Sidoos plastic pot in a garden with 20 beautiful flowers گلدان پلاستیکی سیدوس در باغی با 20گل زیبا
20گیاه مناسب گلدان پلاستیکی وباغچه

گیاهان گلدار زیبا با شکوفه های رنگارنگ در کنار برگ های سبز حس و حال یک باغ گل بهاری را برای شما تداعی خواهد کرد.طراحی، کاشت و نگهداری یک گلدان باغ بزرگ هم از نظر فیزیکی و هم از نظر زیبایی می تواند چالش برانگیز باشد.

Sidoos plastic pot in a garden with 20 beautiful flowers گلدان پلاستیکی سیدوس در باغی با 20گل زیبا
گلدان پلاستیکی سیدوس در باغی با 20گل زیبا

گیاهان خود را با دقت انتخاب کنید

در حالی که انتخاب گیاه برای هر ظرفی مهم است، اما برای گلدان پلاستیکی درختچه ای سیدوس ضروری است. گیاهان کوچک و فشرده را می توان به راحتی در یک گلدان پلاستیکی بزرگ معمولی کاشت کرد. انتخاب گیاهانی که مکمل یکدیگر هستند و به طراحی گلدانپلاستیکی سیدوس تعادل می بخشند، می تواند یک چالش باشد. به ویژه در ظروف بزرگ، اصل طراحی گلدان پلاستیکی سیدوس با استفاده از گیاهان ” پرکننده و آبشار مانند” می تواند ساختار و تعادل مناسبی را ایجاد کند.

گیاهان بلند نمای درام و یک عنصر عمودی را به یک گلدان اضافه می کنند. نمونه های جالب یکساله بلند و چند ساله، علف های زینتی و شاید درختان و درختچه های کوچک است. استفاده از درختان، درختچه ها یا گیاهان چندساله بزرگ که می توانند زمستان را در منطقه شما دوام بیاورند، به خوبی می توانید در گلدان باغی بزرگ استفاده کنید.

گیاهان گلدار زیبا با شکوفه های رنگارنگ در کنار برگ های سبز حس و حال یک باغ گل بهاری را برای شما تداعی خواهد کرد.طراحی، کاشت و نگهداری یک گلدان باغ بزرگ هم از نظر فیزیکی و هم از نظر زیبایی می تواند چالش برانگیز باشد.

Sidoos plastic pot in a garden with 20 beautiful flowers گلدان پلاستیکی سیدوس در باغی با 20گل زیبا
گلدان پلاستیکی سیدوس

پرکننده ها گیاهان گرد و تپه ای هستند که یک گلدان پلاستیکی سیدوس را پر نشان می دهند. نمونه هایی از گیاهان پرکننده یک ساله عبارتند از شمعدانی، بگونیا ، گل همیشه بهار و وینکا.

رونده ها گیاهانی هستند که از لبه ظرف آویزان می شوند تا لبه های آن نرم شوند. نمونه های زیادی از اسپیلرها انواع پیچک، دیکندرا و golden creeping jenny هستند.

در حالی که استفاده از چندین گیاه پرکننده و نازک در گلدان پلاستیکی سیدوس معمول است، در استفاده از تنها یک نوع گیاه در یک گلدان پلاستیکی سیدوس کوتاهی نکنید. برای گلدان پلاستیکی مستطیلی سیدوس از گیاهان پوشش دهنده مثل ساکولنت کم رشد می توانید استفاده کنید، مخصوصاً وقتی در یک گلدان جذاب ودیدنی کاشته شوند.

Sidoos plastic pot in a garden with 20 beautiful flowers گلدان پلاستیکی سیدوس در باغی با 20گل زیبا
گلدان پلاستیکی سیدوس

1.گیاه رامپیون سر گرد (Round Headed Rampion)

نام علمی: (Phyteuma orbiculare)

گل رامپیون سر گرد که بنام گُل پراید ساسکس Pride of Sussex نیز شناخته می‌شود، گیاهی علفی و چند ساله است. این گیاه ساقه‌های ۵۰ سانتی‌متری با برگ‌های مختلفی دارد که بر سر آن خوشه‌هایی از گُل که پر از شکوفه‌های ریز است خودنمایی می‌کند.

سر گُل‌ها از شاخک‌های کوچک آبی و بنفش که گاها با نقطه‌های سفید خالدار می‌شود، تزئین شده است. زیبایی این گُل‌ها با تعداد زیاد شگفت انگیز است.

گیاه رامپیون سر گرد (Round Headed Rampion)نام علمی: (Phyteuma orbiculare)
گیاه رامپیون سر گرد

گل رامپیون سر گرد که بنام گُل پراید ساسکس Pride of Sussex نیز شناخته می‌شود، گیاهی علفی و چند ساله است.


2. گیاه برگ جگرواش یا گل هپاتیکا امریکانا (Roundleaf Liverleaf)

نام علمی: (Hepatica Americana)

گُل هپاتیکا امریکانا جزء اولین گیاه وحشی است که شکوفا می‌شود. گُل‌های ظریف کاسه‌ای شکل که معمولا به رنگ آبی روشن تا بنفش هستند، آن‌ها را به یکی از منابع مهم برای گرده‌افشانی تبدیل کرده است. ارتفاع گیاه هپاتیکا به ۲۲ سانتی متر می‌رسد و زمین را با مخلوطی از رنگ آبی و سبز حیرت انگیز می‌کند.

گیاه برگ جگرواش یا گل هپاتیکا امریکانا (Roundleaf Liverleaf)نام علمی: (Hepatica Americana)
گیاه برگ جگرواش یا گل هپاتیکا امریکانا 

گُل هپاتیکا امریکانا جزء اولین گیاه وحشی است که شکوفا می‌شود؛ گُل‌های ظریف کاسه‌ای شکل که معمولا به رنگ آبی روشن تا بنفش هستند.


3. گل زعفران (Saffron Crocus)

نام علمی: (Crocus sativus)

گل زعفران بخاطر پرچم‌های قرمز رنگ گرانبهایش معروف دنیا است. زعفران یکی از گرانبهاترین ادویه در جهان است. گل زعفران یک شکوفه پاییزی است که با گُل‌ها بزرگ بنفش با رگه‌هایی تیره‌تر جلوه‌گری می‌کند.

ارتفاع این گیاه ده سانتی متر است و می‌تواند در یک باغچه‌ی محافظت شده پرورش یابد. گُل زعفران گیاهی چند ساله است و با آفتاب کامل میانه‌ی خوبی دارد.

گل زعفران (Saffron Crocus)نام علمی: (Crocus sativus)
گل زعفران 

گُل زعفران یک شکوفه پاییزی است که با گُل‌ها بزرگ بنفش با رگه‌هایی تیره‌تر جلوه‌گری می‌کند.


4. گل ریحانی (Stain Flower)

نام علمی: (Clarika amoena)

گل ریحانی که بنام وداع با بهار Farewell to Spring نامیده می‌شود، بومی شمال غربی کالیفرنیا است. گُل ریحانی گیاهی چند ساله با گُل‌های فنجانی شکل با گلبرگ‌های براق ساتنی گونه است.

گُل ریحانی به در رنگ‌های متنوعی موجود است: مثل یاسی، قرمز و صورتی که گاها با خال‌هایی در رنگ‌های متضاد تزئین می‌شود. گُل ریحانی از اواخر بهار تا اواسط تابستان به گُل می‌نشیند.

گل ریحانی (Stain Flower)نام علمی: (Clarika amoena)
گل ریحانی 

گُل ریحانی گیاهی چند ساله با گُل‌های فنجانی شکل با گلبرگ‌های براق ساتنی گونه است.


5. گل آرمریا یا گل میخک دریایی (Sea Thrift)

نام علمی: (Armeria maritima)

گل آرمریا گیاهی همیشه سبز، بومی بریتانیا است. گُل آرمریا بصورت فشرده رشد می‌کند و ساقه‌های باریکی دارد که دسته‌هایی از گل‌های صورتی، یاسی و سفید را نگهداری می‌کند.

گُل آرمریا در نیمه دوم بهار تا تابستان بصورت پراکنده جلوه‌گری می‌کند. گُل آرمریا عاشق آفتاب است و خاک‌ها سبک را دوست دارد.

گل آرمریا یا گل میخک دریایی (Sea Thrift)نام علمی: (Armeria maritima)
گل آرمریا یا گل میخک دریایی 

گُل آرمریا بصورت فشرده رشد می‌کند و ساقه‌های باریکی دارد که دسته‌هایی از گل‌های صورتی، یاسی و سفید را نگهداری می‌کند.


6.گیاه اریگرون / گل پیر بهار یا گل ستاره ساحلی (Seaside Daisy)

نام علمی: (Erigeron glaucus)

گل اریگرون بومی مناطق ساحلی کالیفرنیا است. گُل اریگرون گیاهی چند ساله کند رشد است که زمین را با گُل‌های ستاره‌ای شکل یاسی و صورتی‌اش به بهشتی کوچک بدل می‌کند.

مرکز این دیزی‌های خوش فرم، به رنگ روح بخش زرد روشن است. گیاه اریگرون شاخ و برگ‌های چرمی دارد و از اواسط بهار تا اواخر تابستان به گل می‌نشیند.

گیاه اریگرون / گل پیر بهار یا گل ستاره ساحلی (Seaside Daisy)نام علمی: (Erigeron glaucus)
گیاه اریگرون / گل پیر بهار یا گل ستاره ساحلی

گل اریگرون بومی مناطق ساحلی کالیفرنیا است. گُل اریگرون گیاهی چند ساله کند رشد است که زمین را با گُل‌های ستاره‌ای شکل یاسی و صورتی‌اش به بهشتی کوچک بدل می‌کند.


7.گل ناقوس صربی یا گل زنگوله انتهایی (Serbian Bellflower)

نام علمی: (Campanula poscharskyana)

گل ناقوس صربی یک گیاه چند ساله و رونده است. گُل ناقوس صربی همانطور که از نامش مشخص است گُل‌های زنگوله‌ای شکلی دارد بصورت آبشاری از روی بلندی‌ها آویزان می‌شوند.

شکوفه‌های بنفش کم رنگ ستاره‌ای با کلاله‌های زرد رنگ، طبیعتی زیبا به گُل بخشیده است. گُل ناقوس صربی گیاهی تقریبا همیشه سبز است. گُل ناقوس صربی از خانواده بزرگ گیاهان استکانی است، رشد آسانی دارد و منظره‌ی زیبایی را می‌سازد.

گل ناقوس صربی یا گل زنگوله انتهایی (Serbian Bellflower)نام علمی: (Campanula poscharskyana)
گل ناقوس صربی یا گل زنگوله انتهایی 

گُل ناقوس صربی همانطور که از نامش مشخص است گُل‌های زنگوله‌ای شکلی دارد بصورت آبشاری از روی بلندی‌ها آویزان می‌شوند.


8. گیاه دوزینه یا گل دوز (Shooting Star)

نام علمی: (Dodecatheon meadia)

گل دوزینه یا گیاه گل دوز گُلی برجسته و زیبا که بنام گل پراید اوهایو نیز خوانده می‌شود. این گیاه چترهایی بزرگ از ۸ تا ۲۰ شکوفه تشکیل می‌دهند.

گُل دوز به رنگ‌های صورتی تیره تا صورتی روشن و گاهی هم سفید، جلوه‌گری می‌کند. گُل دوزینه با گلبرگ‌های پنج برگی روبه بالا و کلاله‌های رو به پایین که دقیقه شبیه به چتری است که در هوای آزاد رها است. گُل دوز از اواخر بهار به مدت یک ماه گل می‌دهد.

گیاه دوزینه یا گل دوز (Shooting Star)نام علمی: (Dodecatheon meadia)
گیاه دوزینه یا گل دوز 

گل دوزینه یا گیاه گل دوز گُلی برجسته و زیبا که بنام گل پراید اوهایو نیز خوانده می‌شود. این گیاه چترهایی بزرگ از ۸ تا ۲۰ شکوفه تشکیل می‌دهند.


9. گل پنستمون (Showy Beardtongue)

نام علمی: (Penstemon spectabilis)

گل پنستمون، گُلی همیشه بهار و بومی کالیفرنیا است. گُل پنستمون از گل‌ها دو رنگ شبیه به لب و دهان است. در فصل رشد، ساقه‌های برگ‌دار که نسبت به شاخ و برگ‌های دیگر متفاوت هستند، جای خود را به صد شکوفه می‌دهند. گُل پنستمون به سرعت رشد می‌کند و نقش مهمی در جابجایی گرده‌ها دارد.

گل پنستمون (Showy Beardtongue)نام علمی: (Penstemon spectabilis)
گل پنستمون 

گل پنستمون، گُلی همیشه بهار و بومی کالیفرنیا است. گُل پنستمون از گل‌ها دو رنگ شبیه به لب و دهان است.


10.گیاه استبرق خودنما/ علف شیری خودنمایی (Showy Milkweed)

نام علمی: (Asclepias sepciosa)

گل استبرق خودنما/علف شیری خودنمایی یک گیاه چند ساله بومی آمریکا است. گُل استبرق خودنما بنام گُل ابریشم نیز معروف است.

گُل استبرق خودنما بخاطر شکوفه‌های منحصر به فردش، پر طرفدار و ارزشمند است. گُل استبرق خودنما از اواخر بهار با خوشه‌هایی کروی شکل که با گل‌های صورتی و سفید معطر، خودنمایی می‌کند.

پروانه‌ها و زنبورها نمی‌توانند در مقابل این گیاه خوش عطر و رنگ مقاومت کنند. اگر عاشق جذب پروانه‌ها هستید، جایی برای گل استبرق خودنما پیدا کنید.

گیاه استبرق خودنما/ علف شیری خودنمایی (Showy Milkweed)نام علمی: (Asclepias sepciosa)
گیاه استبرق خودنما/ علف شیری خودنمایی

گُل استبرق خودنما از اواخر بهار با خوشه‌هایی کروی شکل که با گل‌های صورتی و سفید معطر، خودنمایی می‌کند.


11. گل هبه (Showy Speedwell)

نام علمی: (Hebe speciose)

گل هبه یکی از گیاهان عجیب و غریب زینتی است. گُل هبه بومی آمریکا است و با برگ‌های براق و همیشه سبزش جالب توجه است.

گُل هبه بصورت بوته‌ای رشد می‌کند و در فصل رشد، گل‌های کوچک گندم گونه‌ای که هر کدام دو پرچم بلندی دارند نمایش می‌دهد.

گل هبه (Showy Speedwell)نام علمی: (Hebe speciose)
گل هبه 

گل هبه یکی از گیاهان عجیب و غریب زینتی و بومی آمریکا است.


12.گیاه برونرا / گل با گلوس سیبری (Siberian Bugloss)

نام علمی: (Brunnera macrophylla)

سیبری باگلوس یا گُل برونرا یک گیاه علفی چند ساله است که با برگ‌های بزرگ و قلبی شکل و شکوفه‌های آبی رنگ زیبایش خودنمایی می‌کند.

گُل برونرا با برگ‌های سبز تیره که گاهی هم بصورت رنگارنگ نمایش می‌شود همراه با شکوفه‌های آبی روشن، بسیار زیبا و دلبر است.  گل برونرا گلی رؤیایی است و نگهداری آسانی دارد.

گیاه برونرا / گل با گلوس سیبری (Siberian Bugloss)نام علمی: (Brunnera macrophylla)
گیاه برونرا / گل با گلوس سیبری 

سیبری باگلوس یا گُل برونرا یک گیاه علفی چند ساله است که با برگ‌های بزرگ و قلبی شکل و شکوفه‌های آبی رنگ زیبایش خودنمایی می‌کند.


13. گل لوپین نقره‌ای (Silver Lupine)

نام علمی: (Lupinus albifrons)

گل لوپین نقره‌ای یا سیلور لوپین یکی از خوشبوترین و زیباترین لوپین‌ها در دنیا است. گُل لوپین گیاهی همیشه سبز است که برگ‌های نخل گونه زیبایی به رنگ خاکستری دارد. از بهار، خوشه‌های بلند این گیاه به شکوفه‌های نخودی شکل آبی تا سرخابی مزین می‌شود. این گیاه تا حدود سه متر قد می‌کشد. در خاک شنی یا سنگی عملکردی عالی دارد.

گل لوپین نقره‌ای (Silver Lupine)نام علمی: (Lupinus albifrons)
گل لوپین نقره‌ای 

گُل لوپین نقره‌ای، گیاهی همیشه سبز و یکی از خوشبوترین و زیباترین خانواده لوپین‌ها است.


14. گیاه لوئیزیا / گل لویزیا/ گل لویسیا (Siskiyou Lewisia)

نام علمی: (Lewisia cotyledon)

گل لوئیزیا یکی از ظریف‌ترین گُل‌های دنیا است. گُل لوئیزیا پرورش آسانی دارد و با گُل‌های رزی شکل و شاخ و برگ‌های گوشتی خودنمایی می‌کند.

گُل لوئیزیا از اواخر بهار با گُل‌های رنگارنگ، صورتی کم رنگ تا سرخابی، زرد و نارنجی به گُل می‌نشیند. هر گلبرگ گُل لوئیزیا معمولا دو رنگه است و همین، جذابیت این گیاه را صد چندان می‌کند. گُل لوئیزیا تا حدود ۵۰ سانتی متر قد می‌کشد.

گیاه لوئیزیا / گل لویزیا/ گل لویسیا (Siskiyou Lewisia)نام علمی: (Lewisia cotyledon)
گیاه لوئیزیا / گل لویزیا/ گل لویسیا 

گُل لوئیزیا پرورش آسانی دارد و با گُل‌های رزی شکل و شاخ و برگ‌های گوشتی خودنمایی می‌کند.


15.گل دوتسیا (Slender Deutzia)

نام علمی: (Deutiza gracilis)

گل دوتسیا یکی از محبوب‌ترین نوع از میان خانواده Deutzia است. گُل دوتسیا گُل‌های زینتی زیبایی تولید می‌کند، که می‌تواند تا ارتفاع یک و نیم متری قد بکشد. گُل دوتسیا با گل‌های سفید و معطر در فصل بهار باغ را شکوفه باران می‌کند.

گل دوتسیا (Slender Deutzia)نام علمی: (Deutiza gracilis)
گل دوتسیا 

گُل دوتسیا بخاطر گل‌های مینیاتوری معطر و ستاره‌ای شکل رو به بالایش پر طرفدار است.


16. گیاه میمون (Snapdragon)

نام علمی: (Antirrhinum majus)‌

گل میمون یا گُل اسنپدراگون برگفته از ظاهر گُل است: به این صورت که، با فشردن بخشی از گیاه، گویا که دهان آن باز می‌شود. این گل با ظاهری متحرک، گیاهی جذاب و مورد پسند باغبانان و کودکان است.

گُل میمون گیاهی چند ساله است اما گل‌های آن عمر کوتاهی دارند. گُل میمون از بهار تا پاییز شکوفه می‌زند. گُل میمون گیاهی معطر است و با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها طبیعت زیبایی می‌سازد. زنبورها و حشرات گرده‌افشان عاشق این گیاه خوش عطر و رنگ هستند.

گیاه میمون (Snapdragon)نام علمی: (Antirrhinum majus)‌
گیاه میمون 

گُل میمون گیاهی چند ساله است اما گل‌های آن عمر کوتاهی دارند. گُل میمون از بهار تا پاییز شکوفه می‌زند. گُل میمون گیاهی معطر است و با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها طبیعت زیبایی می‌سازد.


17. گل هلنیوم (Sneezeweed)

نام علمی: (Helenium autumnale)

گل هلنیوم گیاهی چند ساله با ساقه‌های استوار است. گُل هلنیوم در اواخر تابستان، درست زمانیکه اکثر گیاهان به خواب می‌روند، گُل می‌دهد. در فصل پاییز، گل‌های دیزی خوش رنگ و لعاب روی ساقه‌های بلند آن که با برگ‌های باریک پوشیده شده است می‌رویند. اطراف مرکز برجسته گل با گلبرگ‌های زرد تیره روشن احاطه می‌شود. گُل هلنیوم در مقابل بیماری مقاوم است و هر نوع خاکی را تحمل می‌کند.

گل هلنیوم (Sneezeweed)نام علمی: (Helenium autumnale)
گل هلنیوم 

گل هلنیوم گیاهی چند ساله با ساقه‌های استوار است. گُل هلنیوم در اواخر تابستان، درست زمانیکه اکثر گیاهان به خواب می‌روند، گُل می‌دهد.


18. گیاه زنگوله زمستانی یا گل بهمن (Snowdrop)

نام علمی: (Galanthus nivalis)

گل زنگوله زمستانی یا گل بهمن یکی از محبوب‌ترین گُل‌هایی است که می‌توان در باغ‌ها یافت. گُل زنگوله زمستانی یکی از معدود گل‌هایی است که زمستان‌ها از زیر پتوی برف سر برمی‌آورد.

گُل زنگوله زمستانی گیاهی چند ساله پیازی کوچک است که با عطری لطیف، اول بهار را مژده می‌دهد. گُل‌های سفید با خال سبز رنگ، از ویژگی‌های جالب توجه گُل بهمن است. گُل زنگوله زمستانی در هر کجا که کاشته شود، بخوبی جلوه‌‌گری خواهد کرد.

گیاه زنگوله زمستانی یا گل بهمن (Snowdrop)نام علمی: (Galanthus nivalis)
گیاه زنگوله زمستانی یا گل بهمن 

گُل زنگوله زمستانی گیاهی چند ساله پیازی کوچک است که با عطری لطیف، اول بهار را مژده می‌دهد.


19. گل برف زمستانه / گل سراستیوم/ گل برف در تابستان (Snow in Summer)

نام علمی: (Cerastium tomentosum)

گل برف زمستانه که بنام گُل ستاره اورشلیم Jerusalem Star نیز مشهور است، گیاهی چند ساله است ولی گل‌هایش عمر کوتاهی دارند.

گُل برف زمستانه در تابستان با پوشش گُل‌های سفید ستاره شکل، زمین را مثل برف سفید می‌کند. گُل برف با شکوفه‌های سفید و لبه‌های کنگره دار و شاخ و برگ‌های نقره ای و خاکستری، به گیاهی زینتی شگفت انگیزی تبدیل می‌شود. گُل برف در تابستان گیاهی کند رشد است و برای تزئین زمین و همینطور دیوارهای سنگی باغ گزینه‌ای ایده‌آل است.

گل برف زمستانه / گل سراستیوم/ گل برف در تابستان (Snow in Summer)نام علمی: (Cerastium tomentosum)
گل برف زمستانه / گل سراستیوم/ گل برف در تابستان 

گُل برف دارای شکوفه‌های سفید و لبه‌های کنگره دار و شاخ و برگ‌های نقره ای و خاکستری است.


20. گیاه قطره برفی / گل برف/ گل شقایق سیلوستریس (Snowdrop Windflower)

نام علمی: (Anemone sylvestris)

گل قطره برفی یا گُل شقایق سیلوستریس یک گُل ظریف است که در اواخر بهار به گل می‌نشیند. گُل قطره برفی با شکوفه‌های زیبایی، جای شاخ و برگ سبز تیره را روی ساقه‌های ظریف می‌گیرد.

گُل قطره برف به رنگ سفید خالص، با لایه‌ی زیرین صورتی و برچه‌های زرد، شگفت انگیز است. گُل قطره برف معطر است و در زیر سایه جزئی یا کامل بخوبی رشد می‌کند.

گیاه قطره برفی / گل برف/ گل شقایق سیلوستریس (Snowdrop Windflower)نام علمی: (Anemone sylvestris)
گیاه قطره برفی / گل برف/ گل شقایق سیلوستریس 

گل قطره برفی یا گُل شقایق سیلوستریس یک گُل ظریف است که در اواخر بهار به گل می‌نشیند. گُل قطره برفی با شکوفه‌های زیبایی، جای شاخ و برگ سبز تیره را روی ساقه‌های ظریف می‌گیرد.

 

منبع :www.epicgardening.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868