Erythronium Citronella اریترونیوم
گیاه اریترونیوم “30گونه”

گیاه اریترونیوم

خانواده: Liliaceae 

نام علمی: Erythronium Pagoda

 گیاهی دائمی پیازی به بلندی ۳۵ – ۱۵ و گستردگی ۱۰ سانتی متر است دارای برگ های سبز بیضی شکل با خال های برنزی بوده و گل های زرد آن در بهار ظاهر می شوند…

گیاه اریترونیوم عمدتاً جزو گیاهان جنگلی ست، بنابراین در حاشیه سایه یا زیر درختان برگریز رشد می کنند. آنها به خوبی با سایر گیاهان بهار و سایه دوست مانند هپاتیکا، تریلیوم و هلبور ترکیب می شوند. آنها از پیازهایی که شبیه دندان های سگ هستند رشد می کنند، از این رو نام دیگر رایج آنها داگ توث است.

 برگ های آنها در ماه بهمن ظاهر می شود و به دنبال آن در بهار گل می دهند.

این گل زیبا شامل بیش از ۳۰ گونه مختلف است و همچنین ساقه های آن گلهای ارغوانی ، زرد ، سفید و بنفش را حمل می کند. محل بومی رشد این گیاه در آمریکایی شمالی است و در جنگل ها و مراتع بلند است.

این گیاه  به شرط داشتن شرایط مناسب به راحتی رشد می کنند و در صورت نگه داری به آرامی تکثیر و پخش می شوند. اجازه ندهید خشک شوند – آنها در خاک مرطوب اما با زهکشی خوب بهترین عملکرد را دارند.

در حالی که اریترونیوم ها را می توان از پیازها رشد داد، آنها تمایل به خشک شدن دارند، بنابراین بهتر است آنها را در گلدان بکارید.

ـ نیازها: به مکان نیمه سایه، خاک غنی از هوموس و دارای زهکشی خوب نیاز دارد. آب و هوای خنک را بیشتر می پسندد. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی گراد می باشد. باید پیازها در طول دوره استراحت کمی رطوبت داشته باشند.

ـ ازدیاد: از طریق تقسیم گیاه پس از اتمام گل دهی امکان پذیر است.

 

مشخصات گل اریترونیوم

ناماریترونیوم
نام علمیErythronium
رنگ گلزرد ، سفید ، بنفش
سایز۲۰ تا ۳۰ سانتی متر
خاکزهکشی شده
فصل گل دهی بهار
محل بومیآمریکا شمالی

 

کاشت اریترونیوم از پیاز

پیازهای خود را در پاییز و به محض دریافت بکارید چون خشک شدن پیاز باعث از بین رفتن خواص آن می شود.
یک حفره حفر کنید و پیازهای اریترونیوم خود را به فاصله ۴ اینچ (۱۰ سانتی متر) از هم بکارید.
اگر احساس می کنید در محیطی زندگی می کنید که ممکن است برای گیاه سخت باشد، پیازها را کمی عمیق تر زیر خاک قرار دهید.
پیاز اریترونیوم را طوری بکارید کنید که انتهای نوک آن رو به بالا باشد. در صورت نیاز روی پیاز را با خاک و آب بپوشانید. در مناطق سردتر با مالچ از گیاه محافظت کنید.

 

گونه های معروف اریترونیوم

 

Erythronium dens-canis

یکی از اولین اریترونیوم هایی است که در بهار گل می دهد. دارای گلهای صورتی مایل به بنفش زیبا و برگهایی با لکه های قهوه ای خالدار است.

ارتفاع: ۳۵ سانتی متر

 

اریترونیوم “جوانا”

یک گونه زیبا با گلهای بزرگ و زرد است که در زمان بلوغ کمی تیره و به رنگ زردآلو شبیه می شود و همچنین دارای برگ های سبز کم رنگ و براق مرمری است.

ارتفاع : ۳۵ سانتی متر

 

اریترونیوم “سیترونلا”

اریترونیوم سیترونلا یک گونه قوی و با رشدی نسبتا سریع است. دارای گل های لیمویی روشن است که پشت آن سبز است و برگهای آن کمی مرمری است و خود را در محیط به خوبی پخش می کند.

ارتفاع: ۳۵ سانتی متر

 

اریترونیوم سالمون وحشی

دارای گلهای زیبا و صورتی است که بسیار شیک به نظر می رسد و همچنین بسیار قوی و مقاوم است. در بهار کمی دیرتر از بسیاری از اریترونیوم ها گل می دهد.

ارتفاع : ۲۵ سانتی متر

 

Erythronium Hidcote Beauty

زیبای هیدکوت در اصل در Hidcote، باغ معروف گلوسسترشایر مشاهده شد. دارای گلهای صورتی مایل به یاسی و کرم و به خصوص شاخ و برگهای چشم نواز و خالدار و رگبرگ دار است. بسیار قوی است و کمی دیرتر از برخی اریترونیوم ها گل می دهد.

ارتفاع : ۲۵-۳۵ سانتی متر

 

اریترونیوم ها از تابستان به بعد از بین می روند و سال بعد بازمی گردند. برای جلوگیری از آسیب به آنها، محل کاشت آنها را علامت بزنید. با گذشت زمان آنها در اعماق زمین فرو می روند و قبل از تقسیم تا پنج سال زمان برای تحکیم موقعیت خود در خاک نیاز دارند.

 

 

منبع: سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868