20 flowers suitable for plastic pots or gardens Plastic pot گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی و20گل مناسب آن

گلدان پلاستیکی نام ظرفی است که معمولاً در آن گل یا گیاه قرار می‌دهند.گلدان‌ پلاستیکی یکی از انواع گلدان‌های موجود در بازار هستند که از پلاستیک تهیه شده و چند شیار استاندارد در زیر آن وجود دارد تا آب‌ اضافی از گلدان پلاستیکی خارج شود.این گلدان‌ها دارای ویژگی‌های خاصی بوده که می‌توانند به بهترین شکل ممکن گل و گیاه را در خود نگه دارند.

Plastic vase and 20 suitable flowersPlastic pot
گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

گلدان ظرفی ست که گلها را در آن نهند. ظرف پلاستیکی, سفالین یا چینی و جز آن که در آن گلهای زمینی یا معطر کارند یا گلهای زینتی یا معطر از شاخ بریده نهند. بعضی از گلدان‌ها کاربرد تزئینی دارند و بر روی آن‌ها طرح‌ها و نقش‌های زیبایی کشیده شده‌است.در اینجا به شرح خصوصیاتت برخی از گل هایی که بعضا مناسب برای کاشت در گلدان پلاستیکی هستند می پردازیم.

Plastic potگلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

1.گل بوقلمون (قرنفل دائمی/ میخک قرنفل اسکارلت) (Chinese Pink)

نام علمی: (Dianthus chinesis)

گل بوقلمون یا میخک چینی، گیاهی چند ساله یا دوساله است. گل بوقلمون بخاطر گلبرگ‌های مسطح با رنگ‌های متضاد به رنگ سفید و صورتی بسیار ارزشمند است.

آن‌ها به شدت ظرافت‌ خاصی دارد که زیبایی را به هر باغی اضافه می‌کند. گل‌های میخک صورتی روی ساقه‌های باریک و برگ‌های سوزنی شکل، می‌نشیند. 

گل بوقلمون (قرنفل دائمی/ میخک قرنفل اسکارلت)
گل بوقلمون (قرنفل دائمی/ میخک قرنفل اسکارلت)

گل میخک اسکارلت که معروف به گل بوقلمون است، با ظرافت‌های خاص و گلبرگ‌های جذاب نظر باغبانان حرفه‌ای را به خود جلب می‌کند.

2. گل داوودی (Chrysanthemum)

نام علمی: (Chrysanthemum indicum)

گل داوودی یکی از محبوب‌ترین گل‌ها در سراسر جهان است. این گل به‌عنوان مادر باغ Garden mom نیز شناخته می‌شود. گل داودی، یک گل تماشایی است و در اشکال و رنگ‌های مختلف، مثل گل داوودی رشته‌ای، گل داوودی مینیاتوری، گل داوودی مارگریتی و گل داوودی مهندسی در دسترس است.

در فصل رشد، شاخ و برگ تیره جای خود را به ساقه‌هایی می‌دهد که گل‌های فراوانی را حمل می‌کنند. این گیاه چند ساله علفی است که به آفتاب کامل نیاز دارد و در پاییز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. گیاه داودی نگهداری آسانی دارد و برای هر باغبانی با هر سطح مهارتی بهترین انتخاب است.

گل داوودی (Chrysanthemum)نام علمی: (Chrysanthemum indicum)
گل داوودی 

گل داودی بعد از گل رز معروف‌ترین و پرطرفدارترین گل جهان است. گل داودی بخاطر فشرده بودن گلبرگ‌هایش گزینه‌ای عالی برای تهیه سبد گل است.

3.گیاه کلماتیس کاراکاسانا (Clematis)

نام علمی: (Clematis)

گل کلماتیس جزء خانواده‌ی (Ranuculaceae) هستند. آن‌ها به دوازده گروه اصلی تقسیم می‌شوند و شامل بیش از ۳۰۰ گونه و صدها گیاه هیبریدی می‌شوند. با این همه گونه‌های جورواجور، انسان در انتخاب کاملا گیج می‌شود.

وجه اشتراک این گیاهان، رونده بودن و گلدار بودن طولانی آن‌ها است. گیاه کلماتیس با سایه‌ای از رنگ‌ها و دوره‌های شکوفایی مختلف در طول سال، شما را شگفت‌زده خواهد کرد. 

گیاه کلماتیس کاراکاسانا (Clematis)نام علمی: (Clematis)
گیاه کلماتیس کاراکاسانا

گل پیچ کلماتیس گیاهی رونده و خوش عطر است، اکثر باغبان‌ها بخاطر طولانی بودن مدت گلدهی آن در زمان‌های مختلف، آن را گزینه‌ای بی‌رقیب در باغ می‌دانندوهمچنین برای عمر طولانی در گلدان پلاستیکی نیز کاشته میشود.

4. گل جیمزیا (Cliffbush)

نام علمی: (Jamesia Americana)

گل جیمزیا از خانوداه هورتانسیا، یک درختچه برگریز بوته‌ای است که می‌تواند تا ارتفاع دو متر قد بکشد. شاخ و برگ این گیاه درشت و دندانه‌دار و در زیر کرکی هستند.

گیاه زیبای جیمزیا در اواخر بهار گل‌های مومی سفید و صورتی معطری می‌دهد. گیاه جیمزیا به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. 

گل جیمزیا (Cliffbush)نام علمی: (Jamesia Americana)
گل جیمزیا 

گل جیمزیا با گل‌های مومی شکل سفید و صورتی که عطر بهار دارند، خود نمایی می‌کند. این گیاه با خاکی که بخوبی زهکشی شود، سازگار است.

5. گل رز رونده (Climbing Rose)

نام علمی: (Rosa)

هیچ گلی به پای زیبایی و جلوه‌گری گل رز رونده نمی‌رسد. فرقی نمی‌کند که کجا کاشته شود: کنار دیوار باغ یا توی گلدان روی ایوان، در هر حال، گل‌های زیبایی هستند که با طیف وسیعی از رنگ‌ها و شکل‌های مختلف دلبری می‌کنند.

گل رز رونده تا حدود سه متر قد می‌کشد و عطر دلپذیری دارد. اکثر آن‌ها در طول تابستان و دوباره در پاییز به گل می‌نشینند.

گل رز رونده (Climbing Rose)نام علمی: (Rosa)
گل رز رونده 

گل رز یکی از زیباترین و رمانتیک‌ترین نوع گل دنیا است. طیف وسیع رنگ‌ها با شکل‌های مختلف و سازگاری بالای این گیاه با شرایط از ویژگی‌های گل رز رونده است.

6. گل شانه خروس (Cockscomb)

نام علمی: (Celosia cristata)

گل شانه خروس یا گل تاج خروس بخاطر ظاهر منحصر‌به‌فردش، به این نام شهرت یافته است. این گیاه بطور سنتی در انواع رنگ‌های قرمز، زرد، صورتی، نارنجی و سفید نیز موجود است.

گل شانه خروس عادات رشد نامنظمی دارد، بطوریکه برخی اوقات در حد چند اینچ و گاهی به اندازه چند فوت گل‌هایش رشد کرده و شگفت‌آفرینی می‌کنند! گل تاج خروس گیاهی یکساله است. اما برای گلدهی سال بعد خود به اندازه کافی بذر افشانی می‌کند.

گل شانه خروس (Cockscomb)نام علمی: (Celosia cristata)
گل شانه خروس 

گل تاج خروس گلی زیبا با رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد، نارنجی و گاهی هم سفید در دسترس است. گل تاج خروس به عنوان گل شاخه‌ای در تاج گل وباکس گل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7. گل مغربی (common Evening Primrose)

نام علمی: (Oenothera biennis)

گل مغربی یک گل کاسه‌ای شکل زرد رنگ است که در بالای ساقه‌ای ارغوانی رنگ قرار می‌گیرد. این گیاه زیبا از اوایل تابستان تا اوایل پاییز به گل می‌نشیند. گل مغربی را بنام گل پامچال عصر نیز می‌خوانند، چون شکوفه‌های آن در عصر باز شده و تا صبح روز بعد باز می‌مانند.

جالب است بدانید که گیاه مغربی با شاخ و برگ‌هایش خوراکی است و عطر لیمو می‌دهد. شب‌ها پروانه‌های شب پرواز و روزها، زنبورها را به سمت خود جذب می‌کند. 

گل مغربی (common Evening Primrose)نام علمی: (Oenothera biennis)
گل مغربی 

گل مغربی از سری گل‌های دارویی، با ظاهری زیبا و دلفریب است. گل مغربی به رنگ زرد فرح بخشی است و از اوایل تابستان تا اوایل پاییز به گل می‌‍‌نشیند.

8. گل اولکس (Common Gorse)

نام علمی: (Ulex Europaeus)

گل اولکس یک درختچه همیشه سبز است که گل‌های زرد کوچک فراوانی بر روی آن می‌روید. گل اولکس رایحه نارگیل می‌دهد. در طول سال شکوفا است، ولی در بهار به اوج خود می‌رسد.

این گیاه جذابیت منحصربه‌فردی دارد اما در دسته‌ی گیاهان اوج آتش Fire-climax plant محسوب می‌شود، به این معنا که در مناطق خیلی گرم، به راحتی آتش می‌گیرد.

گل اولکس در دماهای بالا زنده می‌ماند و به همین خاطر برای مناطق سرد، یکی از بهترین گزینه‌ها است.

گل اولکس (Common Gorse) نام علمی: (Ulex Europaeus)
گل اولکس 

گل اولکس درختچه‌ای همیشه سبز است که در طول سال همیشه گل می‌دهد ولی در بهار باغ را شکوفه باران می‌کند.

9. گل یاس خوشه‌ای (Common Lilac)

نام علمی: (Syringa vulgaris)

گل یاس خوشه‌ای که بنام یاس بنفش هم معروف است، یک درختچه برگریز و یکی از زیباترین نوع درختچه‌های گلدار در دنیا است.

یاس بنفش در اواخر بهار به مدت چهار هفته یا بیشتر شکوفه‌های فراوانی می‌دهد که باعث می‌شود آن را به عنوان ماندگارترین درختچه‌ی گلدار در دنیا بنامیم. گل یاس خوشه‌ای رایحه‌ای تازه دارد و در رنگ‌های پاستلی خودنمایی می‌کند. آن‌ها تا نزدیکی‌های پنج متر قد می‌‌کشند.

گل یاس خوشه‌ای (Common Lilac)نام علمی: (Syringa vulgaris)
گل یاس خوشه‌ای 

گل یاس خوشه‌ای در اواخر بهار با رنگ‌های پاستلی عنوان ماندگارترین درختچه‌ی گلدار را به خود اختصاص داده است.

10.گل پنیرک (Common Mallow)

نام علمی: (Malva sylvestris)

گیاه پنیرک یک گیاه دو ساله یا چند ساله است؛ ساقه‌های عمودی لطیفی دارد که گل‌های بنفش پاستلی روشن از آن پدید می‌آید. هر گلبرگ گل پنیرک با رگه‌هایی تیره‌تری تزئین شده‌ است.

آن‌ها از تابستان تا پاییز شکوفه‌ می‌زنند. پنیرک گیاه مورد علاقه‌ی زنبورها است. این گیاه بومی جزایر بریتانیا است و برای باغ‌ها و ویلاها بهترین گزینه است. پرورش آسانی دارد، در آفتاب کامل یا نیمه سایه خیلی خوب رشد می‌کند.

گل پنیرک (Common Mallow)نام علمی: (Malva sylvestris)
گل پنیرک 

گل پنیرک خواص دارویی فراوانی دارد، و در آفتاب کامل یا نیمه سایه بخوبی رشد می‌کند.

11. گل ارکیده خالدار (Common Spotted Orchid)

نام علمی: (Dactylorhize fuchsia)

گل ارکیده خالدار از نوع گیاهان غده‌ای و زمینی است که خوشه‌هایی از ۲۰ تا ۷۰ گل سفید، صورتی یا بنفش تولید می‌کند. هر گلبرگ گل ارکیده خالدار با خال‌های تیره و روشن تزئین شده‌ است.

گل ارکیده خالدار از اواخر بهار تا اوایل تابستان گل می‌دهد.گل ارکیده آن هم از نوع گل ارکیده خال‌دار، گلی زیبا و  مقاوم است که شرایط سخت را تاب می‌آورد.

گل ارکیده خال‌دار که بنام گل ارکیده انگشتی هم نامیده می‌شود تا حدود ۳۰ سانتی متر قد می‌کشد. کاشت این گیاه در دمای متعادل و سایه عالی است.

گل ارکیده خالدار (Common Spotted Orchid)نام علمی: (Dactylorhize fuchsia)
گل ارکیده خالدار 

گل ارکیده خالدار با گل‌های سفید، صورتی یا بنفش خودنمایی می‌کند، این گل با خال‌های تیره و روشن تزئین می‌شود.

12. گل شاهپسند وحشی (Common Vervain)

نام علمی: (Verbena offcinalis)

گل شاهپسند وحشی که بنام گیاه مقدس نیز معروف است، فقط یک گیاه زیبا نیست، بلکه هزاران سال است که به‌عنوان گیاه دارویی، برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود!

گل شاهپسند وحشی سنبله‌ای متشکل از گل‌های یاسی شکل کوچک بر روی ساقه‌ی ۴۰ سانتی‌متری خودنمایی می‌کند. اینگونه می‌گویند که این گیاه نگهبان باغ در برابر ارواح شیطانی است!

گل شاهپسند وحشی (Common Vervain)نام علمی: (Verbena offcinalis)
گل شاهپسند وحشی 

گل شاهپسند وحشی با گل‌های متراکمی از شکوفه‌های بنفش بر روی ساقه‌ای محکم خودنمایی می‌کند.

13. گل آهار (Common Zinnia)

نام علمی: (Zinnia Elegance)

گل آهار با شکوفه‌های رنگارنگ منظره‌ای بی‌نظیر در باغ و حیاط خانه شما می‌‌سازد. گل آهار از اوایل تابستان تا اولین سرما با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌های مختلف شکوفا می‌شود.

گل آهار معمولا تا حدود یک متر و نیم رشد می‌کند. این گیاه عاشق هوای آزاد است، بنابراین وسوسه نشوید که آن‌ها را متراکم‌تر کنار هم بکارید.

گل آهار (Common Zinnia)نام علمی: (Zinnia Elegance)
گل آهار 

گل آهار با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، در شکل و اندازه‌های مختلف، طبیعتی زیبا و چشمگیر می‌سازد.

14. گیاه لوکاندرون (Conebush)

نام علمی: (Leucadendron salignum)

گل لوکاندرون درختچه‌ای همیشه سبز است و بخاطر برگ‌های درخشانش بسیار زیبا و پرطرفدار است. اگرچه گیاه لوکاندرون از نظر فنی گل نیست، اما بخاطر برگ‌های قرمز و کرم رنگش، مانند یک گل زیبا بنظر می‌رسد.

رنگ شاخ و برگ‌های این گیاه در طول فصل با تغییر شدت نور، تغییر می‌کند. گل لوکاندرون عاشق نور است و برای آن دسته افرادی که به دنبال گیاهان خاص هستند، ایده‌آل است.

گیاه لوکاندرون (Conebush)نام علمی: (Leucadendron salignum)
گیاه لوکاندرون

گل لوکاندرون با برگ‌های قرمز و کرم درختچه‌ای زیبا و همیشه سبز است که می‌تواند در باغچه‌ی حیاط شما طبیعتی چشم‌نواز بسازد.

15. گل سرخارگل (Coneflower)

نام علمی: (Echinacea)

گل سرخارگل (اکیناسه) یکی دیگر از گزینه‌های جذاب و رنگارنگ برای باغ‌ها هستند. این گیاه بخاطر گلبرگ‌های روشن و خوش‌رنگش ظاهری جذاب و خیره کننده دارد. گل سرخارگل همانند گل مروارید و آسترها، از خانواده کاسنی است.

گونه‌های زیادی از گل سرخارگل در دنیا وجود دارد، آن‌ها توسط ساقه‌های بلند حفاظت می‌شوند. این گیاه بدون نگهداری و حفاظت، به آسانی رشد می‌کند.

گل سرخارگل (Coneflower)نام علمی: (Echinacea)
گل سرخارگل 

گل سرخارگل بخاطر گلبرگ‌های روشن و خوش رنگش که شبیه به گل مروارید است، گزینه‌ای عالی برای رنگ و رو بخشیدن به باغچه‌ها است.

16. گل ریشه زاج/ گل سرخ بر/ گیاه هیوچرس (Coral Bells)

نام علمی: (Huchera)

گیاه ریشه زاج بومی آمریکای شمالی و سایه دوست است. گیاه ریشه زاج که به نام گل سرخ‌بر نیز معروف است، از گیاهان تقریبا همیشه سبز است که با ساقه‌های ظریف و گل‌های زنگوله‌ای شکل زیبایی‌اش صد چندان می‌شود.

شاخ و برگ‌های بنفش و برنز بعد از ناپدید شدن شکوفه‌ها، زیبایی گیاه را حفظ می‌کند. این گل‌ها برای باغ‌های سایه‌دار عالی هستند و یک پوشش جذاب در اطراف زمین کلبه و ویلا ایجاد می‌کند.

گل ریشه زاج/ گل سرخ بر/ گیاه هیوچرس (Coral Bells)نام علمی: (Huchera)
گل ریشه زاج/ گل سرخ بر/ گیاه هیوچرس

گل ریشه زاج گیاهی سایه دوست است که با ساقه‌های ظریف و گل‌های زنگوله شکل جلوه‌گری می‌کند.

17. گل شمعدانی وحشی (Cranesbill)

نام علمی: (Geranium wlassovianum)

اگرچه گونه‌های زیادی از شمعدانی هاردی در دنیا وجود دارد، اما گیاه شمعدانی وحشی یکی از بهترین‌ها است. گل‌های نعلبکی شکل به رنگ بنفش تیره، با مرکز سفید، رگه‌های تیره‌تر و برگچه‌های زیبا، بسیار آن را جذاب کرده است.

برگ‌های این گیاه به دلیل تغییر رنگ‌شان از بنفش تا سبز طلایی، آن را تماشایی کرده است. گل شمعدانی ساده برای زیباتر شدن باغچه‌ی اطراف خانه بسیار ایده‌آل است.

گل شمعدانی وحشی (Cranesbill)نام علمی: (Geranium wlassovianum)
گل شمعدانی وحشی 

در طبیعت می‌توان انواع زیادی از شمعدانی‌ها را پیدا کرد، یکی از پرطرفدارترین نوع شمعدانی‌ها، شمعدانی هاردی است که با گل‌های نعلبکی شکلش جلوه‌گری می‌کند.

18. گیاه ماهونیا (Creeping Mahonia)

نام علمی: (Mahonia repens)

درختچه ماهونیا که به‌عنوان گیاه Oregon Grape نیز شناخته می‌شود، یک درختچه همیشه سبز است. در بهار، گل‌های معطر زرد رنگی تولید می‌کند و در اواخر تابستان، آن‌ها جای خود را به توت‌های آبی و بنفش خوش‌رنگی می‌دهند که شبیه به انگورهای کوچک است.

شاخ و برگ‌های این گیاه تا زمستان سبز باقی می‌ماند و با کاهش شدت نور، رنگش تغییر می‌کند. این گیاه در هر فصل با زیبایی خارق‌العاده‌ای جلوه‌گری می‌کند.

گیاه ماهونیا (Creeping Mahonia)نام علمی: (Mahonia repens)
گیاه ماهونیا 

گل ماهونیا درختچه‌ای همیشه سبز که از اوایل بهار تا اواخر تابستان با گل‌های معطر زرد رنگش جلوه‌گری کرده و در زمستان با برگ‌های خوش فرمش باغ شما را زیبا نگه می‌دارد.

19.گل مازوس (Creeping Mazus)

نام علمی: (Mazus reptans)

گل مازوس یک گیاه چند ساله است که در اکثر سال سبز است. گل مازوس از اواخر بهار تا اوایل تابستان با شکوفه‌های آبی تا بنفش و خال‌های سفید و زرد، طبیعت زیبا و حیرت انگیزی می‌سازد. این گیاه بومی هیمالیا است، گل مازوس در فضای سایه و نیمه سایه به خوبی رشد می‌کند.

گل مازوس (Creeping Mazus)نام علمی: (Mazus reptans)
گل مازوس 

گل مازوس از اواخر بهار تا اوایل تابستان با شکوفه‌های آبی و بنفش باغ شما را پر گل خواهد کرد.

20.گیاه فلوکس یا گل آتشی (Creeping Phlox)

نام علمی: (Phlox subulata)

گیاه فلوکس یا گل آتشی یک گیاه چند ساله همیشه سبز است. گیاه فلوکس به عنوان پوشش سبز زمین با گل‌های ستاره‌ای شکل در رنگ‌های صورتی، بنفش و سفید، فرش رنگارنگی می‌سازد.

گیاه فلوکس از اوایل بهار تا تا اواسط تابستان شکوفا است. این گیاه بومی آمریکای شرقی است و بطور طبیعی در مناطق خشک و صحرایی می‌روید.

گیاه فلوکس یا گل آتشی (Creeping Phlox)نام علمی: (Phlox subulata)
گیاه فلوکس یا گل آتشی

گل فلوکس با گل های ستاره ای شکل صورتی، بنفش و سفید، گیاهی مقاوم در برابر کم آبی است

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868