Alyssum maritimum گل آلیسوم
گل آلیسوم یا گل عسل”6گونه”

گل آلیسوم گیاهی علفی، یکساله یا گاها دوساله، بسیار منشعب است و رشد آن به گونه ای است که روی سطح زمین پهن میشود و اطراف خود را پر میکند.

به همین دلیل گیاهی مناسب برای کف پوش است چون هم حالت رشدی آن خوب است و هم گلهای زیاد تولید میکند.

معرفی و نگهداری گل آلیسوم : یکی از گیاهان زیبا با گلهای فوق العاده جذاب که نگهداری بسیار راحتی داره رو مورد بررسی قرار میدم که اگر شما هم مبتدی هستید یک گزینه عالی برای شما خواهد بود پس با من همراه باشید تا هرآنچه برای نگهداری و تکثیر باید بدانیم را مطالعه کنید.

آشنایی با گل آلیسوم

نام علمی این گیاه Alyssum maritimum که از خانواده Brassicaceae – Cruciferae می باشد. گل آلیسوم بومی نواحی مدیترانه و جزایر قناری بوده و یکی از گیاهانی است که نحوه پرورش و نگهداری آسانی دارد. این گل انواع و اقسام بسیاری دارد، ائم از یک ساله و چندساله. ارتفاع گل آلیسوم به 20سانت می‌رسد. گل آلیسوم گیاهی علفی و بسیار منشعب است و با رشدش روی سطح زمین را می‌پوشاند و اطراف را پر می‌کند.

Alyssum maritimum گل آلیسوم
Alyssum maritimum گل آلیسوم

مشخصات گل آليسوم

نام گیاهآلیسوم
نام لاتين گل آليسومLobularia maritima
نام علمی آليسومAlyssum maritimum
خانوادهAlysseae
بومیجنوب اروپا / غرب آسیا / شمال افریقا
رنگ گلبنفش / سفید / صورتی / الوان
اسامی دیگرگل عسل / گل مروارید / قدومه شیرین / گیاه عید پاک
فرمپاکوتاه گلدانی
فصل گلدهی آليسوماواسط بهار تا اواخر پاییز
مدت زمان جوانه زنی۱۵ تا ۲۰ روز
دوره زندگی۱ تا ۲ سال
فاصله کشت۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر
عمق کشت۱ تا ۳ سانتی متر
ارتفاع۵ تا ۳۰ سانتی‌متر
گستردگی۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر

گل‌های زیبای آلیسوم، اصلی‌ترین روش شناسایی آن

Lobularia maritima رشد خوبی دارد و در میان برگ‌هایش گل‌های زیادی رشد می‌کند. رنگ این گل‌ها گاهی سفید، گاهی صورتی و در مواقعی بنفش یا الوان است. نحوه رشد این بخش از گیاه به شکل خوشه‌ای است.

عطری که گل‌های آلیسوم دارد، شبیه به عسل است و شهد شیرینی هم دارد که باعث جذب بیشتر حشرات می‌شود. این ویژگی باعث شده تا با نام گل عسل نیز شناخته شود. ویژگی دیگری که در گل‌های گیاه دیده می‌شود، اندازه کوچک آنها و وجود تنها ۴ گلبرگ است. اگر این گیاه در مناطق گرمسیری باشد، در تمام روزهای سال این گل‌ها را در میان برگ‌هایش خواهید دید.

Alyssum maritimum گل آلیسوم
Alyssum maritimum گل آلیسوم

کاربرد گل آلیسوم:

گل آلیسوم برای پوشش کف زمین مناسب بوده و رشد بسیار عالی دارد، و از گونه گیاهان گلدار است. تنوع رنگ گلها بسیار و به رنگ‌های سفید، صورتی و بنفش است، گلها بصورت خوشه‌ای در انتهای ساقه می‌رویند. همچنین برای گلدان‌های خارج از خانه در فضای باز و آزاد و باغ‌های صخره‌ای و سیب دار بسیار مناسب است. این گیاه جاذب پروانه‌هاست.

مدت و دوره گلدهی:

گل آلیسوم عطری بسیار دل‌انگیز و مشابه عسل داشته و شهدی شیرین دارند، لذا به آن گل عسل هم گفته‌می‌شود. مدت دوره گلدهی آلیسوم طولانی است و حدود ۶ماه از سال از اواخر بهار تا اواخر پاییز گل می‌دهد.

گیاه آلیسوم گلهایی کوچک دارد، میوه‌اش نیز در پوششی مویی بوده و با لمس آن دانه‌هایش از هم جدا و پراکنده می‌شوند. این گیاه با گرما سازگارتر بوده و به وفور یافت‌می‌شود. به علت معطر بودن محبوبیت زیادی داشته و نیز منظره قشنگی ایجاد می‌کند.

Alyssum maritimum گل آلیسوم
Alyssum maritimum گل آلیسوم

شرایط و نحوه نگهداری گل آلیسوم:

بطور خلاصه باید گفت که این گیاه به دمای معمول اتاق، نور غیر مستقیم،خاک با زهکشی مناسب و آبیاری نسبتا کم نیاز داره که در ادامه تمامی موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

خاک مناسب گل آلیسوم:

خوشبختانه گل آلیسوم در هر خاکی رشد می‌کند. در خاک معمولی باغچه رشد خوبی دارد و زیاد نیاز به مراقبت و دقت ندارد. این گیاه خیلی سریع هم به گل می‌نشیند. بعد از کاشت بذر تا گل دادن کلاً ۶ هفته زمان لازم است. سعی کنید خاک زهکشی خوبی داشته باشد.

Alyssum maritimum گل آلیسوم
Alyssum maritimum گل آلیسوم

دمای مناسب برای پرورش آلیسوم:

گل آلیسوم در گرما گلهایش کاهش می‌یابد. با آمدن تابستان و بعد فصل پاییز دوباره شروع به گلدهی می‌کند. در مناطق دمای بالای صفر درجه چندین سال عمر می‌کند. در زمستان باید سرشاخه‌های آنها را زد تا در بهار دوباره رشد کرده و گل دهند.

آبیاری گل آلیسوم:

برای آبیاری بگذارید خاکش خوب خشک شود. نیاز این گیاه به آب کم تا متوسط است. اگر گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید، ممکن است به آن صدمه زنید و گیاه از بین برود. پس بگذارید سطح خاک خشک شود تا ریشه بتواند نفس بکشد.

نور مناسب:

گل آلیسوم نیاز به آفتاب و یا محیطی نیمه آفتابی دارد. در سای رشد طولی گیاه بیشتر شده و برگ‌ها نیز رنگ‌ پریده می‌شوند. گلدهی نیز کم می‌شود. همچنین گیاه در سایه بیشتر در معرض حمله بیماریها و آفات است. ولی بعدازظهرهای گرم تابستان، بهتر است گیاه در سایه باشد تا برگ‌ها نسوزند و آسیب نبینند.

کوددهی و تقویت:

کوددهی اگر بیش از اندازه صورت گیرد، گلدهی را کاهش می‌دهد. اما در صورتی که می‌دانید خاک ضعیف بوده و غنی نیست از کود ۱۰-۱۰-۱۰ یک بار در ماه استفاده‌کنید. همچنین می‌توانید از کود کامل پتاسیم و کلسیم نیترات بصورت دوره‌ای و متناوب استفاده‌کنید. اما مقدار زیاد آمونیوم و یا نیتروژن بکار نبرید. برای تأمین منیزیم مورد نیاز، منیزیم سولفات ۰.۰۲۵ درصد استفاده‌کنید.

نحوه هرس کردن :

بعد از خشک و پژمرده شدن گلها، حتما شاخه‌های گلدار را هرس نموده و جدا کنید تا دوره گلدهی طولانی‌تر شود. بعد از اینکه اوج گلدهی گیاه به پایان رسید با یک قیچی بوته‌ها را تا یک دوم ارتفاع بچینید. می‌بینید که پس از آن ساقه‌ها و جوانه‌هایی جدید روییده و گل می‌دهند.

 

Alyssum maritimum گل آلیسوم
Alyssum maritimum گل آلیسوم

 

نحوه تکثیر گل آلیسوم:

تکثیر آلیسوم از طریق بذر صورت می‌گیرد. بدین ترتیب که بذرها را ۵تا۶ هفته قبل از به پایان رسیدن زمستان در داخل منزل می‌کارند. اگر می‌خواهید بذرها را در باغچه بکارید باید در فصل بهار این کار را انجام‌دهید. می‌توانید بذرها را روی سطح خاک بپاشید و نیازی به ریختن خاک روی آنها نیست. فقط کمی بذرها را روی سطح خاک بفشارید. به روش غبار پاشی به بذرها آب دهید تا ابجا نشوند.

دمای مناسب کاشت بذر ۱۳ تا ۲۴ درجه است. گلدان را در جایی آفتابی قرار دهید. پس از ۱۵تا۲۰ روز بذرها جوانه می‌زنند. حالا دیگر می‌توان آنها را به باغچه منتقل کرده و به فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی کاشت. البته اگر گیاه را خریداری کنید و یا پیوند زده شود زودتر از کاشت بذر گل می‌دهد.

انواع و گونه‌های گل الیسوم:

*1.رویال کارپت: گلهایی به رنگ بنفش دارد.

**2.لیتل دوریت: گل‌هایی انبوه و سفید دارد.

***3.روسی اودی: گلهایش خمیده و به رنگ صورتی است

****4.اسنو کلوت: گلهایی به رنگ سفید می‌دهد.

*****5.ویولت کوئین: گلهایی به رنگ بنفش می‌دهد و انبوه هستند.

******6.مینیموم: گلهایی سفید رنگ دارد.

آفات گل آلیسوم و درمان :

این گیاه زیاد حساس نیست و کمتر دچار افت می‌شود. اما اگز در سایه نگهداری شود و خاک سنگین و بدون زهکشی داشته باشد، شاید دچار بیماریهای قارچی نظیر سفیدک پودری شود و یا ساقه‌ها بپوسند. برای درمان هم می‌توانید از دفع‌کننده حشرات آلی و یا شیمیایی و یا از قارچ‌کش استفاده‌ کنید.

نحوه کاشت بذر گل آلیسوم الوان

1.بهترین زمان کاشت بذر گل آلیسوم اواسط اسفند تا اوایل بهار است.

2.تکثیر آلیسوم معمولاً از طریق بذر صورت می‌گیرد.

3.بذرها را می‌توان 6-5 هفته قبل از اتمام زمستان در محیطی محافظت شده همانند اتاق‌های داخل منزل کاشت.

4.اگر تمایل دارید که به شکل مستقیم بذرها را در خاک باغچه بکارید باید صبر کنید که بهار برسد و بعد از خطر آخرین یخبندان بهاره نسبت به کاشت بذرها در خاک باغچه اقدام کرد.

5.بذرها را می‌توان بر روی سطح خاک گستراند. لزومی ندارد که روی بذرها خاک بریزیم. فقط کافی است که با کف دست بذرها را به سطح خاک بفشاریم.

6.برای آبیاری می توان تا زمان سبز کردن بذرها از روش غبار پاشی با آب استفاده کرد که بذرها جابجا نشوند.

7.دمای مناسب 24-13 درجه سانتیگراد است و گلدان محتوی بذرها را باید در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد.

8.جوانه زنی بذرها 20-15 روز طول می کشد. زمانی که گیاهان جوان را به باغچه منتقل می‌کنیم، می‌توان فاصله 20-15 سانتیمتر را بین هر دو گیاه در نظر گرفت.

کاشت در سینی نشاء یا گلدان

1.برای کاشت در سینی نشا و یا گلدان نیز می‌توان 6 هفته قبل شروع بهار اقدام به کاشت بذر در بستر کشت نمود و آب را بر روی بذرها اسپری کرد.

2.در این دوران بذرها برای رشد نیاز به محیط روشن و دمای13 تا 24 درجه دارند.

3.معمولا بذرها پس از دو تا سه هفته شروع به جوانه زنی می‌کنند.

4.پس از رفع سرمای زمستان و شروع فصل بهار می‌توان نشا را به باغچه منتقل کرد.

5.بهتر است فاصله بین هر نشا بین 15 تا 20 سانتیمتر در نظر گرفته شود.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری