20 plants suitable for plastic pots and gardens 20گیاه مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه Plastic pot گلدان پلاستیکی سیدوس
گلدان پلاستیکی و30گل مناسب آنها

 گلدان پلاستیکی پر گل باعث ایجاد نگرش و احساس مثبت به زندگی و آرامش، احساس شادی و رضایت، صمیمیت و آرامش در افراد می‌شود.

رنگ گلدان و گل‌های درون آن نیز نکته بسیار پراهمیتی است؛ به طوری که این گلدان هاو گل‌ها ی درونشان با رنگ‌های ملایمی چون صورتی، سفید و بنفش، خلق شخص را به سوی آرامش و گل‌ها با رنگ‌های گرم و تند (مانند: قرمز، زرد، نارنجی و …)انسان رو تهییج میکنند.

گلدان پلاستیکی
30گل مناسب گلدان پلاستیکی یا باغچه

تاثیر گل و گیاهان بر روان انسان چیست؟

امروزه به دلیل زندگی ماشینی و فاصله گرفتن انسان‌ها از طبیعت، نوعی خلاء در روح و روان انسان‌ها پدید آمده است. از آنجا که قرن ما را قرن تفکر نامیده‌اند، انسان به توجه دقیق و متفکرانه به پدیده‌های طبیعی و الگوهای زیستی سوق داده شده است!

تفکر در الگویی زیستی که در آن از زندگی گیاهان، جانوران و حتی میکروب‌ها الهام گرفته شده است. در مقاله امروز قصد داریم تا اطلاعاتی را درباره گل های زیبا که بر روان انسان تاثیر مثبت دارند برای شما بازگو کنیم.

گلدان پلاستیکی پر گل با داشتن ویژگی‌های نزدیک به انسان می‌توانند بر روح و روان او تاثیر بگذارند و به بهبود زندگی او نهایت کمک را بکنند.

بین انسان ها و گلدان های گل و گیاهان  ویژگی‌های مشترکی وجود دارد که باعث ایجاد ارتباطی بین آن‌ها می‌شود. گل ها وگیاهان  همانند انسان‌ها برای تداوم حیات به آب و غذا نیاز دارند و گاهی دچار آفت و بیماری شده و در آخر نیز روزی از بین می‌روند.

هم‌چنین همان طور که انسان‌ها در تمام طول زندگی خود به توجه و مراقبت احتیاج دارند، باید به گل ها وگیاهان نیز در رابطه با خاک مناسب، تنظیم آبیاری، رطوب، ثابت نگه داشتن درجه حرارت توجه کرد.

باید در هنگام مراقبت از گل ها وگیاهان برگ‌های خشک شده و آسیب دیده‌ گل  را رسیدگی کرده و آن‌ها را از  آفات و امراض دور نگه دارید.

به‌علاوه صحبت کردن با گل وگیاه و لمس آن نیز تاثیر بسزایی در سلامتی گلدان گل وگیاه شما و بهتر شدن روحیه خودتان خواهد داشت.

ما در این فصل به چند مورد گل وگیاه زیبا می پردازیم.

برخی مناسب باغ وباغچه وبرخی در گلدان پلاستیکی یا سرا میکی زینت بخش منزل یا محیط کارتتان خواهد بود.

بین انسان ها و گیاهان ویژگی‌های مشترکی وجود دارد که باعث ایجاد ارتباطی بین آن‌ها می‌شود. گیاهان همانند انسان‌ها برای تداوم حیات به آب و غذا نیاز دارند و گاهی دچار آفت و بیماری شده و در آخر نیز روزی از بین می‌روند. هم‌چنین همان طور که انسان‌ها در تمام طول زندگی خود به توجه و مراقبت احتیاج دارند، باید به گیاهان نیز در رابطه با خاک مناسب، تنظیم آبیاری، رطوب، ثابت نگه داشتن درجه حرارت توجه کرد. باید در هنگام مراقبت از گیاهان برگ‌های خشک شده و آسیب دیده‌ گیاه را رسیدگی کرده و آن‌ها را از آفات و امراض دور نگه دارید. به‌علاوه صحبت کردن با گیاه و لمس آن نیز تاثیر بسزایی در سلامتی گیاه شما و بهتر شدن روحیه خودتان خواهد داشت.
30گل مناسب گلدان پلاستیکی یا باغچه

1. گیاه آرامیلیس بلادونا (Belladonna Lily)

نام علمی: (Amaryllis belladonna)

گل آرامیلیس بلادونا که بنام نیلوفر جرسی (Jersey Lily) یا (Naked Ladies) نیز معروف است، از سری گیاهان پیازدار است. این گیاه دارای خوشه‌های بزرگ از گل‌های صورتی شیپوری شکل با گلویی سفید و زرد است.

گل آرامیلیس با رایحه‌ای شیرین، هم برای انسان و هم برای جذب حشرات گرده افشان عالی است. گیاه آرامیلیس در اواخر تابستان تا پاییز خودنمایی می‌کند. این گیاه تا نزدیکی یک متر رشد می‌کند و مراقبت آسانی دارد. 

گل آرامیلیس بلادونا گیاهی با گل‌های صورتی شیپوری و عطر معطر است. این گیاه تا حدود یک متر قد می‌کشد.

گیاه آرامیلیس بلادونا (Belladonna Lily)نام علمی: (Amaryllis belladonna)
گیاه آرامیلیس بلادونا

2. گل شاهپسند بوته‌ای (Bigleaf Lantana)

نام علمی: (Lantana camara)

گیاه شاهپسند بوته‌ای، درختچه‌ای همیشه سبز پرپشت با دسته‌ای از شکوفه‌ها رنگارنگ است که با انسجام و نظم خاصی نمایش می‌شوند. گل‌های رنگی رنگی قرمز، بنفش، نارنجی، زرد و سفید در کنار یکدیگر منظره‌ی دلربایی را می‌سازند که انسان را به وجد می‌آورد.

رنگ‌بخشیدن به باغ و باغچه از وظایف گل شاهپسند است. با شروع فصل سرما، جای گل‌ها را توت‌های بنفشی می‌گیرد که پرندگان و حیوانات کوچک با آن جشن می‌گیرند. 

گل شاهپسند بوته‌ای گیاهی زیبا و مقاوم است که می‌تواند در تمام طول تابستان به باغچه‌ی شما طبیعتی زیبا ببخشد.

گل شاهپسند بوته‌ای (Bigleaf Lantana)نام علمی: (Lantana camara)
گل شاهپسند بوته‌ای

3. گل ژیپسوفیلا / گل نفس کودک (Baby’s Breath)

نام علمی: (Gypsophila paniculata)

اگرچه که گل ژیپسوفیلا عمدتا به عنوان گیاه جانبی برای تزئین سایر گل های درشت ودسته گل مورد   استفاده قرار می‌گیرد، اما با زیبایی بی‌نظیری که دارد، لایق جایگاه اختصاصی در باغچه‌ی شما است.

این گیاه چند ساله، ابرهایی از گل‌های ریز صورتی و سفید می‌آفریند که به خودی خود بدون اضافه کردن هیچ گل دیگری زیبا و عاشقانه است.

تپه‌های این گیاه تا نزدیکی ۹۰ سانتی متر رشد می‌کند و گل‌ها تا پاییز کنارتان خواهد ماند. 

گل ژیپسوفیلا یکی از دلبرترین نوع گیاهان تزئینی هستند با شکوفه‌های ریز صورتی و سفید دسته گلی تماشایی می‌سازند.

گل ژیپسوفیلا / گل نفس کودک (Baby’s Breath)نام علمی: (Gypsophila paniculata)
گل ژیپسوفیلا / گل نفس کودک

4. گیاه انگور خرس (Bearberry)

نام علمی: (Arctostaphylos uva-ursi)

گیاه انگور خرس یا گیاه Manzanitas یک درختچه‌ای همیشه سبز و کند رشد است و همین رشد کند آن را برای مقابله با زمستان مقاوم کرده است. ساقه‌های قرمز و برگ‌های سبز براق ارمغان این گیاه زیبا است.

جالب است که در زمستان هم با رنگ قرمز و ارغوان شما را شگفت زده می‌کند. از اواسط تا اواخر بهار، خوشه‌های برازنده‌‌ای از گل‌های سفید تا صورتی به نمایش می‌گذارد.

پس از چند هفته، شکوفه‌ها جای خود را به توت‌های قرمز خوش‌رنگی می‌دهند که منبع ضروری از مواد مغذی برای پرندگان و سایر حیوانات از جمله خرس‌ها است.

گل انگور خرس یک درختچه همیشه سبز با گل های سفید و صورتی است. گل ها با اولین نیسم سرما جای خود را به توت های قرمز خوشرنگی می‌دهند.

گیاه انگور خرس (Bearberry)نام علمی: (Arctostaphylos uva-ursi)
گیاه انگور خرس 

5. گل پینک کلود یا زیب گیاه (Beauty Bush)

نام علمی: (Kolkwitzia amabilis)

گل پینک کلود یک گیاه برگریز است که تا حدود ۳ متر قد می‌کشد. این گیاه با شکوفه‌های صورتی از اواسط تا اواخر بهار به گل می‌نشیند و تا چندین هفته طبیعت زیبایی می‌سازد.

با ریختن شکوفه‌ها، میوه‌های کپسول مانندی که پرندگان را شاد می‌کند، از آن می‌روید. سپس با ریزش برگ‌ها، پاییزی زیبا می‌سازد. 

گل پینک کلود گیاهی برگریز با شکوفه‌های صورتی است. گل پینک کلود هم بهاری زیبایی می‌سازد و هم پاییز برگریزی!

گل پینک کلود یا زیب گیاه (Beauty Bush)نام علمی: (Kolkwitzia amabilis)
گل پینک کلود یا زیب گیاه 

6. گل پرنده بهشتی (bird of Paradise)

نام علمی: (Strelitzia)

گل استرلیتزیا یک سرده از پنج گونه گیاهان گلدار چند ساله است که معمولا به‌عنوان  پرنده بهشتی خوانده می‌شود. گل استرلیتزیا شبیه به یک بادبزن، گلبرگ‌ها را با رنگ‌های مختلف، معمولا متضاد، در خود نگه داشته است.

این گیاه توسط پرندگان گرده افشانی می‌شود و برای رشد در فضای باز به آفتاب روشن و خاک با زهکشی بالا نیاز دارد.

گل استرلیتزیا که بنام گل پرنده بهشتی نیز معروف است، گیاهی زیبا و رنگارنگ با ماندگاری بالا است ودر گلدان پلاستیکی درختچه ای یا سرامیکی بسیار جلوه گری میکند همچنین به عنوان شاخه گل  هم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گل پرنده بهشتی (bird of Paradise)نام علمی: (Strelitzia)
گل پرنده بهشتی 

7. گیاه رودبیکا یا سوسن چشم سیاه (Black eyed Susan)

نام علمی: (Rudbeckia fulgida)

گل رودبیکا گیاه گلداری است که گونه‌های زیادی در کل دنیا دارد. هر بوته سوسن چشم سیاه حدود ۸۰ گل زرد طلایی و ستاره‌ای شکل می‌دهد. 

گل سوسن چشم سیاه یا رودبیکا از اواسط تابستان تا اوایل پاییز شکوفا می‌شود. اگر باغ شما آفتابی است، این گیاه رشد خوبی در آن خواهد داشت.

گل رودبیکا با تولید گل‌های زرد و ستاره‌ای شکل شور و هیجان خوبی به باغ شما می‌دهد.

گیاه رودبیکا یا سوسن چشم سیاه (Black eyed Susan)نام علمی: (Rudbeckia fulgida)
گیاه رودبیکا یا سوسن چشم سیاه 

8. گل چشمان سیاه سوزان Black Eyed Susan Vine

نام علمی: (Thunbergia alata)

 پیچک تونبرگ یا پیچک چشم سیاه، یک گیاه همیشه سبز با برگ‌های قلبی شکل و برخی اوقات هم برگ‌های متنوع است. از لابه‌لای، شاخ و برگ فراوان این گیاه، گل‌های زیبای نارنجی مایل به زرد با مرکزیت بزرگ به رنگ بنفش تیره دیده می‌شود. البته گیاه رودبیکا را می‌توان در رنگ‌های متنوع در دنیا به ثمر می‌آید.

گیاه چشمان سیاه سوزان، از ابتدای تابستان تا پاییز شکوفه می‌دهد و به دلیل رشد سریعی که دارد خیلی زود به ارتفاع دو متر می‌رسد.

گل چشمان سیاه سوزان Black Eyed Susan Vineنام علمی: (Thunbergia alata)
گل چشمان سیاه سوزان

9. گل دیسنترا یا گل قلب خونین (Bleeding heart)

نام علمی: (Dicentra spwctabilis)

گیاه دیسنترا یا گل قلب خونین یک گیاه قدمت دار چند ساله، با شاخ و برگ‌های ظریف و علفی شکل است. ساقه‌های قوسی شکل، با گل‌های صورتی و گلبرگ‌ها سفید بیرون‌زده شبیه به اشک، از ویژگی‌های ظاهری و منحصربه فرد این گیاه است، به همین خاطر، به آن قلب خونین می‌گویند.

گل قلب خونین، فقط به مدت ۴ الی ۶ هفته در اواخر بهار شکوفا شده و در اواسط تابستان کلا ناپدید می‌شوند. آن‌ها برای حاشیه باغ‌ها بهترین گزینه هستند.

گل قلب خونین با ظاهری عجیب ولی زیبا، برای افرادیکه به دنبال گیاهی خاص هستند، بهترین گزینه است.

گل دیسنترا یا گل قلب خونین (Bleeding heart)نام علمی: (Dicentra spwctabilis)
گل دیسنترا یا گل قلب خونین

10. گل زنبق سا یا چمن چشم آبی (Blue eyed Grass)

نام علمی: (Sisyrinchium angustifolium)

گیاه چمن چشم آبی گیاهی چند ساله، تقریبا همیشه سبز، با شاخ و برگ‌‌های چمنی مانند باریک و متراکم است که با گل‌های ستاره‌ای شکل به رنگ بنفش و آبی تزئین شده است.. این گیاه با مرکز سیاه رنگ و پرچم‌های زرد روشن زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

روئیدن این گل در گذرگاه‌ها، در میان صخره‌ها و سایر گیاهان طبیعی خارق‌العاده است. بمحض اینکه شرایط موافق طبعش باشد بذر می‌دهد و به آفتاب جزئی هم قانع است.

گل چمن چشم آبی با گل‌های ستاره‌ای شکل بنفش و آبی و برگ‌های چمنی شکل جلوه‌گری می‌کند.

گل زنبق سا یا چمن چشم آبی (Blue eyed Grass)نام علمی: (Sisyrinchium angustifolium)
گل زنبق سا یا چمن چشم آبی 

11. گیاه بیلوبا (Blue Lechenaultia)

نام علمی: (Lechenaultia biloba)

گیاه Blue lechenaultia بومی استرالیای غربی است و در سال ۱۸۳۹ کشف شد. این گیاه به صورت درختچه‌ای رشد کرده و معمولا به آسانی به ارتفاع یک متر می‌رسد.

از اواسط تابستان تا اوایل پاییز به گل می‌نشیند. گل بیلوبا آخرین گلی است که با آمدن فصل پاییز از باغچه‌ی شما رخت می‌بندد.

گل‌های این گیاه به رنگ آبی روشن و کرم رنگ تا آبی تیره هستند. گل بیلوبا گلبرگ‌های شش‌تایی زیبایی شبیه به دانه‌های برف کشیده‌ای دارد. برای سالم ماندن به خاکی با زهکشی بالا نیاز دارد. 

گل بیلوبا جزء گیاهان سریع الرشد است، اما برای اینکه چیزی مانع این سرعت نباشد، آن را در خاکی با زهکشی بالا نگهداری کنید.

گیاه بیلوبا (Blue Lechenaultia)نام علمی: (Lechenaultia biloba)
گیاه بیلوبا 

 

12. گل ساعتی (Blue Passion Flower)

نام علمی: (Passiflora caerulea)

گل ساعتی که بنام گیاه Common Passion Flower نیز معروف است، بر طبق نظر انجمن باغبانان رویال برنده بهترین گیاه رونده است. گیاه ساعتی گیاه رونده و پرجنب جوش، نقریبا همیشه سبز با پیچک‌های دو قلو است.

گل‌های هفت سانتی‌متری با ظاهری عجیب و غریب، از تابستان تا پاییز بصورت پراکنده ظاهر شده و سپس تبدیل به میوه‌های نارنجی رنگ تخم مرغی شکل می‌شوند. 

گل ساعتی به رسیدگی کمی نیاز دارد و اگر جای وسیعی به آن اختصاص دهید، حسابی جلوه‌گری خواهد کرد.

گل ساعتی (Blue Passion Flower)نام علمی: (Passiflora caerulea)
گل ساعتی 

13. گل اختر آبی یا گیاه آسونیگا (Bluestar)

نام علمی: (Amsonia tabernaemontana)

گل اختر آبی یا گل آسونیگا که یک گیاه چند ساله گلدار است، زود شکوفه می‌دهد و با شاخ و برگ‌های جذابش حسابی دلربایی می‌کند. شاخ و برگ‌های گیاه آسونیگا در فصل پاییز و با کم شدن شدت نور، به رنگ طلایی در می‌آید.

گیاه آسونیگا، گل‌های ستاره‌ای شکلی هستند که بصورت خوشه‌ای در بالای ساقه‌های محکم، نگهداری و محافظت می‌شوند. مقاومت این گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها، آن را به گزینه‌ای عالی برای همه باغ‌های آمریکایی تبدیل کرده است.

گیاه اختر آبی برای رشد به خاک‌های مرطوب و لومی نیاز دارد. تحت این شرایط با گل‌های ستاره‌ای و شاخ و برگ‌های خوش فرم، جلوه‌گری می‌کند.

گل اختر آبی یا گیاه آسونیگا (Bluestar)نام علمی: (Amsonia tabernaemontana)
گل اختر آبی یا گیاه آسونیگا

14. گیاه Bluet

نام علمی: (Houstonia caerulea)

گیاه Bluet که بنام گیاه لیدی کواکر Quaker Ladies نیز شناخته می‌شود، یک گیاه چند ساله است که با شکوفه‌های ظریف و سفید خودنمایی می‌کند.

گل‌های گیاه Bluet از چهار گلبرگ تشکیل شده‌اند که نوک آن‌ها به رنگ آبی کم رنگ و قسمت داخلی گلبرگ‌ها به رنگ سفید است، که با مرکز زرد رنگ ترکیب عالی پیدا می‌کند.

این گل وحشی، به صورت توده‌های کوچک، معمولا در میان خزه‌های اطراف پایه درختان بزرگ رشد می‌کند. 

گل Bluet برای رشد به خاک شنی نیاز دارد. کاشتن این گیاه در مسیر سنگی باغ‌ها عالی است.

 

گیاه Bluetنام علمی: (Houstonia caerulea)
گیاه Bluet

 

 

15. گل فلامینگو/جوستی سیا و گیاه مشعلی (Brazilian Plume)

نام علمی: (Justica carnea)

گیاه جوستی سیا که بنام فلامینگو نیز معروف است، درختچه‌ای همیشه سبز با گل‌های مشعل گونه به رنگ صورتی تا زرشکی است. گل مشعلی مرغ مگس‌خوار و پروانه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند و از اوایل تابستان تا پاییز شکوفه می‌زند.

اگر شرایط رشد مهیا باشد، گل مشعلی می‌تواند تا نزدیکی دو متر رشد کند. گیاه جوستی سیا سایه را دوست دارد. در گلدان‌ها خیلی خودنمایی می‌کند و می‌تواند یک گیاه آپارتمانی بی‌نظیر باشد.

جوستی سیا با گل‌های مشعل‌گونه و رنگ‌های آتشین، از سری گل‌های آپارتمانی گلدار است.

گل فلامینگو/جوستی سیا و گیاه مشعلی (Brazilian Plume)نام علمی: (Justica carnea)
گل فلامینگو/جوستی سیا و گیاه مشعلی 

 

16. گل حنا (Busy Lizzie)

نام علمی: (Impatiens walleriana)

گیاه حنا یک گیاه چند ساله علفی برای مناطق گرمسیری است. گیاه حنا یکی از شناخته‌ترین نوع گونه‌های Impatiens است. شکوفه‌های این گیاه دارای پنج گلبرگ است و در رنگ‌های متنوعی موجود است.

آن‌ها معمولا از اوایل تابستان تا اواخر پاییز شکوفه می‌زنند. مراقبت از گیاه حنا بسیار آسان است.

گل حنا با رنگ‌های متنوع، رنگین کمانی از رنگ‌ها است و برای رشد با مراقبت آسان، شما را زیاد به دردسر نمی‌اندازد.

گل حنا (Busy Lizzie)نام علمی: (Impatiens walleriana)
گل حنا

17.گیاه دم موشی قفائی (Butterfly Bush)

نام علمی: (Buddleja davidii)

گل دم موشی با زیبایی غیر قابل انکارش، نظر خیلی از باغبانان را برای حاشیه دیوارها و کنار تخت‌ها به خود جلب کرده است. گیاه دم موشی، گیاهی برگریز پر شکوفه است.

گل زیبای دم موشی شاخه‌های قوسی شکلی دارد که از لوله‌های مخروطی شکل پر از گل‌های کوچک و روشن تشکیل شده است. آن‌ها از اواسط تابستان تا اولین سرما شکوفه دارند. گیاه دم موشی گیاه محبوب پروانه‌ها است. 

گل دم موشی خیلی فراتر از نامی که بر روی آن گذاشته‌اند، زیبا و تماشایی است. مخروطی پر از شکوفه‌های کوچک و یاسی رنگ از ویژگی‌های ظاهری این گل زیبا است.

گیاه دم موشی قفائی (Butterfly Bush) نام علمی: (Buddleja davidii)
گیاه دم موشی قفائی

18.گل شقایق کالیفرنیا یا شقایق باغی (California Poppy)

نام علمی: (Eschscholzia californica)

گل شقایق کالیفرنیا که بنام گل شقایق طلایی یا گل شقایق باغی نیز معروف است، با رنگ‌های داغ، شور و هیجان خاصی به باغ شما می‌دهد. گل شقایق کالیفرنیا در رنگ‌های سفید، قرمز، صورتی، کرم و نارنجی هستند. 

گل شقایق کالیفرنیایی به آرامی رشد می‌کند و یک گل ابریشمی تکی یا گل دوتایی بر روی یک ساقه نمایش می‌دهد. مراقبت از آن‌ها کار سختی نیست و در طول بهار تا پاییز یا حتی در طول زمستان به گل می‌نشینند.

گل شقایق کالیفرنیا با رنگ‌های آتشین و گلدهی در طول بهار و پاییز طبیعتی زیبا و خارق العاده می‌سازد.

گل شقایق کالیفرنیا یا شقایق باغی (California Poppy)نام علمی: (Eschscholzia californica)
گل شقایق کالیفرنیا یا شقایق باغی

19. گل شیپوری (Calla Lily)

نام علمی: (Zantedeschia aethiopica)

گل شیپوری اتیوپیایی  که برخی اوقات بنام گل سوسن آروم Arum Lily نیز خوانده می‌شود، گیاهی گلدار، بومی آفریقای جنوبی است. آن‌ها به آفتاب کامل و خاک دائما مرطوب نیاز دارند و در آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری چند سالی عمر می‌کنند.

بطور کلی دو نوع گل زانتدشیا وجود دارد: گل شیپوری یا زانتدشیا هاردی که معمولا سفید رنگ و ظریف ولی مقاوم است و می‌تواند در فصل زمستان هم زنده بماند و در بهار به گل می‌نشیند.

نوع دیگر گل شیپوری زنتدشیا تندر است که تقریبا در تمامی رنگ‌های رنگین کمان حتی به رنگ سیاه نیز موجود است و در فصل بهار به گل می‌نشیند.

گل شیپوری اتیوپیایی گیاهی مقاوم، عاشق گرما و خاک مرطوب است. این گیاه در فصل بهار خیلی با شکوه به گل می‌نشیند.وگزینه بسیار مناسبی برای گلدان های زیبا میباشد.

گل شیپوری (Calla Lily)نام علمی: (Zantedeschia aethiopica)
گل شیپوری 

20. گل کاملیا ساسانکوا (Calmellia)

نام علمی: (Camellia sasanqua)

حدود ۲۵۰ گونه گل کاملیا در دنیا وجود دارد، و گل کاملیا ساسانکوا یکی از گونه‌های پاییزی جذاب است. همانطور که با بادهای سرد پاییزی همه گل‌ها از باغ محو می‌شوند، گل کاملیا باز می‌شود و با رنگ گرمش باغ را شاد می‌کند. بسته بجایی که زندگی می‌کنید، آن‌ها می‌توانند تا زمستان به گلدهی خود ادامه دهند.

بوته‌ی گل کاملیا می‌تواند تا حدود ۳ متر قد می‌کشد و عرض هر گل کاملیا به حدود ۸ سانتی متر می‌رسد. اما زنده ماندن گل‌ها فقط محدود به چند روز است. رنگ گل کاملیا سفید، صورتی روشن، قرمز گیلاسی با رایحه‌های مختلف، شما را شگفت ‌زده خواهد کرد. 

گل کاملیا یکی‌دیگر از گل‌های پاییز جذاب است، این گل با رنگ‌های سفید، صورتی و قرمز، کنار درختان برگریز، زیبایی پاییز هزار رنگ را صد برابر می‌کند.

گل کاملیا ساسانکوا (Calmellia)نام علمی: (Camellia sasanqua)
گل کاملیا ساسانکوا 

21. گل بنفشه کانادایی (Canada Violet)

نام علمی: (Violet Canadensis)

این گیاه دوستداشتنی که بنام گل بنفشه کانادیی معروف است، یک گیاه چند ساله‌ی بوته‌ای است. این گیاه با پنج گلبرگ سفید با رنگ پایه زرد و رگه‌های بنفش بر روی گلبرگ‌ها منتخب، از دور فریاد می‌زند که من جزء خانواده‌ی بزرگ بنفشه‌ها هستم!

برگ‌های قلبی شکل و به رنگ سبز تیره، از مشخصات بارز بنفشه کانادایی است. بنفشه کانادایی در باغ گل‌های وحشی یا در جنگل در پای درختان خود را به دور از نور مستقیم پنهان می‌کند.

بذرهای سالم این گیاه را می‌توان به دور از نور مستقیم، به راحتی پرورش داد. 

گل بنفشه کانادایی گونه‌ای جذاب و زیبایی دیگر از خانواده بنفشه‌ها است. این گیاه بیشتر گلی وحشی است و مانند سایر اعضای خانواده‌اش به دور از نور مستقیم رشد می‌کند.

گل بنفشه کانادایی (Canada Violet)نام علمی: (Violet Canadensis)
گل بنفشه کانادایی 

22. گل آبنباتی/ گل آبنبات کوهی/ گیاه اگزالیس (Candy Cane Sorrel)

نام علمی: (Oxalis Versicolor)

طبیعت گونه‌های زیادی از گل اگزالیس را به ما پیشنهاد می‌دهد. یکی از تماشایی‌ترین نوع خانواده اگزالیس گل آبنباتی است که با رنگ‌های متضاد، طبیعتی زیبا می‌سازد. گل آبنباتی در اواسط تابستان تا اوایل پاییز به گل می‌نشیند.

گلبرگ‌های این گیاه با پیچ و تاب دادن رنگ سفید و قرمز دقیقا شبیه به آبنبات هستند. این گیاه بومی آفریقای جنوبی و عاشق آفتاب است.

گل آبنباتی گونه‌ای جذاب و شگفت‌انگیز از خانواده اگزالیس است. گل آبنباتی برای حفظ رنگ‌هایش به آفتاب نیاز دارد.

گل آبنباتی/ گل آبنبات کوهی/ گیاه اگزالیس (Candy Cane Sorrel)نام علمی: (Oxalis Versicolor)
گل آبنباتی/ گل آبنبات کوهی/ گیاه اگزالیس

23. گل ایبریس / گیاه کندیتافت (Candytuft)

نام علمی: (Iberis sempervirens)

گل ایبریس یکی از ناب‌ترین گل‌های سفید است که می‌تواند در هر باغی آن‌‌ها را پرورش داد. گیاه کندی تافت یک گیاه چند ساله با ساقه مستحکم چوبی است. این گیاه در بهار تا اوایل تابستان به گل می‌نشیند و باغ را به زیبایی بی‌حد می‌رساند.

خوشه‌های بزرگ از گل‌های سفید و یاسی که با خال‌های زرد تزئین شده‌اند در کنار شاخ و برگ سبز تیره، خیلی بی‌نظیر هستند. این گیاه بصورت بوته‌ای رشد می‌کنند و در آب و هوای متعادل همیشه سبز است.

گل ایبریس با خوشه‌هایی بزرگ از گل‌های سفید و خال‌ خال‌های زرد در هوای معتدل، طبعیتی زیبا می‌سازند.

گل ایبریس / گیاه کندیتافت (Candytuft)نام علمی: (Iberis sempervirens)
گل ایبریس / گیاه کندیتافت

24. گل اختر (Canna Lily)

نام علمی: (Canna)

در طبیعت حدود ده گونه از گل اختر دیده می‌شود؛ آن‌ها کانا لیلی حقیقی نیستند اما در حد و اندازه لیلی‌ها زیبا هستند. گیاه کانا از گیاهان چند ساله علفی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. آن‌ها دارای برگ‌های بزرگ و مسطح هستند که به تدریج باز می‌شوند و رنگ‌های سبز و گاه رنگارنگ خود را آشکار می‌سازند.

گل‌های گل اختر از بالای برگ‌ها جوانه می‌زنند و بیشتر به رنگ قرمز، نارنجی و زرد هستند. آن‌ها زنبورها و سایر حشرات را به سمت خود جلب می‌کنند. 

گل اختر بدون اینکه شکوفه بدهد، فقط با وجود برگ‌های درشت و مسطحی که دارد، تماشایی است.

گل اختر (Canna Lily)نام علمی: (Canna)
گل اختر 

25. گل یاس آبی (Cape Leadwort)

نام علمی: (Plumbago auriculata)

گل یاس آبی گیاهی همیشه سبز است. این گیاه با خوشه‌هایی از گل‌های آبی پنج برگِ متراکم بر روی شاخه‌های کوتاه، جلوه‌گری می‌کند. گل یاس آبی، بومی آفریقای جنوبی است.

این گیاه از فصل بهار تا تابستان شکوفا می‌شود و ارتفاع آن به حد سه متر می‌رسد. این گیاه برای پرورش در فضاهای مدیترانه‌ای عالی است.

گل یاس آبی گیاهی همیشه سبز و بومی آفریقای جنوبی است. یاس آبی با گل‌های آبی شکل، در آب و هوای مرطوب به خوبی رشد می‌کند.

گل یاس آبی (Cape Leadwort)نام علمی: (Plumbago auriculata)
گل یاس آبی 

26.گل سرو تاک (Cardinal Climber)

نام علمی: (Ipomoea quamoclit)

گیاه سرو تاک رشد سریع دارد و گیاهی نیرومند است. این گیاه می‌تواند در یک فصل تا حدود ۶ متر قد بکشد و تمام دیوارها را پر کند. شاخ و برگ‌های سبز روشن و سرخس مانندی دارد و در تابستان تا پاییز به گل می‌نشیند.

گل‌های ستاره‌ای شکل خوش رنگی دارد که عرض آن حدود سه سانتی‌متر است. رنگ قرمز روشن و شهد غنی آن‌ها محل جذب پروانه‌ها و حشرات گرده‌افشان است. این گیاه به آفتاب کامل و یک تکیه‌گاه نیاز دارد تا جان بگیرد.

گل سروتاک گیاهی مقاوم، رونده و زیبا است که با گل‌های ستاره‌ای شکل قرمز رنگ جلوه‌گری می‌کند. گل سروتاک برای رشد به آفتاب کامل نیاز دارد.

گل سرو تاک (Cardinal Climber)نام علمی: (Ipomoea quamoclit)
گل سرو تاک 

27. گل کاردینال (Cardinal flower)

نام علمی: (Lobelia cardinalis)

گل کاردینال یکی از بهترین نوع گیاهان برای ساخت طبیعتی شیرین در اواخر تابستان است. گیاه کاردینال گیاهی چند ساله است و خوشه‌های گل آن پر از شکوفه‌های دو لبی قرمز است.

گیاه کاردینال تا حدود دو متر قد می‌کشد. همه‌ی باغبان‌ها عاشق چنین گیاهی هستند!

اما متأسفانه این گیاه زیبا عمر کوتاهی دارد و ولی ظاهر دراماتیک و درخشانش ارزش این همه انتظار را دارد. گل کاردینال عاشق خاک‌های مرطوب است.

گل کاردینال گیاهی چند ساله با خوشه‌هایی از گل‌های قرمز جلوه‌گری می‌کند. اگرچه گیاهی مقاوم است اما گل‌ این گیاه عمر کوتاهی دارد.

گل کاردینال (Cardinal flower)نام علمی: (Lobelia cardinalis)
گل کاردینال 

28.گل میخک (Carnation)

نام علمی: (Dianthus caryophyllus)

گل میخک که به‌عنوان گل Clove pink نیز معروف است، گیاهی چند ساله علفی، با ساقه‌های باریک و دارای شکوفه‌های معطر است. اعتقاد بر این است که گل میخک از منطقه مدیترانه‌ای که حدود ۲٫۰۰۰ سال پیش در ادبیات یونان کشف شده است، سرچشمه گرفته باشد.

میخک‌ها مجموعه رنگ‌های زیبای بنفش روشن تا صورتی کمرنگ را در برگرفته‌اند. میخک عاشق آفتاب کامل است و با زهکشی بالای خاک خیلی سریع رشد می‌کند. گل میخک به عنوان شاخه گل در مراسمات جشن و عزا استفاده می‌شود.

گل میخک گلی زیبا است و اعتقاد بر این است که اولین بار با اشک حضرت مریم روییده باشد. میخک با نور مستقیم خورشید جان می‌گیرد.

گل میخک (Carnation)نام علمی: (Dianthus caryophyllus)
گل میخک 

29. گل نعناع گربه‌ای (Catmint)

نام علمی: (Nepeta nervosa)

گل نعناع گربه‌ای اگرچه چندان شناخته شده و معروف نیست، اما شکوفه‌های زیبا و خوش عطری دارد که نمی‌شود از آن‌ها به راحتی گذشت. گیاه نعناع گربه‌ای از خوشه‌های متراکمی از شکوفه‌های آبی تا بنفش رنگی هستند.

گیاه نعناع گربه ای از اواسط تابستان تا اویل پاییز به گل می‌نشیند. این گیاه به عنوان گل شاخه‌ای عالی و ماندگاری بالایی دارند. 

گل نعناع گربه‌ای با خوشه‌های متراکم به رنگ‌های بنفش و آبی جلوه‌گری می‌کند. گل نعناع گربه‌ای بخاطر زیبایی خاصی که دارند به عنوان شاخه گل برای  تزئین جام گل زیاد استفاده می‌شود.

گل نعناع گربه‌ای (Catmint)نام علمی: (Nepeta nervosa)
گل نعناع گربه‌ای 

30. گل لاله واژگون کله‌ماری (Checkered Lily)

نام علمی: (Fritillaria meleagris)

اگر به دنبال یک گل با طرح منحصربه‌فردی هستید، گل لاله واژگون شطرنجی (کله‌ماری)، همان گیاه است. شکوفه‌های زنگوله‌ای شکل این گیاه به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای، بنفش یا سرمه‌ای تیره با نقطه‌های سفید است که به آن شکل شطرنجی می‌بخشد.

این گیاه روی ساقه‌های بلند و باریکی می‌نشیند؛ گل لاله واژگون کله ماری در طول بهار با گلدهی شکوفه‌های طراحی شده، جلوه‌گری می‌کند.

گل لاله واژگون کله‌ماری (Checkered Lily)نام علمی: (Fritillaria meleagris)
گل لاله واژگون کله‌ماری 

 

گل لاله واژگون کله ماری یا گل لاله واژگون شطرنجی با ظاهری عجیب و غریب حیرت همگان را بر می انگیزد، این گیاه در طول بهار به گل می‌نشیند.

 

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868