,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupine مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ترمس”گل لوپن”(200گونه)

گل ترمس به عنوان یکی از بهترین گل‌های خوشه‌ای جهان شناخته می‌شود که چشمانتان را خیره می‌کند. این گیاه بی‌نظیر برای اولین بار در کشور انگلستان دیده شد ولی کم کم به سایر نقاط جهان نیز راه پیدا کرد.

نام دیگر این گیاه گل لوپن است که بخش زیادی از افراد آن را با این نام می‌شناسند. در این گل تنوع رنگی خوبی وجود دارد که همین مورد سبب شده تا به عنوان یک گل زینتی شناخته شود. باقلای مصری یکی دیگر از نام‌های این گیاه است. با توجه به کاربردهای زیاد این گل و فرآورده‌های آن در زندگی انسان، در ادامه به بررسی بیشتر این گل و خصوصیات مربوط به آن خواهیم پرداخت.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ترمس,گلدان پلاستیکی سیدوس

این گیاه ۲۰۰ گونه ی مختلف دارد که از طریق بذر و قلمه تکثیر می یابد. این گل بسیار مقاوم ارتفاعی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی متر دارد که نوعی گیاه پابلند است و حیطه ای گسترش آن حدود ۸۰ سانتی متر میشود.

 

گل ترمس از نقطه‌نظر گیاه‌شناسی

گیاه ترمس یا لوپن یکی از بهترین گل‌های زینتی است که با نام علمی Lupinus chandelier شناخته می‌شود. این گیاه زیبا در سال اول گلدهی ندارد و فقط برگ‌های آن توسعه پیدا می‌کنند. برگ‌های از نوع مرکب هستند و حالت توپر و چاق دارند.

شما در داخل هر روز خواهید توانست ۷ تا ۱۱ برگچه را ببینید که این تعداد در گونه‌های مختلف این گیاه متفاوت خواهد بود. تمامی برگچه‌هایی که در این گیاه دیده می‌شوند بیضی شکل هستند.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل لوپن
لوپن یا ترمس از گل های تزئینی با ظاهر متفاوت است

در این گیاه دمبرگ‌ها از خود برگچه‌‌ها بلندتر هستند که با یک نگاه ساده هم می‌توانید این موضوع را متوجه شوید. تعداد ساقه‌های زیاد و شیاردار یکی دیگر از بخش‌های این گیاه است که به وضوح دیده می‌شود. غلاف‌هایی که در گل ترمس ایجاد می‌شوند دارای رنگ زرد مایل به قهوه‌ای هستند. در داخل هر کدام از این غلاف‌ها ۵ تا ۶ عدد دانه وجود دارد که به عنوان باقلای مصری شناخته می‌شود. شکل ظاهری این دانه‌ نیز بیضی شکل است و ظاهری شبیه به لوبیا دارد.

مشخصات کلی گل ترمس

همانطور که اشاره شد، خواستگاه اصلی گل ترمس کشور انگلستان است و رشد آن به صورت خودرو در سایر قسمت‌های اروپا انجام می‌شود. البته امروزه بیشتر افراد آن را به صورت دستی در گلدان یا باغچه کشت می‌کنند. بیشترین کاربرد این گل برای محیط باغچه‌ای است ولی برای گلدان‌ها نیز می‌توان از آن به خوبی استفاده کرد.

نکته جالب درباره گل لوپن این است که زنبورهای عسل علاقه زیادی به آن دارند. شهد فوق‌العاده این گل باعث می‌شود تا زنبورها از کیلومترها دورتر به سمت این گل بیایند.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ترمس گل های برآمده و بسیار زیبایی دارد

در میان انواع گل, این گل جزو گیاهانی است که در تثبیت نیتروژن در خاک نقش اساسی دارد. از همین رو کاشت آن در خاک‌های فقیر مناسب بوده و باعث غنی‌تر شدن خاک خواهد شد. انواع گل ترمس شامل موارد مختلفی می‌شوند ولی نمونه‌های وحشی این گل دارای رنگ آبی تیره هستند.

نکته جالب درباره گل لوپن این است که تا یک متر و نیم هم قابلیت رشد دارد که یک عدد فوق‌العاده به حساب می‌آید. همچنین گستردگی این گیاه زیبا از طرفین حدود ۱۰۰ سانتی متر خواهد بود که همین موضوع جذابیت آن را چند برابر می‌کند.

نام فارسیلوپن، ترمس
نام انگلیسیGarden luoin
نام علمیpolyphyllus Lupinus
خانوادهبقولات (Leguminosax)
خاستگاهآمریکای شمالی
اسامی مختلفانگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupine
جدول مشخصات کلی گل ترمس یا لوپن

برای اینکه گیاه بتواند به حداکثر رشد خود دست پیدا کند،‌ حداقل به سه سال زمان نیاز خواهد بود. یکی دیگر از جذابیت‌های این گیاه ساقه تنومند و محکم آن است. به دلیل وجود این ویژگی مهم،‌ گیاه در برابر عوامل محیطی همچون باد بسیار مقاوم است و دچار شکستگی و سایر مشکلات مشابه نخواهد شد.

اندازه برگ‌ها هم بین ۵ تا ۱۵ سانتی‌متر متغیر است که همه برگ‌ها در همین بازه گفته شده قرار خواهند گرفت. رنگ گل ترمس بسیار متنوع است و شامل آبی، ارغوانی، زرد، صورتی و سفید است که هر کس با توجه به علاقه خود این گل‌ها را انتخاب می‌کند.

گل لوپن یا ترمس از انواع گل های بسیار زیبا است که انواعی مانند : کشور شمال غربی ایالات متحده (polyphyllus . burkei)، کشور های غربی شمال آمریکا (Humicola polyphyllus)، غربی اور گان و واشنگتن (ویلامیت دره) (polyphyllus . pallidipes)، ساحلی غربی شمال آمریکا (polyphyllus . polyphyllus)، کشور های غربی شمال آمریکا (polyphyllus. polyphyllus) دارد.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupine
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

آشنایی با خواص گیاه ترمس

گیاه ترمس یکی از گیاهان دارویی نیز به شمار می‌آید که مواد موثره متعددی از آن گرفته می‌شود. نحوه مصرف گیاه ترمس نیز به صورت دم کرده است. شما باید یک یا چند دانه باقلا مصری را دم کنید و سپس آن را میل نمایید. مقدار استفاده شما از این دم کرده با توجه به نظر پزشک شما مشخص خواهد شد. به صورتی کلی دانه این گیاه سرشار از انواع پروتئین و فیبر گیاهی است که باعث ایجاد حس سیری در شما خواهد شد.

شما می‌توانید از این طریق پروتئین بدن خود را تامین کنید که در ماهیچه‌سازی نیز اثر خاصی خواهد داشت. به غیر از این موارد، استفاده از این گیاه باعث می‌شود که میزان سوخت‌وساز بدن شما بیشتر شود که در نتیجه برای لاغر شدن بسیار مناسب خواهد بود.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ترمس
گل لوپن یا ترمس می‌تواند از سطان های مختلف نیز پیشگیری کند

برخی دیگر از خواص این گیاه خاص به شرح زیر هستند که باید بدانید.

  • رفع بیماری‌های قلبی
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش
  • تقویت شدن استخوان‌های بدن
  • بالا بردن قدرت سیستم ایمنی بدن
  • بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن

مصرف این گیاه می‌تواند تمامی این فواید را به صورت همزمان برای شما داشته باشد. وجود مقدار بالای آنتی اکسیدان‌ها باعث شده است که رادیکال‌های آزاد فرصت رشد پیدا نکنند. در چنین شرایطی احتمال ایجاد مشکلاتی مانند سرطان به حداقل ممکن خواهد رسید. در دانه ترمس مقدار زیادی از عنصر منگنز دیده می‌شود.

با توجه به نقش مهم منگنز در ساختار استخوان‌ها، مصرف این گیاه می‌تواند باعث تقویت استخوان‌های شما شود. همچنین منیزیم نیز در این گیاه به وفور یافت می‌شود. مصرف این گیاه می‌تواند میزان کلسترول خون را کمتر کند که به همین علت بیماری‌های قلبی نیز کاهش بسیار زیادی پیدا خواهد کرد.

روش نگهداری گل لوپن

برای نگهداری گل ترمیس باید اصول خاصی مانند آبیاری مناسب را رعایت کنید. این گیاه برای رشد به عوامل محیطی مختلفی همچون نور و رطوبت مناسب نیاز دارد که باید برای تامین آن برنامه‌ریزی لازم را انجام دهید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه هر کدام از این عوامل را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

خاک مورد نیاز گیاه ترمس

با توجه به اینکه این گیاه در بستر خاک رشد می‌کند، باید از ترکیب مناسبی در داخل خاک استفاده شده است. تجربه نشان می‌دهد که خاک شنی و ماسه‌ای سبک بهترین عملکرد ممکن را دارد و گیاه را به حداکثر رشد خود می‌رساند. میزان رطوبت خاک برای این گیاه باید متوسط باشد تا رطوبت از طریق ریشه‌ها جذب شود. با توجه به حساسیت ریشه این گیاه، خاک مورد نظر باید زهکشی مناسبی نیز داشته باشد.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل انگشتانه هندی
خاک گل لوپن باید متعادل و مغذی باشد

در حالت کلی این گیاه خاک اسیدی را ترجیح می‌دهد. از همین رو شاخص پی اچ بین ۶ تا ۵.۷ برای خاک بهترین گزینه خواهد بود. البته انواع گل ترمس شرایط خاک متفاوتی را می‌پسندند که برای تامین‌ آن‌ها می‌توانید از ترکیب خاک‌های آماده استفاده کنید. هر چقدر که درصد رس خاک بیشتر شود، شرایط برای رشد این گل بهتر خواهد بود. بهتر است که برای کاشت این گیاه از خاک‌های سنگین استفاده کنید.

دمای مناسب گل ترمس

گل لوپن یا ترمس برای رشد به دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نیاز دارد. در واقع در این بازه دمایی این گل بیشترین رشد را تجربه خواهد کرد. در صورتی که دمای محیط بیشتر از ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد، گیاه دچار پژمردگی می‌شود و احتمال ایجاد تنش آبی در آن وجود دارد. در دمای پایین‌تر از ۱۵ درجه نیز فعالیت‌های سلولی به شدت کاهش پیدا می‌کند که در نتیجه آن رشد گیاه نیز کمتر می‌شود. دمای لازم برای جوانه‌زنی بذر ترمس نیز بین ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است. چنانچه به دنبال تکثیر این گل از روش کشت بذر هستید، حتما این دما را برای محیط کشت فراهم کنید.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupineمجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 large leaved lupine 
دمای گل ترمس باید در حد متعادل باقی بماند

روش کاشت و تکثیر گیاه ترمس

بهترین راه برای تکثیر گل ترمس این است که کاشت بذر است. در مرحله ابتدائی باید تمامی بذرها را به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت به خوبی در آب ولرم بخیسانید. بعد از آن یک دستمال را مرطوب کنید و تمامی بذرها را در داخل این دستمال قرار دهید. این پارچه و بذرها را در داخل یک ظرف قرار دهید و سپس آن را در محیط ۱۵ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. تقریبا ۵ تا ۱۰ روز زمان نیاز است که بذرها به جوانه‌زنی کامل برسند. در این مرحله یک گلدان مناسب انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد. بعد از اینکه خاک را به داخل گلدان اضافه کردید، بذرها را به آن اضافه کنید و آبیاری را انجام دهید.

,گل ترمس,گل لوپن,گل انگشتانه هندی، large leaved lupine , big leaved lupine مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
  big leaved lupine

گل لوپن که به گل ترمس نیز مشهور است، گیاهی با گلبرگ های پفکی است که حسی مانند یک خوشه انگور سبک دارد؛ به همین خاطر لوپن یا ترمس از گل های بسیار محبوب برای افراد مختلف است.

بعد از چند روز می‌توانید رشد گیاه را ببینید. بهترین زمان برای کاشت بذرها فصل بهار خواهد بود. این گل زیبا در صورتی شرایط مناسبی برای آن فراهم شود، بین ۸۰ تا ۱۱۰ سانتی متر رشد خواهد کرد. بذرها باید در عمق ۷ میلیمتری کشت شوند تا شرایط رشد خوبی برای رشد داشته باشند. با توجه به اینکه این گل گستردگی زیادی دارد، بین دو بوته باید فاصله‌ای بین ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر را در نظر بگیرید. استفاده از خاک‌هایی نظیر پرلیت، لومی شنی و کوکوپیت برای کاشت بذرها بسیار عالی است. در صورتی که تمامی این عوامل را در کنار هم رعایت کنید، تکثیر گل لوپن یا ترمس به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

سوالات جالب شما؛

آیا گل ترمس همان گل لوپن است؟

بله؛ نام دیگر گل ترمس، گل لوپن است که با آن نیز شناخته می‌شود و خصوصیات ظاهری کاملا مشابهی دارند.

آیا گل لوپن سمی است؟

خیر؛ گل لوپن سمی نیست و برای برخی از بیماری ها نیز حکم بهترین دارو را دارد. همچنین از گل ترمس برای خواص درمانی آن، به صورت دمنوش و دم کرده استفاده بسیاری می‌شود.

آیا گل لوپن تنها یک رنگ دارد؟

خیر؛ گل لوپن رنگ های بسیاری دارد. این گل از سفید، زرد و نارنجی گرفته تا رنگ های سرخابی، قرمز و بنفش یافت می‌شود.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868