گل آستر Aster Fllower , Aster ,Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گل آستر (180گونه)

گل آستر یک نمونه بسیار زیبا و خوش رنگ و لعاب از گیاهان گل‌دار می‌باشد و در دسته بندی گیاهان به عنوان عضوی از خانواده کاسنیان به شمار می‌رود. از این گل تا این لحظه 180 گونه در دنیا کشف و به ثبت رسیده شده است. در بین کثرت گونه های یافت شده برای این گل با رنگ های زیبا، 179 گونه در منطقه اوراسیا یافت می‌شوند.

گل آسترAster Fllower ,	Aster ,Asteraceae
مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
Aster Fllower 

گل آستر یکی از  گیاهان طبیعی پرطرفدار است. در اواخر تابستان، فصل گلدهی این گل زیبا آغاز خواهد شد. یعنی تقریبا از ماه شهریور تا انتهای آذر است که روی این گونه گیاهی، گل‌های زیبا و باطراوتی را خواهید دید که با زیبایی هرچه تمام‌تر خود را در معرض دید اطرافیان قرار می‌دهند. این مطلب توضیحات کاملی در مورد خواص گل آستر، نحوه تکثیر گل استر، قیمت گل استر و … است.

زادگاه اصلی گل آستر در امریکای شمالی است و در برخی نقاط گونه‌های ترکیبی و پیوندی از آن دیده می‌شود. به همین دلیل است که در زمان جستجوی نام این گیاه، احتمالا عکس گل آستر را با رنگ‌های مختلفی خواهید دید. البته یک ویژگی در تمام گونه‌های استر مشترک بوده و آن هم ظاهر ساده و زیبای گل‌های آن است. رنگ صورتی، گل استر سفید، بنفش و گل آلستر آبی در میان طیف وسیع گونه‌های این گیاه دیده می‌شود که زیباییی خاصی را در باغچه یا محیط‌هایی که در آن رشد می‌کند، ایجاد خواهد کرد.

گل آسترAster Fllower ,	Aster ,Asteraceae
مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گل آستر

مشخصات گل آستر

نام گیاهگیاه گل آستر
اسامی دیگرآستر انگلیسی – گل سرما
نوع گیاهچند ساله علفی
زمان گلدهیتابستان و پاییز
زنگ گلبنفش – صورتی – آبی – سفید
زادگاهامریکای شمالی
گل آستر انگلیسیAster Fllower
نام علمیAster
خانواده آسترAsteraceae
انواع گل آستر۱۸۰ گونه

آستر، گیاهی چند ساله برای فضاهای خارجی و در برخی مواقع گلدان‌های شماست. ظاهر طبیعی و وحشی این گیاه به گونه‌ای است که باعث می‌شود، بسیاری از گلفروشان آن را برای تزئین دسته گل‌ها، استفاده کنند. عطر و گرده‌های این گیاه بسیاری از زنبورها و پروانه‌ها را برای گرده افشانی به سمت خود جلب می‌کند.

گل آسترAster Fllower ,	Aster ,Asteraceae
مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گل آستر

زمان کاشت این گیاه تقریبا در تمام طول سال است. اما بهترین زمان برایش در بهار بوده و با رشد سریعی که دارد در همان اولین سال کاشت شاهد گلدهی‌اش خواهید بود. نام این گیاه از واژه یونانی گرفته شده که به صورت Star نوشته می‌شود. یکی از دلایل این نام، ظاهر ستاره‌ای شکل گیاه است که آن را شبیه به ستاره‌های موجود در آسمان کرده است. در افسانه‌های یونان از این گیاه با نماد گل استر برای عشق و حمایت یاد می‌شود. قطر گل‌های استر، تقریبا بین 2.5 تا 5 سانتی متر بوده و ارتفاع آن نیز از 20 میلی‌متر تا 2 متر می‌تواند، متفاوت باشد.

 

چگونه از آستر نگهداری کنیم؟

روش نگهداری گل آستر بسیار آسان است. تقریبا در هر شرایطی می‌توانید انتظار بهترین عملکرد را از این گیاه داشته باشید. اما شرایطی نیز می‌تواند رشد آستر را بهتر و همچنین روند گلدهی آن را سریعتر کند:

گل آسترAster Fllower ,	Aster ,Asteraceae
مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گل آستر

نور مناسب آستر باعث قویتر شدن گیاه خواهد شد…

اولین ویژگی در مورد نگهداری آستر، نور مناسب آن است. بهترین شرایط برای رشد این گیاه، نور کامل خورشید در ساعات مختلف شبانه روز است. اگر استر، بیش از ساعات مشخصی در سایه قرار گیرد، گیاه شما ضعیف شده و در نتیجه گلدهی آن نیز کمتر خواهد شد. میزان نور آستر برای این گیاه بین ۶ تا ۸ ساعت است.

خاک آستر، باید اسیدی باشد…

برای رشد استر بهتر است، خاک آن به صورت شنی باشد. همچنین میزان pH آن نیز اسیدی و تقریبا 5.8 تا 6.5 باشد. خاکی که برای گیاه در نظر گرفته می‌شود، باید شامل خاک برگ و کمپوست هم باشد. این ترکیب باعث می‌شود تا بازی بودن خاک در حد میانه قرار گیرد.

آب دادن به آستر

آبیاری آستر باید به صورت کاملا مداوم باشد. باید از ابتدای کاشت تا پایان گلدهی این آبیاری را با برنامه انجام دهید. خاک استر باید کاملا مرطوب باشد و به هیچ عنوان اشباع و گل آلود نشود. البته در زمان آبیاری مناسب آستر باید دقت کنید که برگ‌های گیاه خیس نشوند.

دمای آستر

استر گیاهی سرماپسند است. زمانی که در سرما این گیاه را بکارید، می‌توانید شاهد مقاومت بالای آن باشید. نیازی نیست رطوبت آستر برای این گیاه در حد بالایی باشد.

تقویت گل آستر

بهتر است برای کوددهی آستر از ترکیبات ملایم استفاده کنید. این عمل بهتر است در بهار آغاز شده و تا شهریور و فصل گلدهی ادامه داشته باشد. پس از آن باید تغذیه آستر را متوقف کنید، چرا که بازه گلدهی را کوتاهتر خواهد کرد. در برخی مواقع یک لایه مالچ طبیعی می‌تواند عناصر مورد نیاز برای رشد استر را فراهم کند. با این ترکیب دیگر نیازی به کود نخواهید داشت. کافی است یکبار اینکار را انجام دهید تا تاثیر آن را در تغییر رشد گیاه خود ببینید.

هرس آستر

گل استر خود را می‌توانید از اواسط تیر تا مرداد هرس کنید. اینکار باعث رشد بهتر گیاه شما خواهد شد و وزن گیاه را نیز کنترل کرده و تراکم و گلدهی آن را در پاییز بهتر خواهد کرد. بهتر است چند بار ساقه گیاه خود را کوتاه کنید.

گل آستر Aster Fllower , Aster ,Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
Aster Fllower 
خواص و مضرات گل آستر را بشناسید

تکثیر گل آستر

 • تکثیر آستر با روش کاشت بذر گل آستر قابل انجام است. این گیاه را باید در فصل بهار بکارید، سپس رشد آن چند سال طول خواهد کشید تا در نهایت به یک گیاه بالغ برای گلدان شما تبدیل شود. زمانی که می‌خواهید کاشت بذر گل آستر را انجام دهید، باید از مخلوط خاک برگ و کوکوپیت استفاده کنید. سپس بذرها را در عمق ۲ سانتی‌متری و دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد بکارید.
 • دومین روش برای تکثیر نیز قلمه زنی آستر گیاه است. قلمه زدن گل آستر با روش‌هایی که برای گیاهان مختلف اعلام شده انجام می‌شود.
 • دیگر روش کاشت آستر نیز تقسیم ریشه خواهد بود. برای اینکار باید ریشه را از خاک خارج کرده و آن را به قطعات مختلف تقسیم کنید. بهترین زمان برای پروش گیاه از این طریق، در اواخر پاییز یا اوایل بهار است. این مدل از روش های تکثیر آستر همیشگی نیست و بهتر است ۲ تا ۴ سال آن را انجام دهید. نحوه تکثیر آستر از طریق ریشه زنی با اضافه کردن پودر استخوان بیشتر خواهد شد.
گل آستر Aster Fllower ,Aster ,Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گل آستر 
آبیاری گل آستر

مشکلات آستر

ممکن است بیماری های آستر را در برخی مواقع در این گیاه ببینید. در این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم که ممکن است در صورت عدم مراقبت از آستر ایجاد شود:

 • سفیدک و زنگار یکی از بیماریهای آستر است که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در گیاه شما شود. برای جلوگیری از این مشکل، باید فضای کافی را بین گیاه ایجاد کرده و از خیس شدن برگ‌های گیاه جلوگیری کنید.
 • آفتی به نام سنگ نیز وجود دارد که باعث ریزش و زرد شدن گیاه شما خواهد شد. برای برطرف شدن این مشکل، بهتر است از صابون حشره کش استفاده کنید.
 • ممکن است در این گیاه شاهد بیماری‌های قارچی و لکه‌های برگی و سفیدک‌های پودری باشید. این کار به دلیل نداشتن نور مناسب است.

گونه های آستر

 • آلپی، Aster Alpinus یا Alpine Aster، بومی کوهستان‌های قاره سبز بوده و تقریبا ارتفاع آن بین 15 تا 30 سانتری‌متر است. در این گیاه گل‌ها به رنگ صورتی، سوسنی، بنفش روشن و تیره، آبی و سفید است. فصل گل دهی آستر این گیاه از روزهای پایانی بهار تا روزهای اولیه تابستان خواهد بود.
 • ایتالیایی، Aster Amellu یا Italian Aster نیز ارتفاعی بین 20 تا 50 سانتی‌متر دارد. رنگ گل‌های آن تقریبا سوسنی شکل بوده و در اواسط تابستان تا اواسط پاییز، رشد گل‌هایش را خواهید دید.
 • طلایی، Aster Amellus یا Goldilocks Aster گونه دیگری است که نام دیگر آن لینوسیریس آستر بوده و ارتفاعی بین 10 تا 50 سانتی‌متر دارد. نام طلایی در این گونه، کاملا نشان دهنده رنگ زرد آن است. زمان گل ندادن آستر طلایی گیاه تقریبا از اواخر تابستان خواهد بود.
 • تاتاری، Aster Tataricus یا Tatarian Aster، مربوط به شرق آسیا و در شرق هند است. گل این گیاه دارای رنگ سفید رنگ بوده و در مرکزش به صورت طلایی است. تقریبا ارتفاع آن 90 سانتی‌متر است.
 • دریایی، Aster Tripolium، Sea Aster، آستر دریایی یا تقریبا تا 50 سانتی‌متر ارتفاع داشته و گلدهی آن از اواسط تابستان تا اواسط پاییز است. رنگ گل‌های استر دریایی تقریبا بنفش است.
گل آستر Aster Fllower , Aster ,Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس: "تولید کننده گلدان پلاستیکی
گلدان پلاستیکی
پرورش گل آستر

سخن پایانی

این مطلب راهنمای کاملی در مورد خصوصیات گل آستر، مشخصات خانواده گیاه آستر، نیازهای آستر و … است. برای افرادی که به دنبال پیدا کردن گیاهی با نگهداری آسان هستند، این مطلب راهنمای خوبی خواهد بود. اگر شما هم تجربه نگهداری از گیاه استر و مشکلات گل آستر را داشته‌اید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات پرتکرار در مورد گل استر

چطور آستر بکاریم؟

تمامی مراحل مورد نیاز برای این کاشت را در مطلب بالا ارائه کرده‌ایم.

فصل گلدهی گیاه آستر چه زمانی است؟

زمان گلدهی این گیاه از اواسط تابستان تا اواسط پاییز است.

 

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868