گل اوپاریوم Eupatorium Purpureum“ مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل اوپاتوریوم

گل اوپاتوریومEutrochium fistulosum ( اوپاتوریوم فیستولوزوم)، که به آن علف های هرز توخالی جو پای، علف شیپور یا بنفشه های چند ساله نیز گفته می شود، یک گیاه گل دهنده از خانواده آفتابگردان است.

بومی جنوب کانادا و از شرق و جنوب شرقی ایالات متحده از غرب ماین تا انتاریو، ویسکانسین و میسوری و از جنوب تا فلوریدا و تگزاس است.

گل اوپاتوریومEupatorium Purpureum“
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

ما در این مقاله تمامی مطالب درباره این گل را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. پس مرحله به مرحله همراه ما باشید.

Eupatorium Purpureum“علف تب بر شیرین” است که همانطور که می‌شود حدس زد خاصیت دارویی داشته و در قدیم از آن برای پایین آوردن تب استفاده می‌شده. پس با کاشت این گیاه هم گیاهی زیبا دارید و هم یک داروی ارگانیک!

گل اوپاتوریومEupatorium Purpureum“
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل اوپاتوریوم

به ظاهرش نگاه نکنید، اوپاتوریوم گیاهی چند ساله است.این گیاه زیبا برگ‌هایی نیزه شکل دارد که دور ساقه را مانند یک دایره احاطه می‌کنند. ساقه گیاه به رنگ ارغوانی درمی‌آید که در ترکیب با برگ‌های سبز رنگ بسیار چشمگیر خواهد شد.

خوشه گل‌های اوپاتوریوم از ۵ تا ۸گلچه تشکیل شده است که در ترکیب با برگچه‌هایی که به رنگ قرمز یا خرمایی هستند باعث می‌شوند خوشه گل بسیار بزرگ به نظر بیاید. در برخی از اوپاتوریوم‌ها گل‌ها و برگ‌ها بویی شبیه وانیل تولید می‌کنند!

گل اوپاتوریوم را می‌توان در باغچه و گلدان پلاستیکی سیدوس کاشت اما کاشت آن در باغچه بهتر خواهد بود.

گل اوپاتوریومEupatorium Purpureum“
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

شرایط نگهداری گل اوپاتوریوم/Eupatorium Purpureum

_ نور

اوپاتوریوم در مکانی با اندکی سایه بهتر رشد می‌کند. اگر گیاه را در خاکی همیشه مرطوب می‌کارید می‌تواند آفتاب مستقیم را هم تحمل کند. اما گیاه در منطقه‌ای گرم و خشک خوب رشد نمی‌کند.

– آبیاری گل اوپاتوریوم/Eupatorium Purpureum

گیاه را به خوبی آبیاری کنید، به خصوص زمانی که آن را تازه کاشته اید و زمان‌هایی که هوا خشک است. اجازه ندهید خاک بیشتر از چند روز کاملا خشک بماند، به خصوص اگر هوا گرم است. بزرگ‌ترین چالش در پرورش اوپاتوریوم این است که خاک گیاه نباید خشک بماند.

اگر خاک گیاه برای مدتی طولانی خشک بماند کناره‌های برگ‌ها شروع به خشک شدن می‌‌کنند. پس با دیدن این نشانه بدانید که گیاه‌تان به آبیاری بیشتری نیاز دارد. اگر کل برگ زرد شد یعنی نوری که گیاه دریافت می‌کند بیشتر از نیاز و تحملش است، در این موقعیت گیاه را به مکانی کم نورتری منتقل کنید.

– رطوبت

این گیاه شرایط آب و هوایی مرطوب و مرداب مانند را دوست دارد. اگر اوپاتوریوم‌تان را در گلدان پلاستیکی سیدوس کاشته اید می‌توانید برای تامین رطوبت گیاه از زیر گلدانی سیدوس حاوی سنگریزه استفاده کنید. به این صورت که، یک زیر گلدانی سیدوس را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی سیدوس بریزید و گلدان پلاستیکی سیدوس حامل گیاه را روی آن قرار دهید.

گل اوپاتوریومEupatorium Purpureum“
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Eupatorium Purpureum“

توجه کنید که کف گلدان پلاستیکی سیدوس با آب درون زیر گلدانی سیدوس تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه‌تان تامین می‌شود.

– دما 

اوپاتوریوم به سرما مقاوم است.

 

– خاک

این گیاه نسبت به پی اچ خاکش سخگیر نیست و تقریبا در اکثر رنج‌های پی اچ رشد می‌کند. چیزی که اوپاتوریوم به آن سختگیر است رطوبت خاک است.

– کوددهی و تقویت

اگر گیاه را در خاکی غنی و خوب کاشته اید نباید به کود دهی نیاز داشته باشد.

هرس

گل‌های اوپاتوریوم بر روی شاخه‌های جدیدی که در ابتدای سال تولید کرده است ظاهر می‌شوند پس در ابتدای بهار گیاه را به سختی هرس کنید و آن را از ارتفاع ۱۰ تا ۲۰سانتی متری از سطح خاک بچینید.

گل اوپاتوریومEupatorium Purpureum“
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل اوپاتوریوم

اگر می‌خواهید گیاه‌تان را کوتاه‌تر نگه دارید می‌توانید در تابستان هم نصف ارتفاع گیاه را هرس کنید. هرس را درست از بالای حلقه برگ‌ها انجام دهید. گیاهان کوتاه‌تر شاخه‌های بیشتری تولید می‌کنند و درنتیجه گل‌های بیشتری هم تولید می‌کنند.

تکثیر

خیلی از گونه‌های این گیاه از طریق کاشت دانه تکثیر می‌شوند ولی احتمالا نیازی نیست شما زحمت بکشید چرا که گیاه خود بذر افشان است. اگر می‌خواهید گیاه را در زمین اصلی بکارید، بذر افشانی را در اواخر پاییز انجام دهید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868