Fertilization کود دهی
کود دهی گل ها وگیاهان در فصل پائیز وزمستان

در فصل پائیز  برای کود دهی گل ها وگیاهان میشود از کود پتاس بالا استفاده کرد چون این کود گرچه در تولید گل و میوه مؤثره اما اصولاً به قوی‌ تر شدن سیستم ریشه و سلامت عمومی گیاه کمک زیادی میکنه و گیاه رو در گذروندن روزهای سرد زمستان و شرایط محیطی نامناسب در این موقع از سال کمک میکنه.

فصل پائیز فصلی ست که گیاهان نیاز به رسیدگی ویژه هستند.

شاید بشه اسمش رو ریکاوری گیاهان گذاشت.

چرا که پس از گذران فصل باروری به دوران استراحت رسیدند وبایستی کمبود مواد مغذی ریشه وگیاه در این فصل انجام گیرد.

 

گل ها وگیاهان در فصل پائیز آرام به خواب میروند ودر این زمان ریشه ها نیازمند تقویت هستند.

کودهای مناسب هر گیاه در این فصل کمک شایانی به تقویت وباروری آنها در فصول باروری وثمر دهی 

مینماید.

تشخیص اینکه چه کودی برای چه گل وگیاهی مناسب است با کارشناسان علوم گیاهی ست. 

وچه شایسته است که از ایشان وآنانی که تجربه مثمر ثمری دارند استفاده نمود,تا در سال بعد با گیاهی بالنده تر مواجه بود.

به هر حال درختان، گل ها، گیاهان و… موجودات زنده هستن که همواره در معرض اقلیم قرار دارن و به دلیل ساکن بودن، برخلاف موجودات دیگه نمیتونن از این تغییرات فرار کنن. در نتیجه شما باید با رسیدگی به گیاهانتون ازشون مراقبت کیند.

Fertilizationکود دهی
Fertilization

کود دهی در پائیز

قبل از این که در مورد کود دهی در پائیز صحبت کنیم باید نحوه مراقبت از گیاهان در فصول سرد سال رو بدونید. فصل پائیز شروع فصل سرماست. به طور معمول گیاهان هم به سرما حساس هستن و اگه ازشون به خوبی مراقبت نشه از بین میرن.

به همین دلیل هم همه تلاش ما در این زمان ها اینه که ازشون در برابر سرما محافظت کنیم و برنامه تغذیه و کود دهی درختان و گل ها و گیاهانمون رو در فصل پائیز رو به خوبی تنظیم و برنامه ریزی کنیم. برای مراقبت از گیاهان در این فصل لازمه کارهای زیر رو انجام بدیم.

 

 *باید روی خاک رو با مالچ یا یک لایه خاک بپوشونیم تا از ریشه ها در برابر سرما محافظت بشه.

*از اونجایی که بیشتر گیاهان و درختان در این فصول به خواب میرن، باید آبیاریشون رو کاملا کنترل شده انجام بدید.

*علف های هرز رو باید به طور کامل هرس کنید تا باعث آسیب به گیاهان و درختان نشن.

*درسته که در فصول سرما، درختان و گیاهان باید استراحت کنن، اما این به این معنی نیست که گیاهان در این زمان ها به کود شیمیایی نیازی ندارن.

*به دلیل امکان وزش بادهای سنگین و بارش های جوی در این فصول، باید برای گیاهان جوان تر مثل نهال ها از قیم استفاده کنید.

 

کود های مناسب فصل پائیز

شما برای کوددهی در پائیز میتونید از سه نوع کود استفاده کنید که البته پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز از یک مهندس کشاورزی کمک بگیرین تا کود مناسب برای پائیز استفاده بشه. حواستون باشه که هر کود، علاوه بر تاثیر تغذیه ای، روی ساختمان و بافت خاک هم تاثیر میزاره.

کود حیوانی

کود مرغی، گوسفندی و گاوی هر کدوم از نظر برخی از عناصر ماکرو برتری دارن. به عنوان مثال کود مرغی غنی از پتاسیمه چون بستر مرغ که دارای کاهه، با اون کود مخلوط میشه. کودهای حیوانی برای بهبود بافت ساختمانی خاک هم اهمیت دارن.

در خاک هایی که سنگین هستن، میتونید با اعمال کود مناسب به نفوذپذیری بافت خاک کمک کنین. در بین انواع کود حیوانی، کود گوسفندی رو کود گرم میدونن چون به سرعت تجزیه میشه و در نتیجه دمای اطراف ریشه افزایش پیدا میکنه.

اطلاع از این گونه موارد برای انتخاب کود مناسب در پاییز برای محافظت از سرما و همچنین تقویت بذر، اهمیت داره.

کودهای شیمیایی

از زمان ورود کود و سم های شیمیایی به دنیای کشاورزی، روند تولیدات بسیار تغییر کرده. کشاورزان تونستن حتی از ضعیف ترین زمین ها، بیشترین بار رو به عمل بیارن. در زمین های زراعی شما میتونید بین دو کشت رو آیش بزارید و در نتیجه تجزیه بقایای گیاهی، به حاصلخیز شدن خاک کمک کنه.

اما در مورد باغات میوه و فضای سبز، آیش تعریف نشده و لازمه در تمام طول سال از کود استفاده کنید تا خاک همواره بتونه مواد غذایی مورد نیاز گیاه رو تامین کنه. مهم ترین کودهای شیمیایی برای این کار، کود فسفر، ازت و پتاسه.

قبل از اینکه کود شیمیایی رو روی زمین اعمال کنید، علاوه بر آزمون خاک باید اسیدیته خاک و آب مصرفی در زمین رو هم تعیین کنید. چون قلیایی و یا اسیدی بودن محیط روی میزان در دسترس بودن عناصر تاثیر میذاره.

Fertilization کود دهی

کودهای زیستی

منظور از کودهای زیستی، کودهای حاوی قارچ و باکتری هاییه که میتونن با ریشه گیاه رابطه همزیستی اجباری یا اختیاری کنن و به گیاه کمک کنن. برای مثال در مورد لگوم ها، استفاده از باکتری رایزوبیوم باعث میشه مصرف کود شیمیایی ازت کمتر بشه چون این میکروب، تثبیت کننده نیتروژن هوا هست.

البته در مورد باغات و فضای سبز کمی با احتیاط باید از این کودها استفاده کنید. در فضای سبز همواره محیط مرطوبه و این موضوع روی عملکرد کودهای زیستی تاثیر میذاره.

معرفی برخی از کودها برای کوددهی در پائیز

ما چند نمونه کود رو بهتون معرفی میکنیم که میتونید برای کوددهی در پائیز ازشون استفاده کنید.

اسید هیومیک

این کود، در گروه کودهای آلی شناخته میشه. معمولا هیومیک اسید رو به همراه برخی از کودهای شیمیایی مثل کود پتاس در آخرین آب آبیاری در پاییز استفاده میکنن.

کودهای میکرو

انواع کودهای میکرو به صورت محلول در بازار وجود دارن که در پاییز قبل از خزان درخت، روی تاج درختان میپاشن و مرحله بعدی به بهار سپرده میشه.

کوددهی به درختان در پائیز

همه ی درختان میوه درختانی هستن که مقادیر زیادی مواد مغذی معدنی رو از خاک میگیرن. حتی اگه همه گیاهان به 16 عنصر نیاز داشته باشن که ازشون به عنوان مواد اساسی یاد میشه، درختان میوه بیشترین عنصر رو از عناصر مغذی تشکیل میدن.

جایگزینی این عناصر درشت مغذی به طور منظم برای حفظ نشاط و سلامت درختان مهمه. عناصر مغذی درشت که باید به طور مرتب استفاده کنید نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و گوگرده. کربن، هیدروژن و اکسیژن هم به مقدار زیادی مورد نیازه، اما این مواد از طریق هوا، آب و مواد آلی تأمین میشن.

کودها در  دو دسته وجود دارن و منبع مواد مغذی گیاه رو از همدیگه متمایز میکنن. یک دسته به عنوان کود آلی شناخته میشن.

این کودها از منابع گیاهی یا حیوانی سرچشمه میگیرن و به طور طبیعی وجود دارن. اما در سمت دیگه کود شیمیایی یا معمولی قرار داره. این کودها یا مواد معدنی فرآوری شده و یا نمک های شیمیایی هستن.

چه کود آلی و یا کود معمولی روی خاک بپاشید، نکته مهمی که باید به یاد داشته باشید اینه که فقط چیزی رو که خاک شما فاقدشه و گیاه شما بهش نیاز داره، استفاده کنید و در مصرف کود حتما حد تعادل رو رعایت کنید.

نکته مهمی که در مصرف کود و نحوه کوددهی درختان در پاییز وجود داره اینه که فقط و فقط کودی رو به درخت اضافه کنید که کمبودش در درخت مشهوده و به دلخواه خودتون بهش کود ندید.

Fertilizationکود دهی
کود دهی

تغذیه درختان در پائیز

درختان برای رشد نیاز به نور، کربن دی اکسید، آب و مواد غذایی دارن. تغذیه پائیزه درخت میوه از جهات مختلفی حائز اهمیته و بسیار مهمه. در طول فصل رشد تا زمان رسیدن میوه، درخت باید سطح زیادی از ذخایر غذایی رو مصرف کنه.

بیشترین میزان جذب مواد غذایی از طریق ریشه و برگ درخت انجام میشه. پس تا پایان فصل و برداشت محصول، عناصر غذایی در خاک کاهش پیدا میکنه که با کوددهی پاییزه درخت میشه اون رو جبران کرد. عنصرهای غذایی مورد نیاز درخت مثل نیتروژن، فسفر، بور، پتاسیم، روی و… باید به مقدار کافی در خاک باشه مگه اینکه درخت توانایی جذب نداشته باشه.

تغذیه پائیزه و حفظ میزان مناسب از عناصر غذایی و ریز مغذی ها در خاک برای رشد ریشه و سلامت درخت بسیار مفیده. بهترین زمان برای بالا بردن ذخیره غذایی درختان فصل پاییزه. افزایش غلظت عناصر غذایی در تغذیه پاییزه باعث گرم شدن محیط ریشه و افزایش مقاومت به سرمای زمستانه میشه.

تامین نیاز غذایی کامل اندام های درخت با تغذیه پاییزش، باعث رشد بهتر در اوایل فصل، افزایش تولید دانه گرده، گل و میوه میشه. هدف از استفاده کوددهی پاییزه درخت میوه اطمینان از کافی بودن ذخایز غذایی برای فصل بعد، افزایش تولید شکوفه، پیشگیری از ابتلا به بیماری های فصل قبله.

Fertilizationکود دهی
کود دهی

کود دهی به گیاهان آپارتمانی در پائیز

در فصول رشد یعنی بهار و تابستون و قبل از سرد شدن هوا که حدودا تا نیمه های ماه مهر میشه همه گیاهان آپارتمانی باید از یک برنامه دقیق و منظم کوددهی برخوردار باشن. بهترین زمان استفاده از کود هم در همین فصوله چون که گیاهان در حال رشد هستن و بهترین دریافت کود رو دارن.

اما آیا باید در پائیز و یا زمستان کوددهی کاملا قطع بشه؟ پاسخ این سوال رو با بله و خیر نمیشه داد. ما فرض رو بر این میذاریم که گیاهان کوددهی منظمی داشتن. خوب حالا با وارد شدن به پاییز چیکار کنیم؟

اگه گیاهان آپارتمانیتون به خوبی تغذیه شده باشن برای شروع فصل پائیز باید نوع کود رو تغییر بدید. یعنی اگه تا به حال به سانسوریا فسفر میدادین حالا باید از کود پتاس استفاده کنید.

در فصل پائیز میشه از کود پتاس بالا استفاده کرد چون این کود گرچه در تولید گل و میوه مؤثره اما اصولاً به قوی‌ تر شدن سیستم ریشه و سلامت عمومی گیاه کمک زیادی میکنه و گیاه رو در گذروندن روزهای سرد زمستان و شرایط محیطی نامناسب در این موقع از سال کمک میکنه. همچنین در فصول سرد ما بهتون پیشنهاد میکنیم از کود هیومیک اسید استفاده کنید.

کوددهی به گل ها در پائیز

شما برای کوددهی به گل هاتون در پاییز از کودهای مختلفی میتونید استفاده کنید اما پیشنهاد ما به شما اینه که قبل از شروع هر کاری از متخصصین گل و گیاه کمک بگیرید تا بتونید کود مناسب رو به گلتون در پاییز استفاده بدید و یادتون باشه که هر کودی، بر تغذیه و روی ساختمان و بافت خاک هم تاثیر میذاره پس سعی کنید کودی رو که به گل ها و گیاهانتون در فصل پاییز و یا زمستان میدید با دقت انتخاب کنید.

کود دهی انگور در پاییز

حواستون باشه که اصلا اجازه ندید خاک فقیر بشه و بعد اقدام به کوددهی کنید چون کوددهی در این شرایط هر چند به تامین مواد مغذی خاک ممکنه کمک کنه اما عملکرد درختان انگور و کیفیت محصولاتش رو به شدت کاهش میده از طرفی جذب عناصر هم مدت زمان بیشتری طول میکشه که ممکنه اثری روی انگورها نداشته باشه.

کود آهن در پائیز

کود آهن دارای مواد و عناصر مختلفیه که مواد غذایی مورد نیاز گیاه رو در اختیارش قرار میده و باعث رشد بهتر گیاه میشه. آهن از جمله عناصر مورد نیاز گیاهانه که گیاهان کمبودش رو از طریق مصرف کود آهن تامین میکنن.

بهترین زمان برای استفاده از کود آهن زمانیه که گیاهان در حال رشد هستن. پس بنابر این فصل بهار و تابستون بهترین زمان برای استفاده از این کوده. در فصل پاییز و همچنین فصل زمستان به دلیل خواب گیاه نیاز کتری به کوددهی گیاهان هست.

البته با توجه به زمان کاشت و همینطور منطقه ای که گیاه در اون رشد میکنه میشه از دزهای مختلف کود آهن در بازه های زمانی متفاوت برای گیاه استفاده کرد. این رو هم بدونید که تغییر فصل فرمول استفاده از کود آهن رو هم تغییر میده. در این مقاله درباره مزیت های کود آهن بهتون گفتیم حالا جالبه که بدونید قرص آهن هم فواید زیادی برای گیاهان داره.

ترکیبات کود پائیزه

Fertilizationکود دهی
Fertilization

کودهای شیمیایی

کودهای شیمیایی جزو دسته دیگری از مواد غذایی مهم برای گیاهان هستن که انواع مختلفی دارن. برخی از این کودها برای کوددهی فصول سرد مثل پاییز و زمستان که گیاهان و درختان در حال استراحت هستن بسیار مفیدن.

کود های حاوی آهن

از مهم ترین کودهایی که باید ازش استفاده بشه، کود آهنه. همونطور که در بالا گفتیم آهن برای رشد گیاهان بسیار مهم و ضروریه.

در واقع آهن برای افزایش عملیات فتوسنتز و رشد بیشتر آنزیم های گیاهی و تشکیل پروتوئین در اونا نقش مهمی داره. همچنین با افزایش سطح کلروفیل در گیاهان باعث رشد گلدهی و جوانه زنی در اونا میشه.

کودهای حاوی مس

از اونجایی که مس هم یکی از مواد مورد نیاز برای مقاومت گیاهان و درختان در فصول سرد سال و موقع خواب زمستانیه، کودهای حاوی مس هم از کودهایی هستن که شما میتونید ازشون در پاییز استفاده کنید.

این ماده باعث افزایش قدرت گیاهان برای مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی در روزهای بسیار سرد سال میشه. علاوه بر این، کمبود مس خاک رو هم برای کاشت گیاه و رشد میوه درختان بر طرف میکنه.

هیومیک اسید

یکی از کودهای شیمیایی مفید برای کوددهی درختان و گیاهان در فصل پاییز، هیومیک اسید یا اسید هیومیکه. این ماده آلی یکی از بهترین مواد برای اصلاح خاک کشاورزی و کمک به استقامت گیاهان در برابر سرما، گرما و تغییرات زیاد جویه که همراه با سایر کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار میگیره.

 

برای مراقبت از گیاهان در فصول سرد باید چه نکاتی رو رعایت کنیم؟

باید روی خاک رو با مالچ یا یک لایه خاک بپوشونیم تا از ریشه ها در برابر سرما محافظت بشه.

از اونجایی که بیشتر گیاهان و درختان در این فصول به خواب میرن، باید آبیاریشون رو کاملا کنترل شده انجام بدید.

علف های هرز رو باید به طور کامل هرس کنید تا باعث آسیب به گیاهان و درختان نشن.

درسته که در فصول سرما، درختان و گیاهان باید استراحت کنن، اما این به این معنی نیست که گیاهان در این زمان ها به کود شیمیایی نیازی ندارن.

به دلیل امکان وزش بادهای سنگین و بارش های جوی در این فصول، باید برای گیاهان جوان تر مثل نهال ها از قیم استفاده کنید.

چه کود هایی برای فصل پاییز و زمستان مناسب هستن؟

قبل شروع فصول رشد باید بین نیاز گیاهان و درختان به مواد مغذی و موجود در خاک تعادل وجود داشته باشه. برای برقرار شدن این تعادل باید کوددهی رو در فصل پاییز شروع کنید. بهتره در فصل زمستان  ازعناصری مانند: فسفر، پتاس و ریز مغذی ها استفاده کنید.

این عناصر نه تنها نیاز غذایی گیاهان رو تامین میکنن بلکه مقاوت گیاه در برابر بیماری ها و سرما رو هم بیشتر میکنن.

آیا کود آهن برای کوددهی گیاهان در پاییز موثره؟

کود اهن دارای مواد و عناصر مختلفیه که مواد غذایی مورد نیاز گیاه رو در اختیارش قرار میده و باعث رشد بهتر گیاه میشه. آهن از جمله عناصر مورد نیاز گیاهانه که گیاهان کمبودش رو از طریق مصرف کود آهن تامین میکنن. بهترین زمان برای استفاده از کود آهن زمانیه که گیاهان در حال رشد هستن.

خلاصه نکات مقاله

کود های مناسب فصل پاییز

شما برای کوددهی در پاییز میتونید از سه نوع کود استفاده کنید که البته پیشنهاد میکنیم قبل از هر چیز از یک مهندس کشاورزی کمک بگیرین تا کود مناسب برای پاییز استفاده بشه. حواستون باشه که هر کود، علاوه بر تاثیر تغذیه ای، روی ساختمان و بافت خاک هم تاثیر میزاره.

کود حیوانی

کود مرغی، گوسفندی و گاوی هر کدوم از نظر برخی از عناصر ماکرو برتری دارن. کودهای حیوانی برای بهبود بافت ساختمانی خاک هم اهمیت دارن.

در خاک هایی که سنگین هستن، میتونید با اعمال کود مناسب به نفوذپذیری بافت خاک کمک کنین. در بین انواع کود حیوانی، کود گوسفندی رو کود گرم میدونن چون به سرعت تجزیه میشه و در نتیجه دمای اطراف ریشه افزایش پیدا میکنه.

کودهای شیمیایی

در زمین های زراعی شما میتونید بین دو کشت رو آیش بزارید و در نتیجه تجزیه بقایای گیاهی، به حاصلخیز شدن خاک کمک کنه. اما در مورد باغات میوه و فضای سبز، آیش تعریف نشده و لازمه در تمام طول سال از کود استفاده کنید تا خاک همواره بتونه مواد غذایی مورد نیاز گیاه رو تامین کنه. مهم ترین کودهای شیمیایی برای این کار، کود فسفر، ازت و پتاسه.

قبل از اینکه کود شیمیایی رو روی زمین اعمال کنید، علاوه بر آزمون خاک باید اسیدیته خاک و آب مصرفی در زمین رو هم تعیین کنید. چون قلیایی و یا اسیدی بودن محیط روی میزان در دسترس بودن عناصر تاثیر میذاره.

کودهای زیستی

منظور از کودهای زیستی، کودهای حاوی قارچ و باکتری هاییه که میتونن با ریشه گیاه رابطه همزیستی اجباری یا اختیاری کنن و به گیاه کمک کنن. برای مثال در مورد لگوم ها، استفاده از باکتری رایزوبیوم باعث میشه مصرف کود شیمیایی ازت کمتر بشه چون این میکروب، تثبیت کننده نیتروژن هوا هست.

البته در مورد باغات و فضای سبز کمی با احتیاط باید از این کودها استفاده کنید. در فضای سبز همواره محیط مرطوبه و این موضوع روی عملکرد کودهای زیستی تاثیر میذاره.

 

منبع: از سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868