گل های آپارتمانی
گل های آپارتمانی در پائیز وزمستان به چه مراقبتهایی نیاز دارند

 گل‌های آپارتمانی در پائیز و زمستان

گل‌های آپارتمانی به نگهداری سخت‌تری نیاز دارند و شما باید شرایط مناسبی را برای رشد آن‌ها در نظر بگیرید؛ با فرارسیدن زمستان و کم شدن نور خورشید و گرمای آن گیاهان وارد مرحله جدیدی از زندگی می‌شوند و درصورتی‌که شما از این گیاهان در محیط‌های آپارتمانی به خوبی مراقبت نکنید؛ ممکن است دچار مشکلاتی شده و از بین بروند.

سرد شدن هوا، رطوبت کم، روزهای کوتاه و نور کم در زمستان، زندگی گل‌های آپارتمانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری گل‌های آپارتمانی در زمستان آشنا شوید.

 گل های آپارتمانی ونگهداری از آن ها در پائیز وزمستان
گل های آپارتمانی ونگهداری از آن ها در پائیز وزمستان

 

محافظت از گیاهان در برابر سرمای زمستان ، یک نکته بسیار مهم برای ادامه بقای گیاهتان است. بی شک همه شما دوست داران گل و گیاه مشکل محافظت از گیاه در برابر سرما را دارید. به همین منظور قصد داریم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.

از طرفی راه حل هایی را برای شما دوستان مشخص کنیم تا بتوانید از گیاهان خود در برابر سرمای پاییز و زمستان مراقبت کنید.

نگهداری گل‌های آپارتمانی در زمستان

گل و گیاه یک جزء خوب در معماری و فضای داخلی است که نگهداری از آن اندکی سخت‌تر است. این گل‌های آپارتمانی به نور، تغذیه و آب نیاز دارند و درصورتی‌که هر یک از آن‌ها به میزان کمتر و بیشتری به گیاه برسد؛ از بین می‌رود.

در زمستان میزان نور و رطوبت کمتری وجود دارد و دمای هوا پایین‌تر است و باعث می‌شود ساکنین خانه از وسایل گرمایشی استفاده کرده و دمای خانه را بالاتر ببرند.

در این مواقع گل‌های آپارتمانی آسیب دیده و از بین می‌روند؛ بنابراین بهتر است با نکات و قوانین نگهداری گل‌های آپارتمانی در زمستان آشنا شده و این نکات را پیاده‌سازی کنید.

گاهی حساسیت گیاه در مقابل سرما به دلیل نحوه نگهداری غلط افزایش پیدا می‌کند. اگر قصد نگهداری گیاه در فضای باز دارید زمان کاشت آن بسیار مهم است. گیاه جوان به اندازه گیاه بالغ توانایی تحمل سرما را ندارد و احتمال سرمازدگی افزایش پیدا می‌کند.
گاهی حساسیت گیاه در مقابل سرما به دلیل نحوه نگهداری غلط افزایش پیدا می‌کند. اگر قصد نگهداری گیاه در فضای باز دارید زمان کاشت آن بسیار مهم است. گیاه جوان به اندازه گیاه بالغ توانایی تحمل سرما را ندارد و احتمال سرمازدگی افزایش پیدا می‌کند.

گیاهان را از نزدیک پنجره‌ها، منافذ باز و شوفاژها دور کنید

بیشتر گیاهان در برابر تغییر شدید آب و هوایی مقاوم نیستند؛ بنابراین سعی کنید آن‌ها را از مناطق خیلی گرم و خیلی سرد دور کنید.

گیاهانی که به نور احتیاج دارند و عاشق آفتاب هستند را بر روی یک میز در نزدیکی پنجره قرار دهید؛ اما از قرار دادن گلدان بر روی پنجره اجتناب کنید؛ زیرا سوز سرما از پنجره‌ها نفوذ کرده به گیاهان آسیب می‌زند.

گرما بیش‌ازاندازه پکیج نیز برای گیاهان بخصوص کاکتوس‌ها مناسب نیست.

نگهداری گیاهان پاییزی
نگهداری گیاهان پاییزی

در زمستان رطوبت هوا را بررسی کنید

کاهش رطوبت یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی است که گیاهان در زمستان با آن مواجه می‌شوند و میزان رطوبت در فصل زمستان ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.

گیاهان برای رشد در خانه به رطوبت ۴۰ تا ۵۰ درصد نیاز دارند و زمانی که پنجره‌ها بسته شده و هوا سردتر می‌شود؛ رطوبت درون خانه نیز کاهش می‌یابد؛ ساده‌ترین راه برای افزایش رطوبت داخل خانه استفاده از دستگاه مرطوب کننده هوا است که به صورت تصفیه‌کننده هوا نیز در دسترس می‌باشد.

علاوه بر این بهتر است از اسپری آب استفاده کرده و از فاصله دور، برگ‌های گیاهان را اسپری کنید تا رطوبتشان بیشتر شود. یک روش دیگر برای رساندن رطوبت کافی به گیاهان، قرار دادن آن در سینی آب است.

در یک سینی آب بریزید و روی آن سنگ بگذارید و گل‌های آپارتمانی را روی سنگ قرار دهید تا از رطوبت استفاده کرده؛ اما درعین‌حال در آب قرار نگیرند.

نگهداری گیاهان پاییزی
نگهداری گیاهان پاییزی

دمای خانه را ثابت نگه دارید

اگر چه دمای ایدئال برای گیاهان مختلف، متفاوت است و هر گیاه با توجه به نوع خود به درجه حرارت متفاوتی نیاز دارد؛ اما بیشتر گیاهان در دمای ۶۵ تا ۷۵ درجه فارنهایت به خوبی رشد می‌کنند و خشک نمی‌شوند.

بنابراین بهتر است دمای خانه را خیلی سرد و خیلی گرم نکنید. گیاهان را به شوفاژ و شومینه‌های نزدیک نکنید؛ زیرا دما به مقدار زیاد بالا می‌رود و به آن آسیب می‌زند.

از ترموستات‌ها برای تنظیم درجه حرارت خانه استفاده کنید، و نکات زیر را رعایت نمایید.

– از قرار دادن گیاهان در نزدیکی پنجره‌های سرد یا منابع گرما خودداری کنید.

– در مناطق سردسیر، اگر پنجره در طول شب یخ زده باشد، گیاهان را از آن دور کنید.

نگهداری گیاهان پاییزی
نگهداری گیاهان پاییزی

گیاهان را بچرخانید

تابش نور خورشید در زمستان کمتر است و در زوایا کمتری تابانده می‌شود. بنابراین بهتر است گیاهان را نزدیک پنجره نگه دارید اما بر روی پنجره قرار ندهید.

برای جلوگیری از رشد ناهموار گیاهان بهتر است بعد از هر بار آب دادن و هر چند وقت یک بار گیاه را بچرخانید تا قسمت‌های پشتی گیاه نیز در معرض نور خورشید و نور آپارتمان قرار گرفته و رشد متناسبی داشته باشند.

– در صورت امکان گیاهان را به پنجره نزدیک کنید اما روی پنجره قرار ندهید.

– پنجره‌ها را تمیز کنید تا امکان انتقال نور حداکثر فراهم شود.

– برای زمستان گیاهان را به مکان‌های جدید نزدیک پنجره‌های روشن‌تر ببرید.

– گردوغبار را از روی گیاهان بشویید تا برگ‌ها بتوانند از نور موجود حداکثر استفاده کنند.

– نور مصنوعی اضافه کنید. لامپ‌های فلورسنت نور کافی را تأمین می‌کنند. آن‌ها ارزان‌تر از چراغ‌های سنتی هستند و گرمای کمتری تولید می‌کنند.

لامپ‌ها را با فاصله ۴-۱۲ اینچ از گیاهان قرار دهید تا نتایج مؤثرتری ایجاد شود.

نگهداری گیاهان پاییزی
نگهداری گیاهان پاییزی

به گیاهان به مقدار زیاد آب ندهید

گل‌های پارتمانی در زمستان به آب کمتری نیاز دارند؛ گیاهان در هوای سرد سرعت رشد کمتری دارند و برخی از آن‌ها به خواب زمستانی می‌روند و برای رشد و مرطوب نگه داشتن به آب کمتری نیاز پیدا می‌کنند و استفاده بیش‌ازاندازه از آب باعث پوسیدگی آن‌ها خواهد شد.

اگر از همان برنامه‌ای که در تابستان استفاده کرده‌اید؛ برای آبیاری گل‌ها در زمستان استفاده کنید؛ بدون شک گیاهان شما دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند. بهترین راه برای آب دادن گیاهان آپارتمانی در فصل زمستان بررسی رطوبت خاک است؛ انگشت خود را به اندازه دو اینچ در خاک فرو ببرید و رطوبت خاک را بررسی کنید اگر خشک بود به آن آب دهید.

مراقب باشید که ریشه گیاه در آب بیش‌ازاندازه قرار نگیرد؛ زیرا باعث پوسیدگی خواهد شد. بررسی سطحی روی خاک نشانگر خوبی برای زمان آبیاری نیست و شما باید با انگشت دستتان  را چند سانتی متر درون سطح خاک فرو برده و آن را بررسی نمایید.

اگر به مسافرت می‌روید (دو هفته یا بیشتر) مقدار بیشتری به گیاه آب دهید؛ در غیر این صورت برای مسافرت‌های چند روزه نیازی به سیراب کردن بیش‌ازاندازه گیاهان در زمستان نیست.

نگهداری گیاهان درپاییز
نگهداری گیاهان در پاییز

گیاهان را تمیز کنید

بسته بودن پنجره‌ها در طول زمستان باعث می‌شود میزان گردوغبار و آلودگی محیط داخلی بیشتر شده و سطح گیاه را بپوشاند؛ گردوغبار می‌تواند میزان جذب نور در گیاهان را کم کند و از آنجا که در طول روز ساعات کمتری نور خورشید وجود دارد؛ به طور کلی میزان جذب نور را کمتر خواهد کرد.

در زمستان تمیز کردن برگ گیاهان بسیار اهمیت دارد؛ برای این کار از یک پارچه یا اسفنج مرطوب (آب به همراه چند قطره آب لیمو یا صابون خانگی خیلی ضعیف) استفاده کرده و پشت برگ را با دست نگه داشته و به آرامی سطح گیاه را تمیز کنید تا منافذ آن باز شود.

 

به گیاهان کود ندهید

به‌هیچ‌وجه گیاهان را در فصل زمستان بارور نکنید و اگر گیاهتان سالم است؛ به طور کلی کود دهی را در زمستان کنسل کنید. در زمستان گیاهان به‌سختی در حال رشد و زندگی هستند؛ بنابراین نیازی به کود ندارند؛ می‌توانید برای بارور کردن و رشد بهتر گیاهان آپارتمانی خود تا فصل بهار صبر کنید.

البته هر گیاه متناسب با نوع و شرایط زندگی خود به کود در زمان خاصی نیاز دارد و بهتر است تا بهار صبر کنید. برخی از گیاهان به کود نیاز دارند؛ در این شرایط بهتر است کود را تا ۵۰ درصد رقیق کرده و ترجیحاً در پاییز استفاده کنید.

نگهداری گیاهان آپارتمانی در پائیز وزمستان
نگهداری گیاهان آپارتمانی در پائیز وزمستان

کاکتوس‌ها را خنک نگه دارید

ممکن است از این حرف تعجب کنید و گمان کنید که کاکتوس‌ها محیط‌های گرم و کویری را بیشتر می‌پسندند؛ اما از آنجا که شب‌های کویری افت دمای زیادتری دارد و کاکتوس‌ها در برابر این افت دما مقاومت دارند؛ بهتر است در طول زمستان کاکتوس را در خانه‌های با دمای خنک‌تر و درعین‌حال آفتابی نگهداری کنید.

از دست دادن برگ طبیعی است

گیاهان برای جبران کمبود نور و به‌نوبه خود کمبود مواد غذایی، در زمستان برگ‌های خود را از دست می‌دهند. اگر گیاه شما در ماه‌های گرم رشد می‌کند؛ اما اکنون (در زمستان) به نظر می‌رسد رشد آن کم و متوقف شده است، نگران نباشید.

این شرایط با تغییرات فصول تنظیم می‌شود. اگر گیاه شما رشد زیادی دارد، چند برگ از آن را جدا کنید، زیرا این کار می‌تواند از ریزش بیشتر برگ‌ها جلوگیری کند بعلاوه گیاه شما کامل‌تر و پرتر به نظر می‌رسد.

 

گیاهان را کنار بخاری نگذارید

وقتی موضوع مراقبت از گیاهان در برابر سرما مطرح می‌شود، بعضی‌ها فکر می‌کنند گیاهان هم باید مانند انسان‌ها در فضایی گرم نگهداری شوند تا آسیبی به آنها نرسد؛ اما حواستان باشد به هیچ‌وجه گیاهان را در فصل‌های سرد سال کنار وسایل گرم‌کننده مانند بخاری و شوفاژ قرار ندهید؛ چون اگر گل و گیاه در فضایی خیلی گرم بماند، پژمرده شده و خراب خواهد شد.

 

در ضمن، گیاهان را در مکان‌هایی که سر راه افراد بویژه بچه‌هاست نگذارید. علاوه بر این، در فصل‌های سرد سال باید به گیاهان کمتر آب بدهید و هنگامی که می‌بینید خاکشان هنوز خیس و نمناک است، از این کار دست بردارید چون آب دادن زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و آن را از بین می‌برد.

در فصل پاییز و زمستان آبیاری گیاهان خود را کمتر کنید چون در این فصل به علت خنک‌تر بودن هوا و دمای پایین خاک گیاه دیرتر خشک شده و نیاز آب گیاه کمترمیباشد. تعداد دفعات آبیاری در این فصل‌ها نسبت به فصل‌های بهار و تابستان باید کمتر شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.
در فصل پاییز و زمستان آبیاری گیاهان خود را کمتر کنید چون در این فصل به علت خنک‌تر بودن هوا و دمای پایین خاک گیاه دیرتر خشک شده و نیاز آب گیاه کمترمیباشد. تعداد دفعات آبیاری در این فصل‌ها نسبت به فصل‌های بهار و تابستان باید کمتر شود تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

خاک گلدان‌ها را بموقع عوض کنید

خیلی‌ها اصلا به فکر تعویض خاک گلدان‌هایشان نیستند و تصور می‌کنند همان خاک اولیه برای گیاه مناسب است؛ در حالی که باید حتما یک مرتبه در سال خاک گلدان‌ها عوض شود.

 

همچنین اگر حجم گلدان برای گیاه‌تان کوچک است، گلدان بزرگ‌تری برای آن تهیه کنید و همراه خاک جدید مقداری کود گیاهی هم به آن بدهید؛ البته حواستان باشد هر گیاهی به نوعی خاص از خاک و کود نیاز دارد.

 

پس هنگامی که می‌خواهید کود مورد نیاز را برای گیاه بخرید، دقت داشته باشید که کود مناسبی انتخاب شود، ضمن این‌که نحوه استفاده از آن را نیز از فروشنده بپرسید.

نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز وزمستان
نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز وزمستان

اصول نگهداری از گل‌ ها در فصل پاییز و زمستان

گیاهان به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند؛ بعضی از آنها به نور مستقیم خورشید نیاز دارند و آنها را باید در حیاط یا پشت پنجره‌ها نگهداری کنید، به عنوان مثال گل شمعدانی از این نوع گل‌هاست که نمی‌توان آن را در فضای بسته نگهداری کرد.

۱) حفاظت در برابر سرما

زنده ماندن گیاه در برابر سرما به میزان محافظت گیاه، تحمل و حساسیت گل به سرما دارد. برای حفاظت گل در برابر سرما می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید.

انتقال تدریجی گیاه به درون خانه

اگر امکان جابه‌جایی گیاه و انتقال آن به محیط درون خانه وجود دارد، ساده‌ترین راه برای حمایت گیاه در برابر سرمای هوا، انتقال تدریجی گل به محیط درون ساختمان و جایی مانند پشت پنجره‌ها و پارکینگ‌های سربسته است. به این منظور گیاهان مد نظر را با شروع سرما برای دو هفته در محیطی سایه قرار دهید تا گیاه به تدریج به نور کم عادت کند و سپس به طور کامل آن‌ها را به درون خانه انتقال دهید.
گل های آپارتمانی وپوشش گلدان آن در سرما
گل های آپارتمانی وپوشش گلدان آن در سرما

استفاده از پوشش و درست کردن فضای حفاظت شده

برای حفاظت گیاهان در برابر سرمای محیط می‌توانید با پارچه ضخیم و یا نایلون پوششی مانند گلخانه برای گیاهان درست کنید. توجه داشته باشید حتما قسمتی را برای برقراری جریان هوا و تهویه گیاه در نظر بگیرید. برای نگهداری از گل‌ ها در فصل پاییز و زمستان می‌توانید از پوشش‌های خانگی استفاده کنید و یا از انواعی که در فروشگاه‌های گل و گیاه به صورت آماده تهیه شده است، کمک بگیرید.

در زمان استفاده از پوشش برای حفاظت گیاه در برابر سرما به نکات زیر توجه داشته باشید:

۱- پوشش‌ها را حتما قبل از تاریک شدن هوا و کاهش شدید دمای محیط روی گیاهان قرار دهید.

۲- در صورت مساعد بودن شرایط جوی و وجود آفتاب در طول روز، پوشش را از روی گیاهان برداشته و اجازه دهید گیاه شما به خوبی از گرما و تابش نور خورشید بهره‌مند شود.

۳- اگر از پوشش‌های ضخیم استفاده کرده‌اید این نکته را در نظر داشته باشید که در طول روز و در هنگام ظهر امکان افزایش دمای بیش از اندازه وجود دارد و نوسانات دمایی می‌تواند باعث آسیب به گیاه شود؛ بنابراین حتما به مسئله امکان برداشتن پوشش در روز توجه داشته باشید.

۴- در انتخاب پوشش، به وزن پوشش توجه کرده و از پوشش‌های سنگین که باعث آسیب به ساقه گیاه می‌شوند، استفاده نکنید. می‌توانید برای حمایت بهتر گیاه چارچوبی درست کرده و پوشش را روی چارچوب قرار دهید.

۵- به خاصیت ضد آب بودن پوشش توجه کنید و پوششی را انتخاب کنید که آب در بین الیاف آن باقی نماند، زیرا مرطوب ماندن پوشش باعث کاهش بیشتر دما خواهد شد و به جای حفاظت گیاه در برابر سرما، سرمای بیشتری را به گل منتقل خواهد کرد.

۶- علاه بر پوشش اطراف گیاه لازم است بستر کاشت نیز از سرمای هوا مصون بماند، بدین منظور می‌توانید خاک اطراف گیاه را با خاکبرگ، مالچ، برگ‌های پاییزی و یا موکت بپوشانید تا همانند عایق عمل کرده و از سرمازدگی ریشه گیاه پیشگیری شود. برای گیاهان حساس نیز بایستی ساقه گیاه را با گونی یا الیاف مصنوعی بپوشانید.

بنابراین یادتان باشد در فصل زمستان و هنگامی که هوا سرد است، باید از این گیاهان محافظت کنید. اگر می‌توانید در سرما آنها را به داخل خانه بیاورید و در جایی که خیلی سرد یا گرم نیست، از آنها نگهداری کنید.

 

پس می‌توان گفت، گیاهان ظریف‌تر را باید در گلدان نگهداری کرد تا وقتی هوا سرد شد، براحتی آنها را جابه‌جا کنید. بنابراین خوب است برای حیاط هم گیاهانی مقاوم انتخاب کنید که بخوبی در شرایط آب و هوایی سخت نیز دوام بیاورند.

 

۲) عدم هرس گیاه در فصل پاییز و زمستان

دو فصل پاییز و زمستان زمان مناسبی برای هرس گیاهان و یا حتی جدا کردن شاخ و برگ‌های خشک شده گیاهان نیست. هرس کردن در زمستان می‌تواند باعث صدمه زدن بیشتر به گیاه شود. نگران نباشید، گیاهان بار‌ها در فصل زمستان کمی صدمه می‌بینند، ولی با شروع فصل بهار آسیب دیدگی خود را ترمیم می‌کنند.
گل های آپارتمانی وپوشش گلدان آن در سرما
گل های آپارتمانی وپوشش گلدان آن در سرما

۳) استفاده از پوشش عایق برای گلدان‌ها

گلدان‌های سفالی را با استفاده از گونی یا پوشش‌های نایلونی حبابدار محافظت کنید. این کار به این دلیل صورت می‌گیرد که اندام‌های هوایی به خواب می‌روند، ولی ریشه‌ها فعال‌اند و ممکن است در اثر یخبندان صدمه ببینند.

 

چند نکته مهم و کاربردی در نگه داری گیاهان در فصل سرما!

– از هرس کردن گیاهان تا اواخر زمستان بپرهیزید.

– از آبیاری زیاد گلدان ها اجتناب کنید این امر سبب پوسیده و از بین رفتن گیاه می شود.

– گل های خود را از جریانات سرد محفوظ بدارید.

– از کاشت، تعویض گلدان و یا خاک گلدان در بیشتر موارد در این فصول دوری کنید!

– مواظب گلدان های نزذیک بخاری باشید هوای گرم و نزدیک بودن به بخاری برای بعضی از گل های آپارتمانی خطرناک می باشد.

– نگهداری از گیاهان و گل‌ها در داخل خانه بسیار عالی است و از نظر جسمی و روحی بر روی بدن شما تأثیرات مثبتی خواهد داشت؛ بااین‌حال باید برای مراقبت از این گل‌ها در فصل زمستان بیشتر دقت کرده و با انجام راهکارهای فوق مانع از خرابی آن‌ها شوید.

نور، آب، رطوبت کافی، دمای مناسب و راهکارهای دیگر باید برنامه‌ریزی‌شده و میزان آبیاری کاهش یابد تا گل و گیاه بتواند این فصل را سپری کرده و زنده بماند.

نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز وزمستان
نگهداری گیاهان آپارتمانی در فصل پاییز وزمستان

دیگر نکات نگهداری از گل ها در فصل پاییز و زمستان

استفاده از پوشش عایق، آبیاری منظم با مقدار کمتر، عدم هرس و تعویض گلدان گیاه، همچنین پوشاندن خاک اطراف گیاه با مالچ، خاکبرگ یا برگهای پاییزی از روش‌های نگهداری از گل ها در فصل پاییز و زمستان و پیشگیری از سرمازدگی است.

 

سخن پایانی

زنده ماندن گل‌ها و گیاهان در فصل پاییز و زمستان، بستگی به میزان سرمای هوا، مدت زمان حضور هوای سرد در اطراف گیاه، نحوه محافظت از گیاه و همچنین میزان حساسیت گل در برابر سرما دارد. در این مقاله سعی کردیم با شرح نکات مختصر و کاربردی در رابطه با چگونگی نگهداری از گل‌ ها در فصل پاییز و زمستان به گیاهان شما کمک کنیم تا بتوانند زمستان را با کمترین مشکل سپری کنند.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868