گل بابونه نام انگلیسی Matricaria chamomilla نام علمی Chamaemelum nobile مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه (بیش از 5گونه)

 

گل بابونه در اروپا از قرن 15 به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفت که برای مردم یونان باستان ومصر از جایگاه خاصی برخوردار بود زیرا معتقد بودند که این گیاه درمان تمام دردهاست و آن را به الهه خورشید تقدیم می کردند و گل بابونه را دارویی آرام بخش می دانستند.

بابونه از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی شناخته شده توسط انسان است. مردم مصر و یونان باستان از خواص دارویی آن مطلع بوده و برای درمان بعضی بیماری‌ها از این گیاه استفاده می‌کرده‌اند. دو تن از حکمای یونان باستان «پلینیوس» و «دیوسکورید» در تألیفات خود از بابونه به نام «کاماملون» یاد کرده و خواص درمانی آن را شرح داده‌اند.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه

مصری‌ها، رومی‌ها و یونانیان باستان از گل‌های بابونه برای درمان آفتاب‌زدگی، تب‌ها و قولنج استفاده می‌کردند. آلمانی‌ها برای توصیف بابونه از عبارتی به نام “alles zutraut” استفاده می‌کنند که مفهوم این عبارت این است: “بابونه هر دردی را درمان می‌کند”.

گل بابونه از گیاهان بومی منطقه مدیترانه بوده، ولی منشا آن را در آسیای صغیر گزارش کرده­‌اند. البته این گیاه امروزه پراکندگی وسیعی در اروپا، آسیای غربی، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا پیدا کرده است.

در ایران نیز گونه‌­های مختلف جنس ماتریکاریا در نقاط مختلف کشور رشد می­‌کنند ولی جنس و گونه‌ی ماتریکاریا کامومیل، در منطقه غرب لرستان بین خرم‌­آباد و دورود، شمال غربی اندیمشک، در خوزستان، صالح آباد هفت‌گل، شوشتر، شیراز، ایرانشهر و اطراف تهران یافت می‌­شود. تولید زراعی این محصول نیز در کشور عمدتاً در استان­‌های اصفهان، شیراز، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان و همدان انجام می­‌گیرد.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Matricaria chamomilla

 

مشخصات گیاه بابونه

بابونه با نام علمی Matricaria Chamonail گیاهی از تیره کاسنی (مرکبات) است. ارتفاع این گیاه بین 30 تا 70 سانتیمتر متغیر بوده و ساقه آن دارای انشعاب­‌هایی است که هر یک از آنها به کاپیتول­‌هایی به قطر ۱.۵ تا ۲ سانتیمتر منتهی می­‌شود. گل‌های گیاه بابونه از دو نوع گلچه‌ی زبانه­‌ای و لوله‌­ای تشکیل شده­‌اند و در انتهای ساقه مشاهده می­‌شوند. گلچه‌­های کناری زبانه‌­ای به رنگ سفید و تعداد آنها متفاوت و بین 12 تا 18 عدد در هر گل است و این گلچه­‌ها از نظر جنسی، ماده به حساب می‌آیند.

گل آذین بابونه یک کاپیتول انتهایی است. نهنج ابتدا به صورت یک نیم کره است که در طول گلدهی طویل شده و به صورت یک مخروط تو خالی درمی­آید. قطر گل­های بابونه متفاوت و بین ۱٫۵ تا ۳ سانتیمتر متغیر است.

یکی از مشخصات گل‌­های بابونه آلمانی که آن را از سایر جنس­‌های با گل­‌های مشابه متمایز می­‌سازد، وجود فضای خالی در بین گل است. به طوری که اگر گل­‌ها به صورت طولی برش داده شوند فضای خالی در بین آنها دیده می­‌شود، در حالی که این فضا در سایر جنس‌­های گیاه دیده نمی­‌شود. در ضمن گل­‌های بابونه پس از باز شدن و نمو گل­ها، به صورت مخروطی مشاهده خواهند شد.

نام گلبابونه
نام انگلیسیMatricaria chamomilla
نام علمیChamaemelum nobile
زادگاهاروپا، شمال آمریکا و آرژانتین

 
یکی از پرکاربردترین و قدیمی ترین گیاهان دارویی که در کل جهان مورد استفاده درمانی قرار می گرفته و اطبا و حکیمان ایرانی از آن برای درمان استفاده می کردند گل بابونه است.

انواع بابونه

چندین گونه شناخته شده از بابونه مانند بابونه رومی ، بابونه آلمانی ، بابونه مراکش ، بابونه زرد ، بابونه وحشی و غیره وجود دارد. اما دو گونه اصلی بابونه که به صورت دم‌کرده استفاده می‌شوند و برایشان خواص دارویی در نظر گرفته می‌شود عبارتند از بابونه آلمانی و بابونه رومی. سایر گونه‌های ذکر شده در بالا هم از نام بابونه برخوردار هستند اما معمولاً به صورت دم‌کرده به کار نمی‌روند و خواص دارویی برایشان ذکر نشده‌ است.

 

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Matricaria chamomilla

 

 

۱. بابونه آلمانی

بابونه آلمانی برای مصریان و رومیان باستان یک گیاه شناخته شده بود و آن را به الهه خورشید تقدیم می‌کردند، چون بابونه آلمانی را داروی همه دردها می‌دانستند و از آن به عنوان آرام بخش و تسکین‌دهنده استفاده می‌کردند. بابونه آلمانی از قرن پانزدهم در اروپا به عنوان یک گیاه دارویی استفاده شد.

کشت انبوه بابونه آلمانی از قرن شانزدهم در کشور آلمان آغاز گردید وکشورهای پرتغال و فرانسه نیز از این گیاه جهت درمان بیماری‌ها استفاده کردند. حتی در قرون وسطی از این گیاه جهت خوشبو کردن هوا استفاده می‌شد و کف اتاق‌ها را با این گیاه می‌پوشاندند. 

کشورهای عمده تولیدکننده این گیاه عبارتند از: مجارستان، روسیه، آرژانتین، آلمان، چک، اسلواک، فنلاند، مصر و اخیراً هندوستان.

۲. بابونه رومی

بابونه رومی (Chamaemelum nobile) یک گیاه چند ساله بومی اروپای غربی و ایرلند شمالی است. چای ساخته شده از بابونه رومی به طور سنتی در درمان اختلالات دستگاه گوارش مانند تهوع ، گاز ، استفراغ و سوزش قلب مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین به دلیل خاصیت ضد التهابی شناخته شده است و از آن برای کاهش التهاب بر روی پوست استفاده می‌شود.

در کتب سنتی ایران به این بابونه، بابونه شیرازی هم گفته شده است. طبع بابونه رومی گرم و خشک است. از خواص بابونه رومی می توان به لطیف کننده و مقوی دِماغ و اعصاب و افزایش نیروی جنسی اشاره کرد و برای رفع تب و لرز از ایام قدیم مورد توجه بوده است، برای تنظیم قاعدگی مناسب بوده و ترشح شیر را افزایش می‌دهد و برای رفع سردرد و کاهش ورم‌ها و خرد کردن سنگ مثانه مفید است و در موارد گرفتگی مجاری ادراری و کم بودن ترشحات عادت ماهیانه می‌تواند کاملا مفید است.

نحوه تشخیص بابونه رومی از آلمانی

یک وجه تمایز بابونه رومی و آلمانی برگ‌های آن هاست. برگ‌های خاکستری سبز بابونه رومی ضخیم‌تر از برگهای بابونه آلمانی است. وجه تمایز دیگر ساقه است، ساقه بابونه رومی کمی مودار است ، در حالی که بابونه آلمانی دارای ساقه های صاف است.

بابونه شیرازی

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

 

همانطور که در بالا اشاره شد، در کتب سنتی ایران به بابونه از نوع رومی، بابونه شیرازی هم گفته شده است. طبع این بابونه شیرازی گرم و خشک است. این نوع بابونه به مقدار زیادی در استان شیراز و بقیه استان‌های همجوار که دارای شرایط آب و هوایی یکسان هستند نیز تولید می‌شود.

 

نام علمی: chamomilla L. Maticaria  .

نام عمومی: Chamomile 

بخش مورد استفاده: سرشاخه های گلدار

مشخصات ظاهری گیاه: گیاه علفی یکساله، معطر، دارای ساقه و برگ باریک و منشعب گل‌های کناری (زبانه‌ای) سفید و گل‌های میانی (لوله‌ای) زرد است. گل‌های زبانه‌ای (کناری) پس از شکفتن کامل حالت خمیده به سمت پایین پیدا می‌کنند.

کاربرد تایید شده گیاه بابونه:

  1. به صورت موضعی: ضد التهاب
  2. به صورت خوراکی: ضد اسپاسم و مقوی معده و آرامبخش
  3. به صورت بخور: گلو درد و زکام
گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه

 

زمان و فواصل کاشت بابونه شیرازی

برای کشت گیاه بابونه، زمان مناسب برای کاشت پائیزه، نیمه دوم شهریور و برای کشت بهاره، نیمۀ دوم اسفند است. زمان کاشت نقش عمده‌ای در عملکرد گل بابونه دارد. در کشت پائیزه و بهاره بذرها در ردیف‌هایی به فاصلۀ 12-15 سانتی‌متر در زمین اصلی کشت می‌شوند.

در سال اول کاشت برای هر هکتار زمین به ۳ تا ۴٫۵ کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز است. چنانچه بابونه به صورت یک کشته تکثیر شود از سال دوم به بعد باید از مقادیر کمتری بذر استفاده کرد. زیرا پس از برداشت گل بر اثر ریزش بذرها و رویش آنها باید به کاشت بذرها در نقاطی اقدام نمود که گیاهان تراکم کمتری دارند.

در کشت غیر مستقیم اواخر مهر زمان مناسبی برای کشت بذر در خزانۀ هوای آزاد است. نشاها ۴ تا ۶ هفته بعد (اواخر آبان تا اوایل آذر) آمادۀ انتقال به زمین اصلی می‌شوند. برای اینکه حداکثر مقدار محصول و گل به دست آید نیاز است که فضای ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر مربع برای هر بوته در نظر گرفته شود.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه

نماد گل بابونه

نام لاتین بابونه camomille از کلمات یونانی khamai و malon به معنی گل های کوچک با بوی سیب گرفته شده است. درمیان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومی شهرت بیشتری دارد. نام علمی این گیاه Chamaemelum nobile است. بابونه گیاهی است دائمی و کوچک، به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک است.

گل های آن مجتمع در یک طبق که به طور منفرد در انتهای ساقه ی گل دهنده در تابستان ظاهر می شود. در هر طبق، گل های سفید در اطراف و گل های زرد در قسمت وسط قرار دارند. گل بابونه نماد عشق خالص و وفاداری است از این رو میتوانید با خرید اینترنتی گل عشق خود را به همسر و عزیزانتان نشان دهید. بابونه نماد انرژی، تحمل سختی‌ها و تشویق کردن است.

 

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

تاریخچه زبان گل ها

 

نام لاتین بابونه، chamomile  است. این کلمه برگرفته از واژه ای یونانی و به معنی “سیب زمین” است. داستان ان به مصر باستان برمی‌گردد، جایی که دم کرده آن به عنوان درمانی برای سرماخوردگی استفاده می‌شده است. رومی‌ها از بابونه به عنوان نوشیدنی و حتی عصاره‌ای برای  بخور هم استفاده می‌کردند.

زبان گل‌ها در اوایل قرن هجدهم میلادی توسط ماری ورتلی که همسرش سفیر ترکیه بود، وارد انگلستان شد. به نحوی که تا دوره‌ ویکتوریا، تقریبا هر گلی یک معنی مخصوص به خود را پیدا کرده بود و هر گل پیام و مفهوم خاصی را می‌رساند. قطعا با دانستن پیام و معنی گل ها می‌ توانید راحت ‌تر و با دقت بیشتری گل‌ های دلخواه تان را انتخاب کنید و پیام خود را به طرف مقابلتان ارسال کنید. به عنوان مثال منظور یک زن از ارسال گل که شامل گل‌‌ های بابونه است، می‌توانست «صبر داشتن» باشد.

آیا بابونه سمی است؟

بابونه برای انسانها سمی نیست، در واقع بابونه سمی وجود ندارد. اگرچه تا کنون خطر خاصی توسط بابونه برای حیوانات خانگی ذکر نشده است، اما بهتر است مواظب باشید که آنها بابونه را نخورند؛ چون ممکن است دچار عوارض گوارشی شوند.

روش های درمانی و استفاده از خواص گل بابونه در درمان

برای استفاده از خواص گل بابونه،گل آن در شکل های مختلف آماده سازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. پودر خشک گل بابونه توسط بسیاری از افراد برای درمان مشکل های سلامتی به روش سنتی توصیه شده و مورد استفاده هم قرار می گیرد. مواد دارویی معمولاً از گل های بابونه خشک با کمک گرفتن از آب، الکل اتانول یا الکل متانول به عنوان حلال استخراج می شوند و عصاره های به دست آمده به عنوان عصاره های آبی ، اتانولی (الکلی) و یا عصاره های متانولی شناخته می شوند. باب کمک این عصاره ها می توان از خواص گل بابونه استفاده کرد.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
Chamaemelum nobile

عصاره، جوشانده و چای گل بابونه

عصاره ی بهینه شده ی گل بابونه حاوی حدود 50 درصد الکل می باشد. عصاره های استاندارد به طور معمول حاوی 1.2 درصد ماده آپیژنین هستند. آپژنین یکی از مؤثرترین عامل های فعال کننده زیستی است. عصاره های آبی مثل چای حاوی غلظت بسیار کمی آپیژنین آزاد ،اما حاوی مقادیر زیادی آپیژنین-7-O- گلوکوزید هستند. برای استفاده از خواص گل بابونه، تزریق خوراکی بابونه توسط کمیسیون پزشکی کشور آلمان توصیه می شود.

دمنوش بابونه یکی از محبوب ترین انواع جوشانده های گیاهی در جهان است و هر روزه حدود یک میلیون فنجان چای بابونه مصرف می شود. چای بابونه به صورت چای کیسه ای نیز در بازار موجود است که حاوی پودر گل بابونه خالص و یا گل بابونه مخلوط با سایر گیاه های دارویی محبوب است.
از فواید گل بابونه به چه صورت هایی استفاده می شود؟

از گل های بابونه به طور گسترده ای به صورت تنها استفاده می شود، این گل ها کمتر جنبه تزیینی در گل فروشی ها را دارند اما برای بهره مندی از خواص گل بابونه از این گیاه به همراه گل های خشخاش خرد شده، به عنوان منبع گرمی در جهت درمان درد های التهابی یا عصب احتقانی و در مواردی حتی برای درمان تورم های خارجی نظیر تورم صورت که به دلیل عفونت زمینه ای یا آبسه ایجاد می شوند نیز استفاده می شود.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 گلدان پلاستیکی سیدوس

برای استفاده از خواص گل بابونه، گل این گیاه برای تهیه عصاره گیاهان دارویی و همچنین برای تهیه انواع لوسیون ها، با استعمال خارجی در درمان دندان درد ، گوش درد، نورآلرژی و حتی در موارد تورم خارجی نیز استفاده می شود.

همچنین گل بابونه را به عنوان نوعی افزودنی به آب حمام اضافه می کنند. استفاده از این گیاه برای تسکین دهندگی التهاب های دستگاه تناسلی توصیه می شود.

طریقه مصرف گل بابونه: استفاده از چای بابونه به طریق شستشو کردن و یا غرغره کردن برای کاهش و درمان التهاب های غشاهای مخاطی دهان و گلو استفاده می شود.

استنشاق روغن های پایه بخار شده گل های بابونه برای رفع اضطراب، و هم چنین افسردگی عمومی توصیه می شود. روغن بابونه یک عنصر محبوب آروماتراپی و مراقبت از پوست و مو است. گونه گل بابونه رومی به طور گسترده ای در آماده سازی و تهیه مواد آرایشی و در تولید تسکین دهنده ها و نرم کننده های بدن و پوست کاربرد دارد.

موارد استفاده از گل بابونه

گل بابونه در کنار خواض درمانی و خوراکی که دارد، به دلیل داشتن زیبایی زیاد، در دسته گل های مختلفی هم استفاده می شود. در واقع رایحه عالی این نوع گل باعث کاربرد آن در دسته گل ها نیز شده است. از دسته گل بابونه معمولا برای ابراز علاقه به شخص مورد نظر و یا هدیه ای خاص استفاده می شود. به طور مثال اگر قصد هدیه دسته گل به همسر خود را دارید، این دسته گل گزینه عالی محسوب می شود.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Matricaria chamomilla

خاصیت های گل بابونه و تحقیق در مورد گل بابونه

خواص جوشانده بابونه: اگر به دنبال تحقیق در مورد گل بابونه هستید، باید بدانید که در روش سنتی از گیاه بابونه قرن ها به عنوان نوعی داروی ضد التهاب، آنتی اکسیدان، منقبض کننده ضعیف و دارویی شفابخش مورد استفاده قرار گرفته است. از گل بابونه به عنوان دارویی سنتی، برای درمان زخم ها، اگزما، نقرس، سوزش های پوستی،درمان و برطرف کردن کبودی ها، درمان سوختگی ها، زخم های کانکر، نورآلرژی، درمان درد های رگ سیاتیک کمر، درمان درد های روماتیسمی ، درمان بواسیر ، برطرف کردن ورم پستان و سایر بیماری ها استفاده می شود.

در خارج از کشور، از گیاه گل بابونه برای درمان بثورات پوشک ، خشکی های نوک سینه های ترک خورده، درمان آبله مرغان، درمان عفونت گوش ها و چشم ها، اختلال های چشم ها از جمله مجاری اشک آور مسدود شده، بافت ملتحمه ، التهاب بینی و پیچک سمی استفاده می شده است. گیاه گل بابونه به طور گسترده ای در جهت درمان التهاب های پوستی و التهاب های غشاهای مخاطی و همچنین در جهت درمان عفونت های مختلف باکتریایی مثل عفونت های پوست، حفره ی دهانی و لثه ها و هم چنین عفونت مجرا های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.یکی از خواص گل بابونه آرام بخشی آن است.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه

بابونه به شکل عصاره آبی آن، اغلب به عنوان نوعی آرام بخش آرام برای آرامش اعصاب و کاهش اضطراب، برای درمان هیستری، کابوس، درمان بی خوابی و سایر مشکل های خواب استفاده می شود.

1- نحوه مصرف بابونه برای زخم معده

یکی از مهمترین خواص بابونه درمان زخم و ورم معده است و افراد مبتلا به این مشکلات می‌ توانند با استفاده از بابونه سلامتی خود را بازیابند.
طریقه مصرف گل بابونه

یک لیوان چای غلیظ بابونه، حاوی چهار قاشق چایخوری بابونه در یک لیوان آب جوش، را صبح ناشتا بنوشید و سپس در رختخواب به پشت دراز بکشید و بعد از چهار دقیقه بخوابید و بعد از 15 دقیقه می‌توانید صبحانه خود را میل کنید؛ این عمل را به مدت دو هفته ادامه دهید تا زخم و ورم معده به کلی شفا یابد.

2- تاثیر بابونه بر بهبود عملکرد هضمی دستگاه گوارش

مطالعات علمی نشان داده‌اند که بابونه می‌تواند باعث کاهش تهوع، کاهش التهاب و به دنبال آن مهار اسهال شود. بر اساس مقاله مجله Journal of Nurse Practitioners ، یک لیوان چای بابونه قبل از هر وعده غذایی سبب افزایش ترشح شیره معده و هضم بهتر غذا و جلوگیری از نفخ شکمی می شود.

3- پیشگیری از سرطان با بابونه

محتوای آنتی اکسیدانی بابونه بویژه آپژنین (apigenin) می‌تواند در برابر برخی از سرطان‌ها از جمله سرطان سینه، سرطان پوست ، سرطان پروستات ، سرطان رحم ( اندومتر و سرویکس ) و سرطان های دستگاه گوارش نقش پیشگیری کننده داشته باشد و با سلول‌های سرطانی مبارزه کند. همچنین دانشمندان به این نکته دست یافته‌اند که چای بابونه می‌تواند در برابر سرطان غده تیروئید نیز نقش حفاظتی داشته باشد

4- تاثیر بابونه بر تنظیم قند خون

آنتی اکسیدان‌ های بابونه از تخریب و صدمه سلول های پانکراس که مسئول ترشح انسولین و کنترل قند خون هستند جلوگیری می‌کنند مطالعه بر روی دیابتی ها نشان داده که چای بابونه می‌تواند قند خون ناشتا و متوسط میزان قند خون دیابتی ها را در دراز مدت کاهش دهد. همچنین بابونه می‌تواند سرعت افزایش قند خون بعد از غذا را کاهش دهد.

5- خواص دمنوش بابونه برای قاعدگی

خواص گل بابونه برای زنان، از جمله خواص چای بابونه درمان گرفتگی‌ های قاعدگی است. این گیاه می‌ تواند التهاب، گرفتگی، اضطراب، تعرق، بدخوابی، نوسانات خلقی و سایر علایم شایع در عادت ماهیانه را تسکین ببخشد. دمنوش بابونه بطور موثری می‌تواند این علائم را کاهش دهد، ذهن و جسم را آرام کند و با کاهش التهاب، مشکلات و ناراحتی های جسمی این دوره را برطرف کند.

یک فنجان چای بابونه با داشتن مقدار گلیسین و فلاونوئید (زردینه) لازم، اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهد و در عین حال فعالیت ضد باکتری سالم را برای درمان قاعدگی برمی‌ انگیزاند. این چای همچنین جریان خون را در مناطق لگن و رحم افزایش می‌دهد و در نتیجه به درمان پریودهای نامنظم و افزایش سلامت جنسی در زنان کمک می‌کند.

6- خواص گل بابونه برای کودکان

چای بابونه معمولا به منظور آرام کردن نوزادان قلنج کرده که به صورت افراطی برای مدت طولانی گریه می‌کنند یا کودکان پیش دبستانی که با وجود خستگی زیاد بی قراری می‌ کنند و نمی‌دانید چرا به خواب نمی‌ روند داده می‌ شود. در این مواقع بابونه به مقدار بسیار کم می‌تواند نقش یک آرام بخش طبیعی و بی خطر را برایشان ایفا کند.

7- خواص بابونه دم کرده برای سرماخوردگی

بابونه با سرما خوردگی و آنفلوآنزا مبارزه می‌کند و عفونت های سینوسی را از بین می‌برد. مطالعات نشان داده اند که بوییدن بخار عصاره بابونه به درمان سرماخوردگی و تسکین عفونت های سینوسی و گلودرد کمک می‌کند.

روزانه دو تا سه مرتبه با دهانشویه های بابونه غرغره کنید تا گلودردتان از بین برود. می توانید از دم کرده بابونه نیز برای غرغره کردن استفاده کنید.

8- تاثیر مثبت بابونه بر کاهش وزن

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 گلدان پلاستیکی سیدوس

 

خواص بابونه دم کرده

چای بابونه به‌ طور مؤثری در رفع لاغری و افزایش اشتها مؤثر است.

دمنوش بابونه و چای بابونه به تنهایی باعث کاهش قابل توجه وزن نخواهد شد ، اما اگر با یک رژیم منطقی و ورزش منظم همراه شود ، به طور موثر چربی سوز می شود و تناسب اندام شما را افزایش می دهد.
9- نسخه‌ گیاهی اشتها آور بابونه

این نسخه برای بی اشتهایی های با منشأ عصبی مناسب است و برای کودکان.

مواد لازم برای چای بابونه:

1) بابونه

2) به لیمو

3) زنجفیل

10- خواص بابونه برای عفونت زنان

خواص گل بابونه برای زنان: یکی از بیماری های شایعی که زنان بسیاری در سنین مختلف ممکن است به آن مبتلا شوند، انواع عفونت های دستگاه تناسلی است. بابونه از جمله گیاهان دارویی است که خاصیت ضدمیکروبی داشته و در درمان عفونت و زخم‌ها بسیار موثر واقع شده است.

گل سرخ، بابونه، پنیرک و ختمی را به صورت مساوی با هم ترکیب کرده و یک مشت از آن را با چهار لیوان آب جوشانده و صاف کنید. این داروی آماده شده تنها در یک لگن بزرگ پر از آب گرم ریخته و روزی 20 دقیقه داخل لگن بنشینید.

11- تاثیر بابونه بر فشار خون

فلاوون های موجود در بابونه اثر مفید بر روی فشار خون و همچنین سطوح کلسترول خون هم با مصرف بابونه کاهش می یابد ، که این دو سبب کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی می شوند

12- خواص بابونه برای پوست

بابونه تاثیر فوق‌ العاده خوبی در مراقبت و حفظ زیبایی و جوانی پوست دارد. یکی از روش‌ های سالم برای پاکسازی پوست، استفاده از بخار (بخور) بابونه برای پوست است. استفاده از این بخور به صورت ساده یا همراه با عصاره‌های گیاهی است که طی آن منافذ پوست باز و به صورت سطحی و عمقی پاک شده و باعث خون‌رسانی بهتر به پوست می‌شود. طی این فرآیند آلودگی‌ها، چربی‌ها و سلول‌های شاخی از سطح پوست تمیز می‌شود و پوست مرطوب شده که این رطوبت خود مانع ایجاد چین و چروک‌ها می‌ شود.

بخور بابونه علاوه بر تسکین التهاب و از بین بردن میکروب‌ها سبب تحریک گردش خون صورت شما شده و پوستتان را جوان و شاداب می‌کند. بد نیست پس از پایان بخور، پوستتان را با آب سرد شست‌وشو دهید و یا از ماسک خیار استفاده کنید تا منافذ پوستتان بسته شود.

علاوه بر روش بخور از روش کمپرس بابونه برای پوست به ویژه برای پوست‌های خشک و حساس می‌توان استفاده کرد. برای کمپرس همانند بخور آب را بجوشانید و پودر گیاه بابونه را به آن اضافه کنید. بعد از پنج دقیقه محلول مذکور را صاف کرده و حوله تمیزی را به این محلول آغشته کنید و این حوله را پنج تا ده دقیقه روی پوست صورت خود قرار دهید.

13- روغن بابونه

درمان طبیعی و مؤثری برای مشکلات پوستی مربوط به اگزما و آکنه نیز محسوب می‌شود. با استفاده از روغن بابونه می‌توانید آکنه‌های دردناک خود را ریشه کن کنید. با روغن بابونه التهاب و قرمزی پوست شما کاهش خواهد یافت و لک‌های پوست و آکنه را هم برطرف می‌کند. برای رفع التهاب پوست بهتر است روغن بابونه را با روغن گل مغربی ترکیب کنید. روغن بابونه همچنین ترمیم کننده ، جوان کننده و تقویت کننده پوست است و پوست شما را شاداب و جوان نگه می‌دارد.

روغن بابونه برای درمان آفتاب سوختگی هم مفید است و ترمیم کننده آن می‌باشد. چند قطره از روغن بابونه را به آب حمام اضافه کنید و یا آن را به آب سرد اضافه کنید و پارچه‌ای را به آن آغشته سازید و روی محل مورد نظر بگذارید.

14- ماسک گل بابونه برای شادابی پوست

دو قاشق چایخوری گل بابونه خشک را دم کرده و بگذارید خنک شود سپس آن را صاف کرده و مایع را در بطری بریزید، ۱۲۰ میلی‌لیتر گلاب و ۲ قطره اسانس روغن صندل به آن اضافه کرده و در یخچال نگهداری کنید و حداکثر در طول یک هفته استفاده کنید. کافی است به صورت مداوم از این ماسک استفاده کنید تا خودتان به واضح تغییراتی که در پوستتان به وجود می‌آید را شاهد باشید.

15- تاثیر چای بابونه بر کاهش پوف زیر چشم

ماسک گل بابونه

قرار دادن کیسه های چای بابونه خنک زیر چشم به کاهش پوف چشم کمک می کند. همچنین خستگی چشم را تسکین می دهد.

چای بابونه را می توان به بسته های پلاستیکی کوچک یا به کمپرسورها یا حتی به داخل کابین یخ تزریق کرد و روی چشم های خسته برای درمان سیاهی چشم و یا فرو رفتگی زیر چشم استفاده کرد. ظرف پنج دقیقه ظرف چای بابونه را روی چشم خود نگه دارید و سپس با آب سرد

جمع بندی و سوالات پر تکرار شما

حال که در مورد گل بابونه و خواص آن اطلاعات لازم را گرفتیم، بیایید یکبار دیگر نکات و سوالات مهم شما عزیزان را باهم مرور کنیم تا بهتر در ذهنتان باقی بماند.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی سیدوس

گل بابونه نماد چیست؟

نماد عشق خالص و وفاداری است

 

خواص گل بابونه چیست؟

1) بهبود عملکرد هضمی دستگاه گوارش

2) پیشگیری از سرطان

3) تنظیم قند خون

4) قاعدگی

5) آرام کردن نوزادان قلنج کرده

6) سرماخوردگی

7) کاهش وزن

8) اشتها آور

9)عفونت زنان

10) کاهش فشار خون

11) حفظ زیبایی و جوانی پوست

12) مشکلات پوستی مربوط به اگزما و آکنه

13) ماسک گل بابونه برای شادابی پوست

14) کاهش پوف زیر چشم

گل بابونه برای چی خوبه؟

برای درمان بسیاری از بیماری های انسان نظیر تب یونجه، التهاب ها،اسپاسم های عضلانی، اختلالات قاعدگی، التهاب های دستگاه تناسلی، بی خوابی،زخم ها،اختلالات دستگاه گوارش،درد های روماتیسمی و همچنین درمان بواسیر، درمان دندان درد ، گوش درد، نورآلرژی و حتی در موارد تورم خارجی استفاده می شود.
طریقه مصرف گل بابونه چگونه است؟

استفاده از چای بابونه به طریق شستشو کردن و یا غرغره کردن برای کاهش و درمان التهاب های غشاهای مخاطی دهان و گلو استفاده می شود.
استنشاق روغن های پایه بخار شده گل های بابونه برای رفع اضطراب، و هم چنین افسردگی عمومی توصیه می شود.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
گل بابونه

چگونه گل بابونه را خشک کنیم؟

گل بابونه را به سه روش آویزان کردن، پهن کردن و خشک کردن به وسیله حرارت و جود دارد اما به طور کلی باید در محیطی بسته، بدون رطوبت، همراه با نور کم صورت گیرد. برای حفظ عصاره و عطر گیاهان، خشکسالی نباید در درجه حرارت زیاد انجام شود چون درجه حرارت پایین، تغیرات احتمالی را در گیاه کاهش میدهد و رنگ و عطر آن ها را ثابت نگه میدارد.

روش کاشت و نگهداری

بابونه را از طریق تقسیم ریشه و یا کاشت دانه می‌توان پرورش داد. بذر بابونه را در بهار بکارید.
بابونه برای رشد به نور زیاد خورشید، خاک غنی و زه‌کشی شده و کود نیاز دارد. بهتراست خاک آن شنی و کمی اسیدی باشد.
آن را به میزان کافی آبیاری کنید، طوری که هرگز خاک آن کاملا خشک نشود. بعد از پایان گلدهی، گیاه را ببرید تا برای گلدهی سال بعد آماده شود.

معطربودن

بابونه بسیار معطر است. عطر آن شیرین و کمی شبیه به عطر سیب است.

گل بابونهنام انگلیسی	Matricaria chamomilla
نام علمی	Chamaemelum nobile
مجموعه تولیدی سیدوس ,تولید کننده گلدان پلاستیکی سیدوس
 Matricaria chamomilla

مواردمصرف

از بابونه استفاده‌های زیادی می‌شود.بابونه معطر است و خاصیت دارویی فراوانی دارد، پس بعید نیست که ده‌ها خاصیت برای ان ذکر کنیم!
از عطر خوش بابونه در صنعت عطرسازی و از روغن آن در صنعت آرایشی استفاده می‌شود.
دم نوش بابونه برای بهبود کیفیت خواب، تسکین دادن درد معده، عوارض قائدگی، درمان بواسیر، سرما خوردگی، کنترل دیابت و عملکرد ضدسرطانی استفاده می‌شود.

داریوش

داریوش ، نویسنده و وبلاگ نویس با استعداد و خلاقیت بالا، به واسطه وبلاگ پرطرفدار خود با عنوان “گلمون”، به عنوان یک شخصیت برجسته در عرصه نوشتاری شناخته می‌شود. او با تجربه‌های گوناگون و دیدگاه‌های تازه‌ای که به موضوعات مختلف ارائه می‌دهد، توانسته جامعه‌ای پرشور از طرفداران و مخاطبان خود را جذب کند. در وبلاگش، به بررسی و بحث در مورد مسائل متنوعی از جمله دنیای گل‌ها و گیاهان با اسلوبی دلپذیر و زبانی روان می‌پردازد.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868