گلدان پلاستیکی و 20 گل مناسب Plastic vase and 20 suitable flowersSquare plastic pot گلدان پلاستیکی مربعی سیدوس
گلدان پلاستیکی و20گل مناسب

وقتی وارد یک محوطه باغبانی و یا گلخانه می‌شوید با حجم انبوهی از گلدان پلاستیکی مواجه می‌شوید. گلدان های پلاستیکی یا فایبرگلاس رایج ترین ظروف برای باغبانی هستند. با توجه به فرایند پرورش گیاهان، می توان آنها را ارزان تهیه کرد و در رنگ ها ، اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند.

هنگام خرید گلدان های پلاستیکی یا فایبرگلاس به دنبال ظروفی باشید که از استحکام بالایی برخوردار بوده و کمی انعطاف پذیر هستند. این گلدان ها گذر زمان و فصول را بهتر از گلدان های نازک و بدون انعطاف تحمل می‌کنند.

Plastic potگلدان پلاستیکی سیدوس
Plastic pot
گلدان پلاستیکی سیدوس

برای برخی از گیاهان این موضوع چندان اهمیتی ندارد که گلدان آنها پلاستیکی باشد یا سفالی و آنها بدون هیچ نارضایتی در خانه خود رشد می‌کنند. اما با این حال برای برخی از گیاهان،جنس وسایز گلدان اهمیت بسیار زیادی دارد و تنها در گلدان خاصی رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند. در این مقاله با ما همراه شوید تا با گل های مناسب گلدان پلاستیکی و باغ و باغچه و معایب و مزایای آنها آشنا شوید و مناسبترین گلدان را برای گیاه خود انتخاب کنید.

Plastic pot گلدان پلاستیکی سیدوس
Plastic pot
گلدان پلاستیکی سیدوس

برای چه گیاهانی باید از گلدان های پلاستیکی استفاده کنید؟

گلدان پلاستیکی برای گیاهانی که دوستدار خاک مرطوب هستند، بهترین عملکرد را دارند و خاک را سریع خشک نمی‌کنند. پلاستیک یک ماده متخلخل نیست ، بنابراین حرکت هوا در طرفین ظرف رخ نمی‌دهد. پس از آبیاری گیاه ، خاک گلدان برای مدت طولانی تر مرطوب می ماند و آب بیشتری را در ناحیه ریشه باقی می‌ماند. گلدان های پلاستیکی همچنین برای باغبانانی که به ندرت آبیاری می‌کنند یا برای به خاطر سپردن آبیاری گیاهان خود مشکل دارند نیز خوب عمل می‌کند.

اکنون به 20 نوع از گل های مناسب کاشت در گلدان پلاستیکی یا سرامیکی ,وباغ وباغچه میپردازیم.

امیدوارم همراه باشید.

Plastic pot گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

1.گل به ژاپنی (Flowing Quince)

نام علمی: (Chaenomeles speciosa)

گُل به ژاپنی درختچه‌ای برگریز است که با گل‌های زیبایی به رنگ قرمز، نارنجی، صورتی و سفید خودنمایی می‌کند. این گیاه زیبا در اواخر زمستان تا اوایل بهار شکوفا شده و پس از آن به میوه‌های سبز مایل به زردی به نام به تبدیل می‌شود. درخت به، ظاهری نامرتب و خاردار است. گیاه به ژاپنی بسیار زیبا و دلفریب است.

گل به ژاپنی (Flowing Quince)نام علمی: (Chaenomeles speciosa)
گل به ژاپنی

گُل به ژاپنی درختچه‌ای برگریز است که با گل‌های زیبایی به رنگ قرمز، نارنجی، صورتی و سفید خودنمایی می‌کند. این گیاه زیبا در اواخر زمستان تا اوایل بهار شکوفا می‌شود.


2. گل توتون (Flowering Tobcco)

نام علمی: (Nicotiana alata)

گل توتون یکی از پرکاربردترین گیاهان تجاری غیرغذایی در دنیا است. به لطف گُل‌های ظریف و رنگ‌های متنوعش می‌توان آن را یک گیاه زینتی گلدار نام برد. گُل توتون یکی از خوش رایحه‌ترین واریته‌های گونه نیکوتیانا است. این گیاه را در باغ کنار پنجره اتاق نشیمن و یا اتاق خوابتان بکارید تا از عطرش مست شوید!

گل توتون (Flowering Tobcco)نام علمی: (Nicotiana alata)
گل توتون 

گل توتون یکی از پرکاربردترین گیاهان تجاری غیرغذایی در دنیا است. به لطف گُل‌های ظریف و رنگ‌های متنوعش می‌توان آن را یک گیاه زینتی گلدار نام برد.


3. گل فراموشم نکن (Forget-me-not)

نام علمی: (Myosotis sylvatica)

گل فراموشم نکن یک گیاه چند ساله است که با گُل‌های ریز آبی روشن و گاهی صورتی و سفید با مرکز سفید یا زرد خودنمایی می‌کند.

گُل فراموش نکن از بهار تا تابستان به گل می‌نشیند و شهد و گرده‌ی آن تمامی حشرات گرده‌افشان را عاشق می‌کند. این گیاه بوته‌ای کم ارتفاع از شاخ و برگ‌های سبز کم‌رنگ خود تشکیل می‌دهد.

گل فراموشم نکن (Forget-me-not)نام علمی: (Myosotis sylvatica)
گل فراموشم نکن

گُل فراموش نکن از بهار تا تابستان به گل می‌نشیند و شهد و گرده‌ی آن تمامی حشرات گرده‌افشان را عاشق می‌کند.


4. گل لاله عباسی (Four o’Clock Flower)

نام علمی: (Mirabilis jalapa)

گل لاله عباسی گیاهی چند ساله بوته‌ای گدار است که با گُل‌های شیپوری پنج برگ با گلبرگ‌های رنگارنگ، جلوه‌گری می‌کند.

گُل لاله عباسی معمولا با گلبرگ‌های قرمز و سرخابی می‌رویند. گُل لاله عباسی بخاطر نحوه شکوفایی به گُل ساعت ۴ نیز معروف است؛ چون معمولا گل‌ها در نزدیکی‌های عصر شکوفا شده و تا صبح روز بعد، باز می‌مانند.

گُل لاله عباسی علاوه بر ظاهر دلفریب، عطر خوبی دارد، آن را در جایی بکارید که بتوانید از حضورش لذت ببرید! فقط اگر حیوان خانگی دارد، حواستان باشد که گیاهی سمی است.

گل لاله عباسی (Four o’Clock Flower)نام علمی: (Mirabilis jalapa)
گل لاله عباسی 

گُل لاله عباسی علاوه بر ظاهر دلفریب، عطر خوبی دارد، آن را در جایی بکارید که بتوانید از حضورش لذت ببرید! فقط اگر حیوان خانگی دارد، حواستان باشد که گیاهی سمی است.


5. گل انگشتانه (Foxglove‌)

نام علمی: (Digitalis purpurea)

گل انگشتانه که بنام گُل دستکش روباه (Foxglove) نیز معروف است، گُل‌های لوله‌ای شکل خالداری دارد که بصورت واژگون و خوشه‌ای می‌رویند.

گُل انگشتانه با گُل‌های شیپوری شکل به رنگ بنفش با خال‌های سفید، یا بالعکس، خودنمایی می‌کند. گُل انگشتانه از اوایل بهار تا اواسط تابستان به گُل می‌نشینند. این گیاه پرندگانی که در پاییز به دنبال بذر هستند را به سمت خود جلب می‌کند. فقط حواستان باشد که این گیاه سمی است.

گل انگشتانه (Foxglove‌)نام علمی: (Digitalis purpurea)
گل انگشتانه 

گل انگشتانه که بنام گُل دستکش روباه (Foxglove) نیز معروف است، گُل‌های لوله‌ای شکل خالداری دارد که بصورت واژگون و خوشه‌ای می‌رویند.


6.گل روندلتیا (Fragrant Rondeletia)

نام علمی: (Rondeletia odorata)

گل روندلتیا که بنام رز پاناما نیز شناخته می‌شود، از نظر ظاهری اصلا شبیه به رز نیست و هیچ عطری هم ندارد! در عوض، خوشه‌های گردی پر از گل و شکوفه تولید می‌کند.

هر گُل کوچک از پنج گلبرگ نارنجی با گلویی زرد رنگ تشکیل شده است. گُل رندلتیا رنگ جیغ آبنباتی دارد که در هر باغی حسابی خود را نشان می‌دهد. این گیاه در بیشتر سال شکوفا است و پروانه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند.

گل روندلتیا (Fragrant Rondeletia) نام علمی: (Rondeletia odorata)
گل روندلتیا 

گُل روندلیتا پنج گلبرگ نارنجی با گلویی زرد رنگ تشکیل شده است. گُل رندلتیا رنگ جیغ آبنباتی دارد که در هر باغی حسابی خود را نشان می‌دهد.


7. گل پلومریا (Frangipani)

نام علمی: (Plumeria rubra)

گُل پلومریا از آن گیاهان خوش عطر و گیرا است که با قرار گرفتن مارپیچ گونه‌ی گلبرگ‌هایش چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

گُل پلومریا در حد پنج سانتی متر با گلبرگ‌های سفید و شاید، گاهی قرمز و صورتی با مرکزیت زرد رنگ، بسیار تماشایی است.

گُل پلومریا در مناطق گرمسیری، در تمام طول سال گل می‌دهد. شکوفه‌های چرمی این گیاه روی درختچه‌ای برگریزی می‌روید. این همان گلی است که کودکان می‌توانند به راحتی برای خود تاج گل درست کنند.

گل پلومریا (Frangipani)نام علمی: (Plumeria rubra)
گل پلومریا 

گُل پلومریا در مناطق گرمسیری، در تمام طول سال گل می‌دهد. شکوفه‌های چرمی این گیاه روی درختچه‌ای برگریزی می‌روید.


8. گل فریزیا (Freesias)

نام علمی: (Fresia)

گل فریزیا گلی علفی از خانواده Iridaceae است. روی ساقه‌های نازک و قوسی شکل، حدود ۵ تا ۱۰ عدد گُل شیپوری شکل به رنگ‌های سفید، قرمز، آبی، صورتی و گاها زرد می‌روید.

گُل فریزیا بخاطر عطر تازگی که دارد و همینطور ظاهر زیبا، به عنوان گل شاخه‌ای، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به لطف رنگ‌های شادی که دارد، همیشه پای مهمانی‌ها و جشن تولدها است. برای پرورش این گیاه، به آفتاب کامل و خاک با زهکشی عالی نیاز است.

گل فریزیا (Freesias) نام علمی: (Fresia)
گل فریزیا 

گُل فریزیا گلی علفی از خانواده Iridaceae است. روی ساقه‌های نازک و قوسی شکل، حدود ۵ تا ۱۰ عدد گُل شیپوری شکل به رنگ‌های سفید، قرمز، آبی، صورتی و گاها زرد می‌روید.


9.گل گوشواره (Fuchsias)

نام علمی: (Fuchsia)

گل گوشواره درختچه‌ای کوچک با گُل‌های زیبا و عجیب و غریب است. در خانواده فوچسیا بیش از ۱۱۰ گونه با ظاهر گوناگون وجود دارد.

گُل گوشواره یکی از خیره‌کننده‌ترین نوع گُل‌های تابستانی است. شکوفه‌های صورتی، بنفش، هلویی، سفید و یا دورنگه این گیاه بصورت خوشه‌های گوشواره‌ای آویزان هستند. گُل گوشواره عادات مختلفی برای رشد دارد.

گل گوشواره (Fuchsias)نام علمی: (Fuchsia)
گل گوشواره 

گُل گوشواره یکی از خیره‌کننده‌ترین نوع گُل‌های تابستانی است. شکوفه‌های صورتی، بنفش، هلویی، سفید و یا دورنگه این گیاه بصورت خوشه‌های گوشواره‌ای آویزان هستند.


10.گل بی‌صبر (Garden Balsam)

نام علمی: (Impatiens balsamina)

گل بی‌صبر گیاهی یک ساله و بومی هند است. گُل‌ها سه سانتی متری بی‌صبر، به رنگ‌های ارغوانی، یاسی، قرمز و سفید هستند. برگ‌های این گیاه بصورت مارپیچی با لبه‌های دندانه‌دار رشد می‌کنند. پرندگان شهد خوار و دیگر گرده‌افشان‌ها عاشق این گیاه هستند. گُل بی صبر بعنوان گیاه زینتی در گلدان نگهداری می‌شود.

گل بی‌صبر (Garden Balsam)نام علمی: (Impatiens balsamina)
گل بی‌صبر 

گل بی‌صبر گیاهی یک ساله و بومی هند است. گُل‌ها سه سانتی متری بی‌صبر، به رنگ‌های ارغوانی، یاسی، قرمز و سفید هستند.


11. گل پیونی/ گل صدتومنی (Garden Peony)

نام علمی: (Paeonia officinalis)

گل پیونی که به نام گل صدتومنی نیز معروف است، بومی اروپای جنوبی است. این گیاه زیبا ابتدا فقط برای مقاصد دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی کم کم بخاطر زیبایی بی‌حدش بعنوان گیاه زینتی در نظر گرفته شد.

گُل پیونی در اواخر بهار شکوفه می‌دهد، رنگ آن از قرمز تیره تا صورتی روشن است. در دنیا گُل پیونی با ظاهرهای مختلفی رشد می‌کند. اگر قصد دارید گُل پیونی در باغ‌تان پرورش دهید، نگهداری آسان و عمر طولانی دارد.

گل پیونی/ گل صدتومنی (Garden Peony) نام علمی: (Paeonia officinalis)
گل پیونی/ گل صدتومنی

گُل پیونی در اواخر بهار شکوفه می‌دهد، رنگ آن از قرمز تیره تا صورتی روشن است. در دنیا گُل پیونی با ظاهرهای مختلفی رشد می‌کند.


12. گیاه دافنه (Garland Flower)

نام علمی: (Daphne cneorum)

گُل دافنه یا گُل گارلند یک درختچه همیشه سبز رونده است که بخاطر خوشه‌های متراکم از گل‌های صورتی روشن و بسیار معطرش معروف است.

گُل دافنه در بهار بطور پراکنده به گُل می‌نشیند و در تابستان که شرایط مطلوب‌تر است، به قدری سر سبز و زیبا می‌شود که همه نظرها را به‌خود جلب می‌کند. گُل دافنه عاشق آفتاب کامل است.

گیاه دافنه (Garland Flower)نام علمی: (Daphne cneorum)
گیاه دافنه 

گُل دافنه بخاطر خوشه‌های متراکم از گل‌های صورتی روشن و بسیار معطرش معروف است.


13. گیاه لیاتریس (Gayfeather)

نام علمی: (Liatris spicata)

گل لیاتریس بخاطر خوشه‌های کرکی عمودی و شاخ و برگ‌های علف مانندش بسیار جذاب و تماشایی است. شکوفه‌‌های قرمز، بنفش و سفید زیبایی این گیاه را صد چندان می‌کند.

گُل لیاتریس در طول چهار هفته حسابی شکوفه می‌زند و سپس، با تبدیل شدن به غذای مورد علاقه پرندگان آماده‌ی فصل سرما می‌شود. گُل لیاتریس پرورش آسانی دارد.

گیاه لیاتریس (Gayfeather)نام علمی: (Liatris spicata)
گیاه لیاتریس 

گل لیاتریس بخاطر خوشه‌های کرکی عمودی و شاخ و برگ‌های علف مانندش بسیار جذاب و تماشایی است.


14.گل ژربرا جامزونی (Gebera Daisy)

نام علمی: (Gerbera jamesonii)

گل ژربرا که به نام  گُل ترانسوال دیزی نیز شناخته می‌شود، گُلی محبوب در سراسر دنیا است. گُل ژربرا بخاطر گلبرگ‌های رنگارنگش مشهور است.

این گیاه راست قامت همیشه سبز، در طول سال شکوفا است ولی در اوایل تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسد. گُل ژربرا به عنوان گل شاخه‌ای پای ثابت مهمانی‌ها و جشن‌ها است.

گل ژربرا جامزونی (Gebera Daisy)نام علمی: (Gerbera jamesonii)
گل ژربرا جامزونی 

گُل ژربرا در طول سال شکوفا است ولی در اوایل تابستان به اوج زیبایی خود می‌رسد.


15. گل شب بو (Gillyflower)

نام علمی: (Matthiola incana)

گل شب بو به نام گیاه Vintage stock نیز خوانده می‌شود، گیاهی خوش عطر و رنگ است. گُل شب بو با خوشه‌هایی از گُل‌های بهم پیوسته بر روی ساقه‌ای راست قامت، با عطری نافذ و قوی حسابی در دنیا نامدار است.

رنگ بنفش و سفید از رنگ‌های معمول این گیاه است. گُل شب بو به عنوان شاخه گُل،مخصوصا برای تدارک گل عرض تبریک طرفدار زیاددارد.

گل شب بو (Gillyflower)نام علمی: (Matthiola incana)
گل شب بو 

گُل شب بو با خوشه‌هایی از گُل‌های بهم پیوسته بر روی ساقه‌ای راست قامت، با عطری نافذ و قوی حسابی در دنیا نامدار است.


16.گل گلایول (Gladioli)

نام علمی: (Gladiolus)

گل گلایول بهنام های  دیگری، مثل نیلوفر شمشیری معروف است. ساقه‌های برافراشته گُل‌های قیفی شکلی را از وسط تا نوک ساقه تولید می‌کنند.

گُل گلایول طیف وسیعی از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد. پرورش گلایول در هر باغی امکان‌پذیر است و می‌تواند طبیعتی زیبا برایتان بسازد. از آنجا که یکی از نمادهای گُل گلایل روح پاک است به عنوان گل عرض تسلیت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گل گلایول (Gladioli)نام علمی: (Gladiolus)
گل گلایول 

گُل گلایول طیف وسیعی از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد. پرورش گلایول در هر باغی امکان‌پذیر است و می‌تواند طبیعتی زیبا برایتان بسازد.


17. گیاه تکمه‌ای یا تاج خروس کره‌ای (Globe Amaranth)

نام علمی: (Gomphrena globose)

گل تاج خروس کره‌ای بومی آمریکای مرکزی است که به آفتاب کامل نیاز دارد. گُل تاج خروس گلوب در طول تابستان تا پاییز دائما شکوفا است.

گُل‌های بادوام به شکل پوم پوم (منگوله‌های کاموایی) در رنگ‌های مختلف زیبایی، شادی‌آفرین هستند. مرغ‌های مگس‌خوار، پروانه‌ها و چلچله‌ها عاشق این گیاه هستند.

گیاه تکمه‌ای یا تاج خروس کره‌ای (Globe Amaranth)نام علمی: (Gomphrena globose)
گیاه تکمه‌ای یا تاج خروس کره‌ای 

گل تاج خروس کره‌ای بومی آمریکای مرکزی است که به آفتاب کامل نیاز دارد. گُل تاج خروس گلوب در طول تابستان تا پاییز دائما شکوفا است.


18. گل کره‌ای اروپایی (Globe Flower)

نام علمی: (Trollius europaeus)

گل کره‌ای اروپایی یک گُل زرد بزرگ کاسه‌ای شکل است. گُل کره‌ای اروپایی ظاهری بسیار ظریف و لطیف دارد، این گیاه از اواخر بهار به بعد فرشی طلایی بر روی زمین می‌گسترد. آن‌ها عاشق محیط‌های مرطوب هستند، و وقتی در گروه‌های بزرگ کاشته می‌شوند بسیار فریبنده و دلبر می‌شوند.

گل کره‌ای اروپایی (Globe Flower)نام علمی: (Trollius europaeus)
گل کره‌ای اروپایی 

گل کره‌ای اروپایی یک گُل زرد بزرگ کاسه‌ای شکل است. گُل کره‌ای اروپایی ظاهری بسیار ظریف و لطیف دارد، این گیاه از اواخر بهار به بعد فرشی طلایی بر روی زمین می‌گسترد.


19.گیاه شکر تیغال (Globe Thistle)

نام علمی: (Echinops bannaticus)

گیاه شکر تیغال یا اکینپس از خانواده گُل آفتابگردان است. این گیاه چند ساله توده‌ای است سرهای آبی تا خاکستری کره‌ای شکل تولید می‌کند.

گُل شکر تیغال از اواسط تا اواخر تابستان رشد و بذر افشانی می‌کند. این گیاه نگهداری کمی می‌خواهد و برای باغبانان مبتدی گزینه‌ای ایده‌آل است.

گیاه شکر تیغال (Globe Thistle)نام علمی: (Echinops bannaticus)
گیاه شکر تیغال

گیاه شکر تیغال یا اکینپس از خانواده گُل آفتابگردان است. این گیاه چند ساله توده‌ای است سرهای آبی تا خاکستری کره‌ای شکل تولید می‌کند.


20. گیاه گلوکسینیا (Gloxinia)

نام علمی: (Sinningia speciose)

گل گلوکسینیا از نظر ظاهری تقریبا شبیه به بنفشه آفریقایی است. گُل گلوکسینیا به رنگ‌های سفید، بنفش، صورتی، قرمز و یا آبی خود نمایی می‌کنند.

بیشتر گلبرگ‌های گُل گلوکسینیا حاشیه دار هستند. گُل گلوکسینیا یک گیاه چند ساله گرمسیری است و هوای معتدل با سایه جزئی را ترجیح می‌دهد.

این گیاه فقط یک بار در سال شکوفا می‌شود و از بین می‌رود. برای اینکه دوباره از دیدن این طبیعت زیبا لذت ببرید باید مجددا این گیاه را بکارید.

گیاه گلوکسینیا (Gloxinia)نام علمی: (Sinningia speciose)
گیاه گلوکسینیا 

گل گلوکسینیا از نظر ظاهری تقریبا شبیه به بنفشه آفریقایی است. گُل گلوکسینیا به رنگ‌های سفید، بنفش، صورتی، قرمز و یا آبی خود نمایی می‌کنند.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868