Lilium flower گل لیلیوم
گل لیلیوم

معرفی گل لیلیوم

اگر علاقمند به گل‌ها و گیاهان هستید، تقریبا غیرممکن است که عاشق گل لیلیوم زیبا نباشید!
گل‌های بزرگ، زیبا و رنگارنگ لیلیوم می‌تواند یک باغچه معمولی را به یک باغچه خاص تبدیل کنند.

لیلیوم یک گل پیازدار چند ساله است و پس از یک سال گل‌دهی، مجددا در سال بعد با شکوفه‌های زیبا برمی‌گردد؛ فقط کافی است کمی از آن مراقبت کنید. لیلیوم از اوایل تابستان تا اواسط پاییز گل می‌دهد.

این گل خوشبو متعلق به مناطق شمالی کره زمین است.

به همین دلیل در اکثر کشورها یافت می‌شود.

گل لیلیوم بهترین گزینه برای خانه های شما می‌باشد. این گیاه دارای گلی شیپوری است. برگ گل لیلیوم باریک و متوسط است.
اکثر گونه‌های لیلیوم معطر هستند و شما را یاد مناطق گرمسیری و تابستان می‌اندازند!

Lilium flower گل لیلیوم

 

Lilium flower گل لیلیوم

 تاریخچه گل لیلیوم

در قسمت دوم از معرفی گل لیلیوم نوبت به تاریخچه این گل زیبا می‌رسد؛ طبق افسانه‌ها، این گل مربوط به همسر زئوس، یعنی “هرا”، یک الهه باستانی است.
زئوس از همسر دیگر خود به نام آلکمنه دارای پسری به نام هرکول شد.

اما آلکمنه از دنیا رفت و فرصت نکرد تا نوزادش را بزرگ کند. زئوس که از این اتفاق ناگوار ناراحت بود، می‌خواست تا هرکول را هرطور که شده از مرگ نجات بدهد و وجودش را به وجود خدایان نزدیک کند.

به همین دلیل با کمک داروهای بی‌هوشی، هرا را به خواب عمیقی فرو برد و در همین حین، هرکول را در آغوش او گذاشت تا از شیر او تغذیه کند. ناگهان هرا از خواب برخواست و وقتی هرکول را در آغوش خودش دید، او را پرتاب کرد و چند قطره از شیر او به زمین ریخت.

افسانه‌ها می‌گویند که این چند قطره شیر، در اطراف بهشت ریخته شد و از آن‌ها کهکشان راه شیری به وجود آمد! چند قطره هم روی سیاره زمین ریخت و از آن‌ها اولین گل‌های لیلیوم رشد کردند.

Lilium flower گل لیلیوم

 

Lilium flower گل لیلیوم

نماد و معنی لیلیوم

رایج‌ترین معنی گل لیلیوم، وفاداری و معصومیت است. البتهمعنی گل ها در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است و بسته به رنگ و حتی نوع گل تغییر می‌کند. به دلیل داستان باستانی یونانی ” زئوس و هرا ” ، این گل به نمادی برای تولد دوباره و احساسات مادری تبدیل شده است.

در چین از لیلیوم برای مراسم عروسی استفاده می‌کنند، چون نمادی برای صد سال زندگی خوب و خوشحال در کنار هم دیگر است. علاوه‌براین لیلیوم نمادی برای خوش شانسی و بلند اقبالی هم هست.
جالب است بدانید که در جهان، “Lily” بیشترین اسمی‌است که در بین اسامی گلها برای نام دختران استفاده شده است.

گل لیلیوم صورتی نماد خوش اقبالی است و معمولا برای هدیه دادن کاربرد زیادی دارد. گل لیلیوم سفید نماد پاکی و خلوص است و معمولا برای هدیه به بانوان انتخاب می‌شود. گل لیلیوم زرد نماد شادی و رضایت است. گل لیلیوم نارنجی نماد انرژی و شوق به زندگی است.

Lilium flower گل لیلیوم

 

Lilium flower گل لیلیوم

انواع گل لیلیوم

صدها گونه مختلف گل لیلیوم در سرتاسر جهان وجود دارد. آن‌ها معمولا در باغچه کاشته می‌شوند. اکثر گونه‌های محبوب لیلیوم، متعلق به این چند دسته هستند:

  • ترکیبی آسیایی (این گروه ترکیبی از لیلیوم‌های آسیای شرقی است)
  • گونه شرقی ( برخواسته از ژاپن)
  • لیلیوم شیپوری (گونه‌ای با گلهای شیپوری مانند) و گونه‌های اروپایی و آمریکایی

تفاوت این گونه‌ها در قد، شکل گلبرگ و سایر جزییات است. لیلیومی که امروزه ما به عنوان شاخه‌ای استفاده می‌کنیم، لیلیوم ساقه بلند است. این لیلیوم بهترین و مقاوم‌ترین گونه‌های این گل است و به عنوان یک گل شاخه بریده، مقاومت و طراوت بالایی دارد.

گل لیلیوم قرمز یکی از رنگ‌های پرطرفدار لیلیوم است. گل لیلیوم بنفش یکی از رنگ‌های خاص لیلیوم است. لیلیوم در رنگ‌های قرمز، بنفش، نارنجی، سفید، صورتی و زرد یافت می‌شود. عمر گل لیلیوم بین 10 تا 30 روز است.

Lilium flower گل لیلیوم

 

Lilium flower گل لیلیوم

 نکاتی در مورد گل لیلیوم

بعد از معرفی گل لیلوم نوبت به بیان نکاتی پیرامون این گل می‌رسد؛ نکاتی همچون سمی بودن یا نبودن گیاه و روش کاشت آن است.

سمی بودن یا نبودن لیلیوم

لیلیوم گل بسیار سمی است. بنابراین اگر این گل را در خانه خود دارید حتما آن را از دسترس کودک خود خارج کنید.

 

روش کاشت و نگهداری گل لیلیوم

بهترین راه کاشتن لیلیوم از طریق دانه است. گیاهی که از رشد دانه حاصل می‌شود، مقاوم‌تر است و کمتر به بیماری دچار می‌شود. اما این روش بسیار زمان‌بر است. گاهی ممکن است بیشتر از شش سال طول بکشد تا از بذر لیلیوم، یک گل زیبا رشد کند! به همین دلیل در کاشت لیلیوم، کاشت پیاز محبوب‌تر است.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

 

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

 

تلفن:09308743868

 

 

اشتراک گذاری