گیاه آلوئه ورا Aloe variegate مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گیاه آلوئه ورا (300 گونه)

گیاه آلوئه ورا یک گونه از گیاهان گوشتی در زیر خانواده سریشی‌واران از خانواده سریشیان است که از آلوئه ها و اقوام نزدیک آنها تشکیل شده است.
نام علمی: Aloeae
رده‌‌بندی بالاتر: سریشی‌واران
تیره: سریشیان

همه چیز درباره آلوئه ورا

در این مطلب به بررسی همه چیز درباره آلوئه ورا برای شما عزیزان خواهیم پرداخت. با ما در این مقاله همراه باشید.

گیاه آلوئه ورا یکی از گیاهان بسیار مفید و در عین حال زیبا می باشد که افراد در محیط های باز و یا فضا های داخلی خانه خود از آن نگهداری می کنند. از این رو بیان همه چیز درباره آلوئه ورا می تواند برای افراد بسیار مفید بوده و کاربردی باشد. این گیاه با قدی کوتاه و برگ هایی نوک تیز و بزرگ در میان همه گیاهان خود نمایی کرده و توجه همگان را به خود جلب می کند. برگ این گیاه دولایه بوده و در میان آن یک ژل غلیظ و بسیار مفید با خواص درمانی قرار دارد.

گیاه آلوئه وراAloe variegate
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Aloe variegate

نکات مهم برای نگهداری آلوئه ورا

شاید بخواهید همه چیز درباره آلوئه ورا بدانید. این گیاه پر خاصیت و دوست داشتنی در اکثر موارد ریشه های بسیار کم و کوتاهی دارد. برگ های این گیاه کاملا ضخیم و گوشتی بوده و همواره به رنگ سبز دیده می شوند. در وسط برگ ها ژل های پر خاصیتی پنهان شده اند که ۹۶ درصد آن ها از آب تشکیل شده است. این ژل ها کاربرد دارویی و درمانی بسیار زیادی داشته و از این رو خود گیاه بسیار پر طرفدار و دوست داشتنی می باشد.

 این گیاه به شدت به نور خورشید احتیاج دارد و تمایل دارد که این نور را به طور غیر مستقیم دریافت کند. تا جای ممکن فضایی را برای این گیاه انتخاب کنید که بتواند مدت زمان زیادی از روز را نور دریافت کند و این نور مستقیم نباشد.

اگر بر روی برگ ها لکه های نارنجی رنگی مشاهده کردید، بدانید که نور بیش از نیاز گیاه بوده و باید سریعا جای آن را عوض کنید. بهترین دما برای رشد این گیاه۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی گراد بوده و از این رو بهتر است که در هوای بیش از حد سرد و یا در گرمای سوزان قرار نگیرد.

گیاه آلوئه وراAloe variegate
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Aloe variegate

خاک مناسب برای رشد آلوئه ورا

اگر بخواهید همه چیز درباره آلوئه ورا بدانید بهتر است که با نوع خاک مناسب این گیاه نیز بیش تر آشنا شوید. این گیاه برای رشد به خاک هایی احتیاج دارد که به خوبی زهکشی شده باشند. همچنین کاشت این گیاه در خاک باغچه می تواند نتایج موفقیت آمیزی تری نسبت به کاشت در گلدان را به همراه داشته باشد. خاکی که برای این گیاه انتخاب می شود باید از نمونه هایی باشد که برای گیاه ساکولنت و یا کاکتوس استفاده می شود.

 این خاک در بازه های زمانی مشخصی به تقویت شدن احتیاج دارد. برای این کار باید از کود رقیق استفاده کنید و دقت کنید که تا حد امکان کود نیمه قوی برای این کار مورد استفاده قرار گیرد. در شرایطی که خاک حاصلخیر و مناسبی برای نگهداری از گیاه استفاده نشده باشد، باید تعداد دفعات کوددهی را افزایش دهید و هر ماه یکبار این کار را تکرار کنید. البته در فصل زمستان این گیاه به کود کم تری احتیاج داشته و رشد چندانی نخواهد داشت.

آبیاری گیاه آلوئه ورا

یکی از مهم ترین اقداماتی که برای رشد و نمو این گیاه باید انجام گیرد، آبیاری می باشد. برای دانستن همه چیز درباره آلوئه ورا خوب است که با نحوه آبیاری این گیاه بیش تر آشنا شوید. تا زمانی که خاک گلدان خیس و نمناک است زمان آبیاری آن نرسیده است و هنگامی باید برای انجام این کار اقدام کنید که خاک گلدان کاملا خشک باشد. این گیاه به میزان کمی آب احتیاج دارد و خشک بودن خاک را ترجیح می دهد.

 از طرفی هر دفعه که حس می کنید گیاه به آبیاری احتیاج دارد، مقدار کمی آب به پای آن بریزید و هرگز آن را غرق آب نکنید. حال اگر مشاهده کردید که برگ های گیاه روز به روز نازک تر شده و لوله ای می شوند، بدانید که باید فواصل زمانی آبیاری را کوتاه تر کرده و آب بیش تری به گیاه برسانید. گلدان این گیاه را در بین دیگر گیاهان قرار دهید تا به جای آبیاری زیاد با جذب رطوبت بقیه گلدان ها شاداب شده و برگ های پهن و بزرگ تری داشته باشد.

روش تکثیر گیاه آلوئه ورا

برای آن که همه چیز درباره آلوئه ورا بدانید، خوب است که با روش تکثیر آن نیز بیش تر آشنا شوید. معمولا برای زیاد تر شدن یک گیاه باید آن را تکثیر کنیم. هر گیاه به روش های خاصی تکثیر شده و زیاد می شوند. برخی از آن ها با کاشتن بذر هایشان تکثیر شده اما بعضی دیگر دانه ای برای کاشتن ندارند. برای تکثیر این گیاه می توان از طریق پاجوش و برگ آن اقدام کرد.

معمولا پاجوش های کوچکی درکنار گیاه اصلی به وجود می آیند که می توان آن ها را جدا کرده و به درون گلدان جدید منتقل کنید. برای تکثیر این گیاه می توان از برگ آن نیز کمک گرفت، برای این کار کافیست که قسمتی از برگ را برش زده و چند روزی آن را در محیطی گرم نگهداری کنید. پس از آن می توانید برگ را درون گلدان کاشته و با مراقبت از آن شاهد رشد و نمو آن باشید.

گلدان مناسب برای گیاه آلوئه ورا

دانستن همه چیز درباره آلوئه ورا شامل شناخت گلدان مناسب برای رشد آن نیز می شود. گلدان مورد نظر شما برای کاشت این گیاه باید سوراخ های زهکشی زیادی باشد. با توجه به اندازه گیاه یک سایز مناسب از گلدان را انتخاب کنید که بیش از حد بزرگ و یا کوچک نباشند.

همچنین اگر از گلدان های سرامیکی برای نگهداری این گیاه استفاده می کنید، حتما دقت داشته باشید که تعداد سوراخ های کف باید زیاد تر باشند. علت این امر آن است که آب و رطوبت اضافی ریشه این گیاه را می پوساند و در نتیجه گیاه خشک می شود.

 در شرایطی که برگچه ها زیاد شدند و حس کردید که گلدان فضای کافی برای رشد این گیاه را ندارد، باید برای تعویض آن اقدام کنید. همچنین می توانید تعدادی از پاجوش ها را به گلدان دیگری منتقل کنید تا فضای کافی برای رشد داشته باشند. دقت داشته باشید که پاجوش های منتقل شده باید در یک خاک غنی با کود مناسب قرار بگیرند تا بتوانند به خوبی رشد کرده و بزرگ شوند.

گیاه آلوئه وراAloe variegate
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Aloe variegate

آشنایی با خواص درمانی گیاه آلوئه ورا

شاید بخواهید همه چیز درباره آلوئه ورا بدانید و خواص درمانی این گیاه را نیز بشناسید. بنابراین خوب است بگوییم که این گیاه علاوه بر این که جنبه تزئینی داشته و زیبایی خاصی به محیط می بخشد، فواید درمانی زیادی نیز دارد. این گیاه ماده ژله ای مانندی دارد که می تواند در سلامت پوست و مو بسیار موثر باشد.

این ژل هر گونه التهاب و یا سوزش پوستی را بر طرف کرده و به صاف و یکدست شدن پوست کم می کند. در کاهش جوش و جای آکنه بسیار موثر است و با استفاده مداوم می تواند در کاهش چین و چروک ها نیز بسیار مفید واقع شود. علاوه بر آن استفاده از این ژل بر روی مو ها می تواند به نرمی و لطافت آن ها بسیار کمک کند.

مو های زبر و آسیب دیده را درمان کرده و به عنوان یک ماسک موی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر همه این ها خود گیاه در پاکسازی هوا بسیار موثر بوده و می تواند در تصفیه هوا تاثیر گذار باشد. این گیاه علاوه بر بهبود شرایط پوست و مو می تواند با خواص دیگری نیز همراه باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • درمان مشکلات دیابتی
  • تقویت سیستم ایمنی بدنی
  • درمان تبخال
  • درمان یبوست
  • دارای خاصیت ضد تومور
  • دفع سنگ کلیه

امروزه نژاد های مختلفی از انواع آلوئه ورا وجود دارد که برخی از آن ها نادر و کمیاب می باشند اما جالب است بدانید که حدودا 300 نوع مختلف از گیاه آلوورا وجود دارد که بخش بسیاری از آنها جنبه ی صادراتی همچون صادرات گل رز دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.


گیاه آلوئه وراAloe variegate
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس
کلام آخر

دانستن همه چیز درباره آلوئه ورا می تواند به شما کمک کند تا این گیاه را بیش تر بشناسید. این گیاه برای نگهداری به آب زیادی احتیاج نداشته و بیش تر تمایل دارند که در مکانی روشن و پر نور قرار بگیرد.

البته نوری که دریافت می کند باید غیر مستقیم بوده و دمای محیط نیز بیش از حد گرم و یا سرد نباشد. این گیاه علاوه بر زیبایی خواص درمانی زیادی داشته و امروزه در تهیه انواع نوشیدنی، ژله و دسر ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای ساخت انواع محصولات آرایشی و بهداشتی به خصوص در تهیه انواع ماسک ها نیز از این ماده استفاده می کنند.

گیاه آلوئه وراAloe variegate
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گیاه آلوئه ورا

سوالات متداول همه چیز درباره آلوئه ورا

  1. استفاده از ژل آلوئه ورا چه مضراتی به همراه دارد؟

این ماده می تواند سطح قند خون را پایین آورده و همچنین سبب بروز اسهال و یا کم آبی بدن شود. همچنین مصرف بیش از حد این ماده می تواند سردرد های ناکهانی و یا خستگی در طول روز را به همراه داشته باشد.

  1. آیا برای بهبود پوست باید ژل آلوئه ورا را مستقیما بر روی پوست قرار داد و یا اقدام خاصی باید روی آن انجام گیرد؟

استفاده از آن بسیار راحت بوده و کافیست کمی ژل را با یک قاشق نرم کرده و به آرامی بر روی پوست خود قرار دهید.

  1. برای رشد بیش تر گیاه آلوئه ورا و افزایش برگ ها چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

برای این کار بهتر است که مقدار آبیاری را کم کرده و در عوض محیط مرطوب تری برای گیاه انتخاب کنید. همچنین دقت داشته باشید که مکان انتخابی شما کاملا روشن بوده و نور کافی داشته باشد.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری