6 autumn flowers suitable for the yard and apartment 6گل پائیزی مناسب حیاط وآپارتمان
6 گل پائیزی مناسب حیاط وآپارتمان

هر فصل گل های مخصوص خود را دارد و با تغییر فصل ها، گل و گیاهان متفاوتی می رویند. پرورش گل های زیبا در خانه می تواند باعث آرامش درونی و آوردن هر فصلی به داخل خانه باشد.

پاییز است و بسیاری از مردم به دنبال این هستند که برای باغچه و یا منزل خود، گل پائیزی تهیه کنند. اگر میخواهید گل های پاییزی را در باغچه خود بکارید، باید به فکر آماده سازی آن باشید. ابتدا باغچه خود را به خوبی تمیز کنید و سپس خاک آن را برای گیاه مد نظر خود، مهیا کنید. دقت داشته باشید تا این کار را قبل از شروع سرما انجام دهید تا خاک به خوبی در باغچه مستقر شود.

بسیاری از مردم بسیار علاقه به گل های پائیزی دارند وتمایل دارند آنها را پرورش دهند ، اما نمیدانند که چه گل و گیاهی مخصوص این فصل زیبا می باشد. در ادامه به طور جامع آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

6 autumn flowers suitable for the yard and apartment 6گل پائیزی مناسب حیاط وآپارتمان
گل پائیزی مناسب حیاط وآپارتمان

معرفی گل های پائیزی مناسب حیاط و آپارتمان:

۱- گل اشرفی یا گل ستاره ای

این گیاه زیبا بومی آمریکای جنوبی می باشد. اشرف، گیاهی با دوام و با رشد سریع می باشد. این گل ممکن است تماما زرد و نارنجی باشد. گل های اشرفی توانایی این را دارند که از اواسط تابستان تا یخبندان گلدهی انجام داشته باشند.

گل زرد ستاره ای ، به شاه اشرفی نیز شهرت دارد. این گیاه دارای گل های زرد کوچک می باشد که هنگام شکوفایی باعث زیبا تر شدن محیط می شوند.

گل اشرفی برگ های سبزی دارد که طول آنها تا 6 سانتی متر می رسد. میتوانید این گیاه خاص را در گلدان و همچنین فضای باز بکارید.

در رابطه با نگهداری این گیاه نیز باید بگوییم که میتواند تا حدودی خشکی را تحمل کند؛ اما برای شکوفایی و گلدهی بالا نیاز به آبیاری مرتب و منظم می باشد. در بین دو آبیاری صبر کنید تا خاک به طور کامل خشک شود، سپس آبیاری را مجددا آغاز کنید. از آبیاری زیاد پرهیز کنید ، چون موجب پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ های گل ستاره ای می شود. آبیاری کم نیز باعث پژمرده شدن گیاه شما میگردد.

گل اشرفی برای رشد عالی نیازمند به نوری کامل و مستقیم می باشد. بهترین نور برای گل اشرفی ، نور صبحگاهی است. بهتر است هنگام ظهر به گیاه اشرفی نور مستقیم ندهید ، چون ممکن است گلدهی آن را کاهش دهد. کمبود نور باعث کشیدگی ساقه ها و پریدگی رنگ گل ستاره ای می شود.

بهترین دما در روز برای گل اشرفی 10 الی 15 درجه سانتی گراد و در شب 20 تا 25 درجه سانتی گراد میباشد. دقت داشته باشید که اگر دما را افزایش دادید ، تعداد دفعات آبیاری را نیز بیشتر کنید تا گیاه دچار مشکل کم آبی و خشکی نشود.

گل پاییزی شاه اشرفی

۲- گل جعفری

گل جعفری یکی از گیاهان یک تا چندساله آپارتمانی می باشد. گل جعفری بیشتر از 50 گونه مختلف دارد. این گیاه از خانواده آفتابگردان می باشد.

گیاه جعفری محل گرم و آفتابی را دوست دارد و بذر آن را از نیمه اسفند تا آخر فروردین در خزانه می کارند.

ارتفاع گل های کوچک گیاه جعفری تا 50 سانتی متر و ارتفاع گل های بزرگ جعفری تا 100 سانتی متر نیز می رسد.

گلدهی گیاه جعفری از اواخر بهار تا اوایل فصل سرما می باشد.

در خصوص نگهداری این گیاه نیز باید بگویم که به آبیاری متوسط نیاز دارد. یعنی اینکه نه خاک آن کاملا خشک شود و نه اینکه سرشار از آب باشد و در نهایت موجب پوسیدگی گردد. البته که گل جعفری می تواند خشکی نسبی را به خوبی تحمل کند.

گیاه جعفری به مکانی پر نور و مستقیم نیاز دارد تا رشد خوبی داشته باشد. کمبود نور یکی از دلایل اصلی عدم گلدهی و ریز شدن شکوفه ها می باشد. محیط گرم و نور شدید نیز از دلایل کوچک ماندن گلها و ضخیم شدن برگسار و همچنین سوختگی نوک و حاشیه برگ ها است. سعی کنید تا در روز 6 ساعت نور خورشید را برای جعفری مهیا کنید.

اگر میخواهید بهترین کیفیت گلدهی گل جعفری را ببینید ، آن را در دمای 20 تا 24 درجه نگهداری کنید. گل جعفری توانایی زندگی کردن در سرمای زیر صفر درجه را نیز دارد، اما دیگر گلدهی و رشد مطلوبی را نخواهد داشت.

گل جعفری

۳- گل نرین

این گل زیبا یکی از بهترین گزینه هابرای خرید در فصل پاییز می باشد. گل های صورتی فوق العاده نرین میتواند پاییز را بسیار زیبا تر از قبل کند. این گل های زیبا معمولا در سپتامبر و حتی بعد از آن شکوفه دهی دارند. گل نرین تا زمانی که ساقه و شاخه های آن آسیب و صدمه نبیند، میتواند زندگی کند.

گل جذاب نرین دارای برگ هایی پایه ای نواری شکل نیمه افراشته، ساقه هایی ضخیم و بدون بوده و اغلب گل های صورتی رنگ آن در انتهای گیاه ظاهر خواهند شد.

ارتفاع گل نرین در صورت نگهداری خوب به 50 سانتی متر نیز می رسد. همچنین گستردگی آن به 25 سانتی متر می باشد.

پیاز های گل نرین باید بعد از کاشت به خوبی آبیاری شوند تا در خاک ریشه دهند و مستحکم شوند. توصیه می شود تا آبیاری بعد از کاشت این گیاه را پر فشار انجام دهید تا هوای محبوس بین خاک از بین نرود؛ زیرا این هوا می تواند موجب خشک شدن گل پیاز اصلی گردد.

گل نرین باید در طول روز حداقل 6 تا 8 ساعت نور خورشید و غیر مستقیم دریافت کند. به هیچ عنوان نور مستقیم به گیاه نرین ندهید، چرا که موجب سوختگی گل های آن می شود. اگر نتوانید از نظر نوردهی گل نرین را غنی سازید، گلبرگ های آن پژمرده خواهند شد.

بهترین دما برای نگهداری گل نرین ، 15 تا 25 درجه سانتی گراد است. البته که میتواند گرمای بیشتر از این را نیز تحمل کند، اما گلدهی باب میلی نخواهد داشت. سعی کنید تا این گل دلنواز پاییزی را همیشه در این محدوده دمایی نگهداری کنید، چون تغییرات دمایی را به هیچ عنوان دوست ندارد و میتواند باعث مشکلاتی برای گل نرین شود.

گل نرین

۴- گل استرنبرجیا

استرنبرجیا از جمله گیاهانی می باشد که برای فضای باز بسیار مناسب است. پخش این گیاه یا گیاه های پیازی سخت در گروه های بزرگ در کل باغچه، می تواند بسیار تاثیر گزار باشد.

جالب است بدانید که گل استرنبرجیا مقاومت زیادی دارد. به عنوان مثال میتواند در خاک ضعیف نیز همانند خاکی قوی ، رشد مطلوبی داشته باشد. ریشه های گل استرنبرجیا در تابستان نیاز به گرما و آفتاب بسیاری دارند.

گل استرنبرجیا در پاییز گلدهی خود را انجام می دهند. این گیاه را باید در مکانی نگهداری کنید که نور کامل خورشید به آن برسد. نور کم سبب خمیدگی و پژمردگی گیاه شما می شود.

زمانی که در فصل رشد خودش باشد ، از رطوبت بالا و آبیاری فراوان بسیار لذت می برد. البته باید مراقب باشید تا رطوبت تبدیل به غرقاب شدن گل استرنبرجیا نشود. غرقاب شدن سبب پوسیدگی گل شما می شود. در فصل زمستان آبیاری گل خود را کاهش دهید ، زیرا هوا خنک می باشد و گل استرنبرجیا نیاز زیادی به آب ندارد. اگر شما در منطقه ای زندگی می کنید که بارش های زمستانه زیاد است، گیاه خود را در گلدان نگهداری کنید تا بتوانید آن را به راحتی جابه جا کنید.

بهترین خاک برای گل استرنبرجیا ، خاکی زهکشی شده و سبک می باشد.

بهترین دما برای رشد مطلوب گیاه استرنبرجیا ، 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. سعی کنید تا گل خود را زیر دمای صفر درجه نبرید ، چون ممکن است دچار سرما زدگی شود.

گل استرنبرجیا

۵- گل سیکلامن

گل سیکلامن یکی از گیاهان پاییزی آپارتمانی زیبا و جذاب می باشد که در بین ایرانیان بسیار محبوب است. این گل به شدت به ساقه خود وابسته می باشد. گل های سیکلامن توانایی این را دارند که در زیر درخت و مناطق خشک به رشد ادامه دهند.

رنگ برگ های گل سیکلامن نقره ای و شکوفه های آن سفید می باشد. این برگ و شکوفه ها در زمستان بدون هیچ آسیبی زنده می مانند. شکوفه های گل سیکلامن قبل از آمدن بهار و تابستان از بین می روند و فقط پیاز آن ها باقی می ماند.

گل سیکلامن در فصل رشد اش به آبیاری خوب و منظم احتیاج دارد. بین دو آبیاری صبر کنید تا کمی از رویه خاک خشک شود و سپس آبدهی را انجام دهید. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی و ریختن برگ های گل سیکلامن می شود. بهتر می باشد در فصل استراحت این گیاه، آبیاری را کاهش دهید.

گیاهان سیکلامن برای اینکه در پاییز بدرخشند نیازمند مکانی پر نور هستند. به این نکته دقت داشته باشید که نباید نور مستقیم به گل سیکلامن بخورد، چون باعث سوختگی آن می شود. سعی کنید هر روز حداقل 6 ساعت نور خورشید به این گل بدهید. بهترین زمان برای دریافت نور ، صبحگاه می باشد.

به طور کلی این گیاهان نمیتوانند مقاومت زیادی در برابر سرما داشته باشند. بهترین دما برای این گیاهان 16 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. توجه داشته باشید تا سیکلامن را در کنار وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل خود قرار ندهید ، چون رنگ برگ های آن دچار تغییر می شوند.

گل سیکلامن

۶- گل گلایل 

بدون هیچ شکی یکی از بهترین گل ها در پاییز ,گل گلایل سفید می باشد. این گل ها در اواخر تابستان در بازار های مختلف وجود دارند.

دقت داشته باشید، گل گلایل سمی بوده و در صورت خورده شدن سبب مسمومیت می شود، به همین دلیل از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود دور نگه دارید. همچنین اگر شما پوست حساسی دارید، گل گلایل را لمس نکنید.

گلایل ها نمایانگر خاطرات قدیمی و دوست داشتنی هستند ، به همین دلیل شما میتوانید آن را به دوستان قدیمی خود هدیه بدهید.

گیاه گلایل به نور متوسط و غیر مستقیم برای رشد و گلدهی خوب احتیاج دارند. 5 ساعت نور خورشید در روز برای این گیاهان کافی می باشد.

آبیاری باید به طور مرتب انجام شود و نباید مدت زیادی خاک آن خشک باقی بماند. از طرفی آبیاری بیش از حد برای گل گلایول مفید نمی باشد و از آن لذت نمی برد.

گلایل به دمای 15 تا 25 درجه برای زندگی و بقا نیازمند می باشد و توانایی مقاومت در برابر سرمای شدید را ندارند.

گل گلایل

۷- گل بگونیا

گل بگونیا یکی از زیباترین و درخشان ترین گیاهان مخصوص فصل پاییز می باشد. این گل زیبا از تابستان گلدهی خود را آغاز می کند و یکی از گل هایی می باشد که برای آویز کردن در پشت پنجره بسیار مناسب است.

انواع معطر گل های بگونیا را می توان پیدا کرد و آن ها را نزدیک در ورودی جایی که نور مناسب به آن برسد قرار داد تا به این طریق از این گل معطر قدردانی کرد.

گیاه بگونیا نیازمند نور زیادی می باشد و باید از این نظر کاملا غنی شده باشد. انها را در فصل تابستان از نور مستقیم خورشید در امان نگه دارید، چرا که دچار سوختگی خواهند شد.

از آب های سبک و فاقد املاح برای گل بگونیا خود استفاده کنید. بگونیا نیازمند رطوبت است و باید از فصل بهار تا پاییز به خوبی آبیاری شود. در فصل زمستان مقدار آبیاری را کمتر کنید. از آب های سرد نیز برای گل خود استفاده نکنید، زیرا به ریشه صدماتی وارد می کند.

بگونیا هر دو هفته یکبار در فصل رشد خود ، نیاز به کوددهی هم دارد.

در این مقاله سعی کردیم تا چند گل پائیزی محبوب را به شما معرفی کنیم. 

 

 

منبع: سایر

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

اشتراک گذاری