static flower Limonium گل استاتیس لیمونیوم
گل استاتیس (لیمونیوم) با 120گونه شناخته شده
گل استاتیس یا لیمونیوم سرده ای از حدود 600 گونه گیاهی گلدار است.
اعضای آن با نام‌های اسطوخودوس دریایی، استاتیک، کاسپیا یا رزماری مردابی نیز شناخته می‌شوند.
با وجود نام‌های رایج، گونه‌ها به اسطوخودوس یا رزماری مربوط نیستند. 
آنها در عوض در Plumbaginaceae، خانواده plumbago یا سرب هستند.
static flowerLimonium
static flower
Limonium
 

معرفی گل استاتیس و خانواده پرجمعیتش…

گل استاتیس در برخی از مناطق مانند جنوب اروپا و شمال افریقا به صورت بومی و خودروست، اما در ایران معمولا به دست گلفروشان یا باغبانان، کاشت لیمونیوم انجام می‌شود. به همین دلیل قیمت گل استاتیس، در ایران کمی بالاست. این گیاه رشد سریعی دارد. انواع گل استاتیس در جای جای جهان وجود دارد که معروفترین آن‌ها را می‌توانیم موارد زیر بدانیم:

Limonium White Statis

Limonium QIS Yellow

Limonium perezii

Limonium californicum

Limonium arborescens

Limonium humile

Limonium austral

Limonium sokotranum

Limonium strictissimum

جدول مشخصات گل لیمونیوم

نام لیمونیوم
اسامی دیگر گلی با گل‌های کاغذی / استاتیس آلمانی / اسطوخودوس دریایی / استاتیس انگلیسی / گل لیمونیوم الوان / استاتیس لیمونیوم
نام انگلیسی Sea Lavender
خانواده Plumbaginaceae
اسم علمی گل استاتیس Limonium sinuatum (L.) Mill

مشخصات گل استاتیس

همانطور که در عکس گل استاتیس مشخص است، این گیاه درمیان انواع گل طبیعی را می‌توان از طریق ویژگی‌های زیر شناخت:

برگ

برگ‌ها، دارای شکاف‌هایی عمیق در کنار دم برگ هستند. همچنین شکل آنها تقریبا به صورت خطی و نیزه‌ای است. برگ گیاه در تمام قسمت‌ها دارای کرک‌های ریز است. طول آنها نیز تقریبا به ۱۰ سانتی‌متر می‌رسد.

گل

این گیاه از نوع گلدار است. گل‌ها روی آن به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند. همچنین با لمسشان حالت کاغذی‌‌اش را به خوبی احساس خواهید کرد. در خانواده این گیاه، انواع گل استاتیس زرد، گل استاتیس سفید، لیمونیوم قرمز، ارغوانی، صورتی و آبی دیده می‎شود.

ساقه

در مورد ساقه نیز می‌توانیم ویژگی دندانه دندانه و کرک دار بودن را ببینیم. از آنجایی که گل‌ها به صورت خوشه‌ای روی آن رشد می‌کنند، وزنشان باعث خمیدگی کمی در ساقه نیز خواهد شد.

لیمونیوم
لیمونیوم

فصل گل استاتیس و شروع زیبایی‌ها

این گیاه در فصل بهار و تابستان به مرحله گلدهی می‌رسد. استاتیس، در روزهای اولیه ماه اردیبهشت اولین شکوفه‌های خود را در معرض دید همگان قرار داده و تا اوایل خرداد این رویش را ادامه می‌دهد. در برخی گونه‌ها گلدهی در تمام طول تابستان نیز ادامه دارد.

خرید گل استاتیس و نگهداری از آن

پس از خرید یک گیاه وظیفه اصلی شما برای نگهداری از آن آغاز می‌شود. نگهداری گیاه به دلیل علفی بودن و البته رشد سریعش نیازمند توجه بیشتری از سمت شماست. این موضوع در مورد گیاهان چوبی دیده نمی‌شود. لیمونیوم برای رشد بهتر نیازمند شرایط زیر است:

آبیاری

مقاومت بالایی که گیاه در برابر خشکی دارد، باعث شده تا میل آن به آبیاری کمتر باشد. نکته جالب دیگر در پروسه آبیاری استاتیس، زمان آن است. بهتر است این کار را در صبح انجام دهید، چرا که تاثیر زیادی را در جلوگیری از ایجاد بیماری‌ها دارد.

آبیاری قطره‌ای گزینه بسیاری خوبی برای لیمونیوم‌هاست. اگر آب و هوایی که گیاه در آن قرار گرفته خشک است، از مالچ استفاده کنید. روش دیگر آبیاری گیاه در محیط‌های خشک نیز ایجاد حلقه در اطراف ساقه به وسیله خاکی است که در آن قرار گرفته است. اینکار باعث می‌شود تا آب محیط گیاه حفظ شود.

نور و دما

استاتیس گیاهی گرمادوست است. این گل زیبا، ترجیح می‌دهد ساعات زیادی را زیر نور کامل خورشید و حتی تا دمای ۲۵ و ۳۰ درجه باقی بماند، بدون آن که دچار مشکلات خاصی شود. البته نباید از مقاومت آن در برابر دماهای پایین، حتی تا ۵- درجه سانتیگراد نیز غافل بمانیم. تنها زمانی که این گیاه از خواب بیدار شده و در مرحله زایشی قرار می‌گیرد، در برابر سرما حساس خواهد بود.

روش نگهداری از لیمونیوم
روش نگهداری از لیمونیوم

خاک

خاکی که در خانه استاتیس قرار می‌دهید، باید از نوع گلدانی و شنی بوده و به خوبی زهکشی شده باشد. اضافه کردن مقداری کمپوست به آن باعث ایجاد محیطی ایده آل برای رشد گیاه خواهد شد. این گیاه به محیط قلیایی علاقه زیادی دارد.

کود

استاتیس گیاه تابستانی است، بنابراین می‌توانید در فصل بهار با استفاده از کودهای مخصوص آن را تغذیه کنید:

*اگر می‌خواهید گیاهتان پر برگ شود، از کودهای نیتروژن‌ دار استفاده کنید.

*اگر می‌خواهید گیاهتان پر گل شود، از کودهای فسفردار استفاده کنید.

هرس

هر گاه احساس کردید گیاه بیش از حد بلند شده، ساقه آن را از بالای برگ یا قسمت‌هایی که جوانه زده‌اند، هرس کنید. همچنین اگر گل پژمرده‌ای روی گیاه بود یا بخشی از آن دچار آسیب و بیماری شده بود، آن را جدا کنید.

نسل استاتیس را ادامه دهید…

۳ روش مختلف برای تکثیر لیمونیوم وجود دارد:

کاشت بذر گل استاتیس

روش کاشت گل استاتیس در این روش، بسیار آسان است اما بر اساس محلی که قرار است کاشته شود، به شرایط متفاوتی نیاز دارد:

اگر قصد کاشت بذر گل استاتیس در محیط خارجی را دارید، باید در اوایل بهار آن را انجام دهید. دمای لازم برای این کار تقریبا ۲۵ درجه سانتیگراد است. قبل از کاشت، خاک را شخم زده و با مواد آلی غنی کنید.

*سوراخ‌هایی را در فواصل ۲۰ سانتی‌متری و با عمق نیم سانتی‌متر ایجاد کنید.

*دانه‌ها را درون سوراخ‌ها قرار دهید.

*نیم سانتی‌متر خاک حاصلخیز روی دانه‌ها بریزید.

*گیاه را آبیاری کنید.

تقریبا دو تا سه هفته طول می‌کشد تا گیاه پس از کاشت بذر لیمونیوم رشد کند.

در شرایطی که بخواهید بذر گل لیمونیوم را در فضای داخلی بکارید، باید اینکار را تقریبا ۷ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرمازدگی انجام دهید. دمای مورد نیاز در این شرایط ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی گراد بوده و تقریبا ۱ تا ۳ هفته طول می‌کشد تا گیاه رشد کند. نحوه کاشت گل استاتیس در این شرایط نیز همانند زمانی است که در فضای باز کاشت می‌شود.

نکته مهم در زمان کاشت گیاه فراهم آوردن فضایی تاریک تا زمانی است که گیاه جوانه بزند. برای اینکار می‌توانید چادری پلاستیکی را روی محیط کاشت گیاه بکشید و پس از جوانه زدن آن را بردارید.

گل استاتیس یا لیمونیومstatic flowerLimonium
گل استاتیس یا لیمونیوم

قلمه زنی گیاه ۶ مرحله‌ای

قلمه زنی نیز در فصل زمستان و اوایل بهار انجام می‌شود. برای اینکار باید مراحل زیر را انجام دهید:

*چند سانتی متر ساقه را از بخش‌های جوان گیاه جدا کنید.

*برگ‌های پایینی قسمت جدا شده را بکنید.

*تنها باید ۲ تا ۳ برگ در قسمت بالایی این ساقه قرار گرفته باشد.

*قلمه را در خاک باغچه که مرطوب است، قرار دهید.

*نور خورشید باید به طور غیر مستقیم به قلمه بتابد.

*یک چادر پلاستیکی را روی قلمه بکشید و گلخانه لیمونیوم را ایجاد کنید تا رطوبت آن حفظ شود.

پرورش گل لیمونیوم از طریق بوته

این کار باید در بهار و پاییز انجام شود. مراحل زیر کاشت گیاه با استفاده از بوته را نشان می‌دهد:

*گیاه را به دو قسمت تقسیم کنید.

*در کف گلدان دو عدد سوراخ ایجاد کنید.

*۱ سانتی سنگ ریزه در آن بریزید.

*۱/۳ گلدان را از خاک باغچه و خاک ماسه‌ای پر کنید.

*گیاه را درون خاک قرار داده و دوباره آب بریزید.

*محیط کاشت را آبیاری کنید.

*مشکلاتی که لیمونیوم را تهدید می‌کند…

در صورتی که این گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید، شاهد پوسیده شدن ریشه‌ها خواهید شد. گیاه این موضوع را با زرد شدن برگ‌ها و پژمرده شدنش به شما نشان می‌دهد.

گاهی گیاه بر اثر آبیاری نامناسب، دچار پژمردگی می‌شود که در این صورت باید به آرامی در فواصل چند دقیقه‌ای اما به طور عمیق آن را آبیاری کنید. 

کوددهی زیاد نیز ممکن است باعث بروز مشکلاتی در این گیاه شود. در این شرایط احتمالا گیاه شما پژمرده شده یا گلدهی آن کم خواهد شد.

گاهی ممکن است به دلیل حمله کنه‌ها نقاط زرد رنگی را روی برگ گیاه ببینید که کم کم قهوه‌ای می‌شوند. برای از بین بردن این آفات باید گیاه را شسته و از سموم مخصوص استفاده کنید.

شته نیز یکی دیگر از آفاتی است که باعث ایجاد مشکلات جدی در گیاه می‌شود. در اثر حمله شته برگ گیاه شما رنگ خود را از دست داده، جمع شده و در نهایت می‌میرد. بنابراین با سم پاشی می‌توانید آن را درمان کنید.

اگر ساقه گیاه شما دچار پوسیدگی در مناطق نزدیکی ریشه شده باشد، احتمالا رنگ آن به قهوه‌ای متمایل می‌شود. در این شرایط آن بخش از بافت گیاه شما از بین رفته است. پیشرفت پوسیدگی ممکن است باعث مرگ گیاه شما شود. برای برطرف کردن این مشکل باید آن قسمت را جدا کرده و شرایط مناسبی را برای نگهداری از گیاه خود ایجاد کنید.

کاربرد گل استاتیس
کاربرد گل استاتیس

کاربرد استاتیس

گل خشک لیمونیوم، معمولا به عنوان تزئینی در داخل منازل به کار برده می‌شود. همچنین انواع گل استاتیس بنفش، گل استاتیس ریز، گل استاتیس طلایی، گل استاتیس غول پیکر و دیگر گونه‌های این گیاه را می‌توانید در باغ و باغچه‌های سنگی در فضای سبز ببینید. از گل استاتیس خشک و تازه برای انواع دسته گل عروس، ماشین عروس، سبد گل، تاج گل و … استفاده می‌شود.

گل زنبوری یا لیمونیوم Sea Lavender با نام علمی Limonium spp.
گل زنبوری یا گل لیمونیوم Sea Lavender با نام علمی Limonium spp.

سخن پایانی

این مطلب توضیحات کاملی در مورد گل لیمونیوم چند رنگ به شما ارائه داده است. اگرچه فروش این گل معمولا به عنوان گیاه آپارتمانی انجام نمی‌شود، اما برای کسانی که حیاط داشته و تمایل به نگهداری و پرورش گیاهانی مقاوم دارند، نکات کلیدی و مناسبی است.

سوالات پرتکرار در مورد گل لیمونیوم

مالچ چیست؟

 از مالچ برای حفظ رطوبت در خاک، از بین بردن علف‌های هرز، خنک نگه داشتن خاک، و جلوگیری از سرمازدگی در زمستان استفاده می‌شود.

بذر یا دانه گیاه چگونه برداشت می‌شود؟

دانه‌های گیاه معمولا از روی گیاهان بالغ جمع آوری می‌شوند. این دانه‌ها تا زمان کاشت باید در محیطی خنک و خشک نگهداری شوند.

گل استاتیس نماد چیست؟

لیمونیوم، نماد خاطرات، یادبود و موفقیت است.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری