کاشت گیاه درگلدان پلاستیکی وباغچه (10گل مناسب )
30گل مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه

گلدان یا به عبارتی: جای گل، محل زندگی (رویش) گل یا گیاه می‌باشد بعضی از گلدانها جهت زیبایی و دکوراسیون چیده و داخل آن نیز با گیاهان زینتی کاشته می‌شود برخی از گلدان‌‌ها هستند که جهت محافظت کاشته می‌شوند و در محل‌هایی کار گذاشته می‌شوند که مانع ورود، دید، و حتی ترافیک شود.

گلدان‌های پلاستیکی بسیار سبک‌تر و ارزان‌تر از گلدان‌های سفالی و سرامیکی هستند و می‌توان اکثر گیاهان را در آنها نگهداری کرد, برخلاف سایر گلدان‌ها.

30 flowers suitable for plastic pots and gardens30گل مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه
30گل مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه

انتخاب گلدان مناسب برای گیاهان آپارتمانی، چیزی فراتر از انتخاب گلدانی زیبا و دکوراتیو است.

گلدان‌ها را نباید فقط نگهدارنده گیاهان بدانیم؛ چرا که عملکرد مهمتری دارند. انتخاب گلدان درست، می‌تواند در سالم یا ناسالم بودن گیاه تفاوت ایجاد کند و بر شرایط رویشی گیاه تاثیر بگذارد. معیارهای زیادی برای انتخاب یک گلدان مناسب وجود دارد، که از آن جمله می‌توان به ابعاد گلدان، جنس گلدان، طرح گلدان و … اشاره کرد.

ابعاد گلدان و زهکش مناسب، از مهمترین معیارهای انتخاب گلدان برای گیاهان آپارتمانی هستند. بعد از اینکه از درست بودن این دو معیار مطمئن شدید، باید گلدانی را انتخاب کنید که جلوه زیبایی دارد و دوستش دارید. تنوع زیادی از جنس، طرح، رنگ و… در گلدان‌ها وجود دارد و می‌توانید به راحتی، گلدانِ متناسب با فضای خانه ونوع گیاه خود را انتخاب کنید.

30 flowers suitable for plastic pots or gardens Plastic pot گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی


1. گل آفتابگردان ماکسیمیلیان هلیانتوس (Maximilian Sunflower)

نام علمی: ( Helianthus maximiliani)

گل آفتاب گردان ماکسیمیلیان از گونه‌های آمریکای شمالی است و در سفر شاهزاده‌ Wied Neuwied به آنجا، به این اسم نامگذاری شد.

گُل آفتابگردان ماکسیمیلیان همانند سایر هم خانواده‌هایش جسورانه قد می‌کشد و مزرعه‌ای زیبا و دلکش می‌سازد. آفتابگردان ماکسیمیلیان با ساقه‌های بلند، کرک‌دار و ضخیم خود گل‌های زرد درشت آفتابگردان را حمل می‌کند. گُل آفتابگردان ماکسیمیلیان از اواخر تابستان تا پاییز به گل می‌نشیند.

گل آفتابگردان ماکسیمیلیان هلیانتوس (Maximilian Sunflower)نام علمی: ( Helianthus maximiliani)
گل آفتابگردان ماکسیمیلیان هلیانتوس

آفتابگردان ماکسیمیلیان با ساقه‌های بلند، کرک‌دار و ضخیم خود گل‌های زرد درشت آفتابگردان را حمل می‌کند. گُل آفتابگردان ماکسیمیلیان از اواخر تابستان تا پاییز به گُل می‌نشیند.


2.گل انجبار / گل پرسیکاریا بیسترتا (Meadow Bistort)

نام علمی: (Bistorta officinalis)

گل انجبار گیاهی گلدار و بومی اروپا و بخش‌هایی از آسیا است. گُل انجبار گیاهی چند ساله علفی است که از اواخر بهار تا اواخر پاییز به گل می‌نشیند.

گُل انجبار ساقه‌های بلندی دارد که گُل‌های یاسی و صورتی رنگی را حمل می‌کند. یکی از ویژگی‌های ظاهری گُل انجبار کلاله‌های آن است که حالت کرکی به گل می‌دهد. این گیاه به خاک مرطوب نیاز دارد.

گل انجبار / گل پرسیکاریا بیسترتا (Meadow Bistort)نام علمی: (Bistorta officinalis)
گل انجبار / گل پرسیکاریا بیسترتا

گُل انجبار گیاهی گلدار و بومی اروپا و بخش‌هایی از آسیا است. گُل انجبار گیاهی چند ساله علفی است که از اواخر بهار تا اواخر پاییز به گل می‌نشیند.


3.گیاه تالیکتروم (Meadow Rue)

نام علمی: (Thalictrum aquilegifolium)

گُل تالیکتروم یک گیاه چند ساله است که تقریبا حدود یک و نیم متر قد می‌کشد. گُل تالیکتروم به دلیل شاخ و برگ‌های توری شکل سبز آبی خود همراه با خوشه‌های متراکم گل‌های کرکی شکل، معروف است.

گُل‌های قاصدکی این گیاه زیبا، به رنگ‌های روشن صورتی، بنفش و سفید جلوه‌گری می‌کنند. گُل تالیکتروم از اواخر بهار شکوفا می‌شود. گُل تالیکتروم پرورش آسانی دارد.

.گیاه تالیکتروم (Meadow Rue)نام علمی: (Thalictrum aquilegifolium)
.گیاه تالیکتروم

گُل تالیکتروم یک گیاه چند ساله است که تقریبا حدود یک و نیم متر قد می‌کشد. گُل تالیکتروم به دلیل شاخ و برگ‌های توری شکل سبز آبی خود همراه با خوشه‌های متراکم گل‌های کرکی شکل، معروف است.


4.عروس چمن‌زار اروپایی (Meadowsweet)

نام علمی: (Filipendula ulmaria)

گُل عروس چمن‌زار اروپایی گیاهی علفی چند ساله است که معمولا در علفزارهای مرطوب یافت می‌شود. گُل ملکه علفزار با گُل‌های ظریف سفید و کرمی رنگ که بصورت فشرده کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، خودنمایی می‌کند.

گُل ملکه علفزار بسیار خوش عطر است و از تابستان تا پاییز شکوفه می‌زند. این گیاه بخاطر عطر نافذی که دارد زنبورها را بسمت خود جلب می‌کند. گُل عروس چمن زار مناسب کاشت در باغ‌های مرطوب و کنار نهرها است.

عروس چمن‌زار اروپایی (Meadowsweet)نام علمی: (Filipendula ulmaria)
عروس چمن‌زار اروپایی

گُل عروس چمن‌زار اروپایی گیاهی علفی چند ساله است که معمولا در علفزارهای مرطوب یافت می‌شود.


5.گیاه ستاره مکزیکی/ شاه اشرفی مکزیکی (Mexican Aster)

نام علمی: (Cosmos bipinnatus)

گُل آستر مکزیکی که بنام Garden Cosmos به معنای باغ کیهان معروف است، یک گیاه یک ساله، تقریبا مقاوم است. گُل آستر اگرچه عمر کوتاهی دارد اما خودش بذر افشانی می‌کند و بعد از چندین سال دوباره ظاهر می‌شود.

گُل‌ها پهن و درشت با رنگ‌های شاد که حاشیه گلبرگ‌هایش نگارین است، خودنمایی می‌کند. اگر قصد کاشت گیاه آستر مکزیکی را دارید، آن را در یک جای امن بکارید، چون بادهای تند ساقه‌های ظریف آن را می‌شکند.

گیاه ستاره مکزیکی/ شاه اشرفی مکزیکی (Mexican Aster)نام علمی: (Cosmos bipinnatus)
گیاه ستاره مکزیکی/ شاه اشرفی مکزیکی

گُل آستر مکزیکی که بنام Garden Cosmos به معنای باغ کیهان معروف است، یک گیاه یک ساله، تقریبا مقاوم است.


6.کوردونسیلو/ مریم گلی (Mexican Bush Sage)

نام علمی: (Salvia leucantha)

گُل کوردونسیلو یک گیاه همیشه سبز بوته‌ای چند ساله است که از نظر ظاهری یکی از زیباترین گونه خانواده Salvias است. کوردونسیلو با کاسبرگ‌های بنفش رنگ گل‌های کرکی سفید رنگی را احاطه کرده است. شکوفه گُل کوردنسیلو روی خوشه‌های بلند می‌نشیند. کوردونسیلو از اواخر تابستان تا اولین یخبندان جلوه گری می‌کند.

کوردونسیلو/ مریم گلی (Mexican Bush Sage)نام علمی: (Salvia leucantha)
کوردونسیلو/ مریم گلی

گُل کوردونسیلو یک گیاه همیشه سبز بوته‌ای چند ساله است که از نظر ظاهری یکی از زیباترین گونه خانواده Salvias است.


7. آفتابگردان مکزیکی (Mexican Sunflower)

نام علمی: (Tithonia rotundifolia)

گُل آفتابگردان مکزیکی که بنام گُل طلایی نیز معروف است، یک گیاه یک ساله است که با شکوفه‌های ستاره‌ای شکل همه را مجذوب خود می‌کند.

آفتابگردان مکزیکی با رنگ نارنجی و زرد روشن از اواسط تابستان تا پاییز خودنمایی می‌کند. آفتابگردان مکزیکی همانند سایر اعضای خانواده‌اش گیاهی قد بلند است و با برگ‌های پشمالو و قلبی شکل، با شکوه و با صلابت است. این گیاه می‌تواند یک گلدان شکیل و لاکچری برایتان بسازد.

آفتابگردان مکزیکی (Mexican Sunflower)نام علمی: (Tithonia rotundifolia)
آفتابگردان مکزیکی

آفتابگردان مکزیکی همانند سایر اعضای خانواده‌اش گیاهی قد بلند است و با برگ‌های پشمالو و قلبی شکل، با شکوه و با صلابت است.


8.گل کالیبراچوآ/ گل نفیس آمپل (Million Bells)

نام علمی: (Calibrachoa)

گُل کالیبراچوآ که به نام گُل میلیون بلز شناخته می‌شود، یک گیاه مدرن برای تزئین باغ است. گُل‌های پهن زنگوله‌ای شکل با رنگ‌ها متفاوت، که گاهی بصورت دورنگ طرح‌دار و راه راه شکوفه می‌زنند.

گُل نفیس آمپل خیلی وقت‌ها با گُل اطلسی مقایسه می‌شود. گُل نفیس آمپل یک گیاه دنباله‌دار است که در آویزها گیاهی لاکچری و استثنایی است.

گل کالیبراچوآ/ گل نفیس آمپل (Million Bells)نام علمی: (Calibrachoa)
گل کالیبراچوآ/ گل نفیس آمپل

گُل کالیبراچوآ که به نام گُل میلیون بلز شناخته می‌شود، یک گیاه مدرن برای تزئین باغ است. گُل‌های پهن زنگوله‌ای شکل با رنگ‌ها متفاوت، که گاهی بصورت دورنگ طرح‌دار و راه راه شکوفه می‌زنند.


9. پیچ نیلوفر آتشین (Mini Lobata)

نام علمی: (Ipomoea lobate)

پیچ نیلوفر آتشین که بنام پرچم اسپانیایی نامیده می‌شود، با گُل‌های قیفی شکل که از رنگ قرمز تا زرد بصورت آبشاری قرار می‌گیرند.

گُل پیچ نیلوفر آتشین با رنگ‌های قرمز و زرد کاملا شبیه به شعله‌های آتش جلوه‌گری می‌کنند. گُل‌های پیچ نیلوفر در اواخر تابستان رنگ خود را به تدریج از دست می‌دهند و یکدست کرم رنگ می‌شوند.

پیچ نیلوفر گیاهی رونده است و گاها تا ۵ تا ۶ متر قد می‌کشد! پیچ نیلوفر آتشین برای درابست‌ها و پوشاندن حصارهای ناخوشایند عالی است. برگ‌های این گیاه معمولا سه لبه و به رنگ سبز روشن هستند.

پیچ نیلوفر آتشین (Mini Lobata)نام علمی: (Ipomoea lobate)
پیچ نیلوفر آتشین

گُل پیچ نیلوفر آتشین با رنگ‌های قرمز و زرد کاملا شبیه به شعله‌های آتش جلوه‌گری می‌کنند. گُل‌های پیچ نیلوفر در اواخر تابستان رنگ خود را به تدریج از دست می‌دهند و یکدست کرم رنگ می‌شوند.


10. گل ارینژیوم (Miss Willmotts Ghost)

نام علمی: (Eryngium giganteum)

گیاه ارینژیوم یک گیاه گُلدار با ظاهری غیر عادی است. این گیاه در کنار گُل‌های رنگارنگ فوق العاده بنظر می‌رسد. سرگل تخم مرغی شکل گُل ارینژیوم پر از گُل‌های ریز است که به رنگ سبز کم رنگ خودنمایی کرده و با گذشت زمان به رنگ آبی روشن تغییر می‌کند.

دور سر گل این گیاه با برگچه‌های نقره‌ای محاصره می‌شود که ظاهری شبح گونه به آن می‌دهد. گُل آرنژیوم در مقابل خشکی بسیار مقاوم است.

گل ارینژیوم (Miss Willmotts Ghost)نام علمی: (Eryngium giganteum)
گل ارینژیوم

گیاه ارینژیوم یک گیاه گُلدار با ظاهری غیر عادی است. این گیاه در کنار گُل‌های رنگارنگ فوق العاده بنظر می‌رسد.


11.نرگس درختی/یاس درختی/ یاس شیروانی (Mock Orange)

نام علمی: (Philadelphus coronaries)

گل نرگس درختی یک درختچه برگریز است که شاخه‌های بلند و محکمی دارد. گُل نرگس درختی از اواخر بهار شکوفه‌های متراکم فنجانی شکل و معطری تولید می‌کند.

گُل‌های رؤیایی سفید با کلاله‌های زرد، زیبایی این گیاه را بیش از پیش می‌کند. این درختچه‌ی زیبا بعد از بلوغ، صدها گُل می‌دهد. گُل نرگس درختی بخاطر زیبایی بی‌نظیرش مرکز باغ شما خواهد شد.

نرگس درختی/یاس درختی/ یاس شیروانی (Mock Orange)نام علمی: (Philadelphus coronaries)
نرگس درختی/یاس درختی/ یاس شیروانی

گُل نرگس درختی از اواخر بهار شکوفه‌های متراکم فنجانی شکل و معطری تولید می‌کند.


12.نیلوفر پیچ (Morning Glory)

نام علمی: (Ipomoea purpurea)

نیلوفر پیچ یک گیاه رونده زیبا و سالانه است. گُل نیلوفر با شکوفه‌های شیپوری شکل بنفش رنگ جذاب و تماشایی است. گُل نیلوفر پیچ صبح‌ها باز می‌شوند تا گلوی سفید رنگ خود را نمایش دهند و در وقت عصر بسته می‌شوند.

به همین دلیل بنام گُل صبحگاه نیز معروف است. گُل نیلوفر پیچ سریع الرشد است و می‌تواند تا ده متر قد بکشد. حشرات گرده افشان عاشق این گیاه خوش رنگ و لعاب هستند.

نیلوفر پیچ (Morning Glory)نام علمی: (Ipomoea purpurea)
نیلوفر پیچ 

نیلوفر پیچ یک گیاه رونده زیبا و سالانه است. گُل نیلوفر با شکوفه‌های شیپوری شکل بنفش رنگ جذاب و تماشایی است.


۱۸۳٫ گل توسکا جادوگر (Mountain witch Alder)

نام علمی: (Fothergilla major)

گُل توسکا جادوگر یک درختچه برگریز است که به کندی رشد می‌کند. توسکا جادوگر بومی جنوب شرقی آمریکا است. گُل توسکا جادوگر با گُل‌های سفیدش که شبیه به گلوله‌ی کاموایی است، جادوگر باغ‌ها است.

برگ‌های این گیاه زیبا، در پاییز از سبز به نارنجی، قرمز و بنفش تغییر می‌کند. گُل توسکا جادوگر راست قامت است و تقریبا عاری از بیماری است. توسکا جادوگر به نور کامل نیاز دارد تا به بهترین شکل جلوه‌گری کند.

گل توسکا جادوگر (Mountain witch Alder)نام علمی: (Fothergilla major)
گل توسکا جادوگر 

گُل توسکا جادوگر با گُل‌های سفیدش که شبیه به گلوله‌ی کاموایی است، جادوگر باغ‌ها است.


14. گل ماه گل عطری/ گل شامگاه‌زی/ گل نیلوفر سفید (Moonflower)

نام علمی: (Ipomoea alba)

ماه گل عطری گیاهی فوق‌العاده و منحصر به فرد است و بخاطر شیوه عجیب شکوفه‌زدنش باعث شگفتی است. گُل ماه گُل یا گُل شامگاه‌زی در هنگام غروب باز و با دیدن آفتاب صبح بسته می‌شود.

گُل نیلوفر سفید به رنگ سفید است که با ستاره‌ای سبز رنگ در هنگام غروب خودنمایی می‌کند. گُل نیلوفر سفید بخاطر عطر نافذ و شاخ و برگ‌های قلبی شکل که سریعا همه جا را پوشش می‌دهد، پرطرفدار است.

گل ماه گل عطری/ گل شامگاه‌زی/ گل نیلوفر سفید (Moonflower)نام علمی: (Ipomoea alba)
گل ماه گل عطری/ گل شامگاه‌زی/ گل نیلوفر سفید 

گُل ماه گُل یا گُل شامگاه‌زی در هنگام غروب باز و با دیدن آفتاب صبح بسته می‌شود.


15.گل چلیپا / گل استوک رایحه شب (Night-Scented Stock)

نام علمی: (Matthiola longipetala)

گل استوک رایحه شب گیاه یکساله است و بخاطر عادت گلدهی در شب، با این نام خوانده می‌شود. گل استوک رایحه شب در عصر باز می‌شوند و عطر شیرین فوق‌العاده‌ای از خود منتشر می‌کند. گل‌های کوچک و ظریف، به رنگ سفید تا یاسی، رنگ رایج گل استوک رایحه شب است.

گل چلیپا / گل استوک رایحه شب (Night-Scented Stock)نام علمی: (Matthiola longipetala)
گل چلیپا / گل استوک رایحه شب

گل چلیپا از بهار تا پاییز به گل می‌نشیند و می‌تواند شب‌های خوش عطر و عاشقانه‌ای برایتان تدارک ببیند.


16.گل تریلیوم (Nodding Wakerobin)

نام علمی: (Trillium flexipes)

گل تریلیوم گیاهی معروف در غرب آمریکا است. گُل تریلیوم گیاهی بوته‌ای چند ساله است که با برگ‌های سبز، بزرگ و قلبی شکل طبیعتی زیبا و تماشایی می‌سازد.

گُل تریلیوم از اواسط تا اواخر بهار به گُل می‌نشیند. گُل‌های تریلیوم شامل سه گلبرگ بزرگ سفید است که یک درمیان با آرایش کاسبرگ‌های سبز با مرکزیت سیاه، آرایش شده است. گُل تریلیوم فضای نیمه سایه را می‌پسندد.

گل تریلیوم (Nodding Wakerobin)نام علمی: (Trillium flexipes)
گل تریلیوم 

گل تریلیوم گیاهی معروف در غرب آمریکا است. گُل تریلیوم گیاهی بوته‌ای چند ساله است که با برگ‌های سبز، بزرگ و قلبی شکل طبیعتی زیبا و تماشایی می‌سازد.


17. گل رام (Obedient Plant)

نام علمی: (Physostegia virginiana)

گل رام گیاهی چند ساله علفی است که بخاطر ساقه‌های بلند بالا و گُل‌های شیپوری شکلی که بصورت خوشه‌ای روی آن را می‌پوشاند، پرطرفدار است.

گُل رام (سنبله‌ها) انعطاف‌پذیر هستند و به راحتی به هر طرف خم می‌شوند، به همین خاطر نام آن‌ها گُل رام یا گُل مطیع است. گُل رام از تابستان تا پاییز به گل می‌نشیند و حشرات گرده‌افشان را حسابی خوشحال می‌کند. گُل رام عاشق آفتاب است.

گل رام (Obedient Plant)نام علمی: (Physostegia virginiana)
گل رام 

گل رام گیاهی چند ساله علفی است که بخاطر ساقه‌های بلند بالا و گُل‌های شیپوری شکلی که بصورت خوشه‌ای روی آن را می‌پوشاند، پرطرفدار است.


18.گل عنکبوتی اوهایو (Ohio Spiderwort)

نام علمی: (Tradescantia ohiensis)

گل عنکبوتی اوهایو یا گُل برگ بیدی، به عنوان یک گیاه چند ساله علفی قوی با شکوفه‌ها سه گلبرگی، غالبا به رنگ آبی و گاهی اوقات هم زرد با پرچم‌های زرد روشن، است.

فرصت خودنمایی گُل عنکبوتی اوهایو فقط یک روز است. اما بوته‌ی این گُل به مدت شش هفته مدام در حال شکوفایی است و هر روز با شکوفه‌ای جدید، زندگی جدیدی را آغاز می‌کند. گُل عنکبوتی اوهایو یا گُل برگ بیدی، گیاهی نسبتا سازگار است.

گل عنکبوتی اوهایو (Ohio Spiderwort)نام علمی: (Tradescantia ohiensis)
گل عنکبوتی اوهایو 

گل عنکبوتی اوهایو یا گُل برگ بیدی، به عنوان یک گیاه چند ساله علفی قوی با شکوفه‌ها سه گلبرگی، غالبا به رنگ آبی و گاهی اوقات هم زرد با پرچم‌های زرد روشن، است.


19.کاکتوس بانوی پیر /کاکتوس مامیلاریا هانیانا (Old Lady Cactus)

نام علمی: (Mammillaria hahniana)

کاکتوس پیر جزء خانواده‌ی بزرگ مایلاریا است که حدود ۲۰۰ گونه از کاکتوس‌های مختلف را در خود جای داده است. کاکتوس پیر بومی مکزیک است.

کاکتوس مامیلاریا برای رشد کافی باید در هوای گرم و خاک مرطوب به عمل آید. گل کاکتوس بانوی پیر، کاکتوسی گرد و قشنگ است که سرتاسر آن با تیغ‌های ستاره‌مانندی پوشیده شده است.

در تابستان یک حلقه از گُل‌های بنفش و قرمز بر روی سر دارد، که آن را شبیه مادربزرگ خوش سلیقه‌ای که تاج گل برسر دارد نمایش می‌دهد. کاکتوس بانوی پیر به خاک شنی و متخلخل برای رشد نیازمند است.

کاکتوس بانوی پیر /کاکتوس مامیلاریا هانیانا (Old Lady Cactus)نام علمی: (Mammillaria hahniana)
کاکتوس بانوی پیر /کاکتوس مامیلاریا هانیانا 

کاکتوس مامیلاریا برای رشد کافی باید در هوای گرم و خاک مرطوب به عمل آید. گل کاکتوس بانوی پیر، کاکتوسی گرد و قشنگ است که سرتاسر آن با تیغ‌های ستاره‌مانندی پوشیده شده است.


20. گل خر زهره (Oleander)

نام علمی: (Nerium oleander)

گل خر زهره که بنام گُل پینفوپدیا نیز معروف است، درختچه‌ای گُلدار است که در تمام طول سال مخصوصا تابستان‌ها که به اوج خود می‌رسد، با شکوفه‌های صورتی و سفید خودنمایی می‌کند.

گُل خرزهره شکوفه‌های پنج گلبرگی، سفید، قرمز و صورتی است که در انتهای هر شاخه بصورت خوشه‌ای رشد می‌کنند، آن‌ها گاها بوی شیرینی می‌دهند. گُل خر زهره گل مورد علاقه ونسان ون گوگ بوده و در بیشتر کارهای هنری او ردپایی از این گیاه دیده می‌شود.

گل خر زهره (Oleander)نام علمی: (Nerium oleander)
گل خر زهره 

گل خر زهره که بنام گُل پینفوپدیا نیز معروف است، درختچه‌ای گُلدار است که در تمام طول سال مخصوصا تابستان‌ها که به اوج خود می‌رسد، با شکوفه‌های صورتی و سفید خودنمایی می‌کند.


21.گل اورینتال (Oriental Lily)

نام علمی: (Lilium orientalis)

گل لیلیوم اورینتال یا نیلوفرهای شرقی، بخاطر گل‌های بسیار درشت و خوش عطری که دارند پرطرفدار هستند. گُل لیلیوم اورینتال از اواسط تا اواخر تابستان به گل می‌نشینند.

گُل لیلیوم اورینتال به رنگ سفید، صورتی، قرمز، زرد و گاها با برخی طرح‌های اضافه مثل خال‌ها دورنگ می‌شوند. این گُل عطر نافذی دارد. طبق گزارشات اعلام شده، گُل لیلیوم ارینتال برای گربه‌ها سمی است. گُل اورینتال اگر در آفتاب کامل باشد، پرورش آسانی دارد.

گل اورینتال (Oriental Lily)نام علمی: (Lilium orientalis)
گل اورینتال 

گُل لیلیوم اورینتال به رنگ سفید، صورتی، قرمز، زرد و گاها با برخی طرح‌های اضافه مثل خال‌ها دورنگ می‌شوند. این گُل عطر نافذی دارد.


22.گل خشخاش شرقی / شقایق (Oriental Poppy)

نام علمی: (Papaver orientale)

گُل خشخاش شرقی گل‌ها فوق‌العاده زیبایی هستند که جایشان در هر باغ و بوستانی خالی است. گُل‌هایی بزرگ و درخشان ابریشم گونه، در رنگ‌های سفید، قرمز، نارنجی، صورتی با مرکز تیره خودنمایی می‌کنند.

گُل‌های خشخاش شرقی تا حدود یک و نیم متر قد می‌کشند. عاشق نور خورشید هستند ولی در تابستان‌های خنک ماندگاری بیشتری دارند.

گل خشخاش شرقی / شقایق (Oriental Poppy)نام علمی: (Papaver orientale)
گل خشخاش شرقی / شقایق 

گُل شقایق دارای  گُل‌هایی بزرگ و درخشان ابریشم گونه، در رنگ‌های سفید، قرمز، نارنجی، صورتی با مرکز تیره است.


23.والک بلند (Ornamental Onion)

نام علمی: (Allium giganteum)

گُل والک بلند یکی از جادویی‌ترین نوع گیاهان دنیا است! والک بلند از بلندترین عضو خانواده Allium ها است. گُل والک بلند با توپکی پر از شکوفه‌های بنفش و سفید ستاره‌ای شکل کوچک خودنمایی می‌کند. گل‌های رؤیایی والک بلند از اواخر بهار تا اوایل تابستان به گل می‌نشینند و شکوفه‌های ماندگار و زینتی را به نمایش می‌گذارند.

والک بلند (Ornamental Onion)نام علمی: (Allium giganteum)
والک بلند

گل‌های رؤیایی والک بلند از اواخر بهار تا اوایل تابستان به گل می‌نشینند و شکوفه‌های ماندگار و زینتی را به نمایش می‌گذارند.


24. گل مینا چشم گاوی (Ox-Eye Daisy)

نام علمی: (Leuanthemum vulgare)

گُل مینا چشم گاوی یک گیاه چند ساله مقاوم است که بخاطر نمایش گل‌های زیبا پرطرفدار است. اگر به دنبال یک گُل مرواریدی شکل با گلبرگ‌های سفید و مرکز زرد هستید، گُل مینا جذاب‌ترین نوع این مدل گل‌ها است.

گُل مینا چشم گاوی تا شش هفته شکوفا است و به اندازه دو متر قد می‌کشد. گُل مینا چشم گاوی عاشق گرمای تابستان است.

گل مینا چشم گاوی (Ox-Eye Daisy)نام علمی: (Leuanthemum vulgare)
گل مینا چشم گاوی 

اگر به دنبال یک گُل مرواریدی شکل با گلبرگ‌های سفید و مرکز زرد هستید، گُل مینا جذاب‌ترین نوع این مدل گل‌ها است.


25. گل صدف (Oyster Plant)

نام علمی: (Mertensia maritima)

گل صدف یک گیاه چند ساله علفی پراکنده است که شکوفه‌هایی بیضی شکل با برگ‌های آبی تا سبز نمایش می‌دهد. برگ‌های این گیاه طعم صدف می‌دهند.

گُل صدف از اواخر بهار، با خوشه‌هایی از گُل‌های زنگوله‌ای شکل نمایش می‌دهد. گُل صدف به رنگ صورتی جوانه می‌زند و به رنگ آبی روشن باز می‌شوند و روی شاخه‌ها می‌نشینند. گُل صدف روی خاک شنی رشد می‌کند، این گیاه، آفتاب جزئی را ترجیح می‌دهد.

گل صدف (Oyster Plant)نام علمی: (Mertensia maritima)
گل صدف 

گل صدف یک گیاه چند ساله علفی پراکنده است که شکوفه‌هایی بیضی شکل با برگ‌های آبی تا سبز نمایش می‌دهد. برگ‌های این گیاه طعم صدف می‌دهند.


26. گل اوزارک ساندروپس/ پامچال میسوری (Ozark Sundrops)

نام علمی: (Oenothera macrocarpa)

گل اوزارک ساندروپس که برخی اوقات بنام گُل پامچال میسوری نیز خوانده می‌شود، گُلی با شکوفه‌های زرد رنگ بزرگ و عطری است که در بالای برگ‌های باریک و براق می‌روید.

گُل پامچال میسوری گیاهی چند ساله کند رشد است. گُل پامچال میسوری یک روز باز می‌شود، اما از اواخر بهار تا اوایل پاییز فراوان به گل می‌نشیند.

گل اوزارک ساندروپس/ پامچال میسوری (Ozark Sundrops)نام علمی: (Oenothera macrocarpa)
گل اوزارک ساندروپس/ پامچال میسوری 

گُل پامچال میسوری گیاهی چند ساله کند رشد است. گُل پامچال میسوری یک روز باز می‌شود، اما از اواخر بهار تا اوایل پاییز فراوان به گل می‌نشیند.


27. اجورثیا کریسانتا (Paperbush)

نام علمی: (Edgeworthia chrysantha)

گل اجورثیا کریسانتا درختچه‌ای بوته‌ای شکل و برگریز است که ارتفاع آن به حدود ۳ متر می‌رسد. گُل اجورثیا کریسانتا به دلیل عطر فراوان و زیبایی خارق العاده بهترین گزینه از دنیای گُل‌ها است.

ساقه‌های خالی از برگ، خوشه‌هایی از گُل‌های ریز به رنگ سفید و زرد است که از اواخر زمستان تا اوایل بهار به گُل می‌نشیند.

در ژاپن از این گیاه زیبا برای تهیه کاغذ کیفیت بالا استفاده می‌کنند. اگر در جستجوی گیاهی همیشه سبز با مقاومت بالا هستید، این گیاه فوق العاده است.

اجورثیا کریسانتا (Paperbush)نام علمی: (Edgeworthia chrysantha)
اجورثیا کریسانتا 

گل اجورثیا کریسانتا درختچه‌ای بوته‌ای شکل و برگریز است که ارتفاع آن به حدود ۳ متر می‌رسد. گُل اجورثیا کریسانتا به دلیل عطر فراوان و زیبایی خارق العاده بهترین گزینه از دنیای گُل‌ها است.


28. گل شب پاراگوئه (Paraguay Nightshade)

نام علمی: (Lycianthes rantonnetii)

گل شب پاراگوئه که بنام بوته سیب‌زمینی آبی نیز شناخته می‌شود، درختچه‌ای سریع الرشد با ساقه‌های قوسی شکل و شکوفه‌های زرد متمایل به بنفش روشن تزئین شده است.

گُل شب پاراگوئه یک گیاه شبگرد مرگبار است، یعنی حواستان باشد که هیچ قسمت از این گیاه را نخورید که بشدت سمی است.

گُل شب پاراگوئه از تابستان تا پاییز به گل می‌نشیند و برای رشد به آفتاب کامل با خاک‌های مرطوب با زهکشی خوب نیاز دارد.

گل شب پاراگوئه (Paraguay Nightshade)نام علمی: (Lycianthes rantonnetii)
گل شب پاراگوئه 

گل شب پاراگوئه که بنام بوته سیب‌زمینی آبی نیز شناخته می‌شود، درختچه‌ای سریع الرشد با ساقه‌های قوسی شکل و شکوفه‌های زرد متمایل به بنفش روشن تزئین شده است.


29 گل طوطی منقار (Parrots Beak)

نام علمی: (Lotus berthelotii)

گل طوطی منقار یک گیاه همیشه سبز رونده، بومی جزایر قناری است. برگ‌های نقره‌ای سوزنی مانند که روی گُل‌های نارنجی و زرشکی رنگ، پخش شده‌اند.

شکوفه‌های این گیاه خیلی شبیه به منقار طوطی است. پرورش گُل طوطی منقار برای افرادیکه به دنبال گیاه عجیب و غریب هستند، این گیاه فوق العاده است. گُل طوطی منقار عاشق هوای خنک است و در هوای گرم آنچنان که باید شکوفا نمی‌شود.

گل طوطی منقار (Parrots Beak)نام علمی: (Lotus berthelotii)
گل طوطی منقار 

گُل طوطی منقار عاشق هوای خنک است و در هوای گرم آنچنان که باید شکوفا نمی‌شود.


30. گل پولساتیلا (بادلرزان) (Pasque Flower)

نام علمی: (Pulstatilla vulgaris)

گل پوستیلا گُل‌های چند ساله هستند که با پرورش آسان، خیلی زود به گُل می‌نشیند. گُل پوستیلا گل‌های بزرگ به عرض ۵ تا ۷ سانتی‌متر دارد.

یک گیاه پوستیلا می‌تواند تا ۳۰ شکوفه زنگوله شکل دهد. گُل بادلرزان به رنگ بنفش تا آبی با مرکزیت زرد رنگ پر از کلاله‌های کرکی شکل تغییر رنگ می‌دهد. شاخ و برگ‌های سرخس مانند از ویژگی‌های جالب توجه این گیاه است.

گل پولساتیلا (بادلرزان) (Pasque Flower)نام علمی: (Pulstatilla vulgaris)
گل پولساتیلا (بادلرزان) 

گل پوستیلا گُل‌های چند ساله هستند که با پرورش آسان، خیلی زود به گُل می‌نشیند. گُل پوستیلا گل‌های بزرگ به عرض ۵ تا ۷ سانتی‌متر دارد.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868