HelianthusVelvet Queen گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گل آفتابگردان مخملی(70نوع)

چیزهایی که باید در مورد آفتابگردان بدانید!

در افسانه‌های قدیمی آمده است که اگر به کسی علاقه‌مند باشید، با گذشت زمان چهره و رفتار شما به فرد مورد علاقه شبیه می‌شود. این افسانه در خصوص گل آفتابگردان هم صدق می‌کند.

گل آفتابگردان، عاشق نور و خورشید است. اگر به چهره آن دقت کنید می‌توانید خورشید را در آن مشاهده کنید؛ این حجم از تشابه این افسانه قدیمی را تایید می‌کند. همچنین برگ‌های گل آفتابگردان، ظاهری قلب شکل دارند و تمامی این موارد حاکی از عشق و لطافتی است که در گل آفتابگردان جریان دارد.

فصل رویش گل آفتابگردانابتدای بهار تا انتهای تابستان
ارتفاع آفتابرگرداناز ۷۰ سانتی‌متر تا چند متر
گل آفتابگردان به انگلیسیsunflower
نام علمی گل آفتابگردانHelianthus annuus  
محل پیدایشآمریکا مرکزی و شمالی

 

 

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی

خانواده: Compositae

ـ نام علمی: HelianthusVelvet Queen

 

واریته‌ای است دایمی که گل‌های آن دارای ظاهر مخملی و رنگ قرمز تیره با مرکز قهوه‌ای، شکلاتی هستند. شاخ و برگ آن سبزه تیره بوده و بلندی گیاه همانند گونه‌های دیگر آفتابگردان به ۵/۱ متر می‌رسد. گل‌های آن زنبورها را و بذرهای آن انواع پرنده‌ها را به طرف خود جذب می‌کنند. جهت کاشت در ردیف پشتی حاشیه‌های گل‌کاری همراه با گیاهانی که دارای برگ‌های قرمز هستند مناسب است.

 

نیازها:

 

مکان آفتابی، خاک دارای زهکش خوب، آبیاری روزانه، نشاهای گیاه در ابتدای رویش می‌بایست از حمله حلزون‌های بدون جبه محافظت شوند. به منظور تولید گیاه انبوه، زمانی که بلندی آن به ۹۰ سانتی‌متر رسید جوانه‌های انتهائی را با دست می‌چینند.

 

ازدیاد:

 

از طریق کاشت بذر در آخر بهار در عمق یک سانتی‌متری خاک امکان‌پذیر است. اگر خاک گرم باشد بذرها سریع جوانه زده و زمینه پشتی حاشیه‌های گل‌کاری را پر می‌کنند.

 

گل آفتابگردان نماد چیست؟

نماد گل آفتابگردان، با ظاهر و نوع زندگی آن ارتباط مستقیمی دارد. گل آفتابگردان نماد پایداری، عشق و دوستداشتن بی‌انتهاست. اگر می‌خواهید به معشوق خود نشان دهید، که علاقه شما دائمی است، گل آفتابگردان هدیه دهید.

تعبیر خواب این گیاه زیبا نیز اشاره به حرکت در مسیر درست دارد.

معنی گل آفتابگردان عامل اصلی عدم حضور این  گیاه در زمستان است؛ زیرا این گیاه با اولین سرمای زمستانی بار و بندیل خود را جمع می‌کند و به زندگی خود خاتمه می‌دهد.

۷۰ نوع مختلف از گل آفتابگردان در طبیعت وجود دارد.

گل آفتابگردان، عاشق نور و خورشید است.

فصل گل آفتابگردان

بهترین فصل آفتابگردان، در اوایل بهار تا اواخر تابستان است. پرورش گل آفتابگردان بین ۸۰ الی ۱۵۰ روز، زمان نیاز دارد. پس از پایان این مدت و با شروع سرما عمر گیاه به صفحه آخر می‌رسد.

۸ قدم تا پرورش گل آفتابگردان؛ گیاهی از جنس نور

مهم‌ترین نکته در پرورش گل آفتابگردان، فصل کاشت این گیاه است. بهترین زمان برای کاشت، پس از اتمام سرما است. اما اگر قصد پرورش گل آفتابگردان در گلدان را دارید در این مورد محدودیت زیادی لازم نیست.

اگر گل آفتاب‌گردان را در گلدان کاشتید، برای جابه جایی آن به باغچه یا اقدام نکنید یا با دقت فراوان انجام دهید تا آسیبی به ریشه گیاه وارد نشود.

۱- گل آفتابگردان را کجا بکاریم؟

قبل از هر اقدام دیگری، محل پرورش گل آفتابگردان را مشخص کنید. محل کاشت، انتخاب مهم و تاثیرگذار بر انواع گل طبیعی ست.

گل‌های آفتاب‌گردان، انواع مختلفی دارند که باید انتخاب کنید که چه گیاهی برای چه محیطی مناسب است و یا توان نگهداری از چه نوعی را دارید. نگهداری در باغچه با نگهداری در آپارتمان تفاوت دارد.

همچنین انتخاب مکان کاشت به شما کمک می‌کند تا مقدار بذری که باید خریداری کنید هم مشخص شود. پس از انتخاب جای کاشت گیاه حالا وقت آن است که گونه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۲- چه زمانی برای کاشت گل آفتابگردان مناسب است؟

زمان مناسب برای کاشت گل آفتابگردان، با گرم شدن هوا آغاز می‌شود. بهتر است قبل از کاشت چند روزی به خاک اجازه دهید تا به خوبی گرم شود و بستر را برای بذر‌ها آماده کند. از اوایل ماه فروردین تا اواسط ماه خرداد می‌توانید اقدام به کاشت کنید.

۳- انواع گل آفتابگردان

قبل از هرکاری، گیاه مورد نظر خود را انتخاب کنید، گیاه آفتاب‌گردان انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها ویژگی متفاوتی دارند. مشخصات گلهای آفتابگردان را مطالعه کنید و گل مورد پسند خود را انتخاب کنید.

• ماموت روسی

خانواده گل آفتا‌گردان بسیار متنوع است و اعضای این خانواده اختلاف قدی زیادی با یکدیگر دارند. گونه ماموت روسی، بلندترین عضو این خانواده است و در شرایط مختلفی قد این گیاه تا ۳ متر و ۷۰ سانتی‌متر هم مشاهده شده.

اگر فضای کافی برای رشد و پروش این گیاه دارید، می‌‎توانید بذر آن را تهیه و برای باقی مراحل آماده شوید.

• خورشید طلایی بزرگ

سر یا گل این گیاه، بسیار بزرگ است و به خورشید دو سر می‌ماند. شاید شنیدن این استعاره برای شما عجیب باشد ولی واقعا به این صورت است در هر شاخه، گل‌های دو تایی از آفتابرگردان وجود دارد.

خورشید طلایی بزرگ، همانند قاصدک است که قد آن به ۱ متر و ۸۰ سانتی‌متر هم می‌رسد.

• پرتو آفتاب

گل‌های این گونه، بسیار خاص و حساس هستند. حساسیت بالا این گیاهان باعث شده تا هر کسی به سراغ آن‌ها نرود شما هم اگر تجربه نگهداری از گیاه آفتابگردان را ندارید بهتر از خرید این بذر صرف نظر کنید.

ارتفاع پرتو آفتاب تا ۱ متر و ۵۰ سانتی متر می‌رسد.

• بلوند توت فرنگی

این گیاه رنگ‌بندی متفاوت و جذابی دارد؛ شکوفه‌های بلوند توت فرنگی را می‌توان در رنگ‌های صورتی و زرد تماشا کرد. البته این گونه هم قد بلندی دارد و تا ارتفاع ۱ متر و ۸۰ سانتی متری رشد می‌کند.

 

خانواده: Compositae
رنگ زیبای این گیاه، جلوه خاصی به محیط اطراف می‌دهد.
 

• سفید ایتالیایی

این گیاه مراقبت و نگهداری سختی ندارد، و به راحتی می‌تواند گیاهان چند گانه را در طول فصل پروش خود، به تولید برساند. قد سفید ایتالیایی ۱ متر و ۵۰ سانتی متر است.

• مولین راگ

گل‌های مولین راگ به رنگ قرمز است و زیبایی که این گیاه دارد همانند یک غروب آفتاب دل‌انگیز است که با کاشت آن در باغچه خود زیبایی بینظری را به چشم‌های خود هدیه می‌دهید و با این گل زیبای آفتابگردان روح خود را نوازش می‌کنید.

ارتفاع قد مولین راگ ۱متر و ۲۰ سانتی متر است.

• بکاهای کوچک

شکوفه‌های بکا در رنگ‌های زیبا و دل‌انگیزی وجود دارد به راحتی می‌توانید این گیاه را در باغچه بکارید؛ زیرا ارتفاع قد بکاها ۱ متر است و قابل کاشت در باغچه است.

۴- بررسی نور؛ مایع حیات آفتابگردان

این گیاه به نور مستقیم و مناسب نیاز دارد، یعنی روزانه باید ۶ الی ۸ ساعت با نور خورشید خلوت کند. اگر نور مورد نیاز به آن نرسد، شرایط کمی سخت و دشوار می‌شود؛ حتی ممکن است گیاه شما از بین برود.

اگر محل زندگی شما، تابستان و گرمای کوتاهی دارد، بهتر است از کاشت این گیاه صرف نظر کنید؛ زیرا گیاه تاب نمی‌آورد همچنین ورزش باد، می‌تواند محل زندگی آفتابگردان را منهدم می‌کند؛ بهتر است دور این گیاه حفاظ بکشید یا پشت درخت‌های بزرگ بکارید.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
از گذشته تا کنون آفتابگردان‌ها منبع تغذیه برای انسان‌ها و برخی حیوانات بودند.

۵- خاک، محل زندگی آفتاب‌گردان

خاک، خانه گل آفتابگردان است. در انتخاب خانه گیاه خود دقت کنید تا متناسب با نیازهای گیاه انتخاب شود. خاکی که گل آفتابگردان به آن نیاز دارد، خاکی بسیار سبک با زهکشی بالاست.

انتخاب این گیاه خاک اسیدی تا قلیایی است؛ گیاه در بیشتر خاک‌ها می‌تواند دوام بیاورد، اما تلاش کنید PH خاک را بین 6 تا 7 و نیم نگه‌دارید. حال اگر خاک در محدوده این PH نباشد؛ نگران نباشید می‌تواند با توجه به مواردی که در ادامه نام می‌بریم PH را تنظیم کنید.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
HelianthusVelvet Queen

PH زیر 6استفاده از کمپوست می‌تواند PH  خاک را افزایش دهد.
PH بالای 7 و نیمبا دانه گوگرد PH خاک کاهش می‌یابد.
خاک با زهکشی مناسب، جز اصلی‌ترین نیازهای آفتابگردان است.

۶- آماده سازی بستر برای کاشت بذر

قبل از کاشت بذرها، خاک را با کمک دست یا ماله کمی بالا و پایین کنید، تا به خوبی خاک سست شود و آمادگی لازم را برای کاشت بذر داشته باشد.

برای انتخاب فاصله میان بذرها باید اندازه و سایز گل آفتابگردان را در نظر بگیرید؛ زیرا گیاه آفتابگردان برای رشد نیاز به فضای کافی دارد. اگر فضای مورد نیاز گیاه تهیه نشود رشد آن به مشکل می‌خورد.

  • سوراخ‌های بذر را با عمق سه سانتی متر آماده کنید.
  • فاصله مناسب را با توجه به نوع آفتاب گردان انتخاب کنید، به صورت حدودی۲۰ الی ۳۰ سانتی‌متر
  • برای کاشت ردیفی، باید فاصله ۸۰ سانتی‌متری را در نظر داشته باشید.
 آماده سازی بستر برای کاشت بذر
آماده سازی خاک در هنگام کاشت بذر، کمک شایانی به رشد بذرها می‌کند.

۷- کاشتن بذر در خاک

پس از اینکه زمین را آماده کردید، در هر حفره یا سوراخ ۴ الی ۵ بذر بریزید و روی آن را با خاک بپوشانید.

آفتا‌ب‌گردان گیاهی یک ساله است؛ بنابراین تمام بذرها را با هم نکارید، بین کاشت بذرها فاصله بگذارید تا در طول سال بارها شاهد رشد و شکوفایی گل‌های این گیاه باشید.

۸- دشمن اصلی آفتابگردان

غرقاب، عامل اصلی از بین رفتن گل آفتابگردان است. در هنگام آبیاری اصل زهکشی را رعایت کنید. اگر خاک این گیاه مملو از آب باشد ریشه‌های آفتابگردان در آب غرق می‌شوند و گیاه از دست می‌رود. در هنگام آبیاری به اصل زهکشی پایبند باشید.

پس از اینکه بذر را کاشتید، حتما کوددهی و آبیاری کنید تا شرایط برای رشد فراهم شود. پس از اینکه بذر را کاشتید مرحله جدید برای شما آغاز می‌شود؛ مرحله مراقبت و نگهداری گل آفتابگردان، در ادامه روش‌های نگهداری را نام می‌بریم با ما همراه باشید.

نگهداری گل آفتابگردان

۱- آبیاری

انجام چند مرحله به صورت هفتگی و روزانه شما را به دیدن شکوفه های این گیاه نزدیک می‌کند. برای نگهداری از گل آفتابگردان ابتدای باید با نحوه آبیاری آشنا شوید.

  • زمانی که بذر را کاشتید باید به صورت روزانه طوری که خاک غرقاب نشود گیاه را آبیاری کنید.
  • وقتی که گیاه رشد کرد و به اندازه معقولی رسید، هفته‌ای یکبار زمان آبیاری گیاه است.
  • قبل از آبیاری خاک گیاه را بررسی کنید، هر زمان که خاک گیاه خشک شد می‌توانید آبیاری را آغاز کنید.

آبیاری این گیاه را جدی بگیرید، در زمان آبیاری به صورت عمقی آن را سیرآب کنید.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
HelianthusVelvet Queen

گل آفتابگردان به آبیاری نیاز دارد، اما آبیاری بیش از اندازه ممکن است باعث مرگ گیاه شود.

۲- جلوگیری از حمله علف‌های هرز

زمانی که بارش باران شدت گرفت، امکان رویش علف‌های هرز افزایش می‌یابد؛ بنابراین در این شرایط باید نسبت اوضاع را کنترل کنید تا عاملی گیاه را تهدید نکند.

یکی از روش‌های جلوگیری از علف‌های هرز، مالچ است. مالچ را در اطراف این گیاه بریزید. با رشد قد این گیاه می‌توانید مالچ اطراف آن را بیشتر کنید تا جایی به که ارتفاع ۴ سانتی متر برسد.

۳- جنگ نابرابر قارچ ها و حشرات

زمانی که گیاه خود را در حال مبارزه با حشرات و قارچ‌ها دیدید، بهتر است برای نجات جان آن اقدام کنید. حشرات ممکن است به دلایل بسیار به سراغ این گیاه بیایند، اما نباید اجازه دهید که آن‌ها را از بین ببرد.

به صورت مستمر گل، شاخه و برگ‌های آفتابگردان را بررسی کنید اگر چیزی مشاهده کردید از اسپری قارچ‌کش و حشره کش استفاده کنید.

HelianthusVelvet Queen گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
اگر اثری از بیماری در آفتابگردان مشاهده کردید، هرچه سریعتر نسبت به درمان آن اقدام کنید.

۴- تقویت آفتابگردان با کود

این گیاه برای رشد خود نیاز به کود دارد، مواد معدنی موجود در خاک پس از گذشت مدتی جذب گیاه می‌شود و خاک خالی از هرگونه مواد معدنی می‌شود. به همین دلیل از کود استفاده می‌شود تا جای خالی مواد معدنی و مغذی پر شود.

  • کود را در نزدیکی ساقه نریزید.
  • از کود مایع استفاده کنید.
  • کود باعث تغییر زمان گلدهی است.

اگر خاک مورد نظر در زمان کاشت بذر، مواد آلی و معدنی نداشت در همان زمان می‌توانید از کود استفاده کنید.

HelianthusVelvet Queen گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
کود، به رشد و پرورش گل آفتابگردان کمک می‌کند.

روش نگهداری گل آفتابگردان در آب

شرایط نگهداری گل آفتابگردان در آب، به عوامل متعددی بستگی دارد که رعایت هر یک از آن‌ها عمر گیاه را افزایش می‌هد.

۱- آبیاری قبل از چیدن

شب قبل از چیدن گیاه، به خوبی به آن آب دهید، تا گیاه سیرآب شود. اگر این اتفاق نیوفتد ممکن است پس از چیدن پژمرده و خشک شود.

۲- انتخاب گل

بهترین گیاه و سالم‌ترین را بچینید. گلی را انتخاب کنید که کاملا باز شده است، اگر گل غنچه یا نیمه باز انتخاب کنید پس از چیدن پژمرده می‌شود و از بین می‌رود.

۳- زاویه برش آفتابگردان

زمانی که گل را انتخاب کردید باید با زاویه ۴۵ درجه گیاه را ببرید. این اتفاق به گیاه کمک می‌کند تا زمانی که آن را درگلدان نگهداری می‌کنید، در مصرف آب زیاده روی نکند.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
HelianthusVelvet Queen

اگر در آب گلدان، تعدادی قند بیندازید به ماندگاری گیاه کمک می‌کند.

۴- زمان چیدن گل

بهترین زمان بریدن گیاه صبح زود است. شب قبل به گیاه آب دهید، صبح قبل از اینکه آفتاب به آن برسد و آب را تبخیر کند گیاه را بچینید.

۵- بعد از چیدن آفتاب گردان

هنگامی که قصد چیدن آفتابگردان را دارید، همراه خود یک ظرف آب نگه‌دارید تا پس از چیدن، گل را سریعا به آب منتقل کنید. انجام این کار از وارد شدن شوک به گیاه جلوگیری می‌کند.

۶- تابش نور

نگهداری گل آفتابگردان در گلدان آب، به این صورت است که نباید نور مستقیم خورشید به آن برخورد کند. گلدان را در محیطی قرار دهید که نور غیر مستقیم دریافت کند.

بیماری های خانمان سوز گل آفتاب‌گردان و راهی برای درمان

بیماریعلائمدرمان
بیماری قارچیشپشک آردی، سفیدک سطحی، کاترپیلارها
زنگ زدی و پوسیدگی گلبرگ‌ و برگ‌
از ضد قارچ‌ها استفاده کنید.
گل ندادن آفتاب‌گردانبا رشد قد، گیاه گل نمی‌دهد.آبیاری زیاد را متوقف کنید،
برگ‌های خراب را هرس کنید.
پرنده‌ها و سنجاب‌هاخوردن گلبرگ‌ها و دانه‌هاپارچه‌های باغبانی که از پشم گوسفند درست شده
را روی گل ها بیندازید.
تخم گذاری پروانه‌هااز بین بردن گل‌برگ‌های آفتاب گردانبا مشاهده این اتفاق تخم پروانه‌ها را بردارید.

خواص و نحوه مصرف گل آفتابگردان

اگر یک جمله در مورد گل آفتابگردان بگوییم، باید به زیبایی در کنار خواص بی نظر اشاره کنیم. خواص این گیاه بسیار ارزشمند و کاربردی است.

۱- گل آرایی

یکی از مهم‌ترین‌ خواص گل آفتاب‌گردان، در زمینه گل آرایی است؛ سبد گل آفتابگردان یک هدیه بسیار زیبا و منحصر به فرد است که حس شادی و نشاط را به هرکسی منتقل می‌کند.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
برای هدیه دادن به معشوق، گل آفتاب گردان انتخاب معرکه‌ای است.

۲- تولید رنگ

از گلبرگ‌های این گیاه برای تولید رنگ زرد استفاده می‌کنند.

۳- روغن آفتابگردان

خواص دیگر گل آفتاب‌گردان در زمنیه روغن‌گیری است. در کشور ایران بیشتر روغن‌های خوراکی، از گیاه دانه آفتاب‌گردان تولید می‌شود.

HelianthusVelvet Queenگلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
Sunflower-HelianthusVelvet Queen
روغن گیری از مهم‌ترین فواید این گیاه است؛ زیرا مواد اولیه آشپزی را تولید می‌کند.

۳- تولید کاغذ

گیاه آفتابگردان، فیبر بسیار زیادی دارد. در کشور چین از فیبر موجود در این گیاه برای تولید کاغذ استفاده می‌کنند.

۴- تخمه آفتابگردان

یک عصر فوتبالی را تصور کنید که تیم ملی در مسابقات جهانی شرکت کرده، شما به همراه خانواده خود مشغول تماشای بازی هستید. چه خوراکی می‌تواند فضا را جذاب‌تر کند؟ تخمه آفتاب‌گردان! یکی از مصارف این گیاه تولید تخمه است.

HelianthusVelvet Queen گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
گلدان پلاستیکی سیدوس و انواع گل آفتابگردان مخملی
یک خوراکی سرگرم کننده که از این گیاه کشت می‌شود، تخمه آفتابگردان است.

اگر قصد پرورش گل آفتابگردان را دارید، می‌تواند پس از برداشت محصول، دانه‌های آن را بفروشید و یا از گل‌های آن برای باکس گل آفتابگردان استفاده کنید تا به کسب درآمد برسید.

سوالات پر تکرار در خصوص گل آفتابگردان

تعداد گلبرگ های گل آفتابگردان چند عدد است؟

گلبرگ‌های گل آفتابگردان ۴ الی ۵ قسمت دارد، دلیل این اتفاق مواردی است که در ادامه نام می‌بریم:
• ریشه گیاه در سمت راست قرار دارد.
• برگ‌های پهن
• دانه‌های دو قسمتی

گل آفتابگردان نشانه چیست؟

گلی که خورشید را دنبال می‎کند، معنای این گیاه است. نماد یا نشانه آن وفاداری، علاقه، شادی و زندگی طولانی است.

گل آفتابگردان در چه فصلی می روید؟

این گیاه به هوای گرم و فصل گرما علاقه‌مند است و طبعا در فصول گرم رشد می‌کند و گل می‌دهد. در وسط یا آخر فصل تابستان می‌توان گل‌های آفتابگردان را تماشا کرد.

روش نگهداری گل آفتابگردان در آب به چه صورت است؟

• پس از چیدن یا تهیه گل آفتابگردان آن را سریعا داخل آب بگذارید تا پژمرده نشود.
• از گلدان تمیز برای این گیاه استفاده کنید.
• آب گلدان را روزانه عوض کنید.
• گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

آیا قطع برگ‌ های زیرین آفتابگردان مشکل زا است؟

اگر این برگ‌ها مشکلی ندارند، بهتر است هرگز این کارو نکنید؛ زیرا برای عمل فتوسنتز گیاه به برگ های خود نیاز دارد. تنها در صورتی برگ‌ها را قطع کنید که دچار آفت شده باشد.

 

گل آفتابگردان و خواصش

گل آفتابگردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند . گل آن درشت و زیبا و قطر گلش حدود ۳۵ سانتیمتر می باشد . در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دودارور آنرا گرفته اند . این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد . از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده است و برای طبخ و پز مناسب است .

 

تخمه آفتاب بسیار مقوی است درای ۲۴% مواد پروتئینی ، ۴۷% روغن ، ۲۰% مواد هیداروکربن ، ۸% فسفر ، ۹%پتاسیم وبه غیر از این مواد درای ویتامین های A و B نیز می باشد .
روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیک و مقدری فسفو لیپید وویتامین E می باشد بهمین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند .

 

خواص داروئی:
اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پائین آوردن فشار خون بکار می رود . اسانس برگ های آفاب گردان خاصیت میکروب کشی درد . در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتاب گردان استفاده می شود .

 


در موردزیر می توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد

۱) زنگ زدن گوش : مغز ساقه گل آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم کنید و روزی سه فنجان از این چاوی بنوشید .

۲) تقویت معده و پائین آوردن فشار خون : ۳۰ گرم برگهای خشک آفتاب گردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید .

۳) سرگیجه ورم صورت ، آب آوردن بدن و تسریع زایمان : ۲۰ گرم از گلهای خشک آفتاب گردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده را بنوشید .

۴) درد معده ، بماریهای دستگاه ادراری ، یبوست : ۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جشو ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آنرا سه بار در روز بنوشید .

۵) آرتروز و ورم پستان : هنگامیکه آفتاب گردان گل می دهد طبق گل ( قسمت پائیت گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آّ انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می شود .

 

برای درمان ورم پستان در زنان شیر ده طبق گل را هنگامیگه گل دانه داده است جدا کنید و در یر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو ( سرخ کنید ) دهید . که کاملا قهوه ای شود و بعد آنرا خورد کرده بصورت در دارورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تاشفا یابد .

 

۶) اسهال خونی : برای درمان اسهال خونی تخم آفتاب گردان را ( بمقدر ۳۰ گرم ) در آب ریخته و حدود یکساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آنرا با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید .

۷) سردردی که همراه با سرماخوردگی است : ۳۰ گرم تخم آفتاب گردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید .

 

۸) بیماری فتق : ۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب وشکر قهوه ای بجوشانید و یان جوشانده را سه بار در روز بنوشید .

۹) سنگ کلیه : حدود یک متر از مغز ساقه آفتاب گردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسه بملایمت بجوشد تا مقدر آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه بمدت یک هفته و روزی یکبار آنرا بوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید .

 

۱۰) زخم ، بریدگی و جراحت : مغز ساقه آفتاب گردان را باید له کدر و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشت که خونریزی را بند می آورد و بهبودی را تسریع می کند . سعی کنید گیاه آفتاب گردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید .

تخم آفتاب گردان را می توانید از مغازه های برخی از داروخانه ها خریدری کنید . البته تخم آفتاب گردان را باید بصورت خام استفاده کنید چون بو داده و نمک زده آن درای خواص ذکر شده در این مبحث نمی باشد .

 

جمع‌بندی

گل آفتابگردان، گیاهی منحضر به فرد و جادویی است. این گیاه دوست و یار قدیمی خورشید است که به هر سمتی که خورشید حرکت کند این گیاه هم روانه می‌شود. در این مقاله در مورد نحو پرورش گل آفتابگردان اطلاعاتی را درج کردیم، پرورش این گیاه راهی برای کسب درآمد است. نگهداری گل آفتابگردان کار سخت و دشواری نیست تنها کمی دقت میخواهد و دانستن چند نکته که به آن اشاره کردیم. 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868