Plastic pot گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی و30نوع گل مناسب آن

پرورش گل و گیاه در گلدان از گذشته تاکنون مرسوم بوده ولی امروزه این کار رواج بیشتری پیدا کرده است.گلدان پلاستیکی یکی از بهترین گلدان‌ها برای نگهداری گل و گیاه به شمار می‌رود. لازم است بدانید که گلدان‌ها نقش مهمی را در کیفیت و سلامت گیاهان ایفا می‌کنند. گلدان‌های پلاستیکی در حال حاضر به صورت گسترده تولید و به بازار عرضه می‌شود و از آن جا که دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد است، بسیاری از افراد برای ساختمان ها و ویلاهای خود از این گلدان‌ها استفاده می‌کنند.

30گل مناسب گلدان پلاستیکی یا باغچه 30 flowers suitable for plastic pots or gardens تدوین:مینو غفوری ساداتیه آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@ تلفن:09308743868Plastic pot گلدان پلاستیکی
30گل مناسب گلدان پلاستیکی یا باغچه

گلدان‌های پلاستیکی یکی از مقاوم‌ترین و باکیفیت‌ترین گلدان‌های موجود در بازار است که در بسیاری از ویلاها و حتی فضاهای شهری آنها را مشاهده خواهید کرد. نگهداری از گل و گیاه یکی از وظایف اصلی گلدان‌های پلاستیکی است که با بهره‌گیری از ویژگی‌هایی همچون جذب آب کمتر می‌تواند به بهترین شکل از گیاهان مراقبت کند. همچنین سوراخ‌های تعبیه شده در کف گلدان که برای خارج شدن آب اضافی کاربرد دارند، از پوسیدگی و آسیب به گیاهان جلوگیری می‌کند.


1. گل امپریال یا فریتیلاریا (Crown Imperial)

نام علمی: (Fritillaria imperialis)

گیاه امپریال یا لاله واژگون یک گیاه علفی- پیازی است که با منظره‌ای از گل‌های زنگوله‌‎‌‌‌ای شکل نارنجی رنگ واژگون یک گل رؤیایی است. بالای گل‌های واژگون، تاجی از برگ‌های ریز قرار دارد که آن را تا حدودی شبیه به آناناس می‌کند.

گل امپریال گیاه کشیده و بلند قامتی است و گاها تا نزدیک ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر قد می‌کشد. زمان گلدهی آن‌ها از اواسط تا اواخر بهار است. عطری نظیر عطر مشک دارند و حشرات گرده‌افشان را به سمت خود جلب می‌کنند.

گل امپریال یا فریتیلاریا (Crown Imperial)نام علمی: (Fritillaria imperialis)
گل امپریال یا فریتیلاریا

گل امپریال یا لاله واژگون، گلی آناناسی شکل دارد که عطر مشک می‌دهد.


2.گیاه مرجان مینیاتوی (Crown of Thorns)

نام علمی: (Euphorbia milii)

گل مرجان یک درختچه‌ی همیشه سبز که با گل‌های پراکنده زرد کوچک که توسط گلبرگ‌ها صورتی و قرمز نگهداری می‌شود. شاخه‌های گوشتی پوشیده از خارهای بلند، تیز و سیاه و برگ‌های سبز روشن از مشخصات بارز گل مرجان است.

طبق افسانه‌ها، تاج خاری که حضرت عیسی مسیح بر سر داشت از همین گیاه است. گل مرجان گل فوق‌العاده‌ای است و به محض اینکه شرایط مهیا باشد، گل می‌دهد

گل امپریال یا فریتیلاریا (Crown Imperial)نام علمی: (Fritillaria imperialis)
گل امپریال یا فریتیلاریا

گل مرجان گیاهی خاردار ولی همیشه گلدار است. برگ‌های سبز روشن و گلبرگ‌های صورتی و قرمز از ویژگی‌های ظاهری این گیاه است.


3. گل شاه اشرفی / گیتی شویدی (Cupcakes White)

نام علمی: (Cosmos bipinnatus)

گل شاه اشرفی که با نام‌های متفاوتی مثل گل کیهانی، گل گیتی شویدی و حتی گل ستاره نیز معروف است، یک گیاه مقاوم با ظاهری دلفریب است.

گل شاه اشرفی با گل‌های بزرگ تک به عرض ده سانتی متر، خیلی زیبا بنظر می‌رسد. رنگ گلبرگ‌های سفید براق قاشقی مانند، آن را شبیه به یک کاپ کیک کرده است.

شاخ و برگ سبک و پر مانند، این گیاه بیش از پیش زیبا و ظریف جلوه می‌دهد. گل کیهانی به آفتاب کامل نیاز دارد تا زیبایی خود را کاملا هویدا کند.

گل شاه اشرفی / گیتی شویدی (Cupcakes White)نام علمی: (Cosmos bipinnatus)
گل شاه اشرفی / گیتی شویدی

گل شاه اشرفی با گلبرگ‌های بزرگ سفید براق و مرکز زرد رنگ و شاخ و برگ‌های لطیف، مناسب افرادی است که عاشق گل درشت سفید رنگ هستند.


4. گیاه سیکلامن پرسیکوم (Cyclamen)

نام علمی: (Cyclamen persicum)

حدود ۲۰ گونه گل آپارتمانی سیکلامن در دنیا وجود دارد. این گیاه به دلیل اینکه بصورت گسترده در هر گل فروشی در دسترس است، به نام سیکلامن (دوچرخه سوار) معروف شده‌است. این گیاه یک گیاه چند ساله است و با گل‌های معطرش از پاییز تا اواخر بهار طبیعت زیبایی می‌سازد.

اگر جزء افرادی هستید که برای رنگ بخشیدن به باغ‌تان دنبال گیاه گلدار زمستانی هستید، گل سیکلامن بهترین نمونه است. گل سیکلامن با گلبرگ‌هایی شبیه به بال پروانه و برگ‌های طرح قلبی شکل و کشیده‌اش خودنمایی می‌کند.

گیاه سیکلامن پرسیکوم (Cyclamen)نام علمی: (Cyclamen persicum)
گیاه سیکلامن پرسیکوم

گل سیکلامن یک گیاه آپارتمانی زیبا است و درست در زمانیکه اکثر گل‌ها به خواب می‌روند برایتان گل می‌دهد. گل سیکلامن گیاهی معطر است.


5. گل نرگس (Daffodil)

نام علمی: (Narcissi)

گل نرگس یکی از دلربا ترین گیاهان برای رنگ و رو دادن به باغ‌ است. آن‌ها گل‌های پیازداری هستند که بخاطر زیبایی بی‌حدِ گل‌های شیپوری شکل و زردرنگ‌شان، مورد توجه قرار می‌گیرند.

گل نرگس به شامل گونه‌های مختلفی است و در کل به ۱۲ طبقه تقسیم می‌شوند. کشت گل نرگس آسان است و سال به سال باز می‌گردند. آن‌ها در فصل بهار، جشن رنگ و عطر به‌پا می‌کنند.

گل نرگس (Daffodil)نام علمی: (Narcissi)
گل نرگس

گل نرگس با عطر نافذ و ظاهری زیبا یکی از جذاب‌ترین گل شاخه‌ای است. پرورش گل نرگس به عنوان گیاه آپارتمانی یا برای کشت در باغچه امکان‌پذیر است.


6. گل کوکب (Dahlias)

نام علمی: (Dahlia)

در دنیا بیش از ۴۲ گونه گل کوکب با هزاران فرم و شکل مختلف موجود است. به این معنا که شما می‌توانید مطابق با سلیقه‌تان نوع خاصی را برای پرورش در باغ‌تان انتخاب کنید. گل کوکب بر اساس اندازه و شکل به هشت گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

برخی از آن‌ها کاملا گرد و برخی دیگر نوک تیز هستند. گل کوکب، گل ملی مکزیک است. برای پرورش این گل زیبا و مرموز به آفتاب کامل نیاز دارید. با آفتاب کامل، گُل کوکب از تابستان تا پاییز برای‌تان گل می‌دهد.

گل کوکب (Dahlias)نام علمی: (Dahlia)
گل کوکب

اگر باغ‌تان حسابی آفتاب گیر است و به دنبال پرورش گلی درشت و چشمگیر هستید، گُل کوکب انتخاب درجه یکی است.


7. گل زنبق وحشی /زنبق رشتی /سوسن یکروزه (Day Lily)

نام علمی: (Hemerocallis)

اگر چه گُل زنبق وحشی بنام گل سوسن یکروزه (Day Lily) معروف است، اما در اصل یک گیاه چند ساله کامل است. گُل زنبق وحشی، به راحتی در هر محیطی رشد می‌کند و در برابر آفات و خشکی استقامت خوبی دارد.

گُل سوسن یکروزه طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را پوشش می‌دهد. در دنیا حدود ۶۰٫۰۰۰ مدل گُل زنبق وحشی ثبت شده است.

 

گل زنبق وحشی /زنبق رشتی /سوسن یکروزه (Day Lily)نام علمی: (Hemerocallis)
گل زنبق وحشی /زنبق رشتی /سوسن یکروزه

گُل زنبق وحشی یا گُل سوسن یکروزه برای کاشت در آب و هوای خشک بهترین گزینه است. این گیاه گُل‌های شیپوری دو رنگی دارد.


8. گل سنبل هلندی (Dutch Hyacinth)

نام علمی: (Hyacinthus orientalis)

گل سنبل یک گیاه  محبوب برای کاشت در باغ‌ها و همینطور شاخه گُل زیبا برای درست کردن دسته‌گل‌ عروس در سراسر جهان است.

آن‌ها دارای پیازهایی هستند که در فصل بهار شکوفه می‌زنند. گُل سنبل به رنگ‌ها مختلف، حتی به رنگ سیاه، موجود است. رایحه‌ی نافذ سنبل غنی و تازه است، بنابراین آن را در جایی بکارید که بتوانید از عطرش لذت ببرید. برگ‌های سبز روشن زیبایی آن را صد چندان می‌کند. گُل سنبل عاشق نور کامل است.

گل سنبل هلندی (Dutch Hyacinth)نام علمی: (Hyacinthus orientalis)
گل سنبل هلندی

گُل سنبل به رنگ‌ها مختلف، حتی به رنگ سیاه، موجود است و رایحه‌ی نافذی دارد.


9. گل شب بوی زرد (Dutchmans Breeches)

نام علمی: (Dicentra cucullaria)

گل شب بوی زرد یک گیاه چند ساله بوته‌ای با ظاهر عجیب و غریب است. بوته‌ی این گیاه شامل برگ‌های سبز آبی پرزدار است. گیاه شب بوی زرد، شبیه به شلوار (پانتالونی)، به رنگ سفید با نوک زرد است.

ساقه‌های قوسی شکل، به آن زیبایی خاصی می‌بخشند اما متأسفانه بلافاصله بعد از گُلدهی می‌میرند. آن‌ها در باغ‌های نیمه سایه، رشد خوبی خواهند داشت.

گل شب بوی زرد (Dutchmans Breeches)نام علمی: (Dicentra cucullaria)
گل شب بوی زرد

گُل شب بوی زرد یک گیاه چند ساله بوته‌ای با ظاهر عجیب و غریب است. بوته‌ی این گیاه شامل برگ‌های سبز آبی پرزدار است. گیاه شب بوی زرد، شبیه به شلوار (پانتالونی)، به رنگ سفید با نوک زرد است.


10. گل نیلوفر آبی (Egyptian Blue Water Lily)

نام علمی: (Nymphaea caerulea)

گل نیلوفر آبی یک گیاه آبزی جذاب برای باغبانانی است که دوست دارند گیاهان آبزی را در مجموعه گیاهان باغ‌شان پرورش دهند. پدهای نیلوفر تا حدود ۴۰ سانتی متر رشد می‌کند و بر روی سطح آب شناور می‌شود.

گُل نیلوفر آبی، دارای گلبرگ‌های عمودی آبی رنگ با برگچه‌های زرد ضخیمی است. این گیاه تمام تابستان گل می‌دهد و به آب آرام نیاز دارد. متأسفانه نیلوفر آبی در معرض انقراض است.

گل نیلوفر آبی (Egyptian Blue Water Lily)نام علمی: (Nymphaea caerulea)
گل نیلوفر آبی

گُل نیلوفر آبی، دارای گلبرگ‌های عمودی آبی رنگ با برگچه‌های زرد ضخیمی است و در معرض انقراض است.


11. گل لوندر انگلیسی (English Lavender)

نام علمی: (Lavandula angustifolia)

گیاه لوندر انگلیسی یک درختچه‌ی بوته‌ای با برگ‌های معطر به رنگ سبز خاکستری است. ساقه‌های بلند با خوشه‌های متراکم از شکوفه‌ها معطر، از بنفش تیره تا بنفش کمرنگ، تابستان خوش عطری را برایتان می‌سازد.

گیاه لوندر به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. گیاه لوندر را باید پشت پنجره اتاق خوابتان بکارید تا از عطر تابستانی آن عاشق شوید. اسطوخودوس فرانسوی یا اسپانیایی نام دیگر این گیاه است و برای مناطق گرم بهترین گزینه است.

گل لوندر انگلیسی (English Lavender)نام علمی: (Lavandula angustifolia)
گل لوندر انگلیسی

گیاه لوندر دارای ساقه‌های بلند با خوشه‌های متراکم از شکوفه‌ها معطر، از بنفش تیره تا بنفش کمرنگ است.


12. گل رز انگلیسی (English Rose)

نام علمی: (Rosa)

گونه Rosa بین ۱۴۰ تا ۱۸۰ نوع است، بنابراین برای کاشت گل رز در حیاط خانه و کنار ویلا در باغ و باغچه انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. مراقبت از گُل رز، گُل عشق، کار چندان آسانی نیست.

اما گل رز انگلیسی یکی از انعطاف‌پذیرترین‌های این خانواده‌ی بزرگ است و می‌تواند در تمام طول فصل گل دهد و با رایحه دلپذیرش شما را عاشق کند. بوته‌های سرسبز و معطر این گیاه بسیار مقاوم هستند.

گل رز انگلیسی به آبیاری منظم و خاک با زهکشی بالا نیاز دارد. گُل رز انگلیسی گیاهی چند ساله چوبی و زینتی است. گُل رز انگلیسی را در طیف وسیعی از رنگ‌ها خواهید داشت.

گل رز انگلیسی (English Rose) نام علمی: (Rosa)
گل رز انگلیسی

گُل رز انگلیسی یکی از انعطاف‌پذیرترین‌های این خانواده‌ی بزرگ است و می‌تواند در تمام طول فصل گل دهد و با رایحه دلپذیرش شما را عاشق کند.


13. گل جاوید/ گل بی‌مرگ (Everlasting Flower)

نام علمی: (Helichrysum bracteatum)

گل جاوید یک گُل تابستانی است که با رنگ‌های شاد متناسب هر باغ و باغچه‌ای است. گُل جاوید می‌تواند گیاهی چند ساله یا یک گیاه یکساله کوتاه عمر باشد.

گلبرگ‌های گُل جاوید از جنس کاغذی محکمی هستند با رنگ‌های زرد، نارنجی، صورتی یا قرمز و سفید اطراف دیسک زرد مرکزی را احاطه کرده است.

آن‌ها در تابستان تا پاییز شکوفا هستند و بعد از خشک شدن همچنان شکل و رنگ خودشان را حفظ می‌کنند و به همین خاطر بنام گُل جاوید و بی‌مرگ خوانده می‌شود.

گل جاوید/ گل بی‌مرگ (Everlasting Flower)نام علمی: (Helichrysum bracteatum)
گل جاوید/ گل بی‌مرگ

گُل جاوید که بنام گُل بی مرگ نیز خوانده می‌شود، در تابستان تا پاییز شکوفا هستند و بعد از خشک شدن همچنان شکل و رنگ خودشان را حفظ می‌کنند.


14.گل کالیاندرا (Fairy Duster)

نام علمی: (Calliandra californica)

گل کالیاندرا یک درختچه چوبی همیشه سبز است. گُل کالیاندرا شبیه به آتش یا گردگیر پر است. این گیاه زیبا با ظاهری عجیب و غریب خود، در تمام طول سال شکوفا است ولی اوج زیبایی آن در فصل بهار تا پاییز است.

دلیل دوست داشتنی بودن این گیاه، شاخ و برگ‌های سرخس مانند آن است که قائم و محکم می‌ایستند. این گیاه عاری از آفت یا بیماری است.

گل کالیاندرا (Fairy Duster)نام علمی: (Calliandra californica)
گل کالیاندرا

گُل کالیاندرا در تمام طول سال شکوفا است ولی اوج زیبایی آن در فصل بهار تا پاییز است.


15.گل زنبق وحشی (Fairy Iris)

نام علمی: (Dietes grandiflora)

گل زنبق وحشی گیاهی همیشه سبز ریزوماتوز است که گُل‌های بزرگی همانند سایر زنبق‌ها دارد. گُل زنبق وحشی متشکل از شش گلبرگ سفید است که سه گلبرگ آن با نقاط قهوه‌ای و الباقی آن با نوار زرد تزئین شده بودند. از وسط این گیاه، سه بازوی یاسی زیبایی جلوه‌گری می‌کند. فصل مورد علاقه‌ی این گیاه تابستان است.

گل زنبق وحشی (Fairy Iris)نام علمی: (Dietes grandiflora)
گل زنبق وحشی

گُل زنبق وحشی متشکل از شش گلبرگ سفید است که سه گلبرگ آن با نقاط قهوه‌ای و الباقی آن با نوار زرد تزئین شده بودند.


16. گل آستلیب (False Bucks Beard)

نام علمی: (Astilbe japonica)

گل آستلیب بومی ژاپن و اخیرا به ایالت نیویورک معرفی شده است. در دنیا بیش از ۱۸ گونه از جنس گُل آستلیب وجود دارد. گُل آستلیب یک گیاه چند ساله علفی مقاوم است. ظاهر زیبای این گیاه با پره‌های براق شکل گرفته است. این گیاه برای کاشت کنار برکه بهترین انتخاب است.

گل آستلیب (False Bucks Beard)نام علمی: (Astilbe japonica)
گل آستلیب

گُل آستلیب یک گیاه چند ساله علفی مقاوم است. ظاهر زیبای این گیاه با پره‌های براق شکل گرفته است.


17.گل آنمون کاذب (شقایق کاذب) (False Rue Anemone)

نام علمی: (Enemion biternatum)

گل آنمون کاذب, یک گیاه چند ساله وحشی است که بخاطر گُل‌های ظریف و جذابش، دوستداشتنی و ارزشمند است. گلبرگ‌های سفید خالص که در اطراف برچه‌های زرد (مجموع پرچم و بساک گُل) روشن آن جمع شده است، زیبایی این گیاه را صد چندان کرده است.

گیاه آنمون وحشی در تابستان خواب است ولی در پاییز با برگ‌های جدید خودنمایی می‌کند. این گیاه عاشق باران است، بنابراین کاشت و نگهداری آن در مناطق مرطوب عالی است.

گل آنمون کاذب (شقایق کاذب) (False Rue Anemone)نام علمی: (Enemion biternatum)
گل آنمون کاذب (شقایق کاذب)

گُل آنمون کاذب، یک گیاه چند ساله وحشی است که بخاطر گُل‌های ظریف و جذابش، دوست داشتنی و ارزشمند است.


18.پری گل یا گل فن (Fan Flower)

نام علمی: (Scaevola aemula)

پری گل یا گُل بادبزنی و گُل فن یک گیاه استرالیایی است. پری گُل از بهار تا پاییز شکوفا می‌شود و بدون نگهداری خاصی گُل می‌دهد. گل فن پنج گلبرگ دارد و به شکل بادبزنی پهن می‌شود.

پری گُل به رنگ‌های شاد آبی روشن، صورتی، بنفش و سفید با مرکز زرد و سفید جلوه‌گری می‌کند. آن‌ها در برابر خشکی حسابی مقاوم هستند و هوای شور و ساحلی آزارش نمی‌دهد.

پری گل یا گل فن (Fan Flower) نام علمی: (Scaevola aemula)
پری گل یا گل فن

پری گل یا گُل بادبزنی و گُل فن یک گیاه استرالیایی است. پری گُل از بهار تا پاییز شکوفا می‌شود.


19.گل بابونه (Feverfew)

نام علمی: (Tanacetum parthenium)

گل بابونه گیاه چندساله اما با گُل‌های کوتاه عمری است که تابستان با شکوفه‌های کوچک سفید خودنمایی کرده و خیلی زود ناپدید می‌شوند. بسته به نوع گونه با شکوفه‌های دیزی باز تا توپ‌های گرد متغییر هستند. گُل بابونه را می‌توان بصورت شاخه گُل بریده و معطر استفاده کرد.

گل بابونه (Feverfew)نام علمی: (Tanacetum parthenium)
گل بابونه

گل بابونه گیاه چندساله اما با گُل‌های کوتاه عمری است که تابستان با شکوفه‌های کوچک سفید خودنمایی کرده و خیلی زود ناپدید می‌شوند.

 


20. گل کمانچه (Fiddleneck)

نام علمی: (Phacelia tanacetifolia)

گل کمانچه بومی جنوب غربی ایالات متحده و شمال غربی مکزیک است. گُل کمانچه از خانواده گُل گاوزبان، بهترین گیاه برای زنبور عسل است و در باغ‌ها حضور جذابی دارد.

این گُل با خوشه‌هایی از شکوفه‌های زنگوله‌ای آبی و پرچم‌های بلند جلوه‌گری می‌کند. این گیاه از اواخر بهار تا حدود پنج ماه شکوفه می‌دهد. گُل کمانچه یک گیاه یکساله مقاوم و عمدتا عاری از بیماری و آفت است.

گل کمانچه (Fiddleneck)نام علمی: (Phacelia tanacetifolia)
گل کمانچه

گُل کمانچه با خوشه‌هایی از شکوفه‌های زنگوله‌ای آبی و پرچم‌های بلند جلوه‌گری می‌کند.


21. گل میخک آتشی (Fire Pink)

نام علمی: (Silene virginica)

گل میخک آتشی گیاهی چند ساله است که با دسته‌هایی از گُل‌های قرمز خودنمایی می‌کند. ساقه‌های باریک و سبزرنگ این گیاه در برابر آفتاب می‌درخشد.

گُل میخک آتشی گل‌های وحشی هستند که در جنگل‌ها یافت می‌شوند و سرشار از شهد شیرین است. گرده‌افشان‌ها عاشق گُل میخک هستند. گُل میخک آتشی به نور کامل نیاز دارد.

گل میخک آتشی (Fire Pink)نام علمی: (Silene virginica)
گل میخک آتشی 

گُل میخک آتشی گل‌های وحشی هستند که در جنگل‌ها یافت می‌شوند و سرشار از شهد شیرین است. گرده‌افشان‌ها عاشق گُل میخک هستند. گُل میخک آتشی به نور کامل نیاز دارد.


22. گیاه فشفشه /گل مرجانی سخت/ گل روسلیا (Firecracker Bush)

نام علمی: (Bouvardia ternifolia)

گیاه فشفشه با گُل‌های شیپوری سرخ رنگش، بوته‌ی کوچکی است. بر روی این بوته، آنقدر گُل می‌روید که کاملا شاخ و برگ‌ها را می‌پوشاند.

گیاه فشفشه، پروانه‌ها و سایر گرده‌افشان‌ها را به سمت خود جذب می‌کند، زیرا این گیاه مملو از شهد غنی هستند. برای رشد، نیاز به آفتاب کاملا دارد. این گیاه از اواخر بهار تا پاییز شکوفا است.

گیاه فشفشه /گل مرجانی سخت/ گل روسلیا (Firecracker Bush)نام علمی: (Bouvardia ternifolia)
گیاه فشفشه /گل مرجانی سخت/ گل روسلیا 

گیاه فشفشه با گُل‌های شیپوری سرخ رنگش، بوته‌ی کوچکی است. بر روی این بوته، آنقدر گُل می‌روید که کاملا شاخ و برگ‌ها را می‌پوشاند.


23. گیاه کرساندار (Firecracker Flower)

نام علمی: (Justicia rizzinii)

گل کرساندار به نام گیاه فوشیا برزیلی شناخته نیز می‌شود، درختچه‌ای همیشه سبز بوته‌ای با برگ‌های سبز تیره است.

این گیاه در میان برگ‌ها، خوشه‌هایی از گل‌های لوله‌ای شکل کشیده، قرمز تا زرد شبیه به شعله‌های آتش دارد. گُل کرساندار طبیعت زیبا و چشمگیری در باغ و حیاط خانه می‌سازند. این گیاه به سایه جزئی و خاک مرطوب نیاز دارد.

گیاه کرساندار (Firecracker Flower)نام علمی: (Justicia rizzinii)
گیاه کرساندار 

گُل کرساندار درختچه‌ای همیشه سبز بوته‌ای با برگ‌های سبز تیره و گُل‌های شیپوری قرمز و زرد است.


24. گل پنج‌لکی / گل کوچولوی چشم آبی/ گل نموفیلا (Fivespot)

نام علمی: (Nemophila maculate)

گل پنج نقطه‌ای یک گیاه سالانه کوچک است که گُل‌های سفید رنگ کاسه‌ای شکلی را حمل می‌کند. گیاه نموفیلا پنج گلبرگ دارد که هر کدام یک لکه بنفش دارند.

گیاه کوچولوی چشم آبی، از اواسط بهار تا اواسط تابستان به گُل می‌نشیند. این گیاه آنقدر زیبا است که گرده‌افشان‌ها نمی‌توانند در مقابل آن مقاومت کنند. هوای معتدل رو به خنک برای این گیاه دلچسب است، البته در برابر هوای گرم و مرطوب نیز تحمل خوبی دارد.

گل پنج‌لکی / گل کوچولوی چشم آبی/ گل نموفیلا (Fivespot)نام علمی: (Nemophila maculate)
گل پنج‌لکی / گل کوچولوی چشم آبی/ گل نموفیلا

گل پنج نقطه‌ای یک گیاه سالانه کوچک است که گُل‌های سفید رنگ کاسه‌ای شکلی را حمل می‌کند. گیاه نموفیلا پنج گلبرگ دارد که هر کدام یک لکه بنفش دارند.


25.گل لادن (Flame Nasturtium)

نام علمی: ( Tropaeolum speciosum)

گل لادن جزء گیاهان علفی یکساله و چند ساله است و حدود ۸۰ گونه از آن‌ها در دسترس است. گُل لادن بومی شیلی و گیاهی مقاوم است.

گُل لادن گیاهی رونده و عاشق نور است. برای به دست آوردن نور بیشتر به ساقه گیاهان دیگر پیچ خورده و بالا می‌رود. شکوفه‌های قرمز به حالت قیفی شکل با برگ‌های زیبای پنجه‌ای شکل است.

25.گل لادن (Flame Nasturtium)نام علمی: ( Tropaeolum speciosum)
25.گل لادن 

گُل لادن بومی شیلی و گیاهی مقاوم است. گُل لادن گیاهی رونده و عاشق نور است.


26. گیاه کالانکوئه کریسمس (Flaming Katy)

نام علمی: (Kalanchoe blossfeldiana)

گیاه کالانکوئه یک ساکولنت بوته‌ای و همیشه سبز است. گیاه کلانکوئه با خوشه‌هایی از شکوفه‌های صورتی، قرمز، نارنجی و زرد که در بالای برگ‌های ضخیم و براق قرار می‌گیرد، جلوه‌گری می‌کند.

برگ‌های پوسته پوسته این گیاه در تمام سال زیبا و براق است. گیاه کالانکوئه در طول سال دو بار به گُل می‌نشیند. گیاه کالانکوئه یک گیاه آپارتمانی است.

گیاه کالانکوئه کریسمس (Flaming Katy)نام علمی: (Kalanchoe blossfeldiana)
گیاه کالانکوئه کریسمس

گیاه کلانکوئه با خوشه‌هایی از شکوفه‌های صورتی، قرمز، نارنجی و زرد که در بالای برگ‌های ضخیم و براق قرار می‌گیرد، جلوه‌گری می‌کند.


27.گل فلامینگو (Flamingo Flower)

نام علمی: (Anthurium andraeanum)

گل فلامینگو که به نام گل آنتریوم نیز نامیده می‌شود، گیاهی همیشه سبز است. گُل آنتوریوم با ظاهری عجیب، می‌تواند در تمام طول سال شکوفا باشد.

گُل آنتوریوم به رنگ قرمز، با ظاهری مومی شکل و قوی است. برای نگهداری از این گیاه جذاب فقط کافی است رطوبت آن را تأمین کنید و خاک غنی در اختیارش قرار دهید.

گل فلامینگو (Flamingo Flower)نام علمی: (Anthurium andraeanum)
گل فلامینگو 

گُل آنتوریوم به رنگ قرمز، با ظاهری مومی شکل و قوی است. برای نگهداری از این گیاه جذاب فقط کافی است رطوبت آن را تأمین کنید و خاک غنی در اختیارش قرار دهید.


28.گل فلانل/ گل حنا (Flannel Flower)

نام علمی: (Actinotus helianthi)

گل فلانل بومی استرالیا است. گُل فلانل با ظاهری ستاره شکل جزء خانواده دیزی نیست. این گیاه درختچه‌ای علفی پوشیده از موهای ریز و کرکی بافتنی مانند است. این گُل، گلبرگ‌های سفید و نازک هستند و معمولا در بهار گُل می‌دهند.

گل فلانل/ گل حنا (Flannel Flower)نام علمی: (Actinotus helianthi)
گل فلانل/ گل حنا 

گل فلانل بومی استرالیا است. گُل فلانل با ظاهری ستاره شکل جزء خانواده دیزی نیست.


29. گل ابری (Floss Flower)

نام علمی: (Ageratum houstonianum)

گل ابری (FlossFlower) به زبان یونانی به معنای عمر طولانی است. این گیاه زیبا و عجیب و غریب از اواسط تابستان تا پاییز شکوفا می‌شوند.

این گیاه یکی از گیاهان یکساله است که می‌تواند سایه جزئی را تحمل کند. گُل ابری در رنگ‌های آبی، بنفش، صورتی، قرمز و دورنگ یافت می‌شود. گُل فلوس، اگر به موقع آبیاری شود، طراوات زیبایی می‌‌آفریند.

گل ابری (Floss Flower)نام علمی: (Ageratum houstonianum)
گل ابری 

گُل ابری در رنگ‌های آبی، بنفش، صورتی، قرمز و دورنگیافت می‌شود.


30.گل Flower Cornlily

نام علمی: (Ixia polystachya)

گل Cornlily گونه‌های زیادی دارد، ولی یکی از آن‌ها به فراوان در Cape آفریقا یافت می‌شود. گُل ایکسیا گُل‌های ستاره‌ای شکل سفید و زرد با کاسبرگ کشیده و پسته مانندی است.

آن‌ها گیاهان چند ساله است و حدود بیست شکوفه روی ساقه آن‌ها حمل می‌کند. این گیاه به رنگ‌های زرد، قرمز و صورتی یافت می‌شود.

گل Flower Cornlilyنام علمی: (Ixia polystachya)
گل Flower Cornlily

گُل ایکسیا گُل‌های ستاره‌ای شکل سفید و زرد با کاسبرگ کشیده و پسته مانندی است.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868