Euphorbia marginata گل افوربیا
گل افوربیا”کوه برف”یا گل چینی

گل افوربیا مارگیناتا با نام علمی Euphorbia marginata این گیاه دارای برگهای انتهایی با حاشیه‌هایی سفید است و گل‌هایی سفید رنگ نیز دارد که ظاهری زیبا را برای گیاه ایجاد می‌کند و به همین دلیل به اسم Snow on the mountain (برف در کوه) معروف است

Euphorbia marginataگل افوربیا
Euphorbia marginata
گل افوربیا

گل افوربیا کوه برف (گل چینی)بومی نواحی شمالی آمریکا است. گیاهی یکساله است که در ابتدا بر افراشته و تک ساقه بوده و سپس منشعب مشود. دارای برگ های تخم مرغی یا واژ تخم مرغی به طول ۸ سانتی متر است. حاشیه برگ های بالایی و رگبرگ های آن سفید است.

 گل افوربیا مارگیناتا  یا گل چینی یک گیاه فوق العاده زیبا و شگفت انگیز است که سالانه توسط گلکاران و افراد زیادی پرورش داده می شود. گل چینی یک گیاه یک ساله دارای ساقه های منشعب و برگ های بیضی شکل که در حلقه های انتهایی بصورت ابلق با حاشیه های سفید است.

گل های ریز و زرد گل افوربیا از اواخر بهار تا پاییز بصورت خوشه ای شکوفا می شود. بذر گل چینی یک بذر گل خاص است که در میان انواع گل های زینتی، بذر گل چینی (افوربیا مارگیناتا یا کوه برف) با استقبال بیشتری روبروست. زمان کاشت بذر گل چینی اوایل بهار است.

گل افوربیا
euphorbia-marginata-گل افوربیا

گل چینی یک گیاه یکساله با نام علمی Euphorbia marginata و نام رایج Snow-on-the Mountain از خانواده Euphorbiaceae است. زمان کاشت بذر گل چینی اوایل بهار است که در ابتدا بصورت یک ساقه منفرد می روید و در زمان بلوغ، ساقه ها منشعب و گیاه بوته ای می شود.

برگ های بیضی شکل گل چینی، در قسمت های پایین به رنگ سبز و برگ های بالایی با حاشیه های سفید و به صورت ابلق هستند. گل های زرد متمایل به سبز و بدون گلبرگ با براکت های سفیدی که در زیر آن ها قرار گرفته است به صورت خوشه ای شکوفا می شود.

euphorbia-marginata-گل افوربیا
euphorbia-marginata-گل افوربیا

در میان انواع بذر گل زینتی و فصلی، خرید بذر گل چینی با بیشترین مقدار روبروست. گل چینی از سمت پایین به سمت نوک ساقه ها که گل ها تولید می شود پرزرق و برق تر و رنگارنگ ترند. فروش بذر گل چینی با قیمت های مختلف در انواع ایرانی و خارجی به صورت عمده و خرده صورت می گیرد.

گل چینی علاوه بر کاشت در گلدان و فضای سبز، یک افزودنی عالی در دسته گل ها و گل آرایی ها است. هنگام برش شاخه گل چینی، شیره ای حساسیت زا از آن خارج می شود لذا هنگام برش استفاده از دستکش الزامی است.

Euphorbia flower,Euphorbia marginata
Euphorbia flower,Euphorbia marginata

گل افوربیا واریته کوه برف، شبیه دسته‌ای از پرهای سفید و زیبا می‌باشد. از این گیاه در دسته گل‌ها استفاده می‌شود و نمای بسیار زیبایی در دسته گل ایجاد می‌کند. برگچه‌های سفید، هم خوانی خیلی خوبی با شاخ و برگ سبز گیاه دارند. زمانی که روزها شروع به کوتاه شدن می‌کنند، تغییر رنگ در برگ‌ها رخ می‌دهد.

این گیاه دارای ساقه‌های قوی می‌باشد و به ارتفاع 85 سانتی‌متر رشد می‌کند. گیاه افوربیا کوه برف به عنوان شاخه گل بریده، زیباسازی فضای سبز، باغچه‌ها و حیات خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه در مناطقی که دمای هوا در زمستان 23- تا 1- درجه سانتی‌گراد است کاشته می‌شود.

نکته: مایع شیری رنگی در هنگام برداشت از گیاه خارج می‌شود که ممکن است برای برخی از افراد حساسیت پوستی ایجاد کند. در حین برداشت بهتر است از دستکش استفاده شود.

Euphorbia flower,Euphorbia گل افوربیا
Euphorbia flower,Euphorbia گل افوربیا

کاشت بذر گل افوربیا کوه برف

توصیه می‌شود بعد از رفع سرما در بهار، بذرها به طور مستقیم در زمین کاشته شوند. همچنین می‌توان 4 تا 6 هفته قبل از پایان سرما بذرها را نشا کرد و نهال‌ها را بعد از رفع سرما به زمین منتقل نمود. عمق کاشت بذر افوربیا 6 میلی‌متر می‌باشد. از خاک‌های نیمه غنی با زهکشی خوب برای کاشت گیاه افوربیا استفاده کنید، هرچند این گیاه در خاک‌های فقیر هم قادر به رشد است.

گل افوربیا
گل افوربیا

دمای مناسب برای جوانه‌زنی بذر افوربیا کوه برف، 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. جوانه‌زنی 10 تا 14 روز طول می‌کشد (جوانه‌زنی ممکن است متغیر باشد). برای کاشت در گلخانه دما باید 16 درجه سانتی‌گراد باشد. تا زمان جوانه‌زنی خاک را مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید.

فاصله بین نهال‌ها را 15 تا 25 سانتی‌متر در نظر بگیرید. برای برداشت متوالی در تابستان، بهتر است هر دو هفته یک بار (به تعداد 3 تا 4 بار) کاشت مجدد صورت گیرد.

 جنبه زینتی این گیاه, ابلق بودن برگ های بالایی و گریبان ها است.

گلدهی: از اواخر بهار تا پائیز گل میدهد.

نیازها: حساس به سرما بوده و به خاک سبک با زهکشی خوب و نور کامل آفتاب نیاز دارد.

افزایش: بذر آن در اواخر زمستان در گلخانه و یا در بهار کشت میشود.پس از رسیدن به ۵-۷ سانتی متر هر ۳-۵ عدد نشاء آن در گلدان ۱۵ سانتی متری کاشت میشود و پس از ظهور رنگ ابلق به زمین منتقل میگردد.

اقتباس:سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868