Epimedium plant گیاه اپی مدیوم
گیاه اپی مدیوم ومعرفی 3گونه از آن

 گیاه اپی مدیوم

گیاه اپی مدیوم گیاهی است دائمی با برگ های قلبی شکل به رنگ سبز روشن که در حاشیه خارهای کوچک ارغوانی رنگ دارند.

خانواده: Berberidaceae

نام علمی: Warleyense &Epimedium

گل های فنجانی شکل و نارنجی رنگ بوده و به صورت خوشه ای در فصل بهار روی ساقه های نازک گیاه ظاهر می شوند. حداکثر بلندی و گستردگی آن ٣٠ سانتی متراست .

Epimedium plantگیاه اپی مدیوم
Epimedium plant
گیاه اپی مدیوم

تاریخچه گل اپی مدیوم

گیاهی است چند ساله با برگ هایی به شکل قلب و به رنگ سبز روشن و بنفش در حاشیه آن خارهای کوچک وجود دارد.گل های فنجانی شکل و به رنگ نارنجی هستند و در بهار به صورت خوشه ای روی ساقه های ظریف گیاه ظاهر می شوند. حداکثر ارتفاع و عرض ۳۰ سانتی متر است.

این یک گیاه چند ساله است که از مدیترانه تا مناطق معتدل شرق آسیا رشد میکند، همیشه برگ ها سبز یا آویزان دارد. این گیاه را می توان در مناطق سایه دار و جنگلی همراه با آزالیا، کلماتیس و گیاهان دیگر مانند خاک اسیدی پرورش داد.

Epimedium × warleyense is a somewhat loose, rhizomatous perennial growing to 1' tall. Loose clusters of complex flowers with coppery orange-red inner sepals and spurred yellow petals, somewhat resembling small columbines, appear in spring on wiry stems.
Epimedium plant
اپی مدیوم

 

از شبکه فشرده ساقه های زیرزمینی، دمبرگ های نازک و سیمی با برگ های قلبی شکل با جنس چرم و دارای حاشیه های خوشه دار بیرون می آیند که در بهار گل جدید آن برنز رنگ هستند گل ها به صورت خوشه های باریکی ظاهر می شوند که هر کدام حاوی ۴ کاسبرگ (ستاره ای) هستند و گل واقعی را احاطه کرده اند که گل برگهای مشخصی دارند.

Epimedium plantاپی مدیوم
اپی مدیوم

انواع گل اپی مدیوم

E. grandiflorum (Bishop’s hat) (1

بومی چین، ژاپن و کره است. خزان‌دار، گل‌های آویزان به قطر ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر با مخلوطی از رنگ های قرمز، بنفش و سفید است. طول هر برگ ۳۰ سانتی متر و از ۹ برگ به طول ۳ تا ۶ سانتی متر تشکیل شده است. گل و برگ ها به ارتفاع ۳۰ سانتی متر می رسند.

Epimedium plantاپی مدیوم
Epimedium plant
اپی مدیوم

E.pinnatum ( 2

بومی شمال ایران، گل های همیشه سبز و زرد با لکه های بنفش قهوه ای. ارتفاع آن به ۳۷ سانتی متر می رسد.

Epimedium plantاپی مدیوم
Epimedium plant

 

E. rubrum (3

برگ های افتاده یا خزان دار به رنگ قرمز، در پاییز به رنگ قرمز مایل به قهوه ای رنگ می شوند و به همین ترتیب باقی می مانند. گل ها به رنگ قرمز یا زرد و به قطر ۲ سانتی متر و جوانه های کوتاه دارند.

Epimedium plantاپی مدیوم
Epimedium plant

خواص و مضرات گل اپی مدیوم

۱) تثبیت سطح هورمون‌ها

گیاه اپی مدیوم می تواند به عادی سازی سطح کورتیزول و کاهش برخی از اثرات منفی استرس بر بدن کمک کند، که می تواند شامل خستگی ذهنی و مشکلات مختلف با تعادل هورمونی یا عملکرد جنسی باشد.

با کمک به تثبیت سطح تستوسترون و استروژن، ممکن است در مبارزه با علائمی مانند کمبود انرژی، اختلالات انزال و خشکی واژن مفید باشد. در طب سنتی چینی نیز نشان داده شده است که برای تعادل هورمون های زنانه در دوران یائسگی یا پس از آن مفید است.

۲) درمان اختلال نعوظ

این گیاه می تواند گردش خون را افزایش دهد به همین دلیل از گیاه اپیمدیوم می توان برای درمان اختلال نعوظ استفاده کرد گیاه اپیمدیوم گردش خون را در رگ های خونی متصل به آلت تناسلی مرد افزایش می دهند.

پس از برانگیختگی جنسی، اکسید نیتریک (NO) برای تولیدرگ های خونی در کاورنوسوم (بافتی که آلت تناسلی مرد را تشکیل می دهد) آزاد می شود تا نعوظ حاصل شود.

۳) افزایش سطح تستوسترون

ثابت شده است که این گیاه دارای خواص طبیعی تستوسترون است، که یکی از دلایل افزایش میل جنسی، قدرت و حتی عملکرد ورزشی است. بهبود سلامت استخوان و افزایش قدرت عضله گیاه اپیمدیوم اثرات مثبتی در بازیابی تراکم استخوان دارد و می تواند به جلوگیری از علائم مرتبط با پوکی استخوان مانند شکستگی یا کاهش تراکم استخوان ستون فقرات کمک کند.

در برخی مطالعات، عصاره گیاه اپیمدیوم تأثیرات مثبتی بر تولید عضلات نخاع داشته است. گیاه اپیمدیوم پروتئین هایی ترشح می کند که می تواند به تقویت بافت عضلانی کمک کند. امروزه از عصاره این گیاه در اکثر مکمل های غذایی استفاده می شود.

Epimedium plantاپی مدیوم
اپی مدیوم

 

۴) تقویت کلیه‌ها

تحقیقات نشان داده است که گیاه اپی مدیوم با کاهش نفخ و رطوبت کلیه ها را تقویت می کند.

داروی تقویت جنسی دوران عثمانی در ترکیه و طب سنتی چین

عصاره اپیمدیوم یک مکمل گیاهی قدرتمند برای میل جنسی و تقویت عملکرد جنسی است، با سابقه طولانی در طب سنتی ترکیه عثمانی و چین باستان و برای کاهش اختلال نعوظ، بهبود میل جنسی و باروری استفاده می شود.

این گیاه حاوی ایکاریین است که یک ترکیب طبیعی است که باعث افزایش جریان خون در دستگاه تناسلی و افزایش میل جنسی می شود و همچنین در افزایش تعداد و تحرک اسپرم بسیار مفید است.

عوارض جانبی، احتیاط ها و موارد منع استفاده از کپسول های گیاه اپی مدیوم

دردوزهای بالا، عوارض جانبی بالقوه ای وجود دارد. در حالی که این علائم معمولاً به خوبی تحمل می شوند، علائم موقتی مانند افزایش تشنگی، سرگیجه، حالت تهوع و خونریزی وجود دارد.

هر کسی که سابقه سرطان، بیماری قلبی، بیماری کبدی، بیماری کلیوی یا سایر مشکلات بهداشتی مانند دیابت داشته باشد و برای کنترل علائم خود به دارو احتیاج داشته باشد، باید همیشه قبل از شروع هر داروی گیاهی جدید با پزشک صحبت کند

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا بیمارانی که از جراحی بهبود می یابند نیز نباید از مکمل های غذایی استفاده کنند، زیرا ممکن است منجر به لخته شدن خون شود.

زنان باردار یا شیرده نباید بدون صحبت با پزشک از اپی مدیوم استفاده کنند.

Epimedium plantاپی مدیوم
Epimedium plant
اپی مدیوم

شرایط و نگهداری گل اپی مدیوم

نیازها

مکانی نیمه سایه، خاک غنی از هوموس با زهکشی خوب. اولین بار در بهار، قبل از ظهور رشد جدید، گیاه را هرس کرده و گیاه تازه و ضخیم تری تولید کنید. حداقل دمای مجاز -۱۵ درجه سانتیگراد است. می توان از آن به عنوان گیاه پوششی استفاده کرد.

ازدیاد

از طریق تقسیم گیاه در بهار و یا پائیز امکان‌پذیر است.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی و تاریخچه گل اپی مدیوم، شرایط کاشت و نگهداری، انواع و خواص دارویی این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و آرانتیس را به خوبی شناخته باشید.

 

 

منبع: سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868