گل سیلفیوم perfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سیلفیوم (بیشش از 2 نوع)

گیاهان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر کدام کاربردهای مشخصی دارند. به عنوان مثال گیاهان دارویی برای خواص دارویی استفاده می‌شوند یا گیاهان زینتی برای زیباسازی فضا، محوطه شهرها و خانه‌ها کاربرد دارند. در این مقاله قصد داریم تا به صورت کامل با گل سیلفیوم آشنا شویم، خاستگاه این گل زیبا را بشناسیم و روش های مختلف تکثیر و نگهداری آسان آن را برای شما عزیزان شرح دهیم.

 

گل سیلفیوم یکی از انواع گیاهان زینتی است که به دلیل شکل زیبای خود و کاربرد زینتی بسیار پرطرفدار است. این گل زیبا به سادگی قابل کاشت و پرورش است و به دلیل تکثیر راحت و سریع در هر آب و هوایی، کاشت آن از نظر اقتصادی هم به صرفه می‌باشد.

Silphium integrifolium
رده‌بندی علمیe
فرمانرو: گیاهان
کلاد: نهان‌دانگان
کلاد: دولپه‌ای‌های نو
کلاد: گل‌ستاره‌داران
راسته: میناسانان
تیره: کاسنیان
تبار: Heliantheae
سرده: Silphium
کارل لینه
گونه نماد
Silphium asteriscus
کارل لینه

 

گیاه‌شناسی گل سیلفیوم

اسم گل های طبیعی معمولا رابطه مستقیمی با شکل آن گیاه دارد. مثلا گل سیلفیوم با نام گیاه فنجانی هم شناخته می‌شود که یکی از گیاهان چند ساله است که شکلی شبیه به یک فنجان دارد. این گیاه دارای ساقه‌های بلندی است که گاهی اوقات ارتفاع آن را به ۲.۵ متر هم می‌رساند. این گل به دلیل ظاهر زیبای خود و تعداد بالا در هر بوته، به راحتی فضایی که در آن کاشته می‌شود را پر می‌کند.

گل سیلفیومperfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سیلفیوم

گل سیلفیوم گلی زرد رنگ است که شباهت زیادی به گل‌هایی مانند آفتاب‌گردان، مروارید آفریقایی، گل آهار زرد، گل عنبر کشمیری و… دارد. گل سیلفیوم از نظر گیاه‌شناسی و باغبانی به دلیل فصل شکوفه و گلدهی طولانی ارزش زیادی دارد.

مشخصات ظاهری گل سیلفیوم

گل سیلفیوم گلی زرد رنگ است که بسیاری از افراد آن را شبیه به آفتاب‌گردان می‌دانند. این گل تابستانی دارای ۲۰ گلبرگ در هر گل است که به صورت شعاعی سر هر شاخه قرار گرفته‌اند. شعاعی بودن این گل به معنی قرار گرفتن گلبرگ‌ها دورتادور مادگی است. از دیگر نکاتی که در مشخصات ظاهری گل سیلفیوم واضح است، ارتفاع بلند هر شاخه از این گل است.

این گل در حالتی که کاملا رسیده باشد گاهی تا ۲.۵ متر هم ارتفاع دارد. این ویژگی گیاه سیلفیوم آن را به انتخابی مناسب برای فضای پارک‌ها، کاشت انبوه و حتی مرزکشی فضا تبدیل کرده است. از دیگر مشخصه‌های ظاهری این گل می‌توان به ساقه ضخیم و بدون کرک آن اشاره کرد. این گل همچنین دارای برگ‌های مرکب است که در ساقه روبروی هم قرار می‌گیرند.

گل سیلفیومperfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سیلفیوم

در جدول زیر با گل سیلفیوم با یک دید کلی بیش‌تر آشنا خواهیم شد:

نام علمیperfoliatum Silphium
خانوادهAsteraceae
نام فارسیگل سیلفیوم
زادگاهکشور آمریکا و نواحی جنوب شرقی
شناسنامه گل سیلفیوم

خاستگاه و تاریخچه این گل
خاستگاه گل سیلفیوم، کشور آمریکا و ناحیه جنوب شرقی آن است اما این‌روزها این گل در بیشتر مناطق قابل کشت می‌باشد. مطابق تاریخچه گل سیلفیوم، این گل به دلیل ظاهر زیبا و مقاومت بالا یکی از گل‌های محبوب در باغ‌های سلطنتی پادشاهان بوده است. این گل نسبت به شرایط خاص محیطی بسیار مقاوم است، خشکسالی را تحمل می‌کند و در صورت عدم مراقبت در آبیاری هم بافت خود را حفظ می‌کند.

همچنین در بیشتر روزهای سال گل دارد، به همین دلیل از گذشته تا به حال جزو گیاهان محبوب در فضاسازی هم بوده است. البته با وجود این ویژگی‌ها قیمت گل سیلفیوم چندان زیاد نیست و این یک ویژگی مهم برای آن است.

گل سیلفیومperfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سیلفیوم
گل سیلفیوم به دلیل مقاومت بالا و ظاهر خاص خود محبوبیت بسیاری میان مردم دارد

 

گونه‌های مختلف این گل

گل سیلفیوم مانند سایر گل‌ها گونه‌های مختلفی دارد اما برخلاف دیگر گیاهان که در گونه‌های مختلف شکل ظاهری و رنگ گل‌ها به طور کلی تغییر می‌کند، در گونه‌های مختلف این گل رنگ ثابت است. در واقع تمام انواع سیلفیوم‌ها دارای رنگ زرد طلایی هستند و تنها شکل ظاهری آن‌ها و نوع چینش مادگی متفاوت است.

به عنوان مثال در سیلفیوم لاسینیاتوم که به گیاه قطب‌نما معروف است، گلبرگ‌ها نوک تیز بوده و تعداد زیادی دارند. در سیلفیوم تربینتیناسئوم اما که به آن بارانداز دشت هم گفته می‌شود، گل‌ها ریز، با تعداد گلبرگ‌های کم و با فاصله زیاد نسبت به برگ‌ها هستند.

گل سیلفیوم perfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
perfoliatum Silphium

انواع روش‌های تکثیر و پرورش گل سیلفیوم

پرورش و تکثیر یک گل یا نوعی خاص از گیاهان تنها به یک منطقه خاص محدود نمی‌شود و در صورت آشنایی با نکات تکثیر و مراقبت از آن گیاه، امکان پرورش آن در هر نقطه‌ای از دنیا وجود دارد. گل سیلفیوم هم از انواع گیاهانی است که می‌توان آن را در هر منطقه و با هر آب و هوایی پرورش داد. تکثیر گل سیلفیوم را می‌توان از طریق کاشت بذر، خوابانیدن و تقسیم کردن انجام داد.

تکثیر از طریق کاشت بذر

اولین روش تکثیر گل سیلفیوم، تکثیر و پرورش از طریق کاشت بذر است. این روش نیازمند آشنایی با اصول کاشت بذر و باغبانی دارد. همچنین برای اینکه بذر شما تبدیل به گل شود باید با نکات مهم در مراقبت از بذر تا جوانه‌زنی و بعد از آن گلدهی آشنایی داشته باشید. کاشت بذر گل سیلفیوم و تکثیر آن با این روش، مراحلی دارد که عبارتند از:

تهیه خاک مناسب لومی، با ph 6-8 و زهکشی مناسب

تهیه گلدان مناسب برای کاشت بذر

آماده‌سازی بستر با اندازه مناسب برای انتقال جوانه

آماده‌سازی فضای مناسب برای نگهداری گلدان با ویژگی حداقل ۶ ساعت آفتاب در روز

کاشت بذر در عمق ۲۰ سانتی‌متری خاک

آبیاری اولیه بذر تا جایی که سطح خاک کاملا مرطوب شود

قرار دادن گلدان در فضای آماده شده دور از نور مستقیم خورشید

حفظ رطوبت محیط تا زمان سبز شدن جوانه

بعد از سبز شدن جوانه و زمانی که جوانه به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متری رسید، امکان انتقال آن به بستر اصلی وجود دارد. بستر مناسب برای کاشت جوانه، به دلیل انشعاب این گل بعد از رشد کامل و اندازه آن باید حدود ۱ تا ۳ متر وسعت داشته باشد.

گل سیلفیوم perfoliatum Silphium خانوادهAsteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل سیلفیوم 

هنگام رسیدن ارتفاع جوانه به ۱۰ سانتی متر امکان انتقال وجود دارد

خوابانیدن

یکی دیگر از روش‌های تکثیر این گل، خوابانیدن است. این روش برخلاف کاشت بذر ساده‌تر بوده و نتیجه‌گیری از آن سریع‌تر است اما باز هم برای انجام آن باید با اصول اولیه باغبانی و کاشت گل‌ آشنایی داشت. برای تکثیر این گل از طریق خوابانیدن باید یک ساقه منعطف آن را انتخاب کرد و سپس آن ساقه را با حفظ اتصال به گیاه مادری، در خاک قرار داد.

ساقه‌ در خاک قرار گرفته بعد از مدتی شروع به ریشه زدن می‌کند و چند ماه بعد از محل ریشه‌ها ساقه جدید رشد می‌کند. زمانی که جوانه‌های ساقه جدید شروع به رشد کردند امکان جدا کردن ساقه خوابیده در خاک از گیاه مادری وجود دارد.

تقسیم کردن

تقسیم کردن یکی دیگر از روش‌هایی است که به وسیله آن می‌توان پرورش و تکثیر این گل را انجام داد. فرآیند تقسیم کردن هم هرچند نیاز به آشنایی با اصول باغبانی دارد اما ساده‌تر از کاشت بذر و تکثیر از طریق آن است. برای تقسیم کردن باید از بوته مادری، زمانی که به رشد کافی رسید چند بوته جوان با ریشه جدا کرد.

این‌ کار را می‌توان با جدا کردن یک یا چند شاخه از گل از انتهای ساقه انجام داد تا هر بوته جدید، به بوته‌ای پر تبدیل شود. در روش‌های تقسیم و خوابانیدن باید به این نکته توجه کرد که بعد از پایان دوران گلدهی، گیاه را برای تکثیر استفاده کرد. در دوران گلدهی گیاه بسیار ضعیف است و احتمال آسیب به آن وجود دارد.

گل سیلفیوم perfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
perfoliatum Silphium 

اصول نگهداری و مراقبت از سیلفیوم

بعد از پرورش و تکثیر گل سیلفیوم با هرکدام از روش‌های گفته شده، نوبت به مراقبت از گیاه می‌رسد. باید به این نکته هم دقت کنید که مراقبت از گیاه حتی در صورتی که قصد تکثیر آن را نداشته باشید هم الزامی است. مراقبت صحیح دوران گلدهی را افزایش می‌دهد و گیاه در هر دوره پر‌گل‌تر می‌شود.

البته شما بعد از خرید از گلفروشی، می‎‌توانید راهنمایی های مربوط به آن گل را از فروشنده دریافت کنید تا بتوانید گیاه خود را در بهترین حالت خود ببینید.

این موضوع به خصوص برای افرادی که از این گل برای زیباسازی محیط باغ و باغچه استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. از اصول مراقبتی این گیاه می‌توان به فضای مناسب نگهداری، هرس کردن به موقع و شرایط مناسب نگهداری اشاره کرد که عبارتند از:

نور مورد نیاز گل سیلفیوم

نور اولین شرط مراقبت از یک گیاه است که نیاز گیاهان مختلف به آن، متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال نور مورد نیاز گل سیلفیوم، نور خورشید است اما نه به صورت مستقیم زیرا که تابش مستقیم خورشید گلبرگ‌های این گیاه را می‌سوزاند. گیاه سیلفیوم حداقل نیاز به ۶ ساعت نور آفتاب کامل دارد که ۲ ساعت آن می‌تواند تابش مستقیم روی گل باشد.

علاوه بر نور، دمای مناسب گل سیلفیوم هم در رشد آن تاثیرگذار است. خاستگاه این گل جنوب آمریکاست، بنابراین آب و هوای گرم برای آن قابل تحمل‌تر است اما با داشتن ساقه و ریشه‌ای محکم نسبت به سرما هم مقاوم می‌باشد.

گل سیلفیومperfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
perfoliatum Silphium

نور مستقیم آفتاب یکی از مهم ترین عوامل نگهداری این گیاه است.

خاک مناسب

همان‌طور که در قسمت کاشت بذر این گیاه گفته شد، خاک مناسب گل سیلفیوم خاکی است با اسیدیته متوسط تا تمام مواد مغذی این گیاه تامین شود. خاک و بستر این گیاه همچنین باید دارای زهکشی مناسب هم باشد. این خاک باید رطوبت را در خود حفظ کند. خاک نباید همیشه مرطوب باشد اما خشک بودن آن هم گیاه را تشنه می‌کند.

آبیاری

در نهایت آخرین موضوعی که در نگهداری از این گل اهمیت دارد، آبیاری آن است. آبیاری گل سیلفیوم باید منظم انجام شود. غرقابی کردن ریشه‌ها نفس کشیدن را سخت می‌کند و در گلدهی تاثیر می‌گذارد و خشک بودن بیش از حد خاک و ریشه هم گل را بی‌حال و پژمرد می‌کند.

بهترین زمان‌بندی برای آبیاری این گل هفته‌ای دو بار در بهار و تابستان و هر دو هفته یکبار در پاییز و زمستان است. البته در مورد نکات مراقبتی می‌توانید در زمان خرید گل سیلفیوم، از فروشنده پرس و جو کنید.

گل سیلفیومperfoliatum Silphium خانواده Asteraceae مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
perfoliatum Silphium

گل سیلفیوم؛ خاص و متفاوت برای زیباسازی باغچه‌ها
گل‌ها متنوع‌ترین گیاهان از نظر ظاهری هستند. کمتری کسی پیدا می‌شود که به این نوع از گیاهان علاقه نداشته باشد و پرورش و تکثیر بعضی از آن‌ها را در خانه تجربه نکرده باشد. از گل‌های تزئینی می‌توان در موارد مختلف مثل تزئین باکس گل ها یا ترکیب آنها برای آراستن یک دسته گل بزرگ استفاده کرد و بعضی از آنها نیز مثل گل سیلفیوم یا فنجانی برای آراستن باغ ها یا باغچه ها استفاده کرد.

گل سیلفیوم یکی از گل‌های زیبا و قابل کشت در باغ و باغچه است که پرورش آن چندان سخت نیست. در این مطلب در مورد اصول کاشت و پرورش این گل صحبت کردیم. اگر از علاقه‌مندان به حوزه گل و گیاه هستید و قصد پرورش گلی جدید دارید، حتما تکثیر این گل را امتحان کنید.

زادگاه گل فنجانی کدام قاره است؟
زادگاه این گیاه زیبا، آمریکا و ناحیه جنوب شرقی آن است.

بهترین زمان آبیاری این گیاه چه موقعی است؟
هفته ای دوبار در بهار و تابستان

چرا این گیاه از گل های محبوب میان مردم است؟
این گیاه به دلیل ظاهری زیبا و مقاومت بالا از گیاهان محبوب میان مردم است.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868