گل ها و گیاهان (22گل) چه معنی ومفهومی دارند؟ What are the meanings of flowers and plants (22 flowers)? مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ها و گیاهان (22گل) چه معنی ومفهومی دارند؟

گل ها و گیاهان بسته به پشینه‌ی ادبیات، تاریخ و سرگذشت مردم هر سرزمین معنا و مفهوم  متفاوت دارند

گل ها وگیاهان در ژاپن زبان خاصی از لحاظ مفهومی دارندو از آن‌ها برای انتقال پیام و احساسات بین افراد استفاده‌ی زیادی می‌شود. . در کشور هند نیز، گیاهان اهمیت زیادی در مراسم‌های مذهبی‌ دارند. در آمریکا شبدرچهاربرگ نماد خوش‌شانسی است و در کشور کره جنوبی از بامبو برای دورکردن ارواح استفاده می‌شود.

گل ها و گیاهان (22گل) چه معنی ومفهومی دارند؟ What are the meanings of flowers and plants (22 flowers)? مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل ها و گیاهان (22گل) چه معنی ومفهومی دارند؟ 

 

به طور کلی گیاهان سبز نماد طبیعت و تولد دوباره هستند. عده‌ای معتقدند که رنگ سبز گیاهان مستقیما با چاکرای قلب در ارتباط است؛ به همین دلیل است که وقتی که به طبیعت می‌رویم حال و هوایمان عوض می‌شود. عده‌ای از مردم نیز متعقدند که اگر می‌خواهید به آرزوهای خود مثل عشق و خوشبختی برسید، گیاهان خاصی را بیرون یا داخل منزل‌تان بکارید. 

با دانستن معنی و سمبل هرگیاه متوجه می‌شوید که ارزش‌های مهم برای شما چه چیزهایی هستند و از این به‌ بعد می‌توانید گیاهانی را بخرید که نشان‌‌دهنده‌ی ارزش‌ها و احساسات مورد علاقه‌تان را است. همچنین با دانستن معنی گیاهان می‌توانید برای خرید هدیه متناسب با موقعیت، هوشمندانه‌ و دقیق‌ترعمل کنید و پیامی را که دوست‌دارید به طرف مقابل‌تان برسانید.

معنا ومفهوم گل ها (22گل)Meaning and concept of flowers (22 flowers) مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

تاریخچه‌ی نمادها در گیاهان

طبق اطلاعاتی که در کتاب‌های ادبی، آثار هنری و فرهنگ عامه‌ی مردم وجود دارد،‌ نشانه‌ها و سمبل در گیاهان از زمان یونان باستان وجود داشته‌است. این نماد‌ها در قرون وسطی و رنسانس و حتی در نمایش‌نامه‌های شکسپیر هم وجود‌ داشته تا به فرهنگ مدرن امروزی‌مان رسیده‌است.

در دوران ویکتوریا گفتن احساسات عاشقانه با صدای بلند ممنوع بود، به همین دلیل مردم از گل‌ و گیاهان به عنوان پیام‌آوران مخفی استفاده می‌کردند. بعد از انتشار فرهنگ لغت زبان گل‌ها توسط جوزف هم-پورتسگال در سال ۱۸۰۹، توجه به نماد گل‌ها و گیاهان بیش‌تر شد و افراد بیش‌تری به صورت علمی‌ و دقیق‌تر به مطالعه‌ی آن پرداختند.

معنی و نماد گیاهان

معنا ومفهوم گل ها (22گل)Meaning and concept of flowers (22 flowers) مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

در ادامه نماد چند گیاه و گل معروف دیگر را می‌آوریم.

آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا با خود پیام محاظت، خوش‌شانسی، صداقت و خرد را دارد. این گیاه پرفایده خاصیت شفابخشی زیادی دارد پس می‌توانید این گیاه را به کسانی هدیه دهید که در حال بهبودی بعد از بیماری هستند.

آزالیا

این گیاه با گل‌های زیبایش نماد ظرافت، زنانگی، قدرت و زیبایی است. آزالیا یک هدیه‌ی مناسب برای زنان قوی و زیبای زندگی‌تان است. هم‌چنین می‌توانید آن را به عنوان یادآور دوباره‌ی زیبایی‌های درون و بیرون یک فرد هدیه بدهید.

ارکیده

این گیاه سمبل عشق و تحسین است و عطر آن نماد انسانی با ذات خوب است.سفارش ارکیده بهترین هدیه برای استاد یا فرد بزرگی است که از او در زندگی تان الهام گرفته‌اید.

بنفشه‌ی وحشی

این گیاه در اروپا نماد حافظه و تفکر است. می‌توانید آن را به معلم خود هدیه دهید.

خزه

خزه نماد خوش‌شانسی و پول است. می‌توانید آن را در تراریوم‌ و کوکداما استفاده کنید و به عزیزان‌تان هدیه دهید.

سرخس

سرخس نماد سلامتی، خوش شانسی و محافظت است. این بهترین هدیه برای کسی است که در حال مهاجرت و دورشدن از محل زندگی‌اش است.

کالانکوئه

این گیاه نماد عشق بی‌نهایت و پشتکار است. آن را به کسی هدیه دهید که عشق‌ش در قلب‌تان ماندگار است.

گیاه حشره‌خوار

این گیاه جالب نماد قدرت و شجاعت است و برای کسی مناسب است که کمی عجیب غریب یا ماجراجو است.

لاله

گیاه لاله نماد عشق بی‌قید و شرط و شادی است. گلدان لاله را در ابتدای فصل بهار در اتاق پذیرایی یا منزل‌تان بگذارید تا با گل‌های چشم‌نوازش زیبایی خانه‌تان را چندبرابر کند. این گل هدیه‌ی خوبی برای عزیزان‌تان برای نشان دادن عشق و محبت‌تان است.

معنا ومفهوم گل ها (22گل)Meaning and concept of flowers (22 flowers) مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

در ادامه ی مقاله به بررسی گیاهان برای افراد و مناسبت های مختلف میپردازیم:

چه گل‌هایی برای هدیه دادن به دوستان مناسب‌تر هستند؟

گرچه تمام گل‌ها زیبا هستند و مفاهیم ارزشمندی را منتقل می‌کنند، اما بعضی از آنها بیشتر از بقیه نمایانگر دوستی هستند.

آلسترومریا، گلی است که شاید بیشتر از همه گلها یادآور دوستی باشد. به همین علت می‌توانید این گل را در بیشتر دسته گل‌ها ببینید. این گل به معنای آینده خوش و موفقیت نیز هست، پس می‌توانید با هدیه دادن آن به دوست خود، به اصطلاح با یک تیر دو نشان بزنید!

رز زرد، نماد رابطه دوستی و شادمانی است. این گل، بیانگر شروع تازه نیز هست. پس اگر مدتی است با دوست خود قهر بوده‌اید و اکنون می‌خواهید رابطه خود را مجدد آغاز کنید، رز زرد انتخاب هوشمندانه‌ای برای شماست.

می‌توانید رز زرد را با رز نارنجی در یک دسته گل به کار ببرید، پیام هر دو تقریبا مشابه است.
داوودی به معنای حمایت است، معنایی که در رابطه‌های دوستانه نیز باارزش تلقی می‌شود.

با فرستادن گل داوودی برای یک دوست، به او می‌گویید که همیشه کنار او هستید و می‌تواند روی کمک شما حساب کند.
زنبق هم یکی دیگر از گل‌های مرتبط به مفهوم رفاقت است.
فرقی نمی‌کند که چه گلی را انتخاب می‌کنید، فراموش نکنید که حتما در یک کارت، پیامی شخصی و زیبا برای دوستتان بنویسید.

معنا ومفهوم گل ها (22گل)Meaning and concept of flowers (22 flowers) مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس

چه گلی برای ترحیم و تسلیت استفاده می‌شود؟

علاوه بر زیبایی ظاهری، بسیاری از گل‌ها حامل احساسات و پیام‌های مختلفی همراه خود هستند. این موضوع به ویژه هنگام انتخاب گل مناسب برای از دست دادن عزیزان و عرض تسلیت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
رنگ سفید برای ترحیم مناسب‌تر است. در اینجا چند گل که برای این امر رایج‌ هستند، ذکر می‌کنیم:

لیلوم‌:
به عنوان یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای مراسم ترحیم، بیانگر خلوص و پاکی روح فرد متوفی است. لیلوم از جانب شما می‌گوید که عزیز از دست داده را بسیار دوست داشته‌اید و به پاکی روح او ایمان دارید.

گلایول
قائم، بلند و جادویی. گلایول نماد استقامت، قوی بودن، سوگواری عمیق و ارادتمندی شماست.

میخک
میخک سفید بیانگر عشق خالصانه، بی‌گناهی و معصومیت است. میخک قرمز یادآور تمجید است و نوع صورتی آن نماد یادآوری و فراموش نکردن است.

داوودی
در بسیاری از فرهنگ‌های اروپایی، داوودی فقط برای تسلیت و ترحیم استفاده می‌شود، زیرا به عقیده آنها داوودی سمبل مرگ است. اما در بسیاری از کشورها مانند ایران و آمریکا، داوودی سفید یادآور حقیقت است و به عنوان راهی مناسب برای گرامیداشت یک عمر باشکوه شناخته می‌شود.

رزها
این گل فوق العاده محبوب، بسته به رنگ خود معانی مختلف را در بر می‌گیرد:
رز سفید نشانه احترام، تکریم، پاکی، بی‌گناهی و جوانی است.
رز قرمز تداعی‌گر احترام، عشق و شجاعت است.
رز صورتی عشق، زیبایی، نجابت و تشخص را بیان می‌کند.
رز زرشکی اندوه و غصه را حکایت می‌کند و در نهایت، رز زرد نماد دوستی است.

ارکیده
ارکیده صورتی و سفید، از دیرباز برای بیان همدردی استفاده می‌شده است و معمولا عشق ابدی را نیز نشان می‌دهد.
ارکیده فالانوپسیس و دندروبیوم، محبوب‌ترین ارکیده‌ها برای بیان همدردی هستند.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868