گل زفیرانتس(Zephyrlily)Zephyranthes Amaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
گل زفیرانتس (94 گونه)

گل زفیرانتس(Zephyrlily)Zephyranthes سرده ای از گیاهان پیازدار معتدل و گرمسیری در خانواده آماریلیس، زیر خانواده Amaryllidoideae، بومی قاره آمریکا و به طور گسترده به عنوان گیاهان زینتی کشت می شود.

 

پس از گسترش این جنس در سال 2019، که اکنون شامل جنس Habranthus و Sprekelia است، حدود 200 گونه شناخته شده و همچنین هیبریدها و ارقام متعددی وجود دارد.

رده‌‌بندی بالاتر: نرگسیان

خانواده: Amaryllidaceae

نام علمی: Zephyranthes grandiflora

خصوصیات – معرفی

گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
(Zephyrlily)Zephyranthesوقتی زفیرانت شروع به ضرب و شتم باد های غربی می کند، فصل بارانی می آید. و چهار روز پس از آن، گیاهان شروع به شکوفه شدن می کنند. به نظر می رسد که آنها در حال شادابی و شادابی در ساقه های نازک، درخشندگی و رقص در باد.

Zephyranthes نیز به عنوان “لیلی باد صبا”، “پری لیلی”، “لیلی باران”، سوسن بارانی معروف است

  94گونه  از زفیرانتس در دنیا وجود دارد. جالب است که همه آنها منشاء انحصاری آمریکا هستند. در شرایط طبیعی، این گل ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی و همچنین در جزایر دریای کارائیب رشد می کنند. مرکز منشا زفیرانتها شمال شرق مکزیک است. سیستماتیک گونه های شناخته شده این گیاه بسیار گیج کننده است و محققان همچنان به پیدا کردن و توصیف گونه های جدید می پردازند.

در طبیعت، zephirantes در طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی و در ارتفاعات مختلف بالاتر از سطح دریا رشد می کند. آنها برای دره های گرمسیری داغ و جنگل های معتدل مرطوب، و حتی بیابان های خشک، که در آن گیاهان و کاکتوس غالب هستند، مناسب هستند.

این گل ها هر دو در دشت ها و برفهای بلند در مناطق کوهستانی احساس خوبی دارند. تنها چیزی که zefirantes قبول نمی کند، مناطق با دوره ی یخ زده ی طولانی است. هنگامی که در شرایط اتاق رشد می کنند، گیاهان زراعی ترجیح می دهند مکان های روشن و ترشحات زیر را با افزودن وعده غذایی استخوانی ترجیح دهند. هنگام کاشت لامپ در خاک غوطه ور است.

گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
گل زفیرانتس

این گل دارای خواص ضد باکتری است که در فصل زمستان تشدید می شود. آنها فقط در شرایط روشن شکوفه می کنند این گل ها نسبتا کوچک و بلند هستند و بسیاری از بچه ها را تشکیل می دهند. برگ های خطی و سبز تیره هستند، در برخی از گونه ها برنز و خاکستری هستند.

بزرگترین برگ zephyranthes Lindley (Z. lindleyana)، در عرض آنها تقریبا همانهایی است که از hippeastrum. گیاهان این جنس با گلهایی که به طور منظم شکل می گیرند، متمایز می شوند. گل خود را گرده افشانده است، یکی بر روی گلرنگ کم، واقع در پایه هر گل – دو شاخه درختچه ای (sorteae)

به ندرت گیاهان دو گل داره که برای نمونه معمولی است خرگوش خرما (Z. drummondii). پروتئین سفید، صورتی، قرمز، زرد، تک رنگ یا لکه دار. در برخی از گونه های مختلف جمعیت، رنگ گل متفاوت است. به عنوان مثال، در مکزیکZoostratés Foster (Z. fasten) گیاهان با گل های سفید، صورتی و قرمز روشن وجود دارد. در جزیره سان دومینگو، دو جمعیت رشد می کنند زفیرانده دو برگ (Z. bifalia): در قسمت شمالی جزیره – با گلهای پرتقال تنها در بهار و در جنوب، در یک جنگل مرطوب گرمسیری – که گلهای قرمز آن به طور مداوم در طول سال پرورش می یابد.

پروینته به صورت قیفی شکل است، لوله ممکن است از طول های مختلف باشد. گل زفیرنتس با یک لوله کوتاه در صبح زود باز می شود و بعد از ظهر طولانی تر می شود. قاچاق اسلحه یا تریلوبات، تیغه های خطی.

گونه هایی که در تابستان و پاییز شکوفا می شوند و در فصل زمستان، بهار و تابستان نیز شکوفا می شوند. در گونه هایی با ننگ لوبات، برگ های گسترده تر از 5 میلی متر است.

در حالی که در گونه هایی با سرقت نادر هستند، آنها باریک تر هستند. گل برخی از گونه ها یک عطر خوشایند خوشایند دارد. میوه کپسول، رسیدن چند هفته پس از گلدهی. دانه ها سیاه و سفید، صاف و مثلثی هستند.

گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
گل زفیرانتس

 

گیاه “زفیرانتس گرندیفلورا” یکی از گیاهان علفی چندساله و بومی مکزیک، کلمبیا و آمریکای مرکزی است. این گیاه همچنین به صورت خودرو و به عنوان گیاهی زینتی در غرب هندوستان، پرو، آرژانتین، برزیل و جنوب شرقی ایالات متحده از تگزاس تا فلوریدا، آفریقای جنوبی، چین، کره، نپال، سریلانکا و غیره نیز می روید. 
این گیاه دارای گل هایی به رنگ صورتی روشن و به محیط 10 سانتیمتر با برگ هایی به رنگ سبز و تسمه ای شکل است. این گیاهان دارای سوخ های کروی شکل به قطر 2 تا 3 سانتیمتر می باشند. پیازها پوشش دار و به رنگ قرمز شرابی هستند.
از هر سوخ حدود 4 تا 6 برگ خطی و پهن تشکیل می شوند. هر برگ حدود 15 تا 30 سانتیمتر طول و حدود 6 تا 8 سانتیمتر نیز عرض دارد. گل ها قیفی شکل، منفرد، به رنگ صورتی تا قرمز دیده می شوند. این گل ها به صورت افراشته روی دمگلی به طول 10 تا 15 سانتیمتر تشکیل می شوند. اسپات ها به رنگ یاسی تا بنفش و به طول 25 تا 30 میلیمتر می باشند.
دو پرچم طویل به طول 15 میلیمتر و 21 میلیمتر در هر گل وجود دارد. بساک ها حدود 6 میلیمتر طول دارند. میوه ها کروی شکل یا سه لوب و کپسولی هستند. بذرها به رنگ سیاه، براق و پهن می باشند. 
از این گیاهان به دلیل تولید گل های فراوان و زیبا به عنوان گیاهی زینتی در باغ ها، پارک ها و فضاهای سبز استفاده می شود. 
گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

این دسته از گلهای زیبا و دلپذیر برای دسته های گل مخصوص و اشکال چشمگیر در باغ ها استفاده می شوند. گل شیپوری صورتی در اساطیر یونان و روم ذکر شده است که با هر دو با ، الهه ازدواج و تولد ، و ناهید ، الهه عشق و زیبایی ارتباط دارد.

مشخص نیست که چه زمانی گل شیپوری صورتی برای اولین بار به اروپا آورده شد ، اما تصویر آن در باغ سلطنتی پاریس به سال ۱۶۶۴ برمی گردد.

شکوفه های گل زفیرانتس طیف وسیعی از رنگ ها ، از سفید تا صورتی کم رنگ ، با برخی هیبریدهای اخیر در رنگ های چشمگیر مانند نارنجی روشن و سیاه وجود دارد. آنها یک گل قلمه ای با ماندگاری بالا هستند و در گل آرایی ، به خصوص برای عروسی ها محبوب هستند و رایحه ای کمی شیرین و دلپذیر دارند.

هنگام پرورش شیپوری صورتی ، حتما آنها را در بهار بکارید. از آنجا که گل شیپوری صورتی چند ساله هستند ، در مدت یک سال به رشد کامل خود می رسند.

 

شما می توانید گلهای شیپوری صورتی را در ظروف ، در فضای باز یا در پنجره آفتابی به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش دهید. در اینجا چند نکته در مورد پرورش و نگهداری گل شیپوری صورتی نکاتی را در ادامه گفته ایم که میتواند به شما عزیزان کمک کند.

گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
Zephyranthes

نحوه نگهداری گل شیپوری صورتی

نور

شیپوری صورتی در سایه ای جزئی در مناطق با هوای گرم و مرطوب تابستان رشد می کنند. برخی از نورهای خورشیدی یا نور غیرمستقیم درخشان خوب است ، اما نور مستقیم خورشید برای گلبرگهای حساس بسیار قوی است و باعث نابودی گل میشود.

خاک

یک خاک غنی ، مرطوب و زهکشی شده بهتر است تا شکوفه های شیپوری صورتی را حفظ کند. شیپوری صورتی در کنار حوضچه ها رشد خوبی دارند و با خوشحالی می توانند محلی مرطوب یا حتی مرطوب را تحمل کنند.

آبیاری

به خصوص در کاشت اولیه خیلی زیاد آبیاری نکنید. پس از تثبیت ریزوم ها ، در صورت نیاز هفته ای یکبار آب دهید. در دوره های خشکسالی اطمینان حاصل کنید که گیاهان را آبیاری نکنید.

کود

هر دو هفته با کود مایع رقیق و فسفر بالا تغذیه شود.

دما و رطوبت

شیپوری صورتی یک محیط نسبتاً گرم را دوست دارند. در تابستان دمای ۲۶ درجه سانتیگراد برای آنها مناسب است. آنها از رطوبت لذت می برند. اگر دما خیلی کمتر از ۱۰ درجه سانتیگراد باشد ، گیاهان به خواب می روند. اگر می خواهید ریزوم های خود را برای زمستان حفاری کنید ، این کار را قبل از پایین آمدن دما در در پاییز انجام دهید.

گل زفیرانتس(Zephyrlily)ZephyranthesAmaryllidoideae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی استوانه ای سیدوس
گل زفیرانتس

آفات

از آفاتی این گیاه میتوان شته را نام برد که موجب بد ریخی گل ها و همچنین تکثیر گل میشود. شپشک هم نیز از دیگر آفات این گل است که باعث پوسیدگی ریشه و همچنین ایجاد زخم هایی بر روی گل میشود.

تکثیر

روش تکثیر این گیاه تقسیم ریزوم گیاه است.در اوایل بهار ریزوم بیرون آورده می شود و بعد از تمیز کردن خاک اطراف ریزوم و ریشه ها نسبت به تقسیم آنان و کاشت هر قسمت در گلدانی جداگانه اقدام کرد. بر روی هر قطعه از ریزوم باید حداقل یک عدد جوانه وجود داشته باشد.

عمق کاشت با توجه به اندازه آنان کمی متفاوت است و معمولا در عمق ۱۰-۵ سانتیمتری کاشته می شود و باید تقریبا به شکل عمودی در خاک قرار گیرند. عمق کم و یا زیاد ریزومها می تواند منجر به عدم گلدهی مناسب این گیاه شود.

 

هشدار – عوارض جانبی

گونه های جنس زفیرانتس دارای برخی از آلکالوئیدهای سمی مانند pretazettine، carinatine، lycorine، galanthamine و haemanthamine است که در صورت مصرف خوراکی ممکن است باعث استفراغ، تشنج و در نهایت مرگ شود. 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری