گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeri نام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سلمیزیا (5نوع)

گل سلمیزیا؛ مرواریدی ظریف در دل طبیعت! در این مطلب هر آنچه درمورد این گیاه لازم است را مطالعه می‌کنید و با مشخصات ظاهری و انواع این گیاه آشنا خواهیم شد؛ همین‌طور درباره‌ی روش نگهداری و تکثیر این گل زیبا و تشابه و تناقض این گیاه با گل بابونه بحث خواهیم کرد. زندگی شهری و دور شدن از طبیعت باعث افزایش نیاز به نگهداری از گیاهان در محیط‌های داخلی منازل و محیط کار شده است.

با رنگ و بوی گل‌ها و گیاهان، محیط‌های داخلی به مکان‌هایی مطلوب‌تر تبدیل می‌شوند. یکی از گیاهان مناسب برای پرورش و نگهداری در منزل و حتی باغچه حیاط، گل سلمیزیا است. این گل با رنگ سفید و ظاهر ساده و زیبایی که دارد، می‌تواند با همه محیط‌ها منطبق شود.

جدا از مشخصات ظاهری این گل، همیشه سبز بودن و نگهداری تقریبا آسان آن نیز مورد توجه علاقه‌مندان گل‌ و گیاه است. خاستگاه سلمیزیا کشور نیوزلند است و اسم رایج دیگر این گل مرواریدی نیوزلندی است.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی نام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Compositae

گل سلمیزیا، گیاهی همیشه سبز می‌باشد و نگهداری آن تقریبا آسان است.

مشخصات علمی گیاه سلمیزیا

گل سلمیزیا، گیاهی علفی و با رشد بوته‌ای است که چرخه رشد یک‌ساله دارد. گیاه سلمیزیا انواع گوناگونی دارد. این گیاه نیوزلندی از تیره کاسنیان است. تیره کاسنیان نیز از راسته میناسایان بوده و انواع زیادی دارد. همه این گیاهان مناسب هوای گرم و معتدل هستند.

گل سلمیزیا؛ مرواریدی خانه شما را معطر می‌کند!

در این دسته از گیاهان مشخصات ظاهری برخی از آن‌ها به یکدیگر نزدیک است. فراورده‌های زیادی نیز از این گیاهان به‌دست می‌آیند. برخی دیگر از گل‌های این دسته عبارت‌اند از گل آفتاب‌گردان، درمنه‌ها، بومادران، کاسنی و بابونه رومی که کاسنی و بابونه شباهت زیادی به سلمیزیا دارند.

مشخصات ظاهری گل مرواریدی نیوزلندی

گل سلمیزیا یک گل همیشه‌سبز است. این گل کوچک که ارتفاع آن به ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد، دارای برگ‌های کشیده و شبه بیضوی است. با توجه‌ به ارتفاع، این گل در دسته گیاهانی با ارتفاع متوسط قرار می‌گیرد. سلمیزیا از اوایل بهار تا اوایل زمستان گلدهی دارد. گلدهی سلمیزیا زمانی که ‌برگ‌های سفید خیره‌کننده این گل ظاهر می‌شوند، اتفاق می‌افتد.

تمام این صفات زیبا و جذاب این گل می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که در ترکیب با گل های دیگر تبدیلبه یک گل فانتزی بی‌نظیر بشود و گل شما را سرآمد دیگر هدایا کند.

روی برگ‌های این گیاه براق و زیر آن‌ها کرک‌دار است. دانه، کلاله و بساک زردرنگ در وسط گل‌های این گیاه، ظاهری جذاب به آن می‌دهد. مشخصات ظاهری گل سلمیزیا شباهت زیادی به گل بابونه دارد که در ادامه با شباهت‌ها و تفاوت‌های این دو گل آشنا می‌شویم.

شناسنامه گل مروارید نیوزلندی:

در جدول زیر به صورت کلی با گل سلمیزیا آشنا خواهیم شد:

نام علمیCelmisia walkeri
نام فارسیگل سلمیزیا، گل مرواریدی
نام خانوادهCompositae
تکثیرکاشت دانه
آشنایی کلی با گل سلمیزیا

شباهت‌ها و تفاوت‌های ظاهری سلمیزیا با بابونه

گل سلمیزیا و گل بابونه شباهت‌های زیادی دارند. از جمله این شباهت‌ها ‌می‌توان به رنگ سفید برگ‌ها و زرد بودن بخش وسط گل اشاره کرد. همچنین تفاوت‌هایی بین این دوگل وجود دارد، ازجمله این‌که گل بابونه کوچک‌تر از سلمیزیا است. برگ‌های سفید سلمیزیا دراز و باریک و برگ‌های بابونه کوچک و قطورتر است. قسمت زرد وسط بابونه نیز بزرگ‌تر از بخش وسط سلمیزیا است و این قسمت زرد در بابونه کمی بالاتر از گلبرگ‌ها قرار گرفته است. بنابراین تفاوت اندازه‌ این دوگل بارزترین تفاوت آن‌ها است.

انواع مختلف گل سلمیزیا

سلمیزیا گونه‌های بسیار متنوعی دارد و همین ویژگی باعث شده است پراکندگی جغرافیایی آن نیز بسیار زیاد باشد. به‌صورت کلی شکل ظاهری انواع این گل تقریبا مشابه است اما مکان رشد و جزئیات متفاوتی دارند. در ادامه به مطالعه نام گل های معروف از انواع گل سلمیزیا می‌پردازیم.

۱) سلمیزیا تومنتلا

سلمیزیا تومنتلا که در سال ۱۹۹۹ برای اولین‌بار به طور رسمی شناخته شد یکی از انواع سلمیزیا است. این گیاه با طول چرخه رشد چندساله برگ‌هایی با طول ۵ تا ۳۰ سانتی‌متر و عرضی بین ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر دارد. سطح رویی برگ‌های این گل سبز تیره یا خاکستری است.

بخش وسط این گل ۶ تا ۸ سانتیمتر قطر دارد و در بین ماه‌های آذر تا بهمن شکل آن کامل می‌شود. طبق مطالعات این گل با ظاهری خیره‌کننده در جنگل‌ها و باتلاق‌های دامنه‌های کوه آلپ، دشت‌های مرتفع بوگونگ و کوه بوفالو یافت می‌شود.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Celmisia walkeri

شکل کامل گل سلمیزیا را می‌توانید در ماه های بین آذر تا بهمن مشاهده کنید.

۲) سلمیزیا اسپکتابلیلس

سلمیزیا اسپکتابلیلس بیشتر در مناطق کوهستانی نیوزلند یافت می‌شود. گیاه سلمیزیا اسپکتابلیلس دارای برگ‌هایی بیضی‌شکل با نوک‌هایی تیز است که رنگ سبز براقی با شیارهای موازی برجسته روی آن‌ها دیده می‌شود. سطح زیر برگ‌های این نوع سلمیزیا با پرزهای متراکم سفید نرم به پنبه‌ای بودن معروف هستند. ارتفاع ساقه این گل به ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد و با کرک‌های سفید پوشیده شده است.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Compositae

گل سلمیزیا با برگ های بیضی شکل بیشتر در مناطق کوهستانی

۳) سلمیزیا ساکسی فراگا

گیاه سلمیزیا ساکسی فراگا یکی از زیباترین گل‌ها بین انواع سلمیزیا است. این نوع سلمیزیا گیاهی با دوره چندساله می‌باشد و اسم دیگر آن گل‌ مروارید ‌برفی است. سلمیزیا ساکسی فراگا بیشتر در علفزارهای آلپ بالای خط برف رشد می‌کند. این نوع گل سلمیزیا مانند باقی گل‌های این دسته به‌صورت آفتاب‌گردان با مرکزی زرد است، برگ‌های آن نقره‌ای و مودار است و تا ۳ سانتی‌متر رشد می‌کند.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سلمیزیا Compositae

گل مروارید برفی یا سلمیزیا ساکسی فراگا با برگ هایی نقره‌ای

۴) سلمیزیا پوژیونیفورمیس

گیاه سلمیزیا پوژیونیفورمیس با عنوان گل مرواریدی باریک نیز شناخته می‌شوند. سلمیزیا پوژیونیفورمیس در سال ۱۹۹۲ به شکل رسمی معرفی شد. این‌گونه از گل‌های سلمیزیا چرخه چندساله دارند. این گیاه بومی جنوب شرقی استرالیا است و طول برگ‌هایش به ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر و عرضی حدود ۲ تا ۶ میلی‌متر می‌رسد.

سطح روی این سلمیزیا پوژیونیفورمیس سبز زیتونی یا سبز خاکستری است. دایره زرد وسط این گل ۶ تا ۸ سانتی‌متر قطر دارد و بین آذر تا بهمن پدیدار می‌شود. این گیاه در مناطق نیمه‌کوهستانی آلپ و باتلاق‌ها پیدا می‌شود.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل مرواریدی Celmisia walkeri

گل مروارید باریک با سطح سبز زیتونی یا سبز خاکستری است.

۵) سلمیزیا ماجر

سلمیزیا ماجر، ‌گونه‌ای غالب از گل‌های مرواریدی است که در همه‌جا یافت می‌شود و متداول‌ترین نوع سلمیزیا است. به‌طورکلی این نوع سلمیزیا خود به دو گونه متفاوت تقسیم می‌شود.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 گل مرواریدی Celmisia walkeri

گل سلمیزیا ماجر از متداول‌ترین نوع سلمیزیا

در ادامه این دو نوع را بیشتر می‌شناسیم:

  1. سلمیزیا ماجر برویس: این نوع سلمیزیا اندازه کوچک‌تری نسبت به دیگر انواع سلمیزیا دارد. برگ‌های آن سبز نقره‌ای تیره است و بافتی چرمی دارد. این گل بین ماه‌های مهر تا بهمن گل‌های سفید و زردرنگ می‌دهد. عمر این گیاه کم است ولی بذرهای آن به‌راحتی در سایه رشد می‌کنند.
  2. سلمیزیا ماجر میجر: این نوع سلمیزیا در ایران نیز وجود دارد. برگ‌های این گل طولی بین ۱۰ تا ۴۰ سانتی‌متر و عرضی بین ۵ تا ۲۰ میلی‌متر دارند. قبل از گل‌دهی، برگ‌های این گیاه به رنگ سبز تیره هستند و در بین ماه‌های مرداد تا شهریور گل‌دهی این گیاه آغاز می‌شود و عمل گل‌دهی تا آذر می‌تواند ادامه داشته باشد. این گیاه معمولا چرخه یک ساله دارد

شرایط نگهداری گل مرواریدی

گل سلمیزیا نیازمند نگهداری و شرایط خاصی است. باتوجه‌ به خاستگاه این گل و ماه گل‌دهی آن، متوجه نیاز این گیاه به آب‌وهوای معتدل و گرم با آبیاری متوسط آن می‌شویم. در ادامه اطلاعات مهمی درباره شرایط نگهداری گل سلمیزیا را می‌خوانیم.

شرایط محیطی نگهداری گل سلمیزیا

گل مرواریدی جزو گیاهانی با چرخه یک‌ساله است. شرایط نگهداری این گیاه آسان و مناسب محیط منازل یا محل کار است. برای نگهداری صحیح گل سلمیزیا چند نکته اساسی وجود دارد.

در ادامه این شرایط و توضیحات مربوط به آن را می‌خوانیم:

۱) دمای مناسب برای سلمیزیا:

آب‌وهوای معتدل فضای آپارتمان برای این گیاه مناسب است. دمای مناسب برای سلمیزیا بین ۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. همچنین توصیه می‌شود این گیاه اطراف کولر و بخاری قرار نگیرد.

رطوبت هوا یکی دیگر از عوامل مهم در رشد این گیاه است. اگر در فضایی با رطوبت خیلی پایین زندگی می‌کنید، استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز یا گذاشتن یک کاسه آب در معرض خورشید برای حفظ رطوبت اطراف گل پیشنهاد می‌شود.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 گل مرواریدی Celmisia walkeri

آب و هوای معتدل برای رشدگل سلمیزیا پیشنهاد می‎‌شود، پس نزدیک کولر یا بخاری نگهداری نشود

۲) آبیاری سلمیزیا:

آبیاری یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در نگهداری از هر گیاهی است. آبیاری تمام گیاهان باتوجه ‌به مرحله رشد آن انجام می‌شود. وقتی گل سلمیزیا در کامل‌ترین حالت رشد خود قرار دارد باید حداقل سه بار در هفته به‌طور منظم آبیاری شود.

وجود زیرگلدانی هم برای رشد این گیاه لازم است. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه در فصل گل‌دهی‌ یعنی در گرمای تابستان، اوایل صبح و یا قبل از غروب آفتاب است

۳) نور خورشید:

اگر محیط منزل شما نورگیر نیست، سلمیزیا برای چنین محیطی مناسب است. سلمیزیا گلی سایه‌دوست است. تابش نور آفتاب به این گل به‌صورت مستقیم باعث ریزش زودتر برگ‌ها و متوقف شدن رشد گیاه سلمیزیا می‌شود

مشخصات خاک برای گیاه مرواریدی

گیاهان با توجه به خاستگاهی که دارند نیازمند خاک خاص خود هستند. برای رشد خوب یک گیاه، تنظیم خاک و کوددهی مناسب الزامی است. خاک گیاه سلمیزیا سه مشخصه اصلی دارد که عبارت‌اند از سبک بودن خاک، سرشار از هوموس بودن و استفاده از بارورکنندگان آلی در آن. این بارورکنندگان در مقاطع زمانی خاصی از چرخه گیاه استفاده می‌شوند.

در ادامه برخی از مشخصات خاک مناسب سلمیزیا را می‌خوانیم:

  1. Ph مناسب خاک: برای رشد بهتر سلمیزیا بهتر است هر دو ماه ph خاک گلدان اندازه‌گیری شود. مناسب‌ترین ph برای این گیاه بین 5 تا 7.5 است. با درنظر گرفتن و بررسی ph خاک این گل به تسریع رشد و زمان گلدهی آن کمک زیادی می‌کنید
  2. تعویض خاک: خاک گلدان سلمیزیا باید سالانه عوض شود. در خاک جدید با استفاده از بارور کنندگان آلی مانند پتاسیم، فسفر و نیتروژن که هر یک به‌تنهایی به رشد هر گیاهی کمک می‌کند، به رشد این گیاه کمک کنید

نحوه تکثیر گیاه سلمیزیا

تکثیر گیاه سلمیزیا قبل از اینکه دوره‌ رشد آن‌ها تمام شود نیازمند دانش خاصی است. عوامل زیادی در تکثیر این گیاه تاثیر می‌گذارند. دو عامل بسیار مهم در تکثیر سلمیزیا، استفاده از روش مناسب و فهمیدن بهترین زمان رشد برای آن است. در ادامه این دو عامل مهم را بررسی خواهیم کرد.

بهترین زمان تکثیر گیاه مرواریدی

یکی از مهم‌ترین عوامل تکثیر سلمیزیا دانستن زمان درست تکثیر آن‌ها است. با توجه ‌به خاستگاه معتدل و گرم این گل، بهترین زمان تکثیر آن اوایل تابستان است. در این زمان با رسیدن نور و گرمای کافی به دانه یا خود گیاه، با توجه به روش انتخابی شما، رشد گیاه موثرتر خواهد بود.

گل سلمیزیا، گل مرواریدی Celmisia walkeriنام خانواده Compositae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 گل مرواریدی  Celmisia walkeri

بهترین زمان تکثیر این گیاه اوایل فصل تابستان است.

روش‌های مناسب کاشت گل سلمیزیا

روش‌های تکثیر گیاهان عبارت‌اند از پاگیاه، گیاهچه، قلمه زدن ساقه یا شاخه، قلمه زدن برگ، کاشت بذر و خوابانیدن. تکثیر گل سلمیزیا به‌صورت مستقیم با کشت بذر و غیرمستقیم با قلمه زدن صورت می‌گیرد.

در ادامه دو روش تکثیر این گیاه را بررسی می‌کنیم:

۱) کاشت بذر:

بهترین روش کاشت گل سلمزیا از طریق دانه‌های آن است. دانه‌ها را باید با فاصله ۲۰ سانتی‌متر از یکدیگر کاشت. از طرفی عمق این بذرها باید ۲۵ سانتی‌متر در داخل خاک گلدان باشد. این بذرها بعد از ۶ تا ۸ روز با دریافت نور کافی جوانه می‌زنند و سپس روند رشد را طی می‌کنند

۲) قلمه زدن:

برای قلمه‌زنی ابتدا شاخه‌ای ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری را انتخاب کنید و عمل قلمه‌زنی را انجام دهید. در ادامه از گلدانی با خاک‌های جدید و غنی از بارور کنندگان آلی مثل فسفر و نیتروژن استفاده کنید تا قلمه ضعیف بتواند رشد کند

فصل گلدهی سلمیزیا

دوره گلدهی سلمیزیا از بهار شروع می‌شود. برخلاف سایه‌دوست بودن این گیاه اوج فصل رشد آن در اوایل تابستان است. بعد از تابستان رشد آن آرام‌تر خواهد شد. باتوجه ‌به دمای مناسب و نور آن باید در فصل زمستان مراقبت ویژه‌ای از گل سلمیزیا کرد.

آفات و بیماری‌های گل سلمیزیا

گل مرواریدی بیشتر در فصل تابستان دچار آفت‌زدگی می‌شود. با توجه‌ به حساس بودن این گیاه استفاده از بارور کنندگان محلول مثل پتاسیم و فسفر، آبیاری منظم گیاه و پیشگیری از خشک‌شدن خاک گلدان گل سلمیزیا از آفت‌زدگی و خشک‌شدن آن جلوگیری می‌کند و می‌توانید این گیاه زیبا را برای مدت طولانی‌تری در محیط زندگی یا محل کار داشته باشید.

خاصیت درمانی سلمیزیا

بسیاری از گیاهان دارای خواص درمانی و طبی هستند و بعضی از گیاهان تیره سلمیزیا نیز مصارف طبی و درمانی دارد. یکی از مصارف درمانی این گیاه استفاده از عصاره آن برای درمان عفونت‌های قارچی است. یکی دیگر از مصارف این گیاه برای درمان آکنه است. این گیاه را در مصارف طبی محدودی می‌توان استفاده کرد.

با انواع گل‌های سلمیزیا زیبایی و نشاط را به خانه خود بیاورید

گیاهان بخشی جدانشدنی از سبک زندگی انسان حتی در محیط‌های شهری و معماری مدرن هستند. با شناخت انواع گیاهان می‌توانید ترکیبی زیبا از آن‌ها را در محیط منزل یا محل کار ایجاد کنید و به نمایش بگذارید. سلمیزیا یکی از بهترین گزینه‌ها برای نگهداری در محیط‌های داخلی است و علاوه بر طراوت و زیبایی، شرایط نگهداری آسانی دارد.

گل سلمیزیا با رنگ سفید و زرد خود می‌تواند آیتمی عالی برای دکوراسیون داخلی باشد. این گل همچنین به‌دلیل سازگاری و سایه‌دوست بودن، برای محیط‌های آپارتمانی گزینه مناسبی است.

این گیاه به چه مقدار نور و مکانی نیاز دارد؟

این گیاه به مکان آفتابی و نیمه سایه نیاز دارد.

حداقل دمای مورد نیاز برای این گیاه چند درجه سانتیگراد است؟

حداقل دمای قابل تحمل ۵- درجه یانتیگراد است.

کاشت بذر این گیاه به چه صورت است؟

از طریق تقسیم گیاه در اوایل تابستان کاشت بذر تازه امکان پذیر است.

گل سلمیزیا به کدام گل دیگر از نظر ظاهری شباهت دارد؟

گل سلمیزیا به دلیل رنگ سفید گلبرگ ها و زرد بودن بخش وسط آن شبیه به گل بابونه می‌باشد.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868