گل گازمانیا Guzmania lingulata Bromeliadaceae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازمانیا(ستاره آتشین)120گونه

گل گازمانیا به خاطر گل های بزرگ و ستاره شکلش بسیار مشهور و پر طرفدار است و یکی از دیگر دلایلی که این گیاه را از سایر بروملیادها جدا می کند تنوع بی نظیر رنگ گل های آن است.

این گیاه در طول عمر خود تنها یکبار گل میدهد و سپس زندگی خود را از طریق پاجوش هایی که تولید می کند، ادامه می دهد. در این مقاله به طور کامل به معرفی این گیاه می پردازیم و با شرایط نگهداری گل گازمانیا آشنا می شویم.

گل گازمانیاGuzmania lingulata
Bromeliadaceae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

نام علمی این گیاه Guzmania lingulata و نام انگلیسی آن Scarlet star به معنای ستاره آتشین است. گیاه گازمانیا از خانواده Bromeliadaceae و خاستگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. گازمانیا بیش از 120 گونه گلدار تولید میکند.

این گل فاقد ساقه می باشد و در دسته گیاهان همیشه سبز قرار دارد. برگ های این گیاه دارای لبه های گوشتی است و گل آن از قسمت وسطی گیاه میروید.

گل گازمانیا Guzmania lingulata Bromeliadaceae مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازمانیا

خانواده: Bromeliaceae

نام علمي: Guzmania minor

رده‌‌بندی بالاتر: آناناسیان

طبقه: سرده

ستاره اسکارلت (گازمانیا) نام یک سرده از خانواده آناناسیان است.

زمان گل دهي اين گياه آپارتماني فصل پائيز مي باشد.

در وسط این گیاه فرو رفتگی ای وجود دارد که به آن فنجان می گویند و بهتر است دائما پر از آب باشد . این آب باید هر چند وقت یکبار تعویض شود.

گازمانیا به دلیل رنگ فوق العاده گل هایش که طیف زیادیی از رنگ ها را مانند زرد، نارنجی، قرمز، صورتی ، سفید و… و حتی رنگ های ترکیبی شامل می شود، به صورت گسترده در طراحی دکوراسیون در هتل ها، لابی ، مراکز خرید و … بکار برده می شود و مردم علاقه زیادی به آن دارند.

گفتنی است که در صورت نگهداری صحیح گل های این گیاه به مدت 4 ماه سالم باقی می مانند.

گل گازمانیاGuzmania lingulata
Bromeliadaceae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Guzmania lingulata

شرایط نگهداری گل گازمانیا

نور

همانند مابقی بروملیادها، گل گازمانیا نیز در مکان های روشن و نور طبیعی خوشحال تر است و پنجره های شرقی و یا غربی برای آن ها مناسب ترین است.

 

 • حتما این نکته را در نظر داشته باشید که نور مستقیم و داغ خورشید می تواند موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ های گیاه شود.
 • این گیاه برای چند هفته می تواند در نور کم دوام بیاورد ولی ادامه این مشکل منجر به نابودی گیاه می شود.
 • اگر دوست دارید که گیاهتان رشد خوب و عمری طولانی داشته باشد و همچنین پاجوش های زیادی تولید کند، کلید آن نگهداری گیاه در محلی روشن است.

آبیاری

گیاه گازمانیا به آبیاری متوسطی احتیاج دارد. بهتر است فنجان گیاه که همان قسمت رنگی در انتهای گیاه می باشد را با آب سبک پر کنید و هر 3 الی 4 هفته یکبار برای جلوگیری از ایجاد باکتری و پوسیدگی گیاه آب آن را تعویض کنید.( این کار در زمان گلدهی گیاه نباید صورت گیرد چراکه موجب کوتاه شدن عمر گل گازمانیا می شود.)

 

 • در زمان سرما و در شرایطی که نور کم است آب کمتری داخل فنجان گیاه بریزید و اجازه دهید 2 الی 7 روز خشک شود و بعد آن را با آبی تازه پر کنید.

 

 • مانند سایر گیاهان باید میزان آبیاری این گیاه را در فصل زمستان و سرما کاهش دهید.

 

 • آبی که به این گیاه میدهید حتما باید سبک باشد. ابتدا آب را به مدت چند ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آب بپرد و بهتر است که از آب تصفیه شده استفاده کنید.

 

 • خاک این گیاه باید دائما مرطوب باشد و نه خیس.

کود دهی

گل گازمانیا مواد مغذی مورد نیاز خود را از برگ های خودش که خشک می شوند و بر روی خاک می ریزند ، میگیرد. ریشه های این گیاه بر روی درخت، صخره ، آب و … رشد میکنند. بنابراین بهتر است که کود را بر روی شاخ و برگ و سطح خاک آن اسپری کنید.

 

 • دقت داشته باشید که کود بیش از اندازه به این گیاه ندهید چراکه موجب شوختن ریشه و برگ های آن می شود و به گیاه آسیب میرساند.

 

 • کود دهی را تنها در فصل بهار و تابستان و یک تا دو بار در سال انجام دهید

 

خاک

خاکی که برای گل گازمانیا انتخاب می کنید باید زهکشی بسیار بالایی داشته باشد. این گیاه در خاک ارکیده به خوبی رشد میکند. همچنین می توانید مخلوط خاک ارکیده و کوکوپیت به نسبت یک دوم استفاده کنید که جایگزین بسیار مناسبی برای پیت ماس است.

گل گازمانیاGuzmania lingulata
Bromeliadaceae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Bromeliadaceae

تعویض گلدان

گل گازمانیا ریشه های کوچکی دارد، به همین دلیل ممکن است که هیچ وقت نیازی به تعویض گلدان پیدا نکنید. گیاه مادری بعد از گل دادن میمیرد که حقیقتی غم انگیز ولی واقعی است که نباید بابت آن اندوهگین شوید چراکه بخشی از چرخه طبیعی زندگی گیاه است و پاجوش هایی که بر تنه گیاه مادری ظاهر می شوند، ادامه دهنده زندگی گیاه اصلی هستند.

 

 • می توانید پاجوش ها را متصل به گیاه مادری نگهدارید و گل را بعد از خشک شدن ببرید و یا می توانید با دقت بسیار زیادی پاجوش ها را به کمک یک چاقوی تیز و تمیز جدا کنید و آن ها را در یک مخلوط خاک تازه بکارید.

 

 • صبور باشید چرا که گلدهی گازمانیا از طریق پاجوش هایش به مدت 3 الی 5 سال طول میکشد.

مناسب برای حیوانات خانگی

با اطلاعاتی که تا امروز در دسترس است، گل گازمانیا برای سگ و گربه غیر سمی است. برگ های این گیاه ترد و شکننده است و اگر حیوان خانگی شما علاقه دارد که آن ها را لیس بزند، بهتر است که گیاه را خارج از دسترس قرار دهید.

 

گل گازمانیاGuzmania lingulata
Bromeliadaceae
مجموعه تولیدی سیدوس تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل گازمانیا

نيازها

در بهار و تابستان محيط سايه ، روشن ، گرم و مرطوب و آبياري با آب مقطر ولرم ، خاک را هميشه نسبتاً مرطوب نگه  داريد. در زمستان دما نبايد از ١٨ – ١۶ درجه سانتي گراد پائين تر رود. در دماي معمولي اطاق مکررًا از اسپري آب استفاده کنيد.

خاک مناسب: مخلوطي از تورب ، خاک باغچه و خاک برگ نيمه پوسيده . از بهار تا تابستان هر سه هفته يک بار کود محلول به ميزان يک گرم در ليتر. به قسمت مياني گياه کود ندهيد.

ازدياد

پس از اينکه گياه مادري کاملاً پژمرده شد اوايل بهار پاجوش را جدا نموده و در گلداني ديگر  از مجموعه گلدان پلاستیکی سیدوس بکاريد.

 

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868