی اگر پیاز گیاه را برعکس هم کاشته باشید، گیاه خودش کار را درست می‌کند و درمی‌آید.

پیازها را در عمق ۷ تا ۱۲ سانتی متری خاک بکارید. می‌توانید پیازها را نزدیک به هم بکارید چرا که گیاهان کوچک هستند. مثلا با رعایت یک فاصله ۷ سانتی متری بین پیازها، آنها را در قطعه‌ای زمین نزدیک به هم بکارید.

می‌توانید یک چاله بزرگ حفر کنید و چند پیاز را با هم بکارید به جای اینکه بخواهید برای هر پیاز چاله‌ای جدا بکنید، با این روش کارتان ساده تر می‌شود.

این گیاه در طول زمستان سبز نخواهد بود و تنها پیاز آن خواهد ماند. بهتر است ۶ هفته بعد از گلدهی، شاخسار گیاه را بچینید تا فرصت اندوختن انرژی داشته باشد و سپس به دوره استراحت برود.

اگر می‌خواهید نجم آبی را به جای دیگری از باغچه‌تان منتقل کنید، می‌توانید پیازهای گیاه را از خاک درآورده و در آن قسمت بکارید و یا دانه‌های گیاه را در آن قطعه از زمین پخش کنید.

پاییز بهترین زمان برای انتقال پیازها از جایی به جای دیگر است. اگر زمانی غیر از پاییز این کار را انجام دادید، گیاه را تا مدتی به خوبی آبیاری کنید تا در خاک مستقر شود.

می‌توانید نجم آبی را در گلدان هم بکارید. اگر می‌خواهید آنها را از باغچه به داخل گلدان منتقل کنید، اجازه دهید گلدهی‌شان تمام شود، سپس آنها را جا به جا کنید.

Scilla peruviana گل نجم آبی مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ
مجموعه تولیدی سیدوس,تولید کننده گلدان های پلاستیکی سیدوسَ

تکثیر

از طريق کاشت بذر در پائيز و تقسيم گياه در اواخر تابستان امکان پذير مي باشد.

برای تکثیر گیاه به وسیله تکثیر پیاز، ابتدا اجازه دهید تا گیاه به خوبی رشد کند و بزرگ شود، با بزرگ شدن گیاه پیاز آن هم بزرگ می‌شود و پیازهای کوچکی در اطراف پیاز اصلی نمایان می‌شوند. این پیازهای کوچک همان چیزی است که برای پرورش گیاه به آن نیاز داریم.

اجازه دهید این پیازهای کوچک اندکی بزرگ شوند. سپس آنها را به وسیله تیغ یا چاقویی تیز و تمیز از گیاه جدا کنید. در هنگام جدا کردن دقت داشته باشید که مقداری ریشه برای هر پیاز ببرید. این پیازها را در قسمت دیگری از باغچه و یا گلدانی جداگانه بکارید.

برای تکثیر گیاه به روش کاشت دانه، ابتدا اجازه دهید غلاف دانه‌ها خشک شود. سپس دانه‌ها را از غلاف خارج کرده و در جایی که می‌خواهید بکارید. بقیه کار با خود گیاه است!

نيازها

به مکان آفتابي يا نيمه سايه و خاک نسبتاً غني با زهکش خوب نياز دارد و حداقل دماي قابل تحمل آن ۵- درجه سانتي گراد است.

رده‌بندی علمی

فرمانرو: گیاهان

(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار

(طبقه‌بندی‌نشده): تک لپه ایها

راسته: مارچوبه سانان

تیره: Asparagaceae

زیرخانواده: سنبلیان

سرده: نجم آبی

گونه: S. siberica

نام دوبخشی :Scilla siberica

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868