lepidium draba ,گل اُزمک مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل اُزمک (3نوع)

گل اُزمک گیاه دائمی همیشه سبز به بلندی ۸ و گستردگی ۲۰ سانتی‌متر است دارای برگ‌های سبز مایل به خاكستری و كركدار بوده خوشه‌های گل‌های زردرنگ آن در اواخر بهار ظاهر می‌شوند. ـ نیازها: به مكان كاملاً آفتابی و خاك شنی با زهكش خوب نیاز دارد.

گل اُزمک (نام علمی: Lepidium draba L. پیش از این: Cardaria draba)

گل اُزمک در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید. اُزمک، یک نو گل از خانواده گل‌های شب بو به حساب می‌آید. این یکی از گیاه هایی هست که اگر به مرکز، غرب و شمال ایران سفر کنید می‌توانید همه جا ببینید. فقط آب و هوای شرق و شمال شرق که سازگاری زیادی با این گیاه ندارد (با این حال در اطراف تربت حیدریه هم دیده می شود)

lepidium draba ,گل اُزمکمجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
lepidium draba 

مشخصات گیاه شناسی اُزمک

 گیاهی چند ساله و علفی که به خانواده شب بو تعلق دارد که ساقه هوایی آن به ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر می‌رسد ، برگ‌های قاعده ای واژ تخم مرغی و قاشقی و برگ‌های ساقه ای مستطیلی تا سر نیزه ای و ساقه آغوش هستند. گل‌های آن سفید رنگ و میوه آن خورجینک تخم مرغی پهن یا قلبی شکل و نا شکوفا می‌باشد. دانه‌ها و برگ‌های این گیاه در طب گیاهی استفاده می‌شوند. می‌توانید برگ‌هایش رو بجوشانید و به عنوان نرم کننده سینه استفاده کنید. این را هم بدانید که طعم تند و زننده ای دارد.

خواص دارویی و کاربرد گل اُزمک

درگل اُزمک مانند سایر گیاهان خانواده شب بو اسانس سولفوره مشخص شده است علاوه بر این در تجزیه گیاه میروزین نیز گزارش شده است. از دانه و برگ گیاه در طب گیاهی استفاده می‌شود. جوشانده دانه و برگ گیاه طعم تندی دارد و نرم کننده سینه می‌باشد. جوشانده دانه و برگ گیاه طعم تندی دارد و نرم کننده سینه می‌باشد.

این گیاه اشتهاآور، تصفیه کننده خون، پاک کننده سینه از خلط و از بین برنده لکه‌های پوست صورت است و در درمان سریع زخم‌های سطحی و درمان جای نیش حشرات مفید است. جوشانده ریشه گیاه در درمان برخی بیماری‌های پوستی و ناتوانی سیستم ادراری کاربرد دارد.

برگ گیاه اُزمک حاوی مقدار زیادی ویتامین C بوده و دارای خاصیت ضد باکتری است. عصاره حاصل از برگ‌های گیاه اُزمک در درمان ناراحتی‌های سیستم تنفسی مانند سرفه‌های سخت و دردناک کاربرد دارد و خاصیت ضد انگلی دارد.

 

انواع مختلف گیاه ازمکی

۱) ازمکی طوقه ای

No alt text provided for this image

نام علمی:   DRABA ROSULARIS

 خانواده: BRASSICACACEAE – Brassicacaceae  

نام های دیگر: ازمکی آذری

بومی منطقه :  فارس و ..

Drappa از خانواده کلم ها است و زمان گلدهی آن همزمان با گیاه عروس سنگی در طبیعت است. این گیاه با گلهای زرد به صورت گروهی در کنار و بین سنگها می روید. درباره این گیاه اطلاعات زیادی در دست نیست. این گیاه می تواند انتخاب خوبی برای تحقیقات محققان ، دانشمندان و دانشجویان برای تحصیلات مدارج بالاتر و تکمیلی باشد. با در نظر گرفتن اینکه گیاه به آب بسیار کمی احتیاج دارد، می تواند با تحقیق در مورد این گیاه به عنوان گیاه زینتی در فضای سبز شهری مورد استفاده قرار گیرد. انتظارات این گیاه کم است.

۲) ازمکی سفید

No alt text provided for this image

نام علمی: Draba dedeana

خانواده: Cruciferae

گیاه همیشه سبز دارای برگهای خاکستری مایل به سبز و ابعاد ۸ سانتی متر طول و ۱۵ سانتی متر عرض است. خوشه های سفید گل از بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند.

نیازها

این گل به مکانی کاملاً آفتابی و خاک شنی کاملاً زهکشی شده احتیاج دارد. حداقل دمای مجاز ۱۵- درجه سانتیگراد است.

ازدیاد

کاشت بذر در پاییز یا تهیه قلمه چوب نرم از شاخه های اصلی گیاه در اواخر بهار امکان پذیر است.

۳) ازمکی زرد

No alt text provided for this image

نام علمی: Draba Mollissima

خانواده: Cruciferae

این گیاه همیشه سبز ۸ سانتی متر طول و ۲۰ سانتی متر عرض دارد و دارای برگ ها و مویرگ هایی به رنگ سبز مایل به خاکستری است و در اواخر بهار خوشه های گل زرد ظاهر می شود.

نیازها

گیاه اُزمکی به مکانی کاملاً آفتابی و خاک شنی کاملاً زهکشی شده احتیاج دارد. حداقل دمای مجاز ۱۵- درجه سانتیگراد است.

ازدیاد

کاشت بذر در پاییز امکان پذیر است.

 

lepidium draba ,گل اُزمکمجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی
 گلدان پلاستیکی سیدوس

 

پرسش و پاسخ (جمع بندی)

خواص دارویی گل ازمکی چیست؟

ین گیاه اشتها آور است، خون را تصفیه می کند، گرفتگی سینه را درمان میکند، آلودگی های پوست صورت را از بین می برد و در درمان سریع زخم های سطحی و درمان گزش حشرات مفید است. از جوشانده ریشه گیاه در درمان برخی بیماری های پوستی و بی اختیاری ادرار استفاده می شود.

مشخصات گیاه ازمکی چیست؟

یک گیاه علفی چند ساله متعلق به خانواده گل شبدر، که ساقه های آن به ۲۰ تا ۶۰ سانتی متر می رسد، برگ های آن بیضی و قاشقی شکل است و شبیه به نوک نیزه و ساقه آن به صورت شکل مستطیل میباشد.

گل ازمکی دارای چند نوع مختلف است؟

دارای ۳ نوع است:
۱) ازمکی طوقه ای
۲) ازمکی سفید
۳) ازمکی زرد

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868