Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
گل آفتابگردان برگ بیدی 4نکته نگهداری از آن

گل آفتابگردان برگ بيدی (salicifolius Helianthus)

گياهي است يکساله و سريع الرشد.گل آفتابگردان برگ بیدی گیاه دائمی، دارای ریزوم (ساقه زیرزمینی متورم) و برگ‌های خطی تا سرنیزه‌ای …

 

ـ خانواده: Compositae
ـ نام علمی: salicifolius Helianthus
گیاه دائمی، دارای ریزوم (ساقه زیرزمینی متورم) و برگ‌های خطی تا سرنیزه‌ای، به رنگ سبز تیره و نسبتاً كركدار با طول حداكثر ۲۰ سانتی‌متر كه گل‌ها زرد، طلائی آن با مركز قهوه‌ای رنگ و قطر ۷ – ۵ سانتی‌متر اول پائیز ظاهر می‌شوند.

حداكثر بلندی ۵/۲ متر و گستردگی آن به ۹۰ سانتی‌متر می‌رسد.

Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vaseگل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
ـ نیازها:
مكان كاملاً آفتابی، خاك نسبتاً حاصلخیز، غنی از هوموس، دارای زهكش خوب و خنثی تا قلیائی، جهت گلدهی بهتر نیاز به گذراندن گرمای طولانی تابستان را دارد.

خشكی خاك را نیز به خوبی تحمل می‌كند. حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی‌گراد است.

Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vaseگل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase

ـ ازدیاد:
از طریق كاشت بذر در بهار، درون گلدان در گلخانه سرد و یا تقسیم گیاه در بهار یا پائیز امكان‌پذیر است.

گل آفتابگردان نماد چیست؟

این گل زیبا که در برابر گرما مقاوم است و در تابستان رشد می کند، نماد وفاداری، ستایش و پایدار ماندن یک رابطه طولانی است. گل آفتابگردان بسیار زیبا همانطور که از نامش پیداست به سمت آفتاب می گردد و همین گردش روزانه زیبایی آن را چندین برابر می کند.

همین گردش زیبا و جالب این گیاه باعث شده است که به نماد وفاداری و معرفت شناخته شود. این گیاه نمی‌تواند گیاه مناسب آپارتمان باشد زیرا به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. استفاده از این گل در سبد گل وباکس گل جلوه‌ی تازه و خاصی به آن می‌بخشد.

نگهداری گل آفتابگردان برگ بیدی در گلدان پلاستیکی سیدوس

* نکات نگهداری گل آفتابگردان برگ بیدی

1. نور

گل آفتابگردان نسبت به گرما و خشکی مقاوم است. و برای رشد بهتر، باید در معرض تابش مستقیم نور خورشید است. به طوری که روزانه 6 الی 8 ساعت نور خورشید را دریافت کند.

احتمال شکوفه دهی آفتابگردان در جایی که دمای آن بالا و بسیار گرم باشد، بیشتر است. پس حتما آفتابگردان خود را در مکانی بکارید که در معرض نور مستقیم باشد.

 

 2. آبیاری

 آفتابگردان نیز مانند هر گیاه دیگری برای رشد خود به آب نیازمند است و مقاوم بودن آن به این معنی نیست که به آبیاری احتیاجی ندارد. زمانی که گیاه شروع به شد کرد، باید مناطق اطراف ریشه را آبیاری کنید؛ یعنی حدودا 8-6 سانتی متر دور تر از ساقه.

یعنی خاک آن باید همواره مرطوب باشد.
اما پس از اینکه گیاه به خوبی رشد کرد و در خاک مستقر شد، هفته‌ای یکبار آبیاری کافی است. آبیاری گل آفتابگردان باید بسیار زیاد و عمقی اما به صورت نامنظم صورت بگیرد؛ پس چند لیتر آب برای آفتابگردان فراهم کنید.

 

 3. خاک

خاک گل آفتابگردان باید به گونه‌ای باشد که آب در آن تجمع نکند و راحت رد شود. ریشه این گیاه به فضای کافی برای رشد و عمیق‌تر شدن در خاک نیاز دارد. خاک آفتابگردان باید متخلخل باشد تا فضای خالی در بین ذرات، این اجازه را به ریشه بدهد که بدون مشکل رشد کند.

اگر ریشه‌های سطحی نتوانند به خوبی در عمق خاک نفوذ کنند، گیاه پایه مستحکمی نخواهد داشت و در اثر وزش بادهای شدید سقوط خواهد کرد.

 

4. کوددهی

معمولا آفتابگردان به کوددهی نیازی ندارد، مگر اینکه خاک انتخابی شما از نظر دارا بودن مواد مغذی غنی نباشد. چون اضافه کردن کود به خاکی حاصلخیز و غنی، با افزایش میزان نیتروژن همراه بوده و در نهایت سبب شکستن ساقه یا تاخیر در گلدهی آفتابگردان می‌شود. اسفاده از کودهای مایع عم می‌تواند برای گیاه شما مناسب باشد.

Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
 گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس

پرورش و تکثیر گل آفتابگردان برگ بیدی

آفتابگردان را باید در خاک با زه کشی مناسب کاشته، آب کافی به آن بدهید اما آن را غرقاب نکنید. اگر خاک مورد استفاده آفتابگردان شما به قدر کافی غنی نیست، مصرف کود فراموش نشود.

علاوه‌براین به یاد داشته باشید که 20 روز قبل و 20 روز بعد از گلدهی نباید این گل را بیش از حد آبیاری کرد. همچنین می‌توانید برگها و گلهای مرده را جدا کنید تا گیاه برای رشد بهتر تحریک شود.

 

نکات تکثیر گل آفتابگردان برگ بیدی

* آماده کردن فضای مناسب

برای پرورش آفتابگردان به یاد داشته باشید که این گل به حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم در طول روز نیاز دارند تا بتوانید بهترین رشد را داشته باشید و همچنین نباید در معرض باد شدید قرار بگیرند. محل دقیق را کاملا مرطوب کنید و حدود ۶۰ سانتی متر حفر کنید و باید دانه های بارور شده این گیاه را در خاک کنده و ۲۰ سانتی متر زیر زمین نگه دارید.

Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس

مراقبت از گل آفتابگردان برگ بیدی

زمانی که گل‌های آفتابگردان کوچک هستند، باید سعی کنید که روزانه به آن ها آب بدهید و باید این آب دادن حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر در اطراف ریشه ها باشد و این گیاهان برای رشد سریع و قوی شدن به آب نیاز دارد و البته که نباید بیش از حد آب داد زیرا می تواند به راحتی در شرایط و محیط های خشک نیز رشد داشته باشد و بهتر است یک بار در هفته و آن هم صبح ها به این گیاهان آب دهید.

 

خواص گل آفتابگردان برگ بیدی

همان‌طور که می‌دانید بیشترین روغن مصرفی مردم کشورهای مختلف از جمله ایران روغن آفتابگردان است که خواص زیادی دارد. در کشور چین نیز از فیبر ساقه آفتابگردان برای ساختن کاغذ استفاده می‌کنند. از دیگر خواص گل آفتابگردان، استفاده از برگ آفتابگردان به‌عنوان علوفه برای دام‌ها است. و همان طور که همه می‌دانیم دانه‌های آن یک خوراکی خوشمزه، و مقوی هستند که طرفداران زیادی دارد.

 

سمی بودن گل آفتابگردان برگ بیدی

به نظر نمی‌رسد آفتابگردان سمی باشد. اما بهتر است از خوردن آن توسط کودکان و حیوانات خانگی جلوگیری شود.

فصل گل آفتابگردان

اگر نمی‌دانید چه فصلی برای کاشتن گل آفتابگردان مناسب تر است باید بگوییم که گل آفتابگردان برای رشد خود به نور فراوان و مستقیم نیاز دارد و در گرما و خشک بودن هوا نیز مقاوم می باشد.

به همین خاطر در فصل بهار و تابستان کاشت گل آفتابگردان کار بسیار ساده ای است. گل آفتابگردان برای رشد کامل به 90 تا 150 روز زمان نیاز دارد.

در پاسخ به این سوال که فصل گل آفتابگردان کدام است؟ باید گفت فصل رویش گل آفتابگردان و بهترین زمان کاشت بذر گل آفتابگردان اوایل فصل بهار می باشد و تا بعد از حدود 150 روز در اواسط یا اواخر تابستان برداشت می شود. بنابراین فصل برداشت گل آفتابگردان تابستان است.

Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase گل آفتابگردان برگ بیدی وگلدان پلاستیکی سیدوس
Biddy leaf sunflower and Sidoos plastic vase 

بیماری‌های گل آفتابگردان

گل آفتابگردان مورد علاقه پرنده‌ها و سنجاب‌هاست. برای جلوگیری از خورده شدن دانه های آن توسط جانوران مختلف باید دورتادور زمین آنها از حصار استفاده شود. بعد از رشد کامل دانه‌های آفتابگردان، می‌توانید آنها را با پارچه‌های مخصوص باغبانی بپوشانید. 

شپشک آردی، سفیدک کرکی، سفیدک سطحی و زنگ زدگی از آفاتی هستند که ممکن است آفتابگردان به آنها دچار شوند. اگر حضور این آفات و یا ابتلای گیاه به بیماری‌های مختلف را تشخیص بدهید، سریعا گیاه را با محلول ضد قارچ باغبانی اسپری کنید.

اما علت زرد شدن برگ آفتابگردان چیست؟ اگر این اتفاق برای آفتابگردان شما افتاد، به احتمال زیاد خاک بیش از حد برای آن مرطوب است. خاک رسی یا خاک غرقاب شده موجب ابتلای گیاه به انواع بیماری‌های قارچی می‌شود. و این را بدانید که گیاهان با این شرایط، گل نخواهند داد.

 

خرید گل آفتابگردان 

آفتابگردان (Helianthus annuus) از این نظر منحصربه‌فرد است که یکی از معدود گیاهان زراعی بومی آمریکای‌ شمالی است. آفتابگردان گیاهی علفی، یک‌ساله، سریع‌الرشد، آفتاب‌دوست با ساقۀ بلند و ضخیم است که در اکثر نقاط دنیا کشت می‌شود و برای میوه‌های فندقۀ خوراکی و روغن­‌گیری از آن‌ها رشدمی‌کند.

این گیاه همچنین به‌عنوان غذای پرندگان وحشی و علوفۀ دامی و گیاه زینتی در باغ‌های خانگی مورداستفاده قرارمی‌گیرد.

 

اگر دوست داریددسته گل انتخابی شما خاص و متفاوت باشد فراموش نکنید که از گل آفتابگردان هم در آن استفاده کنید! 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868