Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
گل ژیپسوفیلا(گل عروس)و7روش نگهداری از آن

نام دیگر گل عروس،گل ژیپسوفیلا (Gypsophila flower)است. ریشه این دو کلمه یونانی است که بخش اول آن یعنی Gypsos به معنی گچ و بخش آخر آن به معنی معشوق است.

در زبان انگلیسی این گیاه به نام و نماد دیگری هم شناخته می‌شود که به آن baby’s breath می‌گویند.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

گچ‌دوست یا گل صدفی نام یک سرده از تیره میخکیان است که به صورت یکساله و دائمی وجود دارد. گل صدفی یا نفس کودک گیاهی علفی و برگریز بوده که بومی شرق و مرکز اروپا است. ساقه‌ها گره‌دار و دارای انشعابات زیادی می‌باشد که گل‌های ریز ۵ میلی‌متری ۵ گلبرگی سفید یا صورتی بر روی انشعابات ساقه به وجود می‌آید. 

گل ژیپسوفیلا یا نفس کودک(  Baby’s Breath )، بخشی از خانواده میخک‌ها (Caryophyllaceae)، است.نام ژیپسوفیلا به معنای گچ دوست است و به خوبی به این گل می آید. زیرا این گیاه خاک های قلیایی را دوست دارد و در خاک های آهکی یا گچی به خوبی رشد می کند.گل ژیپسوفیلا بومی اروپا و مرکز تا غرب آسیا است و معمولا به عنوان یک گل تزئینی در باغ های ویکتوریایی استفاده می شد.

عروس خانه شما، گل ژیپسوفیلا است، این گیاه ظاهری دلربا و فریبنده دارد. فضا با عطر گل عروس، معطر و با ظاهر آن جلا پیدا می‌کنید. اگر قصد خرید ژیپسوفیلا را دارید کمی دست نگه دارید، بهتر است ابتدا نکات نگهداری، نحوه کاشت بذر گل عروس، مشکلات و بیماری‌ها و موارد مصرف آن را به خوبی مطالعه کنید تا با شناختی کامل این گیاه را به خانه خود هدیه دهید.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

معرفی گل عروس

گل عروس، هدیه‌ای برای زیباترین شدن دسته گل‌ها است. اگر در فضای مجازی فعال باشید یا دسته‌ گل‌های جدیدی که در بازارها موجود است را دیده باشید، حتما با عروس محفل آشنا شده‌اید.

یکی از کاربردی‌ترین روش مصرف گل عروس، استفاده در دسته گل یا باکس های گل است. این گل علاوه بر این که خودش ظاهر زیبایی دارد، باعث زیبا دیده شدن دیگر گل‌ها نیز می‌شود.

منظور از این اصطلاحی که برای گل ژیپسوفیلا انتخاب شده، پاکی و طراوت مشابه بین کودک و گیاه است.گل ژیپسوفیلا جز گیاهانی است که تمام فصول در دسترس است و می‌توان این گیاه را خریداری کرد.

گیاه عروس، به دو صورت رشد می‌کند که نگهداری گیاه را برای علاقه‌مندان آسان می‌کند؛ رونده و رو به بالا روش رشد کردن این گیاه است. اگر این گیاه به صورت رو به بالا رشد کند طول ارتفاع آن از ۵۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر می‌تواند باشد.

 اما نکته مهمی که در مورد گل ژیپسوفیلا وجود دارد گونه‌های متفاوت این گیاه است که به ۳۵ نوع مختلف تقسیم می‌شود. اما این گیاه تنها در دو رنگ سفید و صورتی به صورت طبیعی رشد می‌کند باقی رنگ‌هایی که از گیاه در بازار وجود دارد رنگ‌های گل عروس گلخانه‌ ای و مصنوعی است.

خانواده میخک
ارتفاع ۵۰ الی ۱۲۰ سانتی متر
نام علمی گل عروس گل ژیپسوفیلا، baby’s breath
محل تولد اوراسیا
زمان گل‌دهی بهار
نوع خاک زهکشی شده

انواع گل عروس؛ رنگ های مختلف گل عروس نماد چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم این گیاه ۳۵ گونه مختلف دارد که می‌توان گل عروس طبیعی خانگی را نیز پرورش داد و دلیل تفاوت هر یک از این‌گونه‌ها در رنگ گیاهان است. درواقع ظاهر گیاه ژیپسوفیلا واحد است اما رنگ گیاه متغیر است. اما نکته مهمی که در مورد این گیاه وجود دارد نماد آن‌ها است.

یعنی گیاهان ژیپسوفیلا با هر رنگی یک نماد مستقل دارد؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید در مورد نماد هر رنگ اطلاع داشته باشید. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا نماد هر رنگ گل عروس را نام ببریم، پس با ما همراه باشید.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

۱- عروس سفید

نماد این گیاه پرطرفدار، پاکی، صداقت، معصومیت، لطافت، معنویت و اطاعت است.

محبوب‌ترین گونه این گل، عروس سفید است. گل عروس سفید بسیار مورد توجه طراحان دسته گل قرار گرفته و سال‌های سال است که در لیست محبوب‌ترین گیاهان قرار دارد.

سال‌های طولانی است که گل عروس در لیست ۱۰ گل‌ پرطرفدار است.
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

۲- گل عروس صورتی

نماد این گیاه، پاکی، صداقت، عشق، نجابت، ظریف و معصومیت است.

یکی از کاربردی‌ترین نوع استفاده از این گیاه، برای هدیه است. به خصوص هدیه برای پدر و مادری که صاحب فرزند شدند مخصوصا اگر فرزند آن‌ها دختر باشد.

گل عروس صورتی، هدیه‌ای به یادماندی است.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس


۳- عروس آبی

نماد این گیاه، راستی و صداقت است.

این گیاه با رنگی آسمانی انتخابی بسیار عالی برای هدیه دادن است و یکی ازموارد هدیه دادن آن برای پدر مادرانی است که جدیدا صاحب فرزند پسری شده‌اند.

گل عروس آبی، انتخابی برای افراد خاص پسند.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس


۴- عروس بنفش

نماد گل عروس به رنگ بنفش، نشانه شرافت و اصالت است.

اگر فردی را در زندگی خود دارد که این دو نماد جز خصوصیات آن فرد است بهتر است این گیاه را برای آن فرد هدیه بگیرید.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

۵- عروس نارنجی

رنگ نارنجی گل عروس، نشانه شادی، انرژی مثبت و لذت بی بدیل است.

عروس نارنجی، رنگی تماشایی دارد، تردید نکنید این گیاه با چنین رنگی بسیار گزینه مناسبی برای هدیه دادن به دیگران است.

۶- عروس قرمز

نماد عروس قرمز، عشق، پاکی و محبت است.

رنگ قرمز، در تمامی گل‌ها تنها یک نماد دارد، عشق! اگر قصد هدیه دادن به معشوق خود را دارید از گل عروس قرمز رنگ غافل نشود. زیرا این گیاه ظاهر بسیار زیبایی دارد و به راحتی تواند نظر سخت پسندان را به خود جلب کند.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

۷- عروس زرد

نماد عروس زرد دوستی، محبتی از جنس دوست داشتن و شادی است.

عروس زرد هم گزینه خوبی برای هدیه دادن است، زیرا: رنگ زرد بسیاری از افراد را به سمت خود جلب می‌کند و حس آرامشی را به سمت اطرافیان خود می‌کشاند.

روش تکثیر گل عروس چگونه است؟

رشد بی رویه قیمت باعث افت خرید شده، به همین علت بسیاری از افراد به جای خرید گیاه اقدام به پرورش می‌کنند و در تلاش‌اندتا روش تکثیر گیاهان را آموزش ببینند. برای تکثیر گیاه عروس هم راه و روش‌هایی وجود دارد که اگر علاقه‌مند به این گیاه هستید و نمی‌خواهید که هزینه زیادی را متقبل شوید بهتر است با ما همراه باشید.

گیاه گل عروس، را به راحتی و با دانستن چند نکته می‌توان تکثیر کرد اما بهتر است قبل از اینکه اقدام به تکثیر این گیاه کنید در مورد رو‌ش‌های تکثیر گیاه مطالعه کنید.

روش تکثیر گل عروس، استفاده از بذر است با استفاده از بذر می‌توان گل عروس را در گلدان یا باغچه کاشت. اما نکات و شرایط محیطی متفاوتی در رشد و پروش این گیاه دخیل است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس


تکثیر گل ژیپسوفیلا به استفاده از روش بذر کاربردی تر است.

نحو کاشت بذر گل عروس

برای کاشت بذر گل عروس در گلدان، از یک گلدان بزرگ استفاده کنید، تا بذر به خوبی رشد کند و گل بدهد. برای اینکه بذر عروس را بکارید، مراحل را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید.

پرورش گل عروس طبیعی در گلدان

*بهترین زمان برای کاشت بذر گل عروس، ۶ الی ۸ هفته قبل از اتمام فصل سرما است.

*یک گلدان نسبتا بزرگ تهیه کنید.

*برای کاشت گل عروس در گلدان، خاک مناسب تهیه کنید و گلدان را از آن خاک پر کنید.

*طرز کاشت گل عروس به این صورت است که باید بذر را سه میلی‌متر زیر خاک قرار دهید.

*از زمانی که بذرها وارد خاک شدن تا زمانی که بذر جوانه بزند باید خاک گیاه مرطوبت باشد.

*زمانی ک برای جوانه زدن این گیاه نیاز است ۱۴ الی ۲۱ روز است. پس در طول این روزها از بذر گیاه مراقبت کنید.

*دمای مناسب رشد بذر، ۲۱ الی ۲۲ درجه سانتی‌گراد است.

*با رعایت این نکات شک نکنید که پس از گذشت ۲۰ روز شاهد جوانه‌های گل ژیپسوفیلا هستید و از تماشای آن لذت خواهید برد.

*به جرات می توان گفت زیباترین رنگ ژیپسوفیلا رنگ صورتی آن است

پرورش گل عروس طبیعی در باغچه

*برای اینکه بتوان بذر را به صورت مستقیم در باغچه کاشت باید صبر کرد تا فصل سرما به اتمام برسد.

*بذر را در خاک باغچه بکارید و تمامی مراحلی که در پرورش گل عروس در گلدان، ذکر شده را رعایت کنید تا بذر عروس، جوانه بزند.

*برای کاشت گل عروس در باغچه روش دیگری نیز وجود دارد؛ برای این روش باید صبر کنید تا فصل زمستان به پایان برسد، سپس جوانه‌های ژیپسوفیلیا در گلدان را به خاک باغچه منتقل کنید و از آن نگهداری کنید تا گیاه رشد کند.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

روش نگهداری و مراقبت از گل ژیپسوفیلا

نگهداری گل gypsophila، همانند تمامی گل و گیاهان نیازمند رعایت برخی نکات است تا گیاه، سالم و سرحال به زندگی خود ادامه بدهد. گل ژیپسوفیلا نسبت به بسیاریاز گیاهان مقاوم است و گیاه سخت‌گیری نیست. اما سختگیر نبودن این گیاه به معنی بی توجهی به آن نیست.

برخی نکات نگهداری و مراقبت از این گیاه را در ادامه نام می‌بریم تا در زمان پرورش گل شکوفه عروس مشکلی برای آن به وجود نیاید.

۱- خاک مناسب گل ژیپسوفیلا

یکی از مواردی که در روش کاشت گل عروس به آن تاکید شده، جنس خاک است. خاک این گیاه باید مملو از مواد مغذی و معدنی باشد در غیر این صورت گیاه رشد نمی‌کند.

نکته حائز اهمیت دیگری که در مورد خاک عروس باید رعایت کرد، سبک بودن خاک است. اگر در زمان کاشت بذر به غنی نبودن خاک پی بردید، بهتر است از کود استفاده کنید. استفاده از کود باعث می‌شود تا خاک مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کند و رشد گیاه طبق اصول شکل گیرد.

۲- آبیاری گل gypsophila

در زمان آبیاری گیاه گل ژیپسوفیلا، نکته‌ای که باید آویزه گوش کرد، تعادل در آبیاری است.

این گیاه تاب تحمل آبیاری بیش از اندازه و خاک دائما مرطوب را ندارد، همچنین خاک خشکیده و آبیاری دیر به دیر هم به گیاه آسیب می‌زند.

بهتر است به گیاه هفته‌ای یکبار آب دهید و مرتب خاک گیاه را چک کنید اگر بیشت از مقدار استاندارد خاک گیاه خشک شده باید آن را آبیاری کنید.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

آبیاری دسته گل ژیپسوفیلا

اگر گیاه عروس را به صورت شاخه‌ای خریداری کردید، نکاتی در مورد آبیاری گیاه وجود دارد که بهتر است آن‌ها را رعایت کنید تا گیاه ماندگاری بیشتری داشته باشد.ممکن است انواع گل بانگهداری نیز مدت کوتاهی مهمان خانه های شما باشند اما این گل به موارد زیر نیاز دارد تا ماندگاری بیشتری داشته باشد:

*آب گلدان را روزی یک مرتبه تعویض کنید.

*ساقه گیاه را هر سه روز یک مرتبه مقدار کمی کوتاه کنید.

*گلدان گل عروس را مقابل گرما و سرما شدید قرار ندهید.

رعایت این سه نکته دسته گل عروس را شاداب و سالم نگه می‌دارد و عمر گیاه را طولانی می‌کند.

گل عروس، نشان دهنده سادگی در زیبایی است.

۳- نور مورد نیاز

این گیاه برای رشد به نور خورشید نیاز دارد، اما فراموش نکنید که نور زیاد و مستقیم به گیاه عروس آسیب می‌زند و ممکن است باعث خشک و تیره شدن آن بشود.

اگر در خانه از این گیاه نگهداری می‌کنید، دقت کنید تا گیاه را مقابل تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.

۴- کود برای پرورش گل عروس

اگر خاک این گیاه دارای مواد مغذی و معدنی باشد، گیاه نیازی به کود ندارد و بدون کود هم می‌تواند زندگی خود را ادامه دهد. مصرف بیش از اندازه کود، نه تنها به گیاه کمک نمی‌کند بلکه برای رشد گیاه مضر است.

اگر نگران گیاه خود هستید می‌توانید سالی یک‌بار در فصل بهار از کمپوست در خاک گیاه استفاده کنید تا رشد و پرورش گیاه بهبود یابد.

۵- هرس گل ژیپسوفیلا

اگر گیاه مورد نظر، در شرایطی قرار گرفت که برگ‌ها متراکم شدند و به گیاه آسیب می‌زند، می‌توانید گیاه را هرس کنید و کمی از شاخه و گل‌ها کم کنید تا هوا و نور در جریان باشد.

۶- سمی بودن

اگر سری به لیست گیاهان سمی بزنیم، نام گل عروس را در این لیست مشاهده می‌کنیم. اگر در خانواده خود کودک دارید و یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، بهتر است شرط احتیاط را در نظر داشته باشید و مراقبت از گل عروس را فراموش کنید.

نشانه‌هایی که پس از مسمومیت به وجود می‌آید را در ادامه نام می‌بریم:

*خارش

*تهوع

*آبریزش

*و …

این گیاه نسبت به دیگر گیاهان سمی، بسیار کم خطرتر است اما بازهم جز گیاهان سمی است، پس احتیاط کنید.

 

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

مشکلات و بیماری‌ها

در زمان نگهداری از گیاه عروس و پس از تهیه آن از گل فروشی,باید مراقب حساسیت‌های این گیاه بود تا مشکلات و بیماری‌ها به سمت این گیاه حمله‌ور نشوند. برخی حساسیت‌ها در این گیاه وجود دارد که اگر به آن‌ها توجه نشود ممکن است باعث بروز برخی مشکلات شود.

در ادامه لیست کاملی از بیماری و مشکلات گل ژیپسوفیلا را نام می‌بریم این موارد را به خوبی مطالعه کنید تا از گیاه خود در برابر خطرات محافظت کنید.

* حمله حشرات

اگر گیاه در شرایط آب و هوایی و محیطی خوبی نباشد، ممکن است حشرات موذی به گیاه حمله‌ور شوند و گیاه را از بین ببرد. اگر در زمان نگهداری از گیاه عروس متوجه وجود حشرات در زیر برگ‌های گیاه شدید بهتر است از اسپری‌های ضد حشرات استفاده کنید تا حشرات تسلیم شوند.

*قارچی شدن گیاه

یکی از اصلی‌ترین دلایل قارچی شدن گیاه، مکان مرطوب است. رطوبت بیش از اندازه باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. وجود قارچ باعث کپک زدن برخی نقاط گیاه می‌شود.

برای اینکه سلامت را دوباره به گیاه برگردانید می‌توانید از دو روش استفاده کنید، روش اول استفاده از اسپری قارچ‌کش و روش دوم باید شاخه و برگ‌هایی که آسیب دیده را هرس کنید.

از اسپری قارچ کش برای از بین بردن قارچ در گل عروس استفاده کنید.

* ایجاد لکه‌های قوی

اگر متوجه لکه‌های قهوه‌ای در گیاه خود شدید، بهتر است به نوع آبیاری و زهکشی گلدان شک کنید. اگر به خوبی فرایند زهکشی اتفاق نیفتد آب در گلدان باقی می‌ماند و باعث لکه‌های قهوه‌ای می‌شود.

برای بهبود این شرایط ابتدا قسمت‌های که تغییر رنگ دادند را جدا کنید و سپس خاک یا نوع گلدان را عوض کنید تا سلامت گیاه تضمین شود.

* شل و خشک شدن ژیپسوفیلا

اگر دما و محیط متناسب با نیاز گیاه نباشد، کم‌کم گیاه واکنش نشان می‌دهد و شروع به خشک شدن می‌کند. دمای پایین یکی از اصلی‌ترین بروز این اتفاق است.

Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

موارد مصرف گل عروس

گل عروس، جز گیاهان معطر است که رایحه بسیار خوشی دارد. به همین دلیل از این گیاه در فرایند عطرسازی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از موارد مصرف گل عروس، استفاده برای دیزاین گل، دسته گل و باکس گل است. به خصوص برای دسته گل عروسی این گیاه بسیار مورد توجه است؛ زیرا سایز و اندازه گیاه بسیار برای دیزاین دسته گل مناسب است.

استفاده دیگری که از گل ژیپسوفیلا می‌شود به صورت خشک شده است، پس از اینکه گیاه خشک شد می‌توان برای دکور خانه از آن استفاده کرد، به عنوان مثال: می‌توان گل را قاب کرد یا لابه لای گل‌های مصنوعی قرار دهید.

یکی از بزرگ‌ترین ممنوعیت‌ها در خصوص گل ژیپسوفیلا، استفاده از این گیاه در دسر یا کیک‌ها است. بسیاری از افراد برای زیباسازی دسرها از این گیاه استفاده می‌کنند اما به علت سمی بودن گل عروس هرگز این کار را نکنید.

خرید و قیمت گل عروس

گل عروس نسبت به بسیاری از گیاهان قیمت معقول و مناسبی دارد. با هزینه متوسطی می‌توان یک دسته گل از این گیاه را خریداری کرد وبا گیاهان ارزان قیمت دیگری دیزاین کرد.

گل Gypsophila نماد پاکی، عشق و صداقت است به همین علت در سرتاسر جهان به عنوان یک گزینه برای هدیه دادن انتخاب می‌شود؛ شما هم اگر قصد هدیه دادن به کسی را دارید، گل ژیپسوفیلا یک گیاه مناسب است.

اما قبل از خرید گل ,بهتر است به خوبی دقت کنید تا گل را از محلی خریداری کنید که کیفیت بالا و قیمت به صرفه از ویژگی‌های آن باشد.

دسته گل عروس با گل عروس، انتخابی زیبا و تماشایی است.
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس
Gypsophila flower,گل ژیپسوفیلا,گل عروس

سوالات پر تکرار در خصوص گل عروس

شرایط نگهداری گل عروس به چه صورت است؟

گل عروس نور را دوس دارد ولی آن را مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید.
گل عروس به خاک بسیار سبک و غنی نیاز دارد.
در آبیاری تعادل را در نظر داشته باشید و هروقت که گیاه نیاز به آبیاری داشت، آبدهی را آغاز کنید.

گل عروس چه کاربردی دارد؟

این گیاه به علت ظاهر و عطر خوشی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین علت از این گیاه به عنوان نماد پاکی، صداقت، لطافت، عشق، دوست داشتن یاد می‌شود.

گل عروس نماد چیست؟

این گیاه به علت ظاهر و عطر خوشی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به همین علت از این گیاه به عنوان نماد پاکی، صداقت، لطافت، عشق، دوست داشتن یاد می‌شود.

گل عروس را چگونه آبیاری کنیم؟

بهترین نکته که در هنگام آبیاری گل عروس باید در نظر داشت، تعادل است. زیرا این گیاه به آبیاری زیاد و آبیاری دیر به دیر واکنش نشان می‌دهد. پس خاک این گیاه را دائما مرطوب نگذارید و همچنین اجازه ندهید که خاک کاملا خشک شود.

آیا گل عروس سمی است؟

گیاه عروس در لیست گل‌های سمی جا دارد، به همین علت باید موارد احتیاط را در خصوص این گیاه در نظر داشت تا باعث دردسر نشود. اگر در خانه کودک دارید و یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید قید این گیاه را بزنید. همچنین به علت سمی بودن این گیاه از تزئین این گیاه بر روی کیک یا دسر خودداری کنید.

جمع‌بندی

گل عروس، یکی از زیباترین گل‌هایی است که می‌توان برای دیگران به ارمغان آورد. اما نکات و شرایطی برای نگهداری و تکثیر گل عروس وجود دارد، که بهتر است قبل از خرید گل ژیپسوفیلا در خصوص آن اطلاعاتی داشته باشید. در این قسمت از مقاله به صورت کامل گل ژیپسوفیلا را معرفی کردیم. اگر اطلاعات جدیدی در مورد گل شکوفه عروس دارید، برای ما بنویسید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

اشتراک گذاری