گل اَخترCanna spp گل اَختر به انگلیسی canna candica تیره گل اختر اختریان Cannaceaeis نام علمی و خانواده اَختر Canna spp مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
گل اَختر (19 گونه)

گل اَختر در دسته گیاهان چندساله‌ای قرار می‌گیرد که اقوام آن اولین بار در مناطق گرمسیری امریکای جنوبی و شمالی یافت شدند. نامی که برای این گیاه عنوان شده، برگرفته از سیلتیک به معنی نیشکر یا نی است. با دیدن ساقه‌های طویل و  بدون انشعابی که این گیاه دارد، به خوبی در طبیعت قابل تشخیص است.

گل اَختر از نوع تک لپه‌ای بوده و اغلب در فضای آزاد رشد می‌کند. اما برخی افراد به دلیل زیبایی که این گیاه دارد، آن را درون منزل نیز نگهداری می‌کنند. این مطلب توضیح کاملی در مورد تکثیر و نگهداری انواع اختر است. قبل از هر چیز بهتر است نگاهی به جدول مشخصات گل اختر بیاندازیم.

 

گیاهاَختر
گل اَختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اَختراَختریان  Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اَخترCanna spp
بومیمناطق گرمسیر امریکای جنوبی و شمال
معنی گل اَخترستاره، سها، کوکب، نجم، اقبال، بخت، شانس
عمر گل اَخترچند ساله

خصوصیات گل اَختر

از ویژگی‌های ظاهری گیاه می‌توانیم به برگ‌های بزرگ، پهن و رگبرگ‌هایی اشاره کنیم که به صورت برجسته و بدون بریدگی روی سطح آن قرار گرفته‌اند. این برگ‌ها ساقه را در میان گرفته و گاهی طولشان به ۴۰ و ۵۰ سانتی متر نیز می‌رسد.

دومین ویژگی که اَختر را نسبت به دیگر گیاهان مشابه متمایز می‌کند، داشتن رنگ برگ‌های سبز تا مسی است که گاهی گل اَختر ارغوانی را نیز در آنها می‌بینیم. به همین دلیل در میان انواع گل، اسم گل اَختر هفت رنگ را نیز برای آن به کار می‌برند.

مدل گل اَختر‌ در این گیاه به صورت نامنظم بوده و آنها را می‌توانید در انتهای ساقه به صورت خوشه‌ای ببینید. طول خوشه گل گاهی به ۳۰ سانتی متر نیز می‌رسد.

شکل گل اَختر را ممکن است به صورت زرد، گل اَختر نارنجی، رنگ گل اَختر قرمز، گل اَختر صورتی و گاهی ترکیبی از آنها ببینید. همچنین گل اَختر سفید نیز در برخی از گونه‌ها دیده می‌شود.

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
Cannaceaeis
اَختر گیاهی با برگ‌های بزرگ و پهن

اَختر میوه هم دارد که دارای فرمی کپسولی است. دانه گل اَختر که برای کاشت گل اَختر از آن استفاده می‌شود، درون میوه قرار داشته و کاملا سخت، گرد و گلوله‌ای است.

ریشه گل اَختر به صورت ریزوم است. ریزوم‌ها ساقه‌های افقی و زیرزمینی هستند که ریشه‌ها و شاخه‌ها را از گره‌ها به بیرون خاک هدایت می‌کنند. در واقع ریزوم گل اَختر مواد غذایی که درون برگ ساخته می‌شود را در خود ذخیره کرده و در مواقع لزوم در اختیار گیاه قرار می‌دهد. ویژگی جالبی که ریزوم‌ها دارند، کمک به ادامه زندگی گیاه است.

در واقع اگر بخش‌های بیرونی و هوایی گیاه دچار آسیب شود، این مواد غذایی به کمک گیاه رفته و تا مدت زیادی آن را تغذیه می‌کند. اما در صورت تکرار این اتفاق احتمالا دیگر ریزوم ظرفیت خود را از دست داده و در نتیجه گیاه از بین خواهد رفت.

فواید گل اَختر، تشکری از سمت گیاه برای نگهداری صحیح توسط شماست

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
Canna spp

اَختر گیاهی تزئینی

اختر در کنار اینکه یک گیاه تزئینی است، از خواصی برخوردار است که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره کرده‌ایم:

 

 • تحلیل ورم: برای بهره‌مند شدن از این خاصیت اَختر باید ابتدا نشاسته ریشه ضخیم آن را گرفته و سپس روی بخشی از بدن که دچار ورم شده قرار دهید.

 

 • گزیدگی زنبور: از اَختر به عنوان یک ماده موثر در درمان محل گزیدگی زنبور استفاده می‌شود. کافی است گیاه یا عصاره آن را روی جای نیش زنبور قرار دهید.

 

 • تصفیه خون: اگر می‌خواهید از اَختر برای این منظور استفاده کنید، باید آن را بجوشانید و جوشانده‌اش را میل کنید.

 

 • خونریزی بینی: بخشی از قسمت زیرزمینی اَختر را درون آب خیس کنید. سپس از آن برای قطع شدن خونریزی بینی استفاده کنید.

 

 • درمان استسقا: این بیماری که باعث آماس و ورم در زیر پوست می‌شود را می‌توان توسط اَختر برطرف کرد.

 

 • مسومیت دام: اغلب کشاورزانی که دام دارند، در صورت مسموم شدن هر یک از آنها که ممکن است در اثر خوردن علوفه سمی باشد، از این گیاه استفاده می‌کنند.

 

کاشت و نگهداری گل اَختر و گذراندن یک زندگی راحت در کنار هم

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
canna candica

اَختر گیاهی برای محیط خارج از منزل

مهم نیست که نگهداری اَختر در خانه یا در محیط بیرونی صورت گیرد، در هر صورت باید نیازهای آن برای رشدش را فراهم کنید. گل اَختر نگهداری پیچیده‌ای ندارد. شرایط مورد نیاز برای زندگی این گیاه عبارتند از:

خاک مناسب گل اَختر باید سبک و حاصلخیز باشد…

اَختر شرایط نگهداری ساده‌ای داشته و تنها به خاک سبک و حاصلخیز نیاز دارد. بهتر است مواد آلی را به خاک گیاه اضافه کنید. بهترین انتخاب برای کاشت گل اَختر در باغچه استفاده از خاک باغچه‌ای، ماسه و کود دامی برای تقویت گل اَختر است. در صورتی که گیاه خود را درون گلدان می‌کارید، باید حواستان به زهکشی مناسب خاک باشد.

گل اَختر، تجلی زیبایی در قالب طبیعت است که به سادگی رنگ‌هایی دلپذیر را به چشمان شما هدیه می‌کند.

کود گل اَختر باعث رشدش خواهد شد

کود مورد نیاز برای اَختر اپارتمانی و باغچه‌ای باعث می‌شود تا کیفیت و سرعت رشدش در بالاترین سطح ممکن قرار بگیرد. کود مناسب همچنین باعث قوی‌تر شدن ریزوم‌ها می‌شود. گیاهی که کوددهی خوبی شده باشد، بهتر می‌تواند تکثیر شود. بهترین شکل کوددهی به اَختر استفاده از محصولات مایع است.

اَختر را غرق نکنید!!!

اَختر به آبیاری مستقیم علاقه زیادی دارد. بنابراین باید به صورت منظم این کار را انجام دهید تا خاکی که گیاه در آن قرار گرفته همیشه مرطوب باشد. البته نباید میزان آبیاری بیشتر از مقدار مشخصی باشد.

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
Cannaceaeis

اَختر به نور خورشید علاقه دارد…

اَختر تقریبا ۶ تا ۸ ساعت در روز نیازمند نور خورشید است. به همین دلیل بهتر است کاشتن گیاه اَختر را به اوایل بهار اختصاص دهید تا در اواخر این فصل رشد برگ‌ها را ببینید. همچنین زمان گلدهی اَختر در تابستان تا اواسط پاییز اتفاق می‌افتد.

دمای محیط را برای اَختر مهیا کنید

اولین عضو خانواده اَختر، در دمای گرم رشد کرد و باعث شد نوادگانش نیز به این شرایط عادت کنند. به همین دلیل است که آن را در میان گیاهان گرمسیری قرار می‌دهیم. البته نواحی معتدل مانند شمال کشور نیز فضای خوبی را برای رشد گیاه فراهم می‌کنند.

اگر گیاه در منطق سرد رشد کند، باید ریزوم‌های اَختر در زمستان خارج شده و به مکانی مناسب منتقل شوند، در غیر اینصورت دچار یخ زندگی خواهند شد. به طور کلی ایده‌آل ترین دما برای گیاه ۲۰ درجه سانتیگراد است.

هرس اَختر باعث رشد بیشتر گیاه خواهد شد

هرس کردن زمانی باید انجام شود که گیاه پژمرده شده باشد. بعد از پایان فصل گلدهی اَختر باید اینکار را انجام دهید.

کاشت و تکثیر اختر با سه روش

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
 گلدان پلاستیکی رنگی
سه روش کاشت اَختر: بذر، کاشت و پیاز

سه روش برای کاشت این گیاه وجود دارد که به آنها اشاره کرده‌ایم:

۱.     تکثیر با استفاده از بذر

برای تکثیر گل اَختر از طریق بذر، باید قبل از کاشت، دانه‌ها را خیس کنید. دمایی که برای کاشت اَختر نیاز دارید، تقریبا باید برابر با ۲۰ درجه سانتیگراد است. پس از آن باید ۴ سال بگذرد تا گیاه شما به گل برسد. به همین دلیل است که تکثیر اختر با بذر گزینه ایده‌آلی برای پروش گیاه نبوده و تنها زمانی استفاده می‌شود که بخواهند به نژاد گیاه کمک کرده و گل‌های جدید با ظاهری متفاوت را ایجاد کنند.

بذر گل اختر زرد، بذر گل اختر ابلق و دیگر رنگ‌های این گیاه در گلفروشی‌ها برای کاشت گل اختر با بذر موجود است.

۲.     طرز کاشت گل اختر

 از آنجایی که اختر گیاهی مناسب برای محیط آزاد است، اگر  به دنبال کاشت و طرز نگهداری گل اختر درون منزل دارید، باید حتما گلدانی بزرگ را انتخاب کنید. انتخاب ریزوم‌ها باید از میان مناطقی باشد که چروکیده، زخمی، یخ زده و … نباشد. همچنین باید طول آنها بین ۵ تا ۷ سانتی متر باشد. کاشت و نگهداری گل اختر در منزل به وسیله ریزوم‌ها نیازمند طی کردن مراحل زیر است:

 • یک گلدان بزرگ را انتخاب کرده و به میزان ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر درون آن را خاک نرم بریزید. روی این خاک باید یک لایه ۵ تا ۱۰ سانتمتری کود نیز قرار بگیرد.

 

 • با ایجاد یک منفذ درون خاک (تقریبا ۵ تا ۷ سانتی متر) ریزوم‌هایی که ایجاد کرده‌اید را درون آن قرار دهید. دقت داشته باشید که در این حالت باید جوانه ریزوم‌ها به سمت بیرون باشد.

 

 • سوراخ را پوشانده و به خوبی فشار دهید.

 

 • اکنون باید مراحل نگهداری از گیاه مانند آبیاری را آغاز کند. یادتان باشد که آب اضافی باید از زیر گلدان خارج شود.

 

 • تنها پس از ۴۵ تا ۶۰ گلدهی گل اختر آغاز خواهد شد.

 

۳.     پیاز اختر

برای آنکه بتوانید از طریق پیاز اختر آن را بکارید، باید به گلفروشی‌ها رفته و انواع سالمش را خریداری کنید. برای کاشت گل اختر پیاز نباید خیلی ریز یا درشت باشد. پیازها را در ۴ دسته مختلف می‌شوند:

 • پیاز گل اختر بهاره: اواخر فصل پاییز و اوایل زمستان باید کاشته شود. پس از کاشت در فصل بهار گل دادن اختر توسط این پیازها آغاز می‌شود.

 

 • تابستانه: این پیاز را باید در اوایل بهار بکارید. پس از کاشت در تابستان شاهد گلدهی آن خواهید بود.

 

 • پاییزه: این پیاز باید در اوایل تابستان کاشته شود.

 

 • زمستانه: این پیاز باید در اوایل پاییز کاشته شود.

 

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
گل اَختر

خانواده گل اَختر

تقریبا ۱۹ گونه از انواع گل اَختر در دنیا وجود دارد که در این میان می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • گل اَختر هندی: گل اختر برگ قرمز یا نارنجی، مهمترین گونه بوده و دارای برگ‌های سبز تیره است. عکس گل اختر قرمز این گونه را به احتمال زیاد دیده باشید.

 

 • PURPUREA: گونه دیگری است که دارای برگ‌هایی به رنگ ارغوانی است.

 

 • لوسیفر CANNA LUCIFER: یکی دیگر از گونه‌هایی است که گل‌هایش دارای رنگی قرمز هستند که در قسمت لبه‌ها زرد می‌شوند. همچنین رنگ برگ این گونه سبز بوده و دارای ارتفاعی تا ۶۰ سانتی‌متر است.

 

رئیس CONNABOSS: گل اختر سرخ و مایل به زرد که گاهی به صورت گل اختر سبز است. ارتفاع این گونه تا ۹۰ سانتیمتر نیز می‌رسد.

 

 

 • پرتوریا ببر بنگال CANNA BENGAL TIGER: در میان انواع گونه‌های اختر پرتوریا را نیز می‌بینیم که رنگ آن نارنجی بوده و اغلب روی برگ‌هایش نوارهای سبز و زرد نیز دیده می‌شود. در برخی مناطق ببر بنگال دارای ارتفاعی بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر است.

 

 • اشتوتگارد CANNA INDICSTUTTGART: گل‌های نارنجی در کنار برگ‌های سبز و سفید از ویژگی‌های این گونه است. ارتفاع این گیاه عددی بین ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی متر است.

 

 • تروپیکانا CANNA INDIC TROPPICANA: گونه دیگری است که دارای گل‌هایی با رنگ نارنجی در کنار گل اختر سیاه و طلایی است. برگ‌های تروپیکانا بزرگ و تیره است. همچنین طولش بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر است.

 

 • اَختر الوان CANNA MIX: این گونه دارای برگ‌هایی به رنگ سبز بوده و گل اختر بنفش، گل اختر زرد و قرمز و نارنجی دارد. در این گونه مقادیر زیادی از نشاسته نیز دیده می‌شود.

 

 • اَختر بنفش CANNA INDICPURPLE: اَختر بنفش نیز در میان انواع گونه‌های اَختر دیده می‌شود. این گیاه همانطور که از نامش پیداست دارای رنگی بنفش بوده و بسیار زیباست.

 

مشکلاتی که اَختر با آن می‌جنگد؛ بیماری‌های گیاه را بشناسید

گل اختر به انگلیسیcanna candica
تیره گل اختر	اختریان Cannaceaeis
نام علمی و خانواده اختر	Canna spp
مجموعه تولیدی سیدوس , تولید کننده گلدان پلاستیکی رنگی
گل اختر 

اختر و بیماری‌هایش

ممکن است گیاه اختر را در مواقعی بیماری ببینید که در این شرایط با پیدا کردن دلیل مشکل، می‎توانید به گیاه در ادامه زندگی‌اش کمک کنید:

پوسیده شدن گیاه

هرگونه آب اضافی و باتلاقی شدن خاک گیاه باعث می‌شود تا محیط زندگی‌اش اسیدی شده و در نتیجه آسیب‌های جدی به ریشه گیاه برسد. با این کار رفته رفته گیاه شما دچار پوسیدگی خواهد شد.

زرد شدن برگ ها

این مشکل ممکن است در اثر سرد شدن هوا باشد که در این شرایط باید گیاه را از زمین خارج کرده و در انبار زیر خاک یا پیت مرطوب قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا دما تقریبا به ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد رسیده و در نتیجه دوباره اختر شما به حالت قبلی بازگردد.

دلیل دیگر زرد شدن برگ‌ها آبیاری کم زیاد آن است. در این شرایط با کم کردن میزان آبیاری تا زمان خشکی خاک، می‌توانید گیاه را به حالت قبل خود برگردانید. این مشکل معمولا شایع‌ترین علت بیماری گیاهان آپارتمانی است.

گل ندادن اختر

علت این مشکل می‌تواند عدم فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد گیاه باشد.

سوالات پر تکرار در مورد گیاه اختر

اختر چند سال عمر میکند؟

این گیاه چند ساله است اما همه چیز برای طول عمر دقیق آن بستگی به نحوه نگهداری شما دارد.

اختر چند گلبرگ دارد؟

 هر گل این گیاه دارای سه کاسبرگ کوچک گلبرگ مانند، سه گلبرگ و ۲ تا ۵ پرچم است

اختر کی گل می دهد؟

“در تابستان تا اواسط پاییز” پاسخی است که تمام گلفروشی ها به مشتریان خود درباره سوال گل اختر کی گل میدهد؟ عنوان می‌کنند. اما شرایط نگهداری و آب و هوا نیز در زمان این فرایند موثر است.

آیا گل اختر ضرر دارد؟

مضرات گل اختر در بسیاری از منابع عنوان نشده است اما فواید آن به مراتب بیشتر است.

سخن پایانی

مواردی که در این مطلب عنوان شد، به طور کامل نکات مهم برای رشد و نگهداری گل اختر را به شما عنوان می‌کند. برای آنکه بتوانید طول عمر گیاه خود را بیشتر کنید، توجه به تمام این موارد لازم و ضروری است. تنها با داشتن اطلاعات کافی در مورد مشکلات و بیماری‌های گیاه قادر خواهید بود که روند درمان صحیحی را در پیش بگیرید. یادتان باشد که شما طبیب گیاهان هستید و باید اطلاعات کافی را در مورد مشکلاتشان داشته باشید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868