Plastic pot گلدان پلاستیکی گلدان پلاستیکی و20گل مناسب آن
گلدان پلاستیکی و20 گل مناسب آن

 از متداول‌ترین گلدان‌هایی که امروزه به شکل گسترده استفاده می‌شود گلدان‌ پلاستیکی است.

این گلدان‌پلاستیکی سبک وزن بوده و در سایزهای مختلفی یافت می‌شود و حتی برخی از آنان از نظر شکل ظاهری شبیه گلدان سفالی یا سرامیکی است گلدان‌ پلاستیکی به راحتی قابل جابجایی ست و می‌توان چندین بار از آنان استفاده کرد.

 بسیاری از باغبان ها در مورد انتخاب گلدان پلاستیکی ترجیح خاصی دارند تا انتخاب گلدان های دیگر.

20 flowers suitable for plastic pots or gardens Plastic pot گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی سیدوس

1.گیاه تونبرگیا (King Mantle)

نام علمی: (Thunbergia erecta)

اگر به دنبال اضافه کردن گیاهان سلطنتی به باغ خود هستید، گیاه Kings Mantle گزینه‌ای ایده‌آل است. گُل تونبرگیا گیاهی رونده است و تا ارتفاع دو متر قد می‌کشد.

گیاه تونبرگیا با گُل بنفش بزرگی با مرکزیت زرد رنگ می‌سازد. گُل تونبرگیا در تابستان تا پاییز به گُل می‌نشیند. گُل زیبای تونبرگیا بخاطر خوش رنگی گلبرگ‌هایش محل جذب پروانه‌ها و زنبورها است.

گیاه تونبرگیا (King Mantle)نام علمی: (Thunbergia erecta)
گل تونبرگیا

گل تونبرگیا با گُل بنفش بزرگی با مرکزیت زرد رنگ می‌سازد. گُل تونبرگیا در تابستان تا پاییز به گُل می‌نشیند. گُل زیبای تونبرگیا بخاطر خوش رنگی گلبرگ‌هایش محل جذب پروانه‌ها و زنبورها است.


2. کاکتوس مامیلاریا/ کاکتوس پینکوشن توری (Lacespine Pincushion Cactus)

نام علمی: (Mammillaria lasiacantha)

کاکتوس پینکوشن توری بخاطر ظاهر جالبش بنام کاکتوس توپ گلف نیز شناخته می‌شود. کاکتوس مامیلاریا با خارهای سفید و صورتی کم‌رنگش ظاهری توری شکل دارد.

گل‌های سفید و صورتی با خط تیره از وسط و اطراف پرچم‌های زرد تیره بر روی این کاکتوس زیبا، جلوه‌گری می‌کنند. گیاه کاکتوس با تیغ‌‌های منظم که ظاهری توری شکل می‌گیرد و شکوفه‌های ظریف و زیبا، یک گیاه شگفت انگیز در باغ است.

کاکتوس مامیلاریا/ کاکتوس پینکوشن توری (Lacespine Pincushion Cactus)نام علمی: (Mammillaria lasiacantha)
کاکتوس مامیلاریا/ کاکتوس پینکوشن توری

کاکتوس پینکوشن توری بخاطر ظاهر جالبش بنام کاکتوس توپ گلف نیز شناخته می‌شود. کاکتوس مامیلاریا با خارهای سفید و صورتی کم‌رنگش ظاهری توری شکل دارد.


3.گیاه پای شیر (Ladys Mantle)

نام علمی: (Alchemilla mollis)

گُل پای شیر یک گیاه چند ساله است و بخاطر بوته‌های متراکم پر شاخ و برگ دندانه‌دار و کرک‌دار پرطرفدار است. گُل پای شیر از اواخر بهار تا اوایل تابستان با گل‌های ستاره‌ای شکل، به رنگ سبز و زرد خودنمایی می‌کند.

این گیاه با حاشیه‌های ظریف به رنگ سبز روشن، ظاهری زیبا و شگفت انگیز دارد. گُل پای شیری مصرف دارویی فراوانی دارد. فقط حواستان باشد که گُل پای شیر گیاهی تهاجمی است و پرورش آن در کنار سایر گیاهان نیاز به دقت دارد.

گیاه پای شیر (Ladys Mantle)نام علمی: (Alchemilla mollis)
گیاه پای شیر 

گُل پای شیر یک گیاه چند ساله است و بخاطر بوته‌های متراکم پر شاخ و برگ دندانه‌دار و کرک‌دار پرطرفدار است. گُل پای شیر از اواخر بهار تا اوایل تابستان با گل‌های ستاره‌ای شکل، به رنگ سبز و زرد خودنمایی می‌کند.


4.گل ارکیده کفش بانو (Ladys Slipper Orchid)

نام علمی: (Cypripedium macranthos)

گل ارکیده کفش بانو یک ارکیده زمینی و مقاوم است که در اواخر بهار با گل‌های صورتی و سرخابی خودنمایی می‌کند. گلبرگ‌های پایین این گیاه شکل پاپوش است به همین خاطر به نام گُل ارکیده کفش بانو مشهور شده است.

این مدل از گُل ارکیده روی گلبرگ‌هایش رگه رگه دارد و با مرکز سفید و زرد خودنمایی می‌کند. برگ‌های این گُل به رنگ سبز روشن رگبرگ‌دار هستند ولی با این حال صاف و یکدست نمایش می‌شوند. برای نگهداری بهتر، آن‌ها را درون گلدان مراقبت کنید.

گل ارکیده کفش بانو (Ladys Slipper Orchid)نام علمی: (Cypripedium macranthos)
گل ارکیده کفش بانو 

گل ارکیده کفش بانو یک ارکیده زمینی و مقاوم است که در اواخر بهار با گل‌های صورتی و سرخابی خودنمایی می‌کند. گلبرگ‌های پایین این گیاه شکل پاپوش است به همین خاطر به نام گُل ارکیده کفش بانو مشهور شده است.


5.گل اشرفی (Lance-Leaf Tickseed)

نام علمی: (Coreopsis lanceolata)

گل اشرفی یک گیاه چند ساله علفی است که با گل‌های بزرگ زرد و درخشان مثل گُل مروارید خودنمایی می‌کند. گُل اشرفی با مرکزیت زرد که با کلاله‌های تیره احاطه شده است، رنگ قرمز را به این گیاه اضافه می‌کند.

گلبرگ‌های این گُل دندانه‌دار هستند و بالای ساقه‌های حساس و شاخ و برگ‌ها تیره آن قرار گرفته‌اند. حشرات گرده‌افشان عاشق این گل هستند.

گُل اشرفی در برابر خشکسالی مقاوم است، رطوبت و گرما را هم بخوبی تحمل می‌کند. گُل اشرفی برای پرورش گیاهی مهربان و کم توقع است.

گل اشرفی (Lance-Leaf Tickseed)نام علمی: (Coreopsis lanceolata)
گل اشرفی 

گُل اشرفی یک گیاه چند ساله علفی است که با گل‌های بزرگ زرد و درخشان مثل گُل مروارید خودنمایی می‌کند. گُل اشرفی با مرکزیت زرد که با کلاله‌های تیره احاطه شده است، رنگ قرمز را به این گیاه اضافه می‌کند.


6.گل زبان پس‌قفا/ دلفینیوم/ زبان در قفا (Larkspur)

نام علمی: (Delphinium)

گُل دلفینیوم بیش از ۳۰۰ گونه است، آن‌ها گُل‌های چند ساله هستندکه بخاطر شکل و شمایل زیبایشان که بصورت خوشه‌هایی از گُل‌های شیپوری است، در دنیا معروف شده‌اند.

شکوفه‌های گُل دلفینیوم با رنگ‌های بنفش، آبی، صورتی و سفید خودنمایی می‌کنند. گُل دلفینیوم مناسب افرادی است که دوست دارند باغ‌شان در بین گُل‌های بلند قامت محاصره شود! گُل دلفینیوم تا حدود سه متر قد می‌کشد. کاشت این گیاه در آب و هوای گرم کمی چالش برانگیز است.

گل اشرفی (Lance-Leaf Tickseed)نام علمی: (Coreopsis lanceolata)
گل اشرفی 

گل دلفینیوم مناسب افرادی است که دوست دارند باغ‌شان در بین گُل‌های بلند قامت محاصره شود! گُل دلفینیوم تا حدود سه متر قد می‌کشد.


7.گیاه رز لنتن / خربق سیاه/ رز نوئل (Lanten Roses)

نام علمی: (Helleborus orientalis)

گُل رز لنتن بومی آب و هوای خشک ترکیه و یونان است. گُل رز لنتن در دین مسیحیت، به عنوان گُل روزه نامیده می‌شود. کاشت این گیاه در باغ‌هایی که پس از سرمای زمستان نیاز به رنگ و رویی دارند، بی‌نظیر است.

گُل رز لنتن گیاهی سریع الرشد است و با گُل‌های نعلبکی شکل و ظریفش زیبایی بی‌حدی دارد. هر گیاه رزلنتن توانایی تولید ۵۰ گل را با ماندگاری دو ماهه دارد.

گیاه رز لنتن / خربق سیاه/ رز نوئل (Lanten Roses)نام علمی: (Helleborus orientalis)
گیاه رز لنتن / خربق سیاه/ رز نوئل 

گُل رز لنتن گیاهی سریع الرشد است و با گُل‌های نعلبکی شکل و ظریفش زیبایی بی‌حدی دارد.


8. گل شیرین بیان (Licorice Root)

نام علمی: (Glycyrrhiza glabra)

گل شیرین بیان یکی از گیاهان دارویی خارق‌العاده از خانواده Fabaceae است. گُل شیرین بیان بخاطر ریشه‌های شیرین و معطرش ارزشمند است.

البته، با وجود شکوفه‌های زیبا که شبیه به مخروط‌های عمودی یاسی و بنفش هستند، طبیعت خوبی می‌سازند. این گیاه هم خوش عطر است و هم از نظر دارویی بسیار پرخاصیت است.

گل شیرین بیان (Licorice Root)نام علمی: (Glycyrrhiza glabra)
گل شیرین بیان 

گل شیرین بیان یکی از گیاهان دارویی خارق‌العاده از خانواده Fabaceae است. گُل شیرین بیان بخاطر ریشه‌های شیرین و معطرش پرورش می‌یابد.


9.گل ایملیا/منگوله یاسی (Lilac Tasselflower‌)

نام علمی: (Emilia sonchifolia)

گل ایملیا که بنام (Cupids) نیز نامیده می‌شود، گیاه یکساله گرمسیری، بومی آسیا است. گُل ایملیا گیاهی بلند بالا است که سرگل‌های صورتی و یاسی شکل می‌دهد.

این گل بصورت کوزه شکل است که بیش از ۳۰ تا ۶۰ گلچه می‌دهد. کاشتن این گیاه در کنار تخت و حاشیه‌های باغچه عالی است. فقط حواستان باشد که این گیاه را در نزدیکی باغچه‌های آشپزخانه نکارید که ممکن است اثرات منفی داشته باشد.

گل ایملیا/منگوله یاسی (Lilac Tasselflower‌)نام علمی: (Emilia sonchifolia)
گل ایملیا/منگوله یاسی 

گُل ایملیا که بنام (Cupids) نیز نامیده می‌شود، گیاه یکساله گرمسیری، بومی آسیا است. گُل ایملیا گیاهی بلند بالا است که سرگل‌های صورتی و یاسی شکل می‌دهد.


10.گل موگه / زنبق دره (Lily of the Valley)

نام علمی: (Convallaria majalis)

گل موگه عاشق سایه است، بنابراین در زیر سایه کلبه و ویلا که برای گیاهان دیگر چالش برانگیز است، مناسب کاشت این گیاه زیبا است.

گُل موگه گیاهی کند رشد ولی ماندگار و چند ساله است. گُل موگه با ساقه‌های قوسی شکل تا ۱۵ گل زنگوله‌ای شکل زیبا با رایحه‌ای دلپذیر تولید می‌کند. گُل موگه به عنوان گیاهی گرانقیمت بعنوان گل جانبی در دسته‌گل‌ها استفاده می‌شود.

گل موگه / زنبق دره (Lily of the Valley)نام علمی: (Convallaria majalis)
گل موگه / زنبق دره 

گُل موگه عاشق سایه است، بنابراین در زیر سایه کلبه و ویلا که برای گیاهان دیگر چالش برانگیز است، مناسب کاشت این گیاه زیبا است.


11.گل مگنولیا دنوداتا (Lily Tree)

نام علمی: (Magnolia denudate)

گل مگنولیا دنوداتا یکی از رؤیایی‌ترین و زیباترین گُل‌های دنیا است. گُل مگنولیا دنوداتا بر روی درختی برگریز می‌روید. شکوفه‌های فنجانی شکل که بصورت عمودی باز می‌شوند و در رنگ‌های کرم تا عاجی جلوه‌گری می‌کند. گُل مگنولیا از اواخر زمستان تا اوایل بهار شکوفه می‌زند. درخت مگنولیا دنوداتا کانون باغ شما می‌شود.

گل جگرواش (Liverleaf)نام علمی: (Hepatica nobilis)
گل جگرواش 

گل مگنولیا دنوداتا یکی از رؤیایی‌ترین و زیباترین گُل‌های دنیا است. گُل مگنولیا دنوداتا بر روی درختی برگریز می‌روید.


12. گل لیسیانتوس/گل لیزیانتوس (Lisianthus)

نام علمی: (Eustoma russellianum)

گل لیسیانتوس، بومی مناطق گرم‌تر مانند جنوب آمریکا، مکزیک و کارائیب است. گُل لیسیانتوس گیاهی یکساله علفی است که با گُل‌های قیفی شکل روی ساقه‌های بلند خودنمایی می‌کند.

گُل لیسیانتوس به رنگ صورتی، بنفش، سفید و آبی است. گُل لیسیانتوس نیاز به نگهداری زیادی دارد ولی بعنوان گل شاخه‌ای ماندگاری بالایی دارد.

گل لیسیانتوس/گل لیزیانتوس (Lisianthus)نام علمی: (Eustoma russellianum)
گل لیسیانتوس/گل لیزیانتوس 

گُل لیسیانتوس به رنگ صورتی، بنفش، سفید و آبی است. گُل لیسیانتوس نیاز به نگهداری زیادی دارد ولی بعنوان گل شاخه‌ای ماندگاری بالایی دارد.


13.گل جگرواش (Liverleaf)

نام علمی: (Hepatica nobilis)

گل جگرواش گیاهی کوچک همیشه سبز است که در جنگل‌ها رشد می‌کند. گُل جگرواش با شکوفه‌های آبی ظریف که البته گاها هم با شکوفه‌های سفید و یاسی، خودنمایی می‌کند.

شکوفه‌های گُل جگرواش دیزی مانند هستند و با مرکزیت زرد و پرچم‌های سفید تزئین می‌شوند. گُل جگرواش برای حاشیه‌های باغ بسیار زیبا است.

گل جگرواش (Liverleaf)نام علمی: (Hepatica nobilis)
گل جگرواش 

گُل جگرواش با شکوفه‌های آبی ظریف که البته گاها هم با شکوفه‌های سفید و یاسی، خودنمایی می‌کند.


14. گیاه سیاه دانه دمشقی (Love in a Mist)

نام علمی: (Nigella damascene)

گل سیاه دانه دمشقی یک گیاه یکساله با ظاهری عجیب و غیر متعارف است. شاخ و برگ‌ها ظریف که بصورت تارعنکبوت در اطراف گیاه روئیده آن را شبیه گلی در مه سبز نمایش می‌دهد.

شکوفه‌های گل سیاه دانه دمشقی، به رنگ بنفش تا آبی با با پرچم‌ها و کلاله‌های سبزرنگ، از اوایل تا اواخر تابستان به گُل می‌نشیند.

گیاه سیاه دانه دمشقی (Love in a Mist)نام علمی: (Nigella damascene)
گیاه سیاه دانه دمشقی 

گُل سیاه دانه رنگ بنفش تا آبی با با پرچم‌ها و کلاله‌های سبزرنگ، از اوایل تا اواخر تابستان به گل می‌نشیند.


15.گیاه باروتک (Love Lies Bleeding)

نام علمی: (Amaranthus caudatus)

گل باروتک بخاطر گُل‌های منگوله مانند بلند و غیر متعارفش که پر از شکوفه‌های کوچک زرشکی رنگ، در کنار برگ‌های بزرگ سبز، مشهور شده است.

آبشار گُل‌ باروتک که بنام (Cattails) نیز معروف است، برای تزئین دیواره‌ها و حاشیه‌های باغ بخاطر بلندی ریسه‌های گُلش بی‌نظیر است. گُل باروتک عاشق آفتاب کامل و خاک مرطوب با زهکشی مناسب است.

گیاه باروتک (Love Lies Bleeding)نام علمی: (Amaranthus caudatus)
گیاه باروتک 

گل باروتک بخاطر گُل‌های منگوله مانند بلند و غیر متعارفش که پر از شکوفه‌های کوچک زرشکی رنگ، در کنار برگ‌های بزرگ سبز، مشهور شده است.


16. گیاه نویتا (Macedonian Scabious)

نام علمی: (Knautia macedonica)

گل نویتا گیاهی چند ساله علفی است که با انبوهی از گُل‌های پفکی جلوه‌گری می‌کند. گُل نویتا به رنگ زرشکی از اوایل تابستان تا پاییز شکوفه می‌زند.

گُل نویتا بخاطر رنگ چشم گیری که دارد، انواع حشرات گرده‌افشان را به سمت خود جلب می‌کند. آب و هوای خنک شب‌های تابستان بهترین زمان برای رشد این گیاه است. گُل نویتا نگهداری آسانی دارد.

گیاه نویتا (Macedonian Scabious)نام علمی: (Knautia macedonica)
گیاه نویتا 

گل نویتا گیاهی چند ساله علفی است که با انبوهی از گُل‌های پفکی جلوه‌گری می‌کند. گُل نویتا به رنگ زرشکی از اوایل تابستان تا پاییز شکوفه می‌زند.


17.گل نجم آبی (Madeiran squill)

نام علمی: (Scilla madeirensis)

گیاه نجم آبی یک گیاه چند ساله پیازی کمیاب است. گُل نجم آبی بومی جزایر مادیرا است. این گُل از اواخر پاییز تا اوایل زمستان، درست در زمانیکه همه‌ی گُل‌ها به خواب زمستانی می‌رود، می‌روید.

گُل نجم آبی مخروطی پر از شکوفه است. پر از گُل‌های ریز که روی آن نقاط زرد رنگی حک شده است. شاخ و برگ گُل نجم آبی سرسبز و گوشتی است. این گیاه برای پرورش کمی نیاز به دقت دارد.

گل نجم آبی (Madeiran squill)نام علمی: (Scilla madeirensis)
گل نجم آبی 

گُل نجم آبی مخروطی پر از شکوفه است. پر از گُل‌های ریز که روی آن نقاط زرد رنگی حک شده است.


18. گل لیلیوم مدونا (Madonna Lily)

نام علمی: (Lilium candidum)

 گل لیلیوم مدوناتاریخ نمادین بزرگی دارد و قدمت آن به حدود ۳۰۰۰ سال قبل می‌رسد. گُل لیلیوم مدونا که بنام لیلیوم کاندیدیوم نیز معروف است، در سطح زمین پیاز تشکیل می‌دهد و ساقه‌هایش تا حدود یک و نیم متر قد می‌کشند.

لیلیوم مدونا در تابستان به گل می‌نشیند و با عطری شیرین خودنمایی می‌کند. رنگ آن‌ها سفید خالص و روی گلویش رنگ زرد پاشیده شده است. گل لیلیوم مدونا یک قطعه از بهشت است.

لیلیوم مدونا در تابستان به گل می‌نشیند و با عطری شیرین خودنمایی می‌کند. رنگ آن‌ها سفید خالص و روی گلویش رنگ زرد پاشیده شده است. گل لیلیوم مدونا یک قطعه از بهشت است.

گل لیلیوم مدونا (Madonna Lily)نام علمی: (Lilium candidum)
گل لیلیوم مدونا 

گل لیلیوم مدونا در تابستان به گل می‌نشیند و با عطری شیرین خودنمایی می‌کند. رنگ آن‌ها سفید خالص و روی گلویش رنگ زرد پاشیده شده است. گل لیلیوم مدونا یک قطعه از بهشت است.


19. گیاه آستارنتیا ستاره‌گون (Majorwort)

نام علمی: (Astranita major)

گل آستارنتیا ستاره‌گون گیاهی چند ساله با گُل‌های خوشه‌ای رنگارنگ است. گُل آستارنتیا از از گُل‌های ریز فراوان تشکیل شده است که مانند سنجاق روی کوسن قرار گرفته‌اند.

گُل آستارنتیا روی ساقه‌های تیره رنگ که توسط برگ‌های سرسبز احاطه شده است، می‌نشیند. گُل آستارنتیا از اواخر بهار تا اوایل تابستان با زیبایی خارق‌العاده‌ای به گل می‌نشیند.

آب و هوای آفتابی نه چندان گرم، با خاک دائما مرطوب، باب دل گُل آستارنتیا است. گُل آستارنتیا رشد آسانی دارد و برای حاشیه‌های باغ‌ها عالی است.

گیاه آستارنتیا ستاره‌گون (Majorwort)نام علمی: (Astranita major)
گیاه آستارنتیا ستاره‌گون 

گل آستارنتیا ستاره‌گون گیاهی چند ساله با گُل‌های خوشه‌ای رنگارنگ است. گُل آستارنتیا از از گُل‌های ریز فراوان تشکیل شده است که مانند سنجاق روی کوسن قرار گرفته‌اند.


20. گیاه لیخنیس (Maltese Cross)

نام علمی: (Lychnis chalcedonica)

گیاه لیخنیس یک گیاه چند ساله است که پرورش آسانی دارد. گیاه لیخنیس بر روی ساقه‌‎های بلند بالا با شاخه‌ و برگ‌های سبز روشن می‌روید.

گل‌های قرمز رنگ با کلاله‌های صورتی شکل از ویژگی‌های بارز این گیاه زیبا است. گیاه لیخنیس در مکان‌های آفتابی و مرطوب به آسانی رشد می‌کند.

گیاه لیخنیس (Maltese Cross)نام علمی: (Lychnis chalcedonica)
گیاه لیخنیس 

گل‌های قرمز رنگ با کلاله‌های صورتی شکل از ویژگی‌های بارز این گیاه زیبا است. گیاه لیخنیس در مکان‌های آفتابی و مرطوب به آسانی رشد می‌کند.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868