What is seed planting and seedling production?کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟
کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟
نشا، گیاه کوچکی است که در حالت پرورش مدرن و امروزه، قسمتی از دوره رشد خود را در محیطی با نور و دمای کنترل شده می گذراند و پس از مساعد شدن آب و هوا به زمین اصلی منتقل می شود.
خزانه محیط مناسب و تحت کنترل است و تلاش بر این است که محیط خزانه برای رشد حداکثری بذر به نحو مطلوب فراهم گردد.
قبل از اینکه خاک مخصوص کاشت بذر را در سینی نشا بریزید، آن را به قدری مرطوب کنید که حالت اسفنجی پیدا کند. در مرحله‌ی بعد، بذرها را بکارید و سینی نشا را با یک پوشش پلاستیکی به طور کامل بپوشانید.
تا زمانی که بذرها جوانه بزنند و پوشش برای تهویه‌‌ی هوا برداشته شود، نیازی به آبیاری نیست.
What is seed planting and seedling production?
کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟

محل کاشت بذر و پرورش نشا

نشا ها را می توان بسته به موقعیت آب و هوایی در شاسی، گلخانه، تونل های پلاستیکی و یا در خزانه هوای آزاد پرورش داد. در حالت سنتی، خزانه در فضای باز قرار دارد و یا در شاسی (سینی های بدون حفره و یک تکه) پرورش داده می شود.

در حالت مدرن، در گلخانه های حرفه ای و مکانیزه و یا در گلخانه هایی به شکل تونل های پلاستیکی . . . نشا پرورش داده می شود.

بذر پس از طی دوره رشد خود و تبدیل شدن به “نشا”، آماده انتقال به محیط کشت اصلی است. رشد نشا تا زمان انتقال، در محیط محصور (گلخانه) و با حفظ شرایط مساعد محیطی انجام می شود. نشای آماده شده، قبل از انتقال به گلخانه یا زمین زراعی، مدتی لازم است در محلی با شرایط نزدیک به محیط نهایی تطبیق یابد. 

نشاها نسبت به بذر تنفس شدیدتری دارند. از این رو باید تا قبل از کاشت در جای پر نور، خنک و مرطوب نگهداری شوند.

نشا چیست وچه مزایا ومعایبی دارد
نشا چیست وچه مزایا ومعایبی دارد

روش کاشت بذر به منظور پرورش و تولید نشا

برای کاشت بذر جهت پرورش نشا، می توان بذر را بصورت دستی در سینی ها یا زمین خزانه کشت کرد. و یا می توان بصورت مکانیزه توسط ماشین بذرکار را انجام داد. کشت بذر توسط ماشین به وسیله بذرکار سینی نشا (سیدر) انجام می شود.

سیدر ماشینی برای کشت مکانیزه بذر است که انواع مختلفی دارد. از جمله معروف ترین و رایج ترین سیدرها امروزه، سیدر درامی می باشد.

برخی کارخانجات(مانند تیداپارس) انواعی از ماشین ها و تجهیزات گلخانه و پرورش نشا را تولید می نمایند. یکی از این تولیدات سیدر گلخانه است. سیدر( تیداپارس) از نوع درامی یا روتاری می باشد.

کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟What is seed planting and seedling production?
کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟

مزایای نشا کاری

 

*کوتاه کردن طول زمان رشد بذر:سبب میشود طول دوره رشد مورد نیاز گیاه در مزرعه در مدت کوتاه تری انجام گردد.

*شرایط محیطی مناسب تری را در ابتدای رشد میشود فراهم نمود.

*نشا ها در مقایسه با بذر نیاز آبی کمتری داشته وبه کم آبی مقاوم ترند.

*یکی از موارد قابل توجه در کشاورزی برای تولید نشا , بهره مندی از محصولات پیش رس ونوبرانه میباششد.

*رعایت فاصله کاشت مناسب ومنظم که برای پروش مناسب گیاه بسیار مهم می باشد.

*عدم نیاز به عملیات اضافه در مرحله داشت، مثل تنک کردن و واکاری

*تقویت ریشه ای گیاه در مرحله نشایی و پیش از کاشت در مزرعه، برای دستیابی به محصولی با کیفیت

What is seed planting and seedling production?کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟
کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟

اهمیت تولید نشا و کشت نشایی

تولید نشا و نشا کاری امروزه بیش از گذشته مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است.

ماشین آلات کشاورزی و تجهیزات گلخانه ای ویژه تولید و کشت نشایی بسیار مورد نیاز کشاورزان می باشد. تولید نشا در تیراژ بالا و به صورت دستی، زمان و هزینه زیادی می طلبد.

کشت نشاها در مزرعه نیز کاری بسیار دشوار و برای حفظ دوره مناسب رشد و عدم تاخیر زمان کشت، نیازمند نیروی کارگری به تعداد زیاد می باشد. هزینه های دستمزد نیروی کار و نشاکاران اغلب بسیار بالاست.

یافتن نیروی کار مناسب، عدم دقت و خطاهای انسانی، سرعت کاری پایین . . . همه از مشکلات نیروی کاری انسانی در کارهای سخت می باشند.

به همین سبب در راستای رفع این دغدغه کشاورزان,تجهیزات بانک نشاقابل عرضه برای نشاکاران هست. دو مورد بسیار پر استفاده از تجهیزات بانک نشا شامل خط اتوماتیک بذرکار سینی نشا (سیدر) وماشین نشا کار مزرعم می باشد.

برای تولیدکنندگان حرفه ای نشا، علاوه بر ماشین آلات مورد نیاز برای تولید و کاشت نشا، خط تولید سینی نشا نیز تدارک دیده شده که در ادامه، بیشتر در این باب توضیح خواهیم داد. 

What is seed planting and seedling production?کاشت بذر و تولید نشا چیست ؟
What is seed planting and seedling production?

سینی نشا چیست؟

سینی نشا محیطی برای کاشت بذر و رشد آن در فضایی مناسب و مجزا از سایر بذور، جهت پرورش نشا می باشد. سینی نشا فضایی مختص هر بذر و بدون ارتباط با سایر بذور که مورد نیاز رشد مطلوب نشا است را تامین می نماید.

سینی های کشت شده در محیط های کنترل شده مانند گلخانه ها نگهداری می شوند. هر بذر در هرحفره سینی نشا بدون تداخل و رقابت با بذور دیگر بطور مطلوب رشد می کند.

این سینی یکی از ابزارهای کشاورزی می باشد که وظیفه ی نگه داری از نشا در زمان پرورش نشا را در گلخانه یا فضایی که تحت کنترل باشد بر عهده دارد تا زمانی که وقت انتقال نشا از سینی به زمین زراعی برای نشا کاری که محل اصلی پرورش گیاه است فرا رسد.

What is transplantation?
What is transplantation?

مزایای استفاده از سینی نشا

برای تولید و پرورش نشا برای نشا کاری، لازم است کشت بذر در محیط مناسبی صورت پذیرد. بهترین محیط برای پرورش نشا، سینی نشا می باشد. امروزه تنوع بالایی از سینی نشا و کیفیت بالای آنها را شاهد هستیم.

What is transplantation?
What is transplantation?

*کنترل نمودن بیماری های احتمالی گیاه و کنترل آفات

*امکان استفاده از سینی نشا به دفعات مکرر وجود دارد (به شرط سالم بودن و ضدعفونی)

*جابجایی آسان

*زهکش مناسب

*افزایش نشا تولید

*قیمت ارزان

علاوه بر مواردی که عنوان شد از دیگر خصوصیاتی که می توان جزو مزایای پرورش نشا ونشا کاری نام برد، صرفه جویی در مصرف آب است. کشت بذر در سینی و تولید نشا نسبت به کشت مستقیم بذر در زمین اصلی، به دلیل بارور شدن درصد بالاتری از بذور، در میزان استفاده از بذر، نهاده ها و آبیاری مقرون به صرفه می باشد.
نشاها به دلیل قرار گرفتن در محیط مساعد، از رشد مطلوب تری نسبت به زمان تعیین شده برای رشد معمولی یک گیاه برخوردارند و سریع تر به مرحله ی رشد فیزیولوژیکی می رسند. همین مساله در پیش رس نمودن گیاه و کسب قیمت نوبرانه ی بازار برای کشاورز مناسب تر است.

منبع: سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868