گل گازانیا Gazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازانیا(16 گونه)

 

گل گازانیا گياه دائمي ست که گل هاي زرد، نارنجي آن شبيه گل مينا و داري حلقه اي قهوه اي رنگ در قسمت مرکزي چرخه گلبرگ ها در فصل تابستان ظاهر مي شوند. برگ ها سبز مايل به آبي و خاکستري، کرکدار و داراي بريدگي هاي عميق هستند. حداکثر بلندي ١۵ و گستردگي آن به ٣٠ سانتي مترمي رسد.

گل گازانیاGazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازانیا

نام علمي: Gazania pinnata

خاستگاه: آفریقای جنوبی

نام انگلیسی: Gazania

نام های دیگر: Gazania Rigens

یکی از گیاهان بسیار جذاب و زیبا برای کاشت در بالکن و فضای باز است که به نور زیاد احتیاج دارد اگر میخواهید ورودی خانه یا بالکن خود را شیک کنید حتما گازانیا گزینه بسیار عالی برای شما خواهد بود، گل آزانیا از جمله گیاهان علفی و گلدار بومی آفریقاست و ۱۶ گونه مختلف دارد.

گل گازانیاGazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازانیا

گفته می‌شود نام گیاه از نام محققی ایتالیایی- یونانی به نام تئودور گازا گرفته‌شده‌است. در مناطق سرد گیاهی یک ساله و در مناطق معتدل گیاهی چند ساله است. یکی از مشخصه‌های این گیاه این است که سطح رویی برگها سبز و صاف و پشت آنها سفید و کرکدار است. پس یکی از راه‌های تشخیص گیاه در صورت گلدار نبودن، از طریق پشت برگ‌های آن است.

گل گازانیا صبح‌ها با طلوع آفتاب باز و شب‌ها با غروب آفتاب بشته‌می‌شود.

 

نیازها و شرایط نگهداری گل گازانیا

خاک:

در مورد خاک سختگیر نیست و حتی خاک هایی را که از لحاظ غذایی فقیر محسوب می شوند به خوبی تحمل می کند.اما خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و آب را در خود نگه ندارد بنابراین بکار گیری شن و یا خاک برگ در مخلوط خاک می تواند به این مسئله کمک کند. گیاهان را در بستر کاشت باغچه با فاصله حدود ۲۰-۱۵ سانتیمتر بکارید.

نور:

برای رشد بهتر گل گازانیا باید مکانی را در نظر بگیرید که از نور مستقیمی برخوردار باشد، این گیاه باید در طول روز ۶ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند، عدم دریافت نور کافی این گیاه کاهش گلدهی را به دنبال خواهد داشت، بهترین مکان برای دریافت نور کافی در منزل پنجره های جنوبی و غربی می باشند.

آبیاری:
گازانیا به خشکی مقاوم است، اما باید آبیاریه منظم و کافی داشته باشد. چون آبیاری منظم گیاهی با کیفیت تولید می‌کند. البته بیش از حد آبیاری نکنید که باعث پوسیدگی ریشه‌ها شده و گیاهاتان از بین خواهد رفت.

دما:

بهترین دما برای گلدهی این گیاه ۳۰-۲۵ درجه است اما اصولا گازانیا به گرمای هوا مقاوم است و هر مقدار که هوا گرم شود اگر به شکل صحیح آبیاری شود ، مشکلی ایجاد نمی شود. همچنین قسمت های طوقه این گیاه دما را تا حدود صفر درجه می تواند تحمل کند ولی هر مقدار که دمای هوا از حدود ۱۵ درجه پایین تر بیاید، ابتدا گلدهی کاهش یافته و متوقف می شود و سپس با سردتر شدن هوابرگ های آن زرد شده و در نهایت از بین خواهند رفت.

گل گازانیاGazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازانیا

تکثیر:

تکثیر این گیاه به ۲ روش انجام میشود:

۱- کاشت دانه

۲- تقسیم بوته

برای تکثیر به روش تقسیم بوته، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. سپس برای چند روز گیاه را آب ندهید تا خاک کمی خشک شود و بتوانید گازانیا را به راحتی از درون باغچه درآورید. اگر آن را در گلدان کاشته اید به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. حالا با احتیاط گیاه را به ۲ یا چند بوته تقسیم کنید و هر بوته را در گلدانی کوچکتر یا قسمتی دیگر از باغچه به صورت جداگانه بکارید.

کوددهی:
در صورتی که خاک مناسبی از خاک برگ، کود پوسیده دامی و ورمی کمچوست تهیه‌کنید، گیاه نیازی به کوددهی ندارد. در غیر این صورت از کود محلول کامل استفاده کرده و گیاه را تقویت کنید.

هرس:
زمانی که گل پژمرده شد و از بین رفت می توان دمگل آنرا از ناحیه ای نزدیک به اتصال یک برگ جدا کرد تا با این کار شکل گیری گلهای بیشتری تحریک شود.

 

گل گازانیاGazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Gazania pinnata

آفات و بیماری گل گازانیا 

آفاتی که احتمال شیوع آنان وجود دارد شته، کنه تار عنکبوتی و شپشکهای گیاهی همانند شپشک آردآلود هستند. در صورت شیوع این آفات بهتر است که از سموم سیستماتیک برای مبارزه با آنان استفاده کرد. از بیماری ها نیز می توان به سفیدک پودری اشاره کرد که در اثر شیوع آن بر روی برگها و نواحی جوان گیاه پودری سفید- خاکستری شکل می گیرد و به تدریج از قدرت رویش گیاه کاشته شده و برگسار زرد رنگ می شوند و میریزند. قارچهایی که منجر به پوسیدگی ریشه و ساقه این گیاه می شوند نیز در شرایط آبیاری بیش از اندازه و یا سنگین بودن خاک محل کاشت و عدم زهکش مناسب، می توانند منجر به از بین رفتن گیاه شوند.

گل گازانیاGazania pinnata Gazania Rigens مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

ازدياد

از طريق کاشت بذر در بهار و يا قلمه هاي ساقه پاشنه دار در بهار يا تابستان امکان پذير است.

نور مورد نیاز گل گازانیا چقدر است؟

این گیاه باید در طول روز ۶ ساعت نور مستقیم خورشید دریافت کند.

خاک مناسب گل گازانیا چه نوع خاکی است؟

در مورد خاک سخت گیر نیست حتی خاک هایی که از لحاظ غذایی فقیر محسوب میشوند را تحمل میکند.

گل گازانیا به چه مقدار آب نیاز دارد؟

گازانیا به خشکی مقاوم است اما باید آبیاری منظمی داشته باشد.

بهترین دما برای این گل چند درجه است؟

بهترین دما برای این گل بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری