گل کیهان Cosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس تدوین:مینو غفوری ساداتیه آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@ تلفن:09308743868
گل کیهان (2 نوع)

گل کیهان به طور آزاد یک ساله گل می دهند که پس از عبور از هر گونه خطر یخ زدگی ، با کاشت بذر در باغ ، پرورش آنها آسان است. آنها ظرف دو ماه به بلوغ کامل می رسند. گل ها بالای ساقه های بلند و باریک قرار می گیرند و ابری از رنگ را تشکیل می دهند که نه تنها در تمام تابستان جذاب به نظر می رسد بلکه زنبورها ، پروانه ها و پرندگان را به باغ شما جذب می کنند.

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل کیهان
Cosmos sulphureus ،
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

گل کیهان مانند گل آفتابگردان است و گلها پرتوی دیسک مرکزی را در یک فنجان کم عمق احاطه کرده اند. طیف گسترده ای از رنگ ها وجود دارد و هر ساله ارقام بیشتری تولید می شود. برگ ها برعکس ساقه ها رشد می کنند و بسته به نوع آن لوب عمیق ، پنبه ای یا دو شاخه ای و پر مانند هستند. از آنجا که آفات یا بیماری ها کمی کیهان را آزار می دهند ، گیاهان در تمام فصل خوب به نظر می رسند.

گل کیهان یک گل کلبه باغی کلاسیک است و تقریباً با همه چیز به خوبی مخلوط می شود. انواع بلندتر آن در وسط یا پشت پرچین خوب دیده می شود ، دارای گلهای تیز مانند آگاستاچ و ریش بز و گلهایی مانند گل های شاخه گل و سوسن های چشم سیاه است. انواع کوتاهتر باعث ایجاد گیاهان لبه دار بسیار رنگارنگ می شود.

 

نام گیاه شناسی Cosmos sulphureus ، Cosmos bipinnatus
نام مشترک Cosmos  ، سیارک مکزیکی ، کیهان برگ بریده
نوع گیاه  گل سالانه
اندازه بالغ 1-6 فوت قد ، 1-3 فوت عرض
قرار گرفتن در آفتاب  خورشید کامل
نوع خاک خاک زهکشی خوب
pH خاک  6.0–6.8 (کمی اسیدی)
زمان شکوفه  تابستان تا پاییز
رنگ گل زرد طلایی ، سفید ، صورتی ، سرخابی ، نارنجی ، زرد ، قرمز ، شکلاتی
مناطق مقاومت (USDA)  2–11
منطقه بومی  مکزیک و جنوب ایالات متحده
سمی بودن  غیر سمی است

 

 

نگهداری از گل کیهان

کیهان به راحتی در گلدان رشد می کند و گل های بریده عالی ایجاد می کند. گیاهان پس از استقرار می توانند از خشکسالی ، شرایط نامناسب خاک و غفلت دوام بیاورند. آنها حتی خودرو هستند. (مراقب باشید ، زیرا Cosmos sulphureus در جنوب شرقی مهاجم تلقی می شود.  این یک گیاه با نگهداری کم است.

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل کیهان
Cosmos sulphureus ،
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

 

در حالی که برخی از آفات مانند شته ها ، سوسک های کک و تریپس از گل کیهان لذت می برند اما با یک اسپری شدید آب یا صابون حشره کش کنترل آنها آسان است.

 

نور مورد نیاز

برای بهترین گلدهی ، محلی را انتخاب کنید که کاملاً آفتاب بگیرد. گل کیهان Cosmos در سایه جزئی رشد می کند اما شکوفه های کمتری خواهد داشت و هنگامی که در مناطق سایه کاشته شود از قدرت کمتری برخوردار می شود. آنها در آفتاب کامل و بدون وقفه در گرمترین شرایط رشد می کنند. این گیاهان بومی مناطق خشک مکزیک و آمریکای مرکزی و جنوبی هستند ، بنابراین در شرایطی که از آب و هوای این مناطق تقلید می کنند رشد خواهند کرد.

خاک

گیاهان کیهان خاک خنثی تا کمی اسیدی را ترجیح می دهند اگرچه در خاک ضعیف که بسیاری از گیاهان گلدار دیگر لنگ می زنند رشد خواهند کرد. Cosmos در خاک های دارای رطوبت متوسط ​​و زهکشی شده بهترین عملکرد را دارد اما حتی در خاک های خشک نیز عملکرد مناسبی دارند. از خاک هایی که بیش از حد غنی هستند و باعث بلند شدن گیاهان و از بین رفتن آنها می شود ، خودداری کنید.

آب

پس از استقرار ، به هیچ وجه نیازی به آبیاری گیاهان کیهان ندارند، مگر اینکه خشکسالی طولانی مدت وجود داشته باشد. در جایی که آب محدود باشد ، اینها آخرین گیاهانی هستند که نیاز به آبیاری دارند.

دما و رطوبت

هوای گرم برای گل کیهان ایده آل است و تقریباً در هر سطح رطوبت رشد می کنند.

کود

تا زمانی که به نظر نرسد گیاهان شما با مشکل روبرو هستند ، نیازی به کود نیست. گل کیهان می تواند خاک ضعیف را کنترل کند و کوددهی در واقع تأثیر منفی بر روی آن دارد. کود زیاد می تواند گیاهان قوی با تعداد زیادی شاخ و برگ ایجاد کند – اما تعداد کمی شکوفه می دهد.

انواع کیهان

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Cosmos sulphureus 

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل کیهان

دو نوع کیهان به طور معمول در باغ ها وجود دارد. Cosmos sulphureus بومی مکزیک ، آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی است. با شکوفه های زرد طلایی ، بسیار مقاوم در برابر خشکسالی است و هوای گرم را دوست دارد. این گیاه 2 تا 6 فوت قد می کشد و دارای گل های دو و نیمه دوتایی است. برخی از ارقام اخیر تمایل دارند کوتاه تر ، نارنجی تر و دارای گلهای کوچکتر باشند.

Cosmos bipinnatus گلهای رنگارنگی مانند گل آفتابگردان است که به رنگ های سفید ، صورتی ، قرمز و نارنجی وجود دارد. قد آنها با 1 تا 4 فوت کوتاه تر از C. suphureus است و در چندین سری ترکیبی محبوب موجود است. اگرچه آنها به اندازه Cosmos sulphureus تحمل گرما ندارند ، اما C. bipinnatus تقریباً در هر فضای آفتابی رشد خوبی خواهد داشت.

 

 

 

این گیاهان به راحتی خود بذر می شوند و جمع آوری دانه های خشک شده در پایان فصل نیز آسان است تا برای سال آینده صرفه جویی شود.  بذر را می توان با احتیاط کند و در ارتفاع چند اینچ از باغچه در جای دیگری از باغ انتقال دهید.

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

چگونه کیهان را از طریق بذر رشد دهیم.

اگرچه نهال در دسترس است ، اما پرورش کیهان از بذر بسیار آسان است به طوری که منطقی نیست که با خرید گیاهان از فروشگاه ها بیش از حد هزینه کنید. می توانید بذرها را در داخل خانه ، چهار تا شش هفته قبل از آخرین سرما شروع کنید ، اما کیهانی که در فضای باز در باغ کاشته می شود ، به سرعت رشد میکند. کیهان به طور معمول در 7 تا 21 روز در دمای 75 درجه فارنهایت جوانه می زند و پس از آن در حدود 50 تا 60 روز گل می دهد.

گل کیهانCosmos sulphureus ، مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل کیهان

خاک را تا عمق 8 اینچ شل کنید ، سپس بذرها را بکارید و روی آنها را با 1/4 اینچ خاک ریز بپوشانید. بسته های بذر معمولاً فاصله دقیق مانند فواصل 2 فوت را توصیه می کنند ، اما اگر بذرها را پراکنده کنید و اجازه دهید گیاهان هنگام رشد از یکدیگر حمایت کنند ، نمایش بهتری خواهید داشت.

صبر کنید تا قبل از کاشت یا انتقال در فضای باز ، تمام خطر سرما از بین برود. گل کیهان خیلی سریع رشد می کند اما در اثر یخ زدگی ممکن است از بین برود ، بنابراین عجله نکنید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری