گل آقونیطون Aconitum Delphinieae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل آقونیطون(3گونه)

گل آقونیطون، نام یک سرده از تیرهٔ آلالگان است. این جنس در ایران سه گونه گیاه علفی چند ساله دارد. ویکی‌پدیا
نام علمی: Aconitum
رده‌‌بندی بالاتر: Delphinieae
طبقه: سرده
تیره: آلالگان
راسته: آلاله‌سانان

گل آقونیطونAconitum
Delphinieae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل آقونیطون

گل آقونیطون گیاهی است علفی، پایا، خودرو از خانواده ی Ranunculaceae، چند ساله، به ارتفاع ۱ متر، دارای برگ های بریده بریده که در قسمت پایین ساقه می رویند، گل هایی به رنگ آبی، زرد یا سفید و به شکل گل آویز و ریشه های متورم، ضخیم و گوشتی به شکل غده.

برگ های تازه و ریشه ها اندام دارویی این گیاه را تشکیل می دهند. قبل از خاتمه ی گل دادن، برگ و ریشه ی آکونیت را باید از گیاه جدا کرد. این گیاه در ارتفاعات کوهستان ها، چمنزارها و سنگ زارهای مرطوب و سایه دار غالب نواحی کوهستانی کشور فرانسه، آسیا (هیمالیا) و امریکای شمالی می روید.

گل آقونیطونAconitum
Delphinieae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل آقونیطون

طریقه مصرف گل آقونیطون

موضعی (پماد/ضماد/لوسیون/روغن مالی),خوراکی (جوشانده/دم کرده/نوشیدنی)

طبع آقونیطون

سرد و تر

فصل برداشت آقونیطون

تابستان

محصول مورد استفاده آقونیطون

ریشه

نام علمی گل آقونیطون

Aconitum lycoctonum L. Aconitum napellus

نام رایج انگلیسی آقونیطون

aconite, monkshood, wolf’s bane, mousebane, queen of poisons

نام های دیگر آقونیطون

اقونیطون – اقنیطون – اکونیت – هلاهل – گرگ کش – خانق الذنب

خانواده گل آقونیطون

Ranunculaceae
گل آقونیطونAconitum
Delphinieae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل آقونیطون

هشدار گل آقونیطون

– حتما تحت نظر پزشک مصرف شود. 
– مصرف آن با مقادیر کم شروع شود زیرا غالبا تاثیر آن بر روی مخاط، باعث بروز عوارضی نظیر احساس سوزن زدگی در زبان، مورمور شدن بدن، تصور تورم در زبان، لب ها و چهره می گردد.
 – اسراف در خوردن آن ایجاد مسمومیت می کند، مسمومیت علائمی چون: سوزش زبان و ناحیه ی عقب حلق و مورمور شدن شروع می شود، سپس افزایش ترشح آب دهان، قی و استفراغ پیش می آید، جمع شدن اعضای بدن و برعکس، سوزن سوزن شدن شدید بدن، ضعف عمومی، باز شدن مردمک چشم، از بین رفتن قوای بینایی و شنوایی، سیانوز، حرارت شدید، تنگی تنفس از دیگر علائم مسمومیت است و در موارد حاد تر منجر به فلج ریوی، سنکوپ، توقف حرکات تنفسی در نهایت مرگ می شود.
 – اکلاتور آکونیت از داروهای سمی و خطرناک است.

نحوه مصرف درمانی گل آقونیطون

– به عنوان عرق آور قوی، گرم کننده، آرام بخش (جهت دردهای عصبی مربوط به عصب تری ژمو، لارنژیت و برونشیت حاد) و برای رفع گرفتگی صدا و درمان ناراحتی های کلیه، وبا، استسقا، اسهال خونی، سردردهای عصبی، دردهای روماتیسمی مزمن، روماتیسم مفصلی و عضلانی (به خصوص اگر همراه با تب باشد.)، ورم حلق، سیاه سرفه، تب های پس از زایمان، نقرس، فلج موضعی، ورم دستگاه تناسلی، درد پشت و کمر، تب های تاولی مانند سرخجه، آبله و نظایر آن، مقداری از آن را بخورید. 
– برای رفع دردهای عصبی و روماتیسمی، جوشانده ی آن را بر روی موضع بمالید. 
– برای التیام در رفتگی، رگ به رگ شدگی و شکستگی اعضا، آن را نازک ورقه ورقه کرده و در الکل خیس کنید، سپس محلول حاصله را در استعمال خارجی استفاده کنید. 
– برای رفع درد عصبی صورت، مخلوطی از تنطور ریشه های آکونیت، دانه ی کلشیک و دانه ی بلادون هر کدام به مقدار ۳ گرم تهیه کرده و به مقدار ۱۲ قطره، هر ۶ ساعت یک بار مصرف کنید. 
– برای درمان نقرس حاد، ۴ گرم از تنطور ریشه ی آکونیت را به همراه ۱۲ گرم دانه ی کلشیک را در تیزان برگ زبان گنجشک مخلوط کرده و به مقدار ۳۰ قطره، ۳ مرتبه در روز مصرف نمایید.(در صورت پیدایش حالت استفراغ یا شکم روش،مصرف دارو را قطع کنید.)
گل آقونیطونAconitum
Delphinieae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل آقونیطون

خواص درمانی آقونیطون

– عرق آور قوی، گرم کننده و آرام بخش (جهت دردهای عصبی مربوط به عصب تری ژمو، لارنژیت و برونشیت حاد) است و از آن برای رفع گرفتگی صدا، التیام در رفتگی، رگ به رگ شدگی و شکستگی اعضا و درمان ناراحتی های کلیه، وبا، استسقا، اسهال خونی، سردردهای عصبی، دردهای روماتیسمی مزمن، روماتیسم حاد مفصلی و عضلانی (به خصوص اگر همراه با تب باشد.).
ورم حلق، سیاه سرفه، تب های پس از زایمان، آب آوردن بدن، نقرس حاد، درگریپ، احتقان ریوی همراه با سرفه، عوارض ترک اعتیاد(دردهای جسمانی، اضطراب)، رفع درد عصبی صورت، فلج موضعی، ورم دستگاه تناسلی، درد پشت و کمر، تب های تاولی مانند سرخجه، آبله و نظایر آن استفاده می شود.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868